WooCommerce - en to vi translation catalogue (1334 entries)

en: &#197;land Islands
vi: Quần đảo &#197;land

en: Antigua and Barbuda
vi: Antigua và Barbuda

en: Australia
vi: Úc

en: Austria
vi: Áo

en: Belgium
vi: Bỉ

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
vi: Bonaire, Saint Eustatius và Saba

en: Bosnia and Herzegovina
vi: Bosnia và Herzegovina

en: Bouvet Island
vi: Đảo Bouvet

en: British Indian Ocean Territory
vi: Lãnh thổ Ấn Độ Dương thuộc Anh

en: British Virgin Islands
vi: Quần đảo British Virgin

en: Cambodia
vi: Campuchia

en: Cayman Islands
vi: Quần đảo Cayman

en: Central African Republic
vi: Cộng hòa Trung Phi

en: China
vi: Trung Quốc

en: Cocos (Keeling) Islands
vi: Quần đảo Cocos (Keeling)

en: Cook Islands
vi: Quần đảo Cook

en: Czech Republic
vi: Cộng hòa Séc

en: Denmark
vi: Đan Mạch

en: Dominican Republic
vi: Cộng hòa Dominica

en: Egypt
vi: Ai Cập

en: Equatorial Guinea
vi: Guinea Xích đạo

en: Falkland Islands
vi: Quần đảo Falkland

en: Faroe Islands
vi: Quần đảo Faroe

en: Finland
vi: Phần Lan

en: France
vi: Pháp

en: French Guiana
vi: Guyane thuộc Pháp

en: French Polynesia
vi: Polynesia thuộc Pháp

en: French Southern Territories
vi: Lãnh thổ miền Nam nước Pháp

en: Germany
vi: Đức

en: Greece
vi: Hy Lạp

en: Heard Island and McDonald Islands
vi: Đảo Heard và quần đảo McDonald

en: Hong Kong
vi: Hồng Kông

en: India
vi: Ấn Độ

en: Republic of Ireland
vi: Cộng hòa Ireland

en: Isle of Man
vi: Đảo Man

en: Italy
vi: Ý

en: Ivory Coast
vi: Bờ biển Ngà

en: Japan
vi: Nhật Bản

en: Laos
vi: Lào

en: Macao S.A.R., China
vi: Ma Cao

en: Marshall Islands
vi: Quần đảo Marshall

en: Mongolia
vi: Mông Cổ

en: Netherlands
vi: Hà Lan

en: Netherlands Antilles
vi: Antille thuộc Hà Lan

en: North Korea
vi: Triều Tiên

en: Norway
vi: Na Uy

en: Poland
vi: Phần Lan

en: Portugal
vi: Bồ Đào Nha

en: Russia
vi: Nga

en: Saint Kitts and Nevis
vi: Saint Kitts và Nevis

en: Saint Martin (French part)
vi: Saint-Martin (thuộc Pháp)

en: Saint Martin (Dutch part)
vi: Saint Martin (thuộc Hà Lan)

en: Saint Pierre and Miquelon
vi: Saint Pierre và Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
vi: Saint Vincent và Grenadines

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
vi: S&atilde;o Tom&eacute; và Pr&iacute;ncipe

en: Saudi Arabia
vi: Ả Rập Saudi

en: Solomon Islands
vi: Quần đảo Solomon

en: South Africa
vi: Nam Phi

en: South Georgia/Sandwich Islands
vi: Nam Georgia và Quần đảo Nam Sandwich

en: South Korea
vi: Hàn Quốc

en: South Sudan
vi: Nam Sudan

en: Spain
vi: Tây Ban Nha

en: Svalbard and Jan Mayen
vi: Svalbard và Jan Mayen

en: Sweden
vi: Thụy Điển

en: Switzerland
vi: Thụy Sĩ

en: Taiwan
vi: Đài Loan

en: Thailand
vi: Thái Lan

en: Timor-Leste
vi: Đông Timo

en: Trinidad and Tobago
vi: Trinidad và Tobago

en: Turkey
vi: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turks and Caicos Islands
vi: Turks và quần đảo Caicos

en: United Arab Emirates
vi: Các tiểu vương quốc Ả Rập

en: United Kingdom (UK)
vi: Anh (UK)

en: United States (US)
vi: Mỹ (US)

en: Vietnam
vi: Việt Nam

en: Wallis and Futuna
vi: Wallis và Futuna

en: Consumption tax
vi: Thuế tiêu dùng

en: Australian Capital Territory
vi: Lãnh thổ Thủ đô Úc

en: Northern Territory
vi:  Lãnh thổ Bắc Úc

en: South Australia
vi: Nam Úc

en: Western Australia
vi: Bang Tây Úc

en: Prince Edward Island
vi: Đảo Hoàng tử Edward

en: Yukon Territory
vi: Vùng Yukon

en: Yunnan / &#20113;&#21335;
vi: Vân Nam / &#20113;&#21335;

en: Beijing / &#21271;&#20140;
vi: Bắc Kinh / &#21271;&#20140;

en: Tianjin / &#22825;&#27941;
vi: Thiên Tân / &#22825;&#27941;

en: Hebei / &#27827;&#21271;
vi: Hà Bắc / &#27827;&#21271;

en: Shanxi / &#23665;&#35199;
vi: Sơn Tây / &#23665;&#35199;

en: Inner Mongolia / &#20839;&#33945;&#21476;
vi: Nội Mông / &#20839;&#33945;&#21476;

en: Liaoning / &#36797;&#23425;
vi: Liêu Ninh / &#36797;&#23425;

en: Jilin / &#21513;&#26519;
vi: Cát Lâm / &#21513;&#26519;

en: Heilongjiang / &#40657;&#40857;&#27743;
vi: Hắc Long Giang / &#40657;&#40857;&#27743;

en: Shanghai / &#19978;&#28023;
vi: Thượng Hải / &#19978;&#28023;

en: Jiangsu / &#27743;&#33487;
vi: Giang Tô / &#27743;&#33487;

en: Zhejiang / &#27993;&#27743;
vi: Chiết Giang / &#27993;&#27743;

en: Anhui / &#23433;&#24509;
vi: An Huy / &#23433;&#24509;

en: Fujian / &#31119;&#24314;
vi: Phúc Kiến / &#31119;&#24314;

en: Jiangxi / &#27743;&#35199;
vi: Giang Tây / &#27743;&#35199;

en: Shandong / &#23665;&#19996;
vi: Sơn Đông / &#23665;&#19996;

en: Henan / &#27827;&#21335;
vi: Hà Nam / &#27827;&#21335;

en: Hubei / &#28246;&#21271;
vi: Hồ Bắc / &#28246;&#21271;

en: Hunan / &#28246;&#21335;
vi: Hồ Nam / &#28246;&#21335;

en: Guangdong / &#24191;&#19996;
vi: Quảng Đông / &#24191;&#19996;

en: Guangxi Zhuang / &#24191;&#35199;&#22766;&#26063;
vi: Khu tự trị dân tộc Choang Quảng Tây / &#24191;&#35199;&#22766;&#26063;

en: Hainan / &#28023;&#21335;
vi: Hải Nam / &#28023;&#21335;

en: Chongqing / &#37325;&#24198;
vi: Trùng Khánh / &#37325;&#24198;

en: Sichuan / &#22235;&#24029;
vi: Tứ Xuyên / &#22235;&#24029;

en: Guizhou / &#36149;&#24030;
vi: Quý Châu / &#36149;&#24030;

en: Shaanxi / &#38485;&#35199;
vi: Thiểm Tây / &#38485;&#35199;

en: Gansu / &#29976;&#32899;
vi: Cam Túc / &#29976;&#32899;

en: Qinghai / &#38738;&#28023;
vi: Thanh Hải / &#38738;&#28023;

en: Ningxia Hui / &#23425;&#22799;
vi: Ninh Hạ Hồi / &#23425;&#22799;

en: Macau / &#28595;&#38376;
vi: Macao / &#28595;&#38376;

en: Xinjiang / &#26032;&#30086;
vi: Tân Cương / &#26032;&#30086;

en: Hong Kong Island
vi: Đảo Hồng Kông

en: Kowloon
vi: Cửu Long

en: New Territories
vi: Tân Giới

en: Andaman and Nicobar Islands
vi: Quần đảo Andaman và Nicobar

en: Dadar and Nagar Haveli
vi: Dadar và Nagar Haveli

en: Daman and Diu
vi: Daman và Diu

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
vi: Đông Azarbaijan (آذربایجان شرقی)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
vi: Tây Azarbaijan (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
vi: Chaharmahal và Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
vi: Nam Khorasan (خراسان جنوبی)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
vi: Kohgiluyeh và BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
vi: Sistan và Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: Baja California
vi: Bán đảo Baja California

en: District Of Columbia
vi: Đặc khu Columbia

en: North Carolina
vi: Bắc Carolina

en: North Dakota
vi: Bắc Dakota

en: Rhode Island
vi: Tiểu bang Rhode Island

en: South Carolina
vi: Nam Carolina

en: South Dakota
vi: Nam Dakota

en: West Virginia
vi: Tây Virginia

en: Northern Mariana Islands
vi: Quần đảo Bắc Mariana

en: US Minor Outlying Islands
vi: Các tiểu đảo xa của Hoa Kỳ

en: US Virgin Islands
vi: Quần đảo Virgin thuộc Mỹ

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Backordered
vi: Đặt hàng trước

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
vi: &nbsp;<small>%squa %s</small>

en: Free!
vi: Miễn phí!

en: Subtotal:
vi: Tổng số phụ:

en: Discount:
vi: Giảm giá:

en: Shipping:
vi: Giao nhận hàng:

en: Fee
vi: Phí

en: Payment Method:
vi: Phương thức thanh toán:

en: Total:
vi: Tổng cộng:

en: Download %d
vi: Tải về %d

en: Download
vi: Tải về

en: Order status changed from %s to %s.
vi: Trạng thái đơn hàng đã được chuyển từ %s sang %s.

en: Item #%s variation #%s stock reduced from %s to %s.
vi: Sản phẩm #%s biến thể #%s trong kho giảm từ %s tới %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
vi: Kho hàng #%s đã giảm từ %s xuống %s.

en: Card Number
vi: Số thẻ

en: Expiry (MM/YY)
vi: Ngày hết hạn (MM/YY)

en: Card Code
vi: Mã thẻ

en: Add to cart
vi: Thêm vào giỏ

en: Read more
vi: Đọc tiếp

en: In stock
vi: Còn hàng

en: Only %s left in stock
vi: Chỉ còn lại %s sản phẩm

en: (can be backordered)
vi: (có thể đặt hàng trước)

en: %s in stock
vi: còn %s hàng

en: Available on backorder
vi: Cho phép đặt hàng trước

en: Out of stock
vi: Hết hàng

en: Rated %s out of 5
vi: Được xếp hạng %s 5 sao

en: out of 5
vi: trên 5

en: Consumer Secret is invalid
vi: Mã Bí mật Khách hàng không hợp lệ

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
vi: WooCommerce API. Sử dụng một mã người dùng trong lĩnh vực tên người dùng và mật của người dùng trong lĩnh vực mật khẩu

en: %s parameter is missing
vi: %s tham số bị mất

en: Consumer Key is invalid
vi: Mã số Khách hàng không hợp lệ

en: API user is invalid
vi: API thành viên đã tồn tại

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
vi: Chữ ký không hợp lệ - không thể sắp xếp các tham số

en: Invalid Signature - signature method is invalid
vi: Chữ ký không hợp lệ - phương pháp chữ ký không hợp lệ

en: Invalid Signature - provided signature does not match
vi: Chữ ký không hợp lệ - chữ ký cung cấp không trùng khớp

en: Invalid timestamp
vi: Nhãn thời gian không hợp lệ

en: Invalid nonce - nonce has already been used
vi: Chuỗi nonce không hợp lệ - chuỗi nonce này đã được sử dụng

en: The API key provided does not have read permissions
vi: Mã API đã cung cấp không có quyền đọc

en: The API key provided does not have write permissions
vi: Mã API đã cung cấp không có quyền ghi

en: Invalid coupon ID
vi: ID ưu đãi không hợp lệ

en: You do not have permission to read the coupons count
vi: Bạn không có quyền để xem tổng số các ưu đãi

en: Invalid coupon code
vi: Mã ưu đãi không hợp lệ

en: No %1$s data specified to create %1$s
vi: Dữ liệu không có %1$s để tạo %1$s

en: You do not have permission to create coupons
vi: Bạn không có quyền tạo các ưu đãi

en: Missing parameter %s
vi: Thiếu tham số %s

en: The coupon code already exists
vi: Mã ưu đãi đã tồn tại

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
vi: Mã ưu đãi không hợp lệ - Mã ưu đãi phải có dạng như sau: %s

en: No %1$s data specified to edit %1$s
vi: Dữ liệu không có %1$s để sửa %1$s

en: Failed to update coupon
vi: Cập nhật mã ưu đãi không thành công

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
vi: Dữ liệu không có %1$s để tạo/sửa %1$s

en: Unable to accept more than %s items for this request
vi: Không thể chấp nhận nhiêu hơn %s mục cho yêu cầu này

en: Invalid customer Email
vi: Email khách hàng không hợp lệ

en: You do not have permission to read the customers count
vi: Bạn không có quyền xem tổng số khách hàng

en: You do not have permission to create this customer
vi: Bạn không đủ quyền tạo khách hàng này

en: Invalid customer ID
vi: ID khách hàng không hợp lệ

en: Invalid customer
vi: Khách hàng không hợp lệ

en: You do not have permission to read this customer
vi: Bạn không đủ quyền để xem thông tin khách hàng này

en: You do not have permission to edit this customer
vi: Bạn không đủ quyền để sửa thông tin khách hàng này

en: You do not have permission to delete this customer
vi: Bạn không đủ quyền để xóa khách hàng này

en: JSONP support is disabled on this site
vi: Hỗ trợ JSONP đã bị tắt tại trang này

en: The JSONP callback function is invalid
vi: Hàm gọi ngược JSONP không có hiệu lực

en: You do not have permission to read the orders count
vi: Bạn không đủ quyền để xem tổng số đơn hàng

en: You do not have permission to create orders
vi: Bạn không có quyền tạo đơn đặt hàng

en: Customer ID is invalid
vi: ID khách hàng không hợp lệ

en: Cannot create order: %s
vi: Không thể tạo đơn đặt hàng: %s

en: Payment method ID and title are required
vi: Cần bổ sung ID phương thức thanh toán và tiêu đề

en: Provided order currency is invalid
vi: Đơn vị tiền tệ của đơn hàng đã cũng cấp không hợp lệ

en: Order ID is invalid
vi: ID đơn hàng không hợp lệ

en: Order item ID is required
vi: Cần bổ sung ID sản phẩm theo đơn hàng

en: Order item ID provided is not associated with order
vi: ID sản phẩm theo đơn hàng đã cấp không liên quan đến đơn hàng này

en: Product ID or SKU is required
vi: Yêu cầu ID hoặc mã sản phẩm

en: Product ID provided does not match this line item
vi: ID sản phẩm đã cung cấp không phù hợp với chi tiết món hàng này

en: The product variation is invalid
vi: Biến thể sản phẩm không hợp lệ

en: Product is invalid
vi: Sản phẩm không hợp lệ

en: Product quantity must be a positive float
vi: Số lượng sản phẩm phải lớn hơn 0.

en: Product quantity is required
vi: Cần bổ sung số lượng sản phẩm

en: Cannot create line item, try again
vi: Không thể tạo chi tiết món hàng, xin thử lại

en: Cannot update line item, try again
vi: Không thể cập nhật chi tiết món hàng, xin thử lại

en: Shipping total must be a positive amount
vi: Tổng lượng giao nhận hàng phải là số dương

en: Shipping method ID is required
vi: Cần bổ sung ID phương thức giao hàng

en: Cannot create shipping method, try again
vi: Không thể tạo phương thức giao hàng, xin thử lại

en: Cannot update shipping method, try again
vi: Không thể cập nhật phương thức giao hàng, xin thử lại

en: Fee title is required
vi: Cần bổ sung tên loại phí

en: Fee tax class is required when fee is taxable
vi: Cần bổ sung phí loại hình thuế khi phí có tính thuế

en: Cannot create fee, try again
vi: Không thể tạo loại phí, xin thử lại

en: Cannot update fee, try again
vi: Không thể cập nhật loại phí, xin thử lại

en: Coupon discount total must be a positive amount
vi: Tổng giảm giá ưu đãi phải là số dương

en: Coupon code is required
vi: Cần bổ sung mã ưu đãi

en: Cannot create coupon, try again
vi: Không thể tạo ưu đãi, xin thử lại

en: Cannot update coupon, try again
vi: Không thể cập nhật ưu đãi, xin thử lại

en: Invalid order note ID
vi: ID ghi chú đơn hàng không hợp lệ

en: An order note with the provided ID could not be found
vi: Không thể tìm thấy ghi chú đơn hàng với ID đã được cấp

en: You do not have permission to create order notes
vi: Bạn không đủ quyền để tạo các ghi chú đơn hàng

en: Order note is required
vi: Cần bổ sung ghi chú đơn hàng

en: Cannot create order note, please try again
vi: Không thể tạo ghi chú đơn hàng, xin thử lại

en: The order note ID provided is not associated with the order
vi: ID ghi chú đơn hàng đã cung cấp không liên quan đến đơn hàng

en: This order note cannot be deleted
vi: Ghi chú đơn hàng này không thể xóa được

en: Permanently deleted order note
vi: Xóa vĩnh viễn ghi chú đơn hàng

en: Invalid order refund ID
vi: ID hoàn tiền của đơn hàng không hợp lệ

en: An order refund with the provided ID could not be found
vi: Không thể tìm thấy đơn hoàn tiền với ID được cung cấp

en: You do not have permission to create order refunds
vi: Bạn không đủ quyền để tạo đơn hoàn tiền

en: Refund amount is required
vi: Cần bổ sung lượng tiền cần hoàn lại

en: Refund amount must be positive
vi: Lượng tiền hoàn lại phải là số dương

en: Cannot create order refund, please try again
vi: Không thể tạo đơn hoàn tiền, xin thử lại

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
vi: Có lỗi xảy ra trong lúc tạo đơn hoàn tiền sử dụng API cổng thanh toán

en: The order refund ID provided is not associated with the order
vi: ID đơn hoàn tiền đã cung cấp không liên đến đơn hàng

en: You do not have permission to read the products count
vi: Bạn không đủ quyền để xem tổng số sản phẩm

en: You do not have permission to create products
vi: Bạn không đủ quyền để tạo sản phẩm

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
vi: Loại sản phẩm không hợp lệ - loại sản phẩm phải có dạng như: %s

en: You do not have permission to read product categories
vi: Bạn không đủ quyền để xem danh mục sản phẩm

en: Invalid product category ID
vi: ID danh mục sản phẩm không hợp lệ

en: A product category with the provided ID could not be found
vi: Không thể tìm thấy danh mục sản phẩm với ID được cung cấp

en: The SKU already exists on another product
vi: Mã SKU này đã được dùng cho sản phẩm khác

en: Variation #%s of %s
vi: Biến thể #%s của %s

en: Placeholder
vi: Nơi nhập dữ liệu

en: Invalid URL %s
vi: Đường dẫn URL không hợp lệ %s

en: Error getting remote image %s
vi: Lỗi nhận hình ảnh từ xa %s

en: Zero size file downloaded
vi: Đã tải tập tin kích thước bằng không

en: You do not have permission to read product attributes
vi: Bạn không đủ quyền để đọc thuộc tính sản phẩm

en: Invalid product attribute ID
vi: ID thuộc tính sản phẩm đã tồn tại

en: A product attribute with the provided ID could not be found
vi: Một thuộc tính sản phẩm với các ID cung cấp không thể được tìm thấy

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
vi: Đường dẫn tĩnh "%s" quá dài (tối đa cho phép 28 ký tự). Vui lòng rút ngắn lại.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
vi: Đường dẫn tĩnh \"%s\" không được chấp nhận vì đã có một chuỗi đường dẫn tĩnh tương tự. Vui lòng thay đổi lại.

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
vi: Đường dẫn tĩnh \"%s\" đã được sử dụng. Hãy thay đổi nó.

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
vi: Loại sản phẩm thuộc tính không hợp lệ - các loại thuộc tính sản phẩm phải được bất kỳ trong số này: %s

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
vi: Thuộc tính sản phẩm không hợp lệ order_by - các loại thuộc tính sản phẩm order_by phải đạt được bất kỳ trong số này: %s

en: You do not have permission to create product attributes
vi: Bạn không đủ quyền để tạo thuộc tính sản phẩm

en: You do not have permission to edit product attributes
vi: Bạn không đủ quyền để chỉnh sửa thuộc tính sản phẩm

en: Could not edit the attribute
vi: Không thể sửa thuộc tính

en: You do not have permission to delete product attributes
vi: Bạn không đủ quyền để xóa thuộc tính sản phẩm

en: Could not delete the attribute
vi: Không thể xóa thuộc tính

en: Deleted %s
vi: Đã xóa %s

en: You do not have permission to read this report
vi: Bạn không đủ quyền đọc báo cáo này

en: Invalid %s ID
vi: ID %s không hợp lệ

en: No %s found with the ID equal to %s
vi: Không có %s tìm thấy cùng ID bằng %s

en: Invalid %s
vi: %s không hợp lệ

en: You do not have permission to read this %s
vi: Bạn không đủ quyền xem %s này

en: You do not have permission to edit this %s
vi: Bạn không đủ quyền chỉnh sửa %s này

en: You do not have permission to delete this %s
vi: Bạn không đủ quyền xóa %s này

en: Permanently deleted customer
vi: Xoá khách hàng vĩnh viễn

en: The customer cannot be deleted
vi: Khách hàng không thể bị xóa

en: This %s cannot be deleted
vi: %s không thể xoá

en: Permanently deleted %s
vi: Xoá vĩnh viễn %s

en: Invalid authentication method
vi: Phương thức xác minh không hợp lệ

en: Unsupported request method
vi: Phương thức yêu cầu không được hỗ trợ

en: The handler for the route is invalid
vi: Việc xử lý đối với đường dẫn này không hợp lệ

en: No route was found matching the URL and request method
vi: Không tìm thấy đường dẫn nào phù hợp với liên kết URL và phương thức yêu cầu

en: You do not have permission to read the webhooks count
vi: Bạn không đủ quyền xem tổng số webhook

en: You do not have permission to create webhooks
vi: Bạn không đủ quyền tạo webhook

en: Webhook topic is required and must be valid
vi: Cần bổ sung chủ đề webhook hợp lệ

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
vi: Liên kết phân phối webhook phải là liên kết hợp lệ bắt đầu bằng http:// hoặc https://

en: Webhook created on %s
vi: Webhook được tạo vào %s

en: Cannot create webhook: %s
vi: Không thể tạo webhook: %s

en: Webhook topic must be valid
vi: Chủ đề webhook phải hợp lệ

en: Invalid webhook delivery ID
vi: ID phân phối webhook không hợp lệ

en: Invalid webhook delivery
vi: Phân phối webhook không hợp lệ

en: Consumer Key is missing
vi: Mã số Khách hàng bị thiếu

en: Consumer Secret is missing
vi: Mã Bí mật Khách hàng bị thiếu

en: Invalid product SKU
vi: Mã SKU sản phẩm không hợp lệ

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
vi: Rất tiếc, đã có vấn đề khi gỡ bỏ ưu đãi này.

en: Coupon has been removed.
vi: Ưu đãi đã được gỡ bỏ.

en: Sorry, your session has expired.
vi: Rấ tiếc, phiên truy cập của bạn đã hết hạn.

en: Return to homepage
vi: Quay lại trang chủ

en: Standard
vi: Chuẩn

en: Do not allow
vi: Không cho phép

en: Allow, but notify customer
vi: Cho phép, nhưng phải thông báo cho khách hàng

en: Allow
vi: Cho phép

en: File %d
vi: Tập tin %d

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
vi: Không có sản phẩm nào bị giảm trữ lượng - có thể là do tính năng quản lý kho không được bật.

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
vi: Kho sản phẩm #%s đã tăng từ %s lên %s.

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
vi: Không có sản phẩm nào bị tăng trữ lượng - có thể là do tính năng quản lý kho không được bật.

en: Name
vi: Tên

en: Value
vi: Giá trị

en: Delete note
vi: Xóa ghi chú

en: Invalid refund amount
vi: Lượng tiền hoàn trả không hợp lệ

en: Refund failed
vi: Hoàn tiền thất bại

en: Description is missing.
vi: Đang thiếu mô tả.

en: User is missing.
vi: Đang thiếu thành viên.

en: Permissions is missing.
vi: Đang thiếu quyền hạn.

en: API Key updated successfully.
vi: Mã API đã được cập nhật thành công

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
vi: Mã API đã được tạo thành công. Hãy chắc chắn bạn đã sao chép mã API. Bạn không thể nhìn lại nó lần nữa!

en: Revoke Key
vi: Xóa mã

en: Dismiss this notice.
vi: Ẩn thông báo này.

en: Read
vi: Đọc

en: Write
vi: Viết

en: Read/Write
vi: Đọc/Viết

en: View coupons
vi: Xem mã giảm giá

en: View customers
vi: Xem khách hàng

en: View orders and sales reports
vi: Xem đơn hàng và báo cáo bán hàng

en: View products
vi: Xem sản phẩm

en: Create webhooks
vi: Tạo webhooks

en: Create coupons
vi: Tạo phiếu giảm giá

en: Create customers
vi: Tạo khách hàng

en: Create orders
vi: Tạo đơn hàng

en: Create products
vi: Tạo sản phẩm

en: View and manage coupons
vi: Xem và quản lý phiếu giảm giá

en: View and manage customers
vi: Xem và quản lý khách hàng

en: View and manage orders and sales reports
vi: Xem và quản lý đơn hàng và báo cáo bán hàng

en: View and manage products
vi: Xem và quản lý sản phẩm

en: Invalid scope %s
vi: Phạm vi hợp lệ %s

en: The %s is not a valid URL
vi: Cái %s không phải là URL hợp lệ

en: The callback_url need to be over SSL
vi: Thuộc tính callback_url cần chứng thực SSL

en: %s - API %s (created on %s at %s).
vi: %s - API %s (được tạo trên %s lúc %s).

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
vi: Có lỗi xảy ra trong các yêu cầu và thời gian không thể gửi các dữ liệu của khách hàng

en: API disabled!
vi: API đã bị tắt

en: Invalid nonce verification
vi: Xác minh không hợp lệ

en: You do not have permissions to access this page!
vi: Bạn không đủ quyền để truy cập vào trang này!

en: Error: %s
vi: Lỗi: %s

en: Access Denied
vi: Từ chối truy cập

en: Error 404
vi: Lỗi 404

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
vi: Sản phẩm được gắn thẻ &ldquo;%s&rdquo;

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
vi: Bài viết được gắn thẻ &ldquo;%s&rdquo;

en: Author: %s
vi: Tác giả: %s

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
vi: Kết quả tìm kiếm cho &ldquo;%s&rdquo;

en: Page %d
vi: Trang %d

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
vi: Để <strong>lưu bộ nhớ cơ sở dữ liệu</strong> làm việc với WooCommerce bạn phải thêm đoạn <code>_wc_session_</code> vào tùy chọn "Ignored Query Strings" trong phần thiếp lập của W3 Total Cahe ở <a href="%s">đây</a>

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
vi: %s đã được xóa bỏ khỏi giỏ hàng của bạn vì nó không còn có thể mua được nữa. Vui lòng liên hệ chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
vi: Một món hàng không còn tồn tại đã được xóa bỏ khỏi giỏ hàng của bạn

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
vi: Rất tiếc, "%s" hiện không có trong kho.  Xin vui lòng điều chỉnh giỏ hàng của bạn và thử lại. Chúng tôi thành thật cáo lỗi vì sự bất tiện này.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
vi: Rất tiếc, chúng tôi không đủ sản phẩm "%s" trong kho cho đơn hàng của bạn (hiện chỉ còn %s sản phẩm). Vui lòng điều chỉnh lại giỏ hàng và thử lại. Chúng tôi thành thật cáo lỗi vì sự bất tiện này.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
vi: Rất tiếc, hiện thời chúng tôi không có đủ sản phẩm "%s" cho đơn hàng của bạn. Vui lòng thử lại trong %d phút hoặc điều chỉnh lại giỏ hàng và thử lại. Chúng tôi thành thật cáo lỗi vì sự bất tiện này.

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
vi: Lấy giỏ hàng không được gọi trước khi wp_loaded hoạt động.

en: View Cart
vi: Xem giỏ hàng

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
vi: Bạn không thể thêm &quot;%s&quot; khác vào giỏ hàng nữa.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
vi: Xin lỗi bạn, hiện sản phẩm này không thể mua được.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
vi: Bạn không thể thêm &quot;%s&quot; vào giỏ hàng vì sản phẩm này hiện đã hết hàng.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
vi: Bạn không thể thêm số lượng &quot;%s&quot; vào giỏ hàng vì hiện không còn đủ hàng (chỉ còn %s sản phẩm)

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
vi: Bạn không thể thêm số sản phẩm này vào giỏ hàng &mdash;; chúng tôi chỉ còn %s sản phẩm trong kho và bạn hiện đã có %s sản phẩm trong giỏ hàng.

en: Cheatin&#8217; huh?
vi: Bạn đang gian lận, huh?

en: Account username
vi: Tên đăng nhập tài khoản

en: Account password
vi: Mật khẩu tài khoản

en: Order Notes
vi: Ghi chú đơn hàng

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
vi: Lỗi %d: Không thể tạo đơn hàng. Vui lòng thử lại.

en: We were unable to process your order, please try again.
vi: Chúng tôi không thể xử lý đơn hàng của bạn, vui lòng thử lại.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
vi: Xin lỗi, phiên truy cập của bạn đã kết thúc. <a href="%s" class="wc-backward">Trở về trang chủ</a>

en: is a required field.
vi: là ô bắt buộc

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
vi: Vui lòng nhập chính xác mã bưu điện

en: is not a valid phone number.
vi: không phải là số điện thoại hợp lệ.

en: is not a valid email address.
vi: không phải là địa chỉ email hợp lệ.

en: is not valid. Please enter one of the following:
vi: không hợp lệ. Vui lòng nhập một trong số sau:

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
vi: Bạn phải đồng ý với các Điều khoản &amp; Điều kiện.

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
vi: Tiếc là <strong>chúng tôi không vận chuyển đến %s</strong>. Xin hãy nhập địa chỉ giao hàng thay thế.

en: Invalid shipping method.
vi: Phương thức giao hàng không hợp lệ.

en: Invalid payment method.
vi: Phương thức thanh toán không hợp lệ.

en: Please rate the product.
vi: Vui lòng xếp hạng sản phẩm này.

en: to the
vi: tới các

en: to
vi: tới

en: the
vi: các

en: Tax
vi: Thuế

en: (incl. VAT)
vi: (gồm VAT)

en: (incl. tax)
vi: (gồm thuế)

en: (ex. VAT)
vi: (chưa VAT)

en: (ex. tax)
vi: (chưa thuế)

en: First Name
vi: Họ

en: Last Name
vi: Tên

en: Company Name
vi: Tên công ty

en: Country
vi: Quốc gia

en: Address
vi: Địa chỉ

en: Town / City
vi: Tỉnh / Thành phố

en: State / County
vi: Bang / Hạt

en: Postcode / Zip
vi: Mã bưu điện

en: Suburb
vi: Vùng ven

en: Postcode
vi: Mã bưu điện

en: State
vi: Bang

en: District
vi: Quận

en: Province
vi: Tỉnh

en: Canton
vi: Bang

en: Region
vi: Vùng

en: Town / District
vi: Quận / Huyện

en: County
vi: Hạt

en: Prefecture
vi: Quận

en: Municipality
vi: Khu tự trị

en: Zip
vi: Vùng

en: Email Address
vi: Địa chỉ email

en: Phone
vi: Số điện thoại

en: Coupon code applied successfully.
vi: Mã ưu đãi đã được áp dụng thành công.

en: Coupon code removed successfully.
vi: Mã ưu đãi đã được xóa thành công.

en: Coupon is not valid.
vi: Mã ưu đãi không hợp lệ.

en: Coupon "%s" does not exist!
vi: Mã giảm giá "%s" không tồn tại!

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
vi: Rất tiếc, có vẻ như mã ưu đãi "%s" không hợp lệ - bây giờ nó sẽ được xóa khỏi đơn hàng của bạn.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
vi: Rất tiếc, có vẻ như mã ưu đãi "%s" không phải của bạn - bây giờ nó sẽ được xóa khỏi đơn hàng của bạn.

en: Coupon code already applied!
vi: Mã ưu đãi đã bị sử dụng rồi!

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
vi: Rất tiếc, mã ưu đãi "%s" đã được sử dụng và không thể dùng để kết hợp với các mã ưu đãi khác.

en: Coupon usage limit has been reached.
vi: Đã đạt đến giới hạn sử dụng mã ưu đãi.

en: This coupon has expired.
vi: Mã ưu đãi này đã hết hạn.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
vi: Số tiền mua tối thiểu để dùng mã ưu đãi này là %s.

en: The maximum spend for this coupon is %s.
vi: Số tiền mua tối đa để dùng mã ưu đãi này là $s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
vi: Rất tiếc, mã ưu đãi này không thể dùng cho các sản phẩm trong giỏ hàng của bạn.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
vi: Rất tiếc, mã ưu đãi này không thể áp dụng cho các sản phẩm: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
vi: Rất tiếc, mã ưu đãi này không thế áp dụng với các danh mục: %s.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
vi: Rất tiếc, mã ưu đãi này không có hiệu lực đối với các mặt hàng hiện đang giảm giá.

en: Coupon does not exist!
vi: Mã ưu đãi không tồn tại!

en: Please enter a coupon code.
vi: Vui lòng nhập mã ưu đãi.

en: Invalid download link.
vi: Liên kết tải xuống không hợp lệ.

en: Invalid order.
vi: Đơn hàng không hợp lệ.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
vi: Rất tiếc, bạn đã chạm tới giới hạn tải về đối với tệp tin này

en: Sorry, this download has expired
vi: Rất tiếc, phiên tải về đã hết hạn

en: You must be logged in to download files.
vi: Bạn phải đăng nhập để tải về tập tin.

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Log in to Download Files
vi: Đăng nhập để tải về tập tin

en: This is not your download link.
vi: Đây không phải là liên kết tải về của bạn.

en: No file defined
vi: Không xác định được tập tin nào

en: File not found
vi: Không tìm thấy tập tin

en: Go to homepage
vi: Truy cập trang chủ

en: Note
vi: Ghi chú

en: Tel
vi: Điện thoại

en: Customer details
vi: Chi tiết khách hàng

en: Your details
vi: Thông tin của bạn

en: Product low in stock
vi: Sản phẩm sắp hết hàng

en: %s is low in stock.
vi: %s sắp hết hàng.

en: There are %d left
vi: Còn lại %s

en: Product out of stock
vi: Sản phẩm đã hết hàng

en: %s is out of stock.
vi: %s đã hết hàng.

en: Product Backorder
vi: Đặt hàng trước sản phẩm

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
vi: %s đơn vị của %s đã được đặt hàng trước tại đơn hàng #%s

en: Address changed successfully.
vi: Địa chỉ được thay đổi thành công.

en: Please enter your name.
vi: Vui lòng nhập tên bạn.

en: Please provide a valid email address.
vi: Vui lòng cung cấp địa chỉ email hợp lệ.

en: This email address is already registered.
vi: Địa chỉ email này đã được đăng ký và sử dụng.

en: Your current password is incorrect.
vi: Mật khẩu của bạn không chính xác.

en: Please fill out all password fields.
vi: Vui lòng điền đủ các ô mật khẩu

en: Please enter your current password.
vi: Vui lòng nhập mật khẩu hiện tại của bạn

en: Please re-enter your password.
vi: Vui lòng nhập lại mật khẩu của bạn.

en: New passwords do not match.
vi: Mật khâu mới không chính xác.

en: Account details changed successfully.
vi: Thông tin tài khoản đã được cập nhật.

en: Payment method added.
vi: Đã  thêm phương thức thanh toán.

en: %s removed. %sUndo?%s
vi: %s đã được loại bỏ. %sHoàn tác?%s

en: Item
vi: Sản phẩm

en: You can only have 1 %s in your cart.
vi: Bạn chỉ có thể có 1 %s trong giỏ hàng.

en: Cart updated.
vi: Giỏ hàng đã được cập nhật.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
vi: Giỏ hàng đã được bổ sung với sản phẩm từ đơn hàng trước.

en: Order cancelled by customer.
vi: Đơn hàng đã bị hủy bởi khách hàng.

en: Your order was cancelled.
vi: Đơn hàng của bạn đã được hủy.

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
vi: Đơn hàng của bạn không thể hủy bỏ được. Vui lòng liên hệ chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
vi: Vui lòng chọn số lượng món hàng bạn muốn thêm vào giỏ&hellip;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
vi: Vui lòng chọn một sản phẩm để thêm vào giỏ hàng của bạn&hellip;

en: %s is a required field | %s are required fields
vi[0]: %s là các trường bắt buộc

en: Please choose product options&hellip;
vi: Vui lòng chọn tùy chọn sản phẩm&hellip;

en: Error
vi: Lỗi

en: Username is required.
vi: Yêu cầu tên tài khoản.

en: Password is required.
vi: Yêu cầu mật khẩu.

en: A user could not be found with this email address.
vi: Không tìm thấy người dùng nào với địa chỉ email này.

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
vi: Bạn đã đăng nhập với tài khoản <strong>%s</strong>

en: Please enter your password.
vi: Vui lòng nhập mật khẩu của bạn.

en: Passwords do not match.
vi: Mật khẩu không khớp.

en: Anti-spam field was filled in.
vi: Trường chống thư rác đã được điền.

en: Please select a rating
vi: Vui lòng chọn một mức đánh giá

en: Error processing checkout. Please try again.
vi: Đã có lỗi xảy ra trong quá trình thanh toán. Vui lòng thử lại.

en: required
vi: bắt buộc

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
vi: Rất tiếc, không có sản phẩm nào phù hợp với lựa chọn của bạn. Hãy chọn một phương thức kết hợp khác.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
vi: Rất tiếc, sản phẩm này hiện không tồn tại. Hãy chọn một phương thức kết hợp khác.

en: Select an option&hellip;
vi: Chọn một tùy chọn&hellip;

en: Customer
vi: Khách hàng

en: Shop Manager
vi: Quản lý cửa hàng

en: View WooCommerce Settings
vi: Xem các thiết lập WooCommerce

en: View WooCommerce Documentation
vi: Xem tài liệu WooCommerce

en: Docs
vi: Tài liệu

en: View WooCommerce API Docs
vi: Xem tài liệu API WooCommerce

en: API Docs
vi: Tài liệu API

en: Visit Premium Customer Support Forum
vi: Ghé thăm diễn đàn Hỗ Trợ Khách Hàng Cao Cấp

en: Premium Support
vi: Hỗ trợ cao cấp

en: Failed to install/update the translation:
vi: Thất bại khi cài đặt/cập nhật bản dịch:

en: Seems you don't have permission to do this!
vi: Bạn không có quyền để thực hiện thao tác này!

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
vi: Đã xảy ra lỗi xác thực khi cập nhật các bản dịch. Vui lòng thử lại hoặc cấu hình %sUpgrade Constants%s của bạn.

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
vi: Rất tiếc không có bản dịch phù hợp cho ngôn ngữ của bạn =/

en: Translations installed/updated successfully!
vi: Cài đặt/Cập nhật bản dịch thành công!

en: (Includes %s)
vi: (bao gồm %s)

en: Product Categories
vi: Các danh mục sản phẩm

en: Product Category
vi: Danh mục sản phẩm

en: Search Product Categories
vi: Tìm danh mục sản phẩm

en: All Product Categories
vi: Tất cả danh mục sản phẩm

en: Parent Product Category
vi: Danh mục sản phẩm gốc

en: Parent Product Category:
vi: Danh mục sản phẩm gốc:

en: Edit Product Category
vi: Sửa danh mục sản phẩm

en: Update Product Category
vi: Cập nhật danh mục sản phẩm

en: Add New Product Category
vi: Thêm danh mục sản phẩm mới

en: New Product Category Name
vi: Tên danh mục sản phẩm mới

en: Product Tags
vi: Từ khóa sản phẩm

en: Product Tag
vi: Từ khóa sản phẩm

en: Search Product Tags
vi: Tìm từ khóa sản phẩm

en: All Product Tags
vi: Tất cả từ khóa sản phẩm

en: Edit Product Tag
vi: Sửa từ khóa sản phẩm

en: Update Product Tag
vi: Cập nhật từ khóa sản phẩm

en: Add New Product Tag
vi: Thêm từ khóa sản phẩm

en: New Product Tag Name
vi: Tên từ khóa sản phẩm mới

en: Popular Product Tags
vi: Từ khóa sản phẩm phổ biến

en: Separate Product Tags with commas
vi: Ngăn cách từ khóa sản phẩm bởi dấu phẩy

en: Add or remove Product Tags
vi: Thêm hoặc xóa từ khóa sản phẩm

en: Choose from the most used Product tags
vi: Chọn những từ khóa  sản phẩm được sử dụng nhiều

en: No Product Tags found
vi: Không tìm thấy từ khóa sản phẩm

en: Shipping Classes
vi: Các loại hình giao nhận hàng

en: Shipping Class
vi: Loại hình giao hàng

en: Search Shipping Classes
vi: Tìm các loại hình giao hàng

en: All Shipping Classes
vi: Tất cả các loại hình giao hàng

en: Parent Shipping Class
vi: Loại hình giao nhận gốc

en: Parent Shipping Class:
vi: Loại hình giao nhận gốc:

en: Edit Shipping Class
vi: Chỉnh sửa loại hình giao hàng

en: Update Shipping Class
vi: Cập nhật loại hình giao hàng

en: Add New Shipping Class
vi: Thêm loại hình giao hàng mới

en: New Shipping Class Name
vi: Tên loại hình giao hàng mới

en: Search %s
vi: Tìm %s

en: All %s
vi: Tất cả %s

en: Parent %s
vi: Gốc %s

en: Parent %s:
vi: Gốc %s:

en: Edit %s
vi: Sửa %s

en: Update %s
vi: Cập nhật %s

en: Add New %s
vi: Thêm mới %s

en: New %s
vi: %s mới

en: Products
vi: Sản phẩm

en: Product
vi: Sản phẩm

en: Add Product
vi: Thêm sản phẩm

en: Add New Product
vi: Thêm sản phẩm mới

en: Edit
vi: Sửa

en: Edit Product
vi: Sửa sản phẩm

en: New Product
vi: Sản phẩm mới

en: View Product
vi: Xem sản phẩm

en: Search Products
vi: Tìm kiếm sản phẩm

en: No Products found
vi: Không tìm thấy sản phẩm

en: No Products found in trash
vi: Không tìm thấy sản phẩm trong thùng rác

en: Parent Product
vi: Sản phẩm gốc

en: Product Image
vi: Ảnh sản phẩm

en: Set product image
vi: Thiết lập ảnh sản phẩm

en: Remove product image
vi: Xóa ảnh sản phẩm.

en: Use as product image
vi: Sử dụng hình ảnh sản phẩm

en: This is where you can add new products to your store.
vi: Đây là nơi bạn có thể thêm các sản phẩm mới vào cửa hàng của bạn.

en: Variations
vi: Các biến thể

en: Orders
vi: Đơn hàng

en: Order
vi: Đơn hàng

en: Add Order
vi: Thêm đơn hàng

en: Add New Order
vi: Thêm đơn hàng mới

en: Edit Order
vi: Sửa đơn hàng

en: New Order
vi: Đơn hàng mới

en: View Order
vi: Xem đơn hàng

en: Search Orders
vi: Tìm kiếm đơn hàng

en: No Orders found
vi: Không tìm thấy đơn hàng nào

en: No Orders found in trash
vi: Không tìm thấy đơn hàng nào trong thùng rác

en: Parent Orders
vi: Các đơn hàng gốc

en: This is where store orders are stored.
vi: Đây là nơi lưu giữ các đơn hàng của cửa hàng.

en: Refunds
vi: Hoàn tiền

en: Coupons
vi: Phiếu ưu đãi

en: Coupon
vi: Phiếu ưu đãi

en: Add Coupon
vi: Thêm phiếu ưu đãi

en: Add New Coupon
vi: Thêm phiếu ưu đãi mới

en: Edit Coupon
vi: Sửa phiếu ưu đãi

en: New Coupon
vi: Phiếu ưu đãi mới

en: View Coupons
vi: Xem Phiếu ưu đãi

en: View Coupon
vi: Xem Phiếu ưu đãi

en: Search Coupons
vi: Tìm kiếm phiếu ưu đãi

en: No Coupons found
vi: Không tìm thấy phiếu ưu đãi nào

en: No Coupons found in trash
vi: Không tìm thấy phiếu ưu đãi nào trong thùng rác

en: Parent Coupon
vi: Phiếu ưu đãi gốc

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
vi: Đây là nơi bạn có thể thêm các phiếu ưu đãi mới để khách hàng có thể sử dụng ở cửa hàng của bạn.

en: Webhooks
vi: Các Webhook

en: Add Webhook
vi: Thêm Webhook

en: Add New Webhook
vi: Thêm mới Webhook

en: Edit Webhook
vi: Sửa Webhook

en: New Webhook
vi: Webhook mới

en: View Webhooks
vi: Xem các Webhook

en: View Webhook
vi: Xem Webhook

en: Search Webhooks
vi: Tìm Webhook

en: No Webhooks found
vi: Không có Webhook

en: No Webhooks found in trash
vi: Không có Webhook trong thùng rác

en: Parent Webhook
vi: Webhook gốc

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Đang chờ thanh toán <span class="count">(%s)</span>

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Đang xử lý  <span class="count">(%s)</span>

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Đang chờ <span class="count">(%s)</span>

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Đã hoàn tất  <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Đã hủy bỏ  <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Đã hoàn tiền  <span class="count">(%s)</span>

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Thất bại  <span class="count">(%s)</span>

en: Buy product
vi: Mua sản phẩm

en: Read More
vi: Xem tiếp

en: Select options
vi: Lựa chọn các tùy chọn

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
vi: Sản phẩm này không có các biến thể được kích hoạt do đó không thể được đăng lên. Thay đổi trạng thái sang bản nháp.

en: Pay for Order
vi: Trả tiền cho đơn hàng

en: Order Received
vi: Đơn hàng nhận được

en: Order #%s
vi: Đơn hàng #%s

en: Edit Account Details
vi: Sửa chi tiết tài khoản

en: Edit Address
vi: Sửa địa chỉ

en: Add Payment Method
vi: Thêm phương thức thanh toán

en: Lost Password
vi: Quên mật khẩu

en: Cancelled order
vi: Hủy đơn hàng

en: Cancelled order emails are sent to the recipient list when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
vi: Email tự hủy được gửi đến danh sách người nhận khi đơn đặt hàng đã được đánh dấu hủy bỏ (nếu trước xử lý hoặc tạm giữ).

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
vi: [{site_title}] Đơn hàng đã được hủy ({order_number})

en: Enable/Disable
vi: Bật/Tắt

en: Enable this email notification
vi: Bật thông báo qua email

en: Recipient(s)
vi: Người nhận (một hoặc nhiều)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
vi: Thêm vào danh sách người nhận (ngăn cách bằng dấu phẩy) cho email này. Mặc định đến <code>%s</code>.

en: Subject
vi: Tiêu đề

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
vi: Điều chỉnh tiêu đề email. Bỏ trống để dùng tiêu đề mặc định: <code>%s</code>.

en: Email Heading
vi: Đầu mục lớn email

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
vi: Điều chỉnh nội dung đầu mục lớn bên trong thông báo email. Bỏ trống nếu sử dụng đầu mục mặc định: <code>%s</code>.

en: Email type
vi: Kiểu email

en: Choose which format of email to send.
vi: Chọn định dạng email gửi đi

en: Completed order
vi: Đơn hàng đã hoàn thành

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
vi: Email hoàn thành đơn hàng sẽ được gửi tới khách hàng khi đơn hàng của họ được đánh dấu hoàn thành và thường có nghĩa là các đơn đặt hàng của họ đã được vận chuyển.

en: Your order is complete
vi: Đơn hàng của bạn đã hoàn tất

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
vi: Đơn hàng của bạn tại {site_title} từ ngày {order_date} đã hoàn tất.

en: Your order is complete - download your files
vi: Đơn hàng của bạn đã hoàn tất - tải tập tin của bạn về

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
vi: Đơn hàng của bạn tại {site_title} từ ngày {order_date} đã hoàn tất - tải tập tin của bạn về

en: Defaults to <code>%s</code>
vi: Mặc định thành <code>%s</code>

en: Subject (downloadable)
vi: Tiêu đề (có thể tải về)

en: Email Heading (downloadable)
vi: Đầu mục lớn email (có thể tải về)

en: Customer invoice
vi: Hóa đơn khách hàng

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
vi: Email hóa đơn của khách hàng có thể được gửi đến khách hàng bao gồm thông tin đơn hàng của họ và liên kết thanh toán.

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
vi: Hóa đơn cho đơn hàng {order_number} từ ngày {order_date}

en: Invoice for order {order_number}
vi: Hóa đơn cho đơn hàng {order_number}

en: Your {site_title} order from {order_date}
vi: Đơn hàng của bạn tại {site_title} từ ngày {order_date}

en: Order {order_number} details
vi: Chi tiết đơn hàng {order_number}

en: Email Subject
vi: Tiêu đề email

en: Email Subject (paid)
vi: Tiêu đề email (đã thanh toán)

en: Email Heading (paid)
vi: Đầu mục lớn email (đã thanh toán)

en: Email Type
vi: Loại email

en: New account
vi: Tài khoản mới

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
vi: Email tài khoản khách hàng mới được gửi tới khách hàng khi họ đăng ký trên trang thanh toán hoặc trang tài khoản.

en: Your account on {site_title}
vi: Tài khoản của bạn tại {site_title}

en: Welcome to {site_title}
vi: Chào mừng tới {site_title}

en: Customer note
vi: Ghi chú khách hàng

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
vi: Email ghi chú khách hàng được gửi đi khi bạn thêm một ghi chú vào một đơn hàng.

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
vi: Ghi chú đã được thêm vào đơn hàng của bạn tại {site_title} từ {order_date}

en: A note has been added to your order
vi: Ghi chú đã được thêm vào đơn hàng của bạn

en: Processing order
vi: Đang xử lý đơn hàng

en: This is an order notification sent to customers containing their order details after payment.
vi: Đây là một thông báo đơn hàng có chứa chi tiết đặt hàng của khách hàng sau khi thanh toán để gửi cho họ.

en: Thank you for your order
vi: Cảm ơn bạn đã đặt hàng

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
vi: Biên lai đơn hàng của bạn tại {site_title} từ {order_date}

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
vi: Đơn hàng của bạn tại {site_title} từ ngày {order_date} đã hoàn trả một phần

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
vi: Đơn hàng của bạn tại {site_title} từ ngày {order_date} đã hoàn trả hoàn toàn.

en: Your order has been fully refunded
vi: Đơn hàng của bạn đã được hoàn trả đầy đủ

en: Your order has been partially refunded
vi: Đơn hàng của bạn đã được hoàn trả một phần

en: Partially Refunded order
vi: Phần hoàn trả

en: Order partially refunded emails are sent to customers when their orders are partially refunded.
vi: Email hoàn trả một phần hoàn được gửi đến khách hàng khi đơn đặt hàng của họ là một phần hoàn trả.

en: Refunded order
vi: Hoàn trả đơn hàng

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are marked refunded.
vi: Một email được gửi tới khách hàng khi đơn hàng được đánh giấu hoàn trả

en: Full Refund Subject
vi: Chủ đề hoàn trả hoàn toàn

en: Partial Refund Subject
vi: Chủ đề hoàn trả một phần

en: Full Refund Email Heading
vi: Tiêu đề email hoàn trả hoàn toàn

en: Partial Refund Email Heading
vi: Tiêu đề email hoàn trả một phần

en: Reset password
vi: Đặt lại mật khẩu

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
vi: Email khách hàng "thiết lập lại mật khẩu" được gửi khi khách hàng đặt lại mật khẩu của mình.

en: Password Reset for {site_title}
vi: Đặt lại mật khẩu cho {site_title}

en: Password Reset Instructions
vi: Hướng dẫn đặt lại mật khẩu

en: New order
vi: Đơn hàng mới

en: New order emails are sent to the recipient list when an order is received.
vi: Một email được gửi tới danh sách khách hàng khi đơn hàng được nhận

en: New customer order
vi: Đơn đặt hàng mới của khách hàng

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
vi: [{site_title}] Đơn hàng mới ({order_number}) - {order_date}

en: Plain text
vi: Văn bản thuần túy

en: Multipart
vi: Định dạng email hỗn hợp

en: Could not write to template file.
vi: Không thể ghi vào tệp tin mẫu.

en: Template file copied to theme.
vi: Đã chép tập tin mẫu vào giao diện.

en: Template file deleted from theme.
vi: Đã xóa tập tin mẫu khỏi giao diện.

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
vi: Hoạt động thất bại. Hãy làm mới trang và thử lại.

en: HTML template
vi: Mẫu HTML

en: Plain text template
vi: Mẫu văn bản thuần túy

en: Delete template file
vi: Xóa file mẫu

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
vi: Mẫu này đã bị ghi đè bởi giao diện của bạn và có thể tìm thấy ở <code>%s</code>.

en: Copy file to theme
vi: Sao chép tập tin tới giao diện

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
vi: Để ghi đè và sửa đổi mẫu email này, chép <code>%s</code> vào thư mục giao diện của bạn: <code>%s</code>.

en: File was not found.
vi: Không tìm thấy tập tin.

en: View template
vi: Xem mẫu

en: Hide template
vi: Ẩn mẫu

en: Are you sure you want to delete this template file?
vi: Bạn có chắc là muốn xóa tập tin mẫu này?

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
vi: Cho phép thành toán bằng BACS, tức chuyển khoản qua ngân hàng.

en: Enable Bank Transfer
vi: Bật chuyển khoản ngân hàng

en: Title
vi: Tiêu đề

en: This controls the title which the user sees during checkout.
vi: Điều chỉnh tựa đề mà khách hàng thấy trong quá trình thanh toán.

en: Direct Bank Transfer
vi: Chuyển khoản ngân hàng

en: Description
vi: Mô tả

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
vi: Mô tả phương thức thanh toán mà khách hàng thấy trong phần thanh toán của bạn.

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
vi: Thực hiện thanh toán vào ngay tài khoản ngân hàng của chúng tôi. Vui lòng sử dụng ID Đơn hàng của bạn như một phần để tham khảo khi thanh toán. Đơn hàng của bạn sẽ không được vận chuyển cho tới khi tiền được gửi vào tài khoản của chúng tôi.

en: Instructions
vi: Hướng dẫn

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
vi: Các hướng dẫn sẽ được thêm vào trang cảm ơn và email.

en: Sort Code
vi: Sắp xếp mã

en: Account Details
vi: Chi tiết tài khoản

en: Account Name
vi: Tên tài khoản

en: Account Number
vi: Số tài khoản

en: Bank Name
vi: Tên ngân hàng

en: + Add Account
vi: + Thêm tài khoản

en: Remove selected account(s)
vi: Xóa tài khoản được chọn()

en: Our Bank Details
vi: Thông tin tài khoản ngân hàng của chúng tôi

en: Awaiting BACS payment
vi: Chờ thanh toán chuyển khoản

en: Bank Transit Number
vi: Mã số chuyển khoản ngân hàng

en: Branch Sort
vi: Chi nhánh

en: Bank Code
vi: Mã ngân hàng

en: Routing Number
vi: Số định tuyến ngân hàng

en: Branch Code
vi: Mã chi nhánh

en: Cheque
vi: Chi phiếu

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
vi: Cho phép thanh toán bằng Chi phiếu. Tại sao bạn còn cần đến thanh toán Chi phiếu vào ngày nay? Vâng, dĩ nhiên hầu như không cần nhưng chúng tôi vẫn cho phép bạn thanh toán thử để kiểm tra email đơn hàng và trang thanh toán thành công v.v...

en: Enable Cheque Payment
vi: Kích hoạt thanh toán bằng chi phiếu

en: Cheque Payment
vi: Thanh toán bằng chi phiếu

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
vi: Vui lòng gửi chi phiếu của bạn đến Tên cửa hàng, Đường của cửa hàng, Thị trấn của cửa hàng, Bang / Hạt của cửa hàng, Mã bưu điện cửa hàng.

en: Awaiting cheque payment
vi: Đang chờ thanh toán chi phiếu

en: Cash on Delivery
vi: Trả tiền mặt khi nhận hàng

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
vi: Để khách hàng trả bằng tiền mặt (hoặc bằng cách khác) khi nhận hàng.

en: Enable COD
vi: Bật COD

en: Enable Cash on Delivery
vi: Bật Trả tiền mặt khi nhận hàng

en: Payment method description that the customer will see on your website.
vi: Mô tả phương thức thanh toán sẽ hiện trên website của bạn.

en: Pay with cash upon delivery.
vi: Trả tiền mặt khi giao hàng

en: Instructions that will be added to the thank you page.
vi: Những hướng dẫn này sẽ được thêm vào trang cảm ơn.

en: Enable for shipping methods
vi: Bật các phương thức giao hàng

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
vi: Nếu Thanh Toán Khi Nhận Hàng chỉ áp dụng cho một số phương thức giao hàng, hãy thiết lập ở đây. Bỏ trống nếu muốn bật chế độ thanh toán này cho tất cả các phương thức giao hàng.

en: Select shipping methods
vi: Chọn phương thức giao hàng

en: Accept for virtual orders
vi: Chấp nhận cho các đơn hàng ảo

en: Accept COD if the order is virtual
vi: Chấp nhận COD nếu đơn hàng là ảo

en: Payment to be made upon delivery.
vi: Thực hiện thanh toán khi giao hàng

en: Proceed to PayPal
vi: Tiến hành với PayPal

en: PayPal standard sends customers to PayPal to enter their payment information. PayPal IPN requires fsockopen/cURL support to update order statuses after payment. Check the %ssystem status%s page for more details.
vi: Chuẩn PayPal sẽ gửi cho khách hàng để PayPal để nhập thông tin thanh toán của họ. PayPal IPN đòi hỏi hỗ trợ fsockopen/cURL để cập nhật trạng thái đơn đặt hàng sau khi thanh toán. Kiểm tra trang tình trạng %s hệ thống %s để biết thêm chi tiết.

en: PayPal Acceptance Mark
vi: Dấu Chấp Nhận Thanh Toán của PayPal

en: What is PayPal?
vi: Paypal là gì?

en: Gateway Disabled
vi: Vô hiệu hóa cổng thanh toán

en: PayPal does not support your store currency.
vi: Paypal không hỗ trợ loại tiền tệ này của cửa hàng bạn.

en: Refunded %s - Refund ID: %s
vi: Đã hoàn trả %s - ID Hoàn Tiền: %s

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
vi: Quá trình xác nhận bị lỗi: loại tiền tệ PayPal không trùng khớp (mã %s)

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
vi: Quá trình xác nhận bị lỗi: lượng tiền PayPal không trùng khớp (tổng số %s)

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
vi: Xác nhận bị lỗi: Hồi đáp IPN PayPal đến từ một địa chỉ email khác (%s)

en: IPN payment completed
vi: Đã hoàn tất thanh toán IPN

en: Payment pending: %s
vi: Đang xử lý thanh toán: %s

en: Payment %s via IPN.
vi: Thanh toán %s qua IPN.

en: Payment for order #%s refunded/reversed
vi: Thanh toán cho đơn hàng #%s đã được hoàn lại/trả lại

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
vi: Đơn hàng #%s được đánh dầu là hoàn thành - Mã giao dịch trên PayPal: %s

en: Payment for order #%s reversed
vi: Thanh toán cho đơn hàng #%s đã được trả lại

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
vi: Đơn hàng %s đã được đánh dấu là đang ngưng do một số lý do - Mã giao dịch trên PayPal: %s

en: Reversal cancelled for order #%s
vi: Yêu cầu hoàn tiền được hủy cho đơn hàng #%s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
vi: Đơn hàng #%s đã có một yêu cầu hoàn tiền bị hủy. Vui lòng kiểm tra trạng thái thanh toán và cập nhật trạng thái đơn hàng phù hợp tại đây: %s

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
vi: Xác nhận bị lỗi: Số tiền PayPal không trùng khớp (số tiền %s).

en: PDT payment completed
vi: Đã hoàn tất thanh toán PDT

en: Shipping via %s
vi: Giao hàng qua %s

en: Enable PayPal standard
vi: Bật chuẩn PayPal

en: This controls the description which the user sees during checkout.
vi: Điều chỉnh mô tả mà khách hàng có thể thấy trong quá trình thanh toán.

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
vi: Trả thông qua Paypal; bạn có thể thanh toán với thẻ tín dụng nếu bạn không có tài khoản PayPal.

en: PayPal Email
vi: Địa chỉ email Paypal

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
vi: Vui lòng điền địa chỉ email PayPal của bạn; điều này là cần thiết để thanh toán đơn hàng.

en: PayPal Sandbox
vi: Thử nghiệm thanh toán Paypal qua sandbox

en: Enable PayPal sandbox
vi: Bật thử nghiệm PayPal qua sandbox

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
vi: Vùng thử nghiệm Paypal có thể được dùng để thử các thanh toán. Đăng ký một tài khoản cho nhà phát triển tại <a href="%s">đây</a>.

en: Debug Log
vi: Thông tin Debug

en: Enable logging
vi: Cho phép ghi chép

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
vi: Ghi chép lại các sự kiện PayPal, như là các yêu cầu IPN, bên trong <code>%s</code>

en: Advanced options
vi: Tùy chọn nâng cao

en: Receiver Email
vi: Email người nhận

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
vi: Nếu email PayPal chính của bạn khác với email PayPal đã điền ở trên, xin hãy nhập địa chỉ email người nhận chính trong tài khoản PayPal của bạn ở đây. Việc này cần để xác nhận các yêu cầu IPN.

en: PayPal Identity Token
vi: Token Xác Minh PayPal

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
vi: Tùy chọn cho phép "thanh toán chuyển giao dữ liệu" (Hồ sơ> Hồ sơ và Cài đặt > Công cụ bán hàng của tôi> Website yêu thích ) và sau đó sao chép mã thông báo danh tính của bạn ở đây. Điều này sẽ cho phép thanh toán để được xác nhận mà không cần PayPal IPN.

en: Invoice Prefix
vi: Tiền tố của hóa đơn

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
vi: Vui lòng nhập một tiền tố vào số hóa đơn của bạn. Nếu bạn sử dụng tài khoản PayPal của bạn cho nhiều  cửa hàng, hãy chắc chắn rằng tiền tố này là duy nhất vì PayPal sẽ không chấp nhận các đơn hàng trùng số hóa đơn.

en: Shipping Details
vi: Chi tiết giao hàng

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
vi: Gửi các thông tin giao hàng đến PayPal thay cho hóa đơn.

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
vi: PayPal chỉ cho phép chúng tôi gửi tới một địa chỉ. Nếu bạn đang sử dụng PayPal cho giao nhận hàng, bạn có thể muốn gửi hàng tới địa chỉ giao nhận hàng chứ không phải địa chỉ trên hóa đơn thanh toán.

en: Address Override
vi: Ghi đè địa chỉ

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
vi: Bật "address_override" để ngăn không cho thay đổi thông tin địa chỉ.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
vi: PayPal sẽ xác minh địa chỉ cho nên thiết lập này có thể gây lỗi (chúng tôi khuyến cáo nên tắt nó đi).

en: Payment Action
vi: Hoạt động thanh toán

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
vi: Chọn xem bạn muốn lấy tiền ngay lập tức hoặc chỉ cho phép thanh toán  và lấy tiền sau.

en: Capture
vi: Lấy

en: Authorize
vi: Cho phép

en: Page Style
vi: Kiểu trang

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
vi: Tùy chọn nhập tên kiểu trang mà bạn muốn sử dụng. Những thứ này đã được định nghĩa bên trong tài khoản PayPal của bạn.

en: Optional
vi: Không bắt buộc

en: API Credentials
vi: Giấy chứng nhận API

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
vi: Nhập giấy chứng nhận API PayPal của bạn để tiến hành hoàn tiền thông qua PayPal. Tìm hiểu cách thức truy cập giấy chứng nhận API PayPal của bạn ở %sđây%s.

en: API Username
vi: Tên đăng nhập API

en: Get your API credentials from PayPal.
vi: Lấy giấy chứng nhận API từ PayPal

en: API Password
vi: Mật khẩu API

en: API Signature
vi: Chữ ký API

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
vi: Vui lòng chắc chắn rằng chi tiết trên thẻ của bạn đã được nhập chính xác và trình duyệt web của bạn có hỗ trợ JavaScript.

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
vi: Nhà phát triển: Vui lòng chắc chắn rằng bạn đang gồm cả jQuery và không có lỗi JavaScript nào trên trang web.

en: Error creating user in Simplify Commerce.
vi: Lỗi tạo lập người dùng trong Simplify Commerce.

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
vi: Rất tiếc, tổng hóa đơn cho phép tối thiểu để dùng phương thức thanh toán này là 0.50.

en: Customer not found
vi: Không tìm thấy khách hàng nào

en: %s - Order #%s
vi: %s - Đơn hàng #%s

en: Simplify payment error: %s
vi: Lỗi thanh toán Simplity: %s

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
vi: Đã chấp nhận thanh toán Simplify (ID: %s, Mã xác nhận: %s)

en: Simplify payment declined
vi: Không nhận thanh toán Simplify

en: Payment was declined - please try another card.
vi: Thanh toán đã bị từ chối - vui lòng thử thẻ khác.

en: Simplify Transaction Failed (%s)
vi: Giao dịch Simplify không thành công (%s)

en: %s - Pre-order for "%s"
vi: %s - Đặt hàng trước đối với "%s"

en: (Order #%s)
vi: (Đơn hàng #%s)

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
vi: Thanh toán đã bị từ chối - khách hàng cần thử thẻ khác.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
vi: Thanh toán bị từ chối bởi Simplify Commerce.

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
vi: Thực hiện thanh toán thông qua Simplify Commerce - dùng simplify.js để tạo thẻ token và Simplify Commerce SDK. Yêu cầu có SSL khi vùng thử nghiệm sandbox bị vô hiệu hóa.

en: Simplify Commerce by Mastercard
vi: Simplify Commerce bởi Mastercard

en: Getting started
vi: Bắt đầu

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
vi: Simplify Commerce là tài khoản thương nhân và cổng thanh toán tất cả trong một của bạn. Chọn lựa Simplify Commerce như một cổng thanh toán cho WooCommerce của bạn để có thể truy cập đến tài khoản tiền của bạn một cách nhanh chóng với bộ máy thanh toán bảo mật và mạnh mẽ được hậu thuẫn bởi MasterCard.

en: Sign up for Simplify Commerce
vi: Đăng ký Simplify Commerce

en: Learn more
vi: Tìm hiểu thêm

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
vi: Lỗi Simplify Commerce: Simplify Commerce yêu cầu PHP 5.3 trở lên. Bạn đang dùng phiên bản %s.

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
vi: Lỗi Simplify Commerce: Vui lòng nhập khóa riêng tư và công khai của bạn.

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
vi: Simplify Commerce đã được kích hoạt, nhưng <a href="%s">tùy chọn bắt buộc SSL</a> đã bị vô hiệu hóa; các thanh toán của bạn có thể không được bảo vệ! Vui lòng bật SSL và chắc rằng máy chủ của bạn có một chứng chỉ SSL còn hiệu lực - Simplify Commerce hiện sẽ chỉ hoạt động trong chế độ chạy thử.

en: Enable Simplify Commerce
vi: Kích hoạt Simplify Commerce

en: Credit card
vi: Thẻ tín dụng

en: Payment Mode
vi: Chế độ thanh toán

en: Enable Hosted Payments
vi: Bật Hosted Payments

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
vi: Chọn Mức Chuẩn sẽ hiển thị các trường thẻ tín dụng trên cửa hàng của bạn (bắt buộc có SSL). %1$s Chọn Hosted Payments sẽ hiển thị một khung thanh toán qua Simplify Commerce trên cửa hàng của bạn (nếu có SSL) hoặc sẽ đưa khách hàng sang trang thanh toán của Simplify Commerce (nếu không có SSL). %1$s Chú ý: Lựa chọn Hosted Payments cần có một mã API mới cùng với hình lá cờ của dịch vụ thanh toán đã chọn. %2$sĐể biết thêm chi tiết hãy xem thêm tài liệu của Simplify Commerce%3$s.

en: Modal Color
vi: Màu Modal

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
vi: Thiết lập màu sắc của các nút và các tiêu đề trên hộp thoại modal.

en: Sandbox
vi: Vùng thử nghiệm sandbox

en: Enable Sandbox Mode
vi: Kích hoạt chế độ chạy thử nghiệm

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
vi: Đặt cổng thanh toán ở chế độ chạy thử sử dụng các khóa API sandbox (thanh toán thực sẽ không được thực hiện)

en: Sandbox Public Key
vi: Mã khóa Vùng thử nghiệm Sandbox Công Khai

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
vi: Lấy các khóa API từ tài khoản Simplify của bạn: Settings > API Keys.

en: Sandbox Private Key
vi: Khóa Vùng thử nghiệm Sandbox Riêng Tư

en: Public Key
vi: Khóa Công Khai

en: Private Key
vi: Khóa Riêng Tư

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
vi: ĐÃ KÍCH HOẠT CHẾ ĐỘ CHẠY THỬ.  Sử dụng thẻ thử nghiệm: %s

en: Expiry Month
vi: Tháng hết hạn

en: Expiry Year
vi: Năm hết hạn

en: is invalid
vi: không có hiệu lực

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
vi: Cảm ơn vì đơn hàng của bạn, vui lòng bấm vào nút bên dưới để thanh toán với thẻ tín dụng bằng cách sử dụng Simplify Commerce bởi MasterCard.

en: Pay Now
vi: Thanh toán ngay

en: Cancel order &amp; restore cart
vi: Hủy đơn hàng &amp; khôi phục giỏ hàng

en: Refund was declined.
vi: Tiền trả lại đã bị từ chối.

en: %s - Subscription for "%s"
vi: %s - Tiền trả trước cho "%s"

en: Flat Rate
vi: Tỉ lệ sàn

en: Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
vi: Flat Rate International Shipping cho phép bạn thay đổi một tỷ lệ cố định cho vận chuyển.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
vi: Nhập giá (chưa bao gồm thuế) hoặc tổng, ví dụ. <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
vi: Hỗ trợ các dạng sau: <code>[qty]</code> = số sản phẩm, <code>[cost]</code> = giá sản phẩm, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Tỉ lệ phần trăm tính phí.

en: Enable this shipping method
vi: Bật phương thức giao nhận hàng này

en: Method Title
vi: Tên phương thức

en: Availability
vi: Khả dụng

en: All allowed countries
vi: Tất cả các quốc gia được cho phép

en: Specific Countries
vi: Quốc gia riêng

en: Select some countries
vi: Chọn quốc gia

en: Tax Status
vi: Tình trạng thuế

en: Taxable
vi: Thuế

en: Cost
vi: Chi phí

en: Shipping Class Costs
vi: Chi phí vận chuyển

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
vi: Những chi phí này có thể tùy chọn được thêm vào dựa trên %s chi phí vận chuyển %s.

en: "%s" Shipping Class Cost
vi: "%s" Chi phí vận chuyển

en: No Shipping Class Cost
vi: Không có chi phí vận chuyển

en: Calculation Type
vi: Loại bảng tính

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
vi: Phí vận chuyển cho mỗi lớp vận chuyển riêng

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
vi: Tính phí vận chuyển cho các lớp vận chuyển cao hơn

en: Additional Rates
vi: Phụ thu khác

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
vi: Các tỷ lệ này là tùy chọn vận chuyển thêm với chi phí bổ sung (dựa trên tỷ lệ flat rate).

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
vi: Một trong mỗi dòng: Tên Lựa chọn | Phụ phí [+ - Phần trăm] | Trên mỗi loại chi phí (đơn hàng, loại hình giao nhận, hoặc sản phẩm) Ví dụ: <code> Mail Priority | 6.95 [+ 0,2%] | đơn hàng </ code>.

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
vi: Tên Lựa chọn | Phụ phí [+ - phần trăm] | Tính trên mỗi (đơn hàng, loại hình giao nhận, hoặc sản phẩm)

en: Free Shipping
vi: Miễn phí giao hàng

en: Enable Free Shipping
vi: Bật giao hàng miễn phí

en: Method availability
vi: Phương thức hiện có tại

en: Free Shipping Requires...
vi: Điều kiện miễn phí giao hàng...

en: A valid free shipping coupon
vi: Một ưu đãi miễn phí giao nhận còn hiệu lực

en: A minimum order amount (defined below)
vi: Giá trị đơn hàng tối thiểu (định nghĩa bên dưới)

en: A minimum order amount OR a coupon
vi: Giá trị đơn hàng tối thiểu hoặc một phiếu ưu đãi

en: A minimum order amount AND a coupon
vi: Giá trị đơn hàng tối thiểu và một phiếu ưu đãi

en: Minimum Order Amount
vi: Giá trị đơn hàng tối thiểu

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
vi: Giá trị đơn hàng tối thiểu khách hàng cần phải mua để được vận chuyển miễn phí (nếu đã bật ở trên)

en: International Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
vi: Flat Rate International Shipping cho phép bạn thay đổi một tỷ lệ cố định cho vận chuyển.

en: Selected countries
vi: Các quốc gia đã chọn

en: Excluding selected countries
vi: Loại trừ những quốc gia

en: Local Delivery
vi: Giao hàng tại địa phương

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
vi: Giao hàng tại địa phương là phương thức mua hàng đơn giản cho đơn hàng tại địa phương.

en: Enable
vi: Bật

en: Enable local delivery
vi: Kích hoạt giao hàng tại địa phương

en: Fee Type
vi: Loại phí

en: How to calculate delivery charges
vi: Tính phí giao nhận như thế nào

en: Fixed amount
vi: Số lượng cố định

en: Percentage of cart total
vi: Phần trăm trên tổng giỏ hàng

en: Fixed amount per product
vi: Lượng cố định trên mỗi sản phẩm

en: Delivery Fee
vi: Phí giao hàng

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
vi: Loại phí nào bạn muốn thu thêm đối với phương thức mua hàng tại địa phương, bò qua nếu bạn chọn miễn phí. Bỏ trống để vô hiệu hóa.

en: Allowed Zip/Post Codes
vi: Mã bưu điện/mã vùng cho phép

en: What zip/post codes are available for local delivery?
vi: Những mã bưu điện/mã vùng có sẵn cho giao hàng tận nơi?

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
vi: Mã số riêng biệt với một dấu phẩy. Chấp nhận các kí hiệu, ví dụ <code>P*</ code> sẽ khớp với một mã bưu điện của PE30. Ngoài ra cũng chấp nhận mẫu công thức, ví dụ <code> NG1 ___ </ code> sẽ khớp NG1 1AA nhưng không khớp NG10 1AA

en: Local Pickup
vi: Mua hàng tận nơi

en: Local pickup is a simple method which allows customers to pick up orders themselves.
vi: Mua hàng tận nơi là phương thức đơn giản nhất cho phép khách hàng chủ động lấy món hàng mà họ muốn có.

en: Enable local pickup
vi: Cho phép mua hàng tận nơi

en: What zip/post codes are available for local pickup?
vi: Những mã bưu điện/mã vùng nào có sẵn cho mua hàng tận nơi?

en: Shipping costs updated.
vi: Đã cập nhật chi phí giao hàng.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
vi: Đơn hàng không hợp lệ. Nếu bạn có tài khoản, hãy đăng nhập và thử lại.

en: My Account
vi: Tài khoản của tôi

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
vi: Tình trạng của đơn hàng này là &ldquo;%s&rdquo;&mdash; nó không thể thanh toán được. Vui lòng liên hệ chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
vi: Xin lỗi, đơn hàng này không hợp lệ và không thể thực hiện thanh toán.

en: Order Number:
vi: Số đơn hàng:

en: Date:
vi: Ngày:

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
vi: Tổng số đơn đặt hàng đã được cập nhật. Vui lòng xác nhận đặt hàng của bạn bằng cách nhấn vào nút "Đặt Hàng" ở dưới cùng của trang.

en: Your password has been reset.
vi: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại.

en: Log in
vi: Đăng nhập

en: Enter a username or e-mail address.
vi: Nhập tên đăng nhập hoặc địa chỉ email.

en: Invalid username or e-mail.
vi: Tên đăng nhập hoặc email không hợp lệ.

en: Password reset is not allowed for this user
vi: Không thể đổi mới mật khẩu với người dùng này.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
vi: Kiểm tra email và ấn vào liên kết kích hoạt.

en: Invalid key
vi: Khóa không hợp lệ

en: Add a new payment method.
vi: Thêm phương thức thanh toán.

en: Please enter a valid order ID
vi: Vui lòng nhập mã đơn hàng hợp lệ

en: Please enter a valid order email
vi: Vui lòng nhập email đặt hàng hợp lệ

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
vi: Xin lỗi bạn, chúng tôi không thể tìm thấy ID đơn hàng trong cơ sở dữ liệu.

en: Order Fully Refunded
vi: Đơn hàng được hoàn trả đầy đủ

en: Select
vi: Lựa chọn

en: Text
vi: Văn bản

en: This product is protected and cannot be purchased.
vi: Sản phẩm này được bảo vệ và không thể thanh toán.

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
vi[0]: %s đã được thêm vào giỏ hàng.

en: Continue Shopping
vi: Tiếp tục mua hàng

en: and
vi: và

en: Coupon:
vi: Ưu đãi:

en: Free shipping coupon
vi: Phiếu ưu đãi miễn phí giao hàng

en: [Remove]
vi: [Xóa]

en: Free
vi: Miễn phí

en: Order &ndash; %s
vi: Đơn hàng &ndash; %s

en: Invalid order status
vi: Tình trạng đơn hàng không hợp lệ

en: Invalid order ID
vi: ID đơn hàng không hợp lệ

en: United Arab Emirates Dirham
vi: Đơn vị tiền Điaham của Các Tiểu Vương quốc Ả Rập Thống nhất

en: Australian Dollars
vi: Đô la Úc

en: Bangladeshi Taka
vi: Đơn vị tiền Taka Bangladesh

en: Brazilian Real
vi: Đơn vị tiền Real Brazil

en: Bulgarian Lev
vi: Đơn vị tiền Lép Bulgari

en: Canadian Dollars
vi: Đô la Canada

en: Chilean Peso
vi: Đơn vị tiền Peso Chile

en: Chinese Yuan
vi: Đơn vị tiền Nhân dân tệ Trung Quốc

en: Colombian Peso
vi: Đơn vị tiền Peso Colombia

en: Czech Koruna
vi: Đơn vị tiền Koruna Séc

en: Danish Krone
vi: Đơn vị tiền Krone Đan Mạch

en: Dominican Peso
vi: Đơn vị tiền Peso Dominica

en: Hong Kong Dollar
vi: Đô la Hồng Kông

en: Croatia kuna
vi: Đơn vị tiền kuna Croatia

en: Hungarian Forint
vi: Đơn vị tiền Forint Hungari

en: Icelandic krona
vi: Đơn vị tiền krona Iceland

en: Indonesia Rupiah
vi: Đơn vị tiền Rupiah Indonesia

en: Indian Rupee
vi: Đơn vị tiền Rupi Ấn Độ

en: Nepali Rupee
vi: Đơn vị tiền Rupi Nepal

en: Israeli Shekel
vi: Đơn vị tiền Shekel Israel

en: Japanese Yen
vi: Đơn vị tiền Yên Nhật

en: Lao Kip
vi: Đơn vị tiền Kip của Lào

en: South Korean Won
vi: Đơn vị tiền Won Hàn Quốc

en: Malaysian Ringgits
vi: Đơn vị tiền Ringgits Malaysia

en: Mexican Peso
vi: Đơn vị tiền Peso Mexico

en: Nigerian Naira
vi: Đơn vị tiền Naira Nigeria

en: Norwegian Krone
vi: Đơn vị tiền Krone Na Uy

en: New Zealand Dollar
vi: Đô la New Zealand

en: Paraguayan Guaraní
vi: Đơn vị tiền Guaraní Paraguay

en: Philippine Pesos
vi: Đơn vị tiền Pesos Philippine

en: Polish Zloty
vi: Đơn vị tiền Zloty Ba Lan

en: Pounds Sterling
vi: Bảng Anh

en: Romanian Leu
vi: Đơn vị tiền Leu Romania

en: Russian Ruble
vi: Đơn vị tiền Rúp Nga

en: Singapore Dollar
vi: Đô la Singapore

en: South African rand
vi: Đơn vị tiền rand Nam Phi

en: Swedish Krona
vi: Đơn vị tiền Krona Thụy Điển

en: Swiss Franc
vi: Đơn vị tiền Franc Thụy Sĩ

en: Taiwan New Dollars
vi:  Tân Đài Tệ của Đài Loan

en: Thai Baht
vi: Bạt Thái Lan

en: Turkish Lira
vi: Đơn vị tiền Lira Thổ Nhĩ Kì

en: Ukrainian Hryvnia
vi: Đơn vị tiền Hryvnia Ukraina

en: US Dollars
vi: Đô la Mỹ

en: Vietnamese Dong
vi: Việt Nam Đồng

en: Egyptian Pound
vi: Đơn vị tiền Bảng Ai Cập

en: Cart Discount
vi: Giảm giá giỏ hàng

en: Cart % Discount
vi: Giảm % trên giỏ hàng

en: Product Discount
vi: Giảm giá sản phẩm

en: Product % Discount
vi: Giảm % trên sản phẩm

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
vi: Nguyên tắc phân loại shop_order-status không còn trong WooCommerce 2.2! Thay vào đó, bạn nên dùng WooCommerce post_status mới, <a href="%s">đọc thêm...</a>

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
vi: Tình trạng đơn hàng công khai sẽ không còn ở WooCommerce 2.2! Thay vào đó, bạn nên dùng WooCommerce post_status, <a href="%s">đọc thêm...</a>

en: This function should not be called before woocommerce_init.
vi: Chức năng này không nên được gọi trước woocommerce_init.

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
vi: Đơn hàng chưa thanh toán đã bị hủy - giới hạn thời gian đã hết.

en: Refund &ndash; %s
vi: Hoàn tiền &ndash; %s

en: Simple product
vi: Sản phẩm đơn giản

en: Grouped product
vi: Sản phẩm nhóm

en: External/Affiliate product
vi: Sản phẩm bên ngoài / liên kết

en: Variable product
vi: Sản phẩm có biến thể

en: New products
vi: Sản phẩm mới

en: New products added to %s
vi: Sản phẩm mới đã được thêm vào %s

en: New products tagged %s
vi: Sản phẩm mới đã được đặt từ khóa %s

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
vi: Đây là cửa hàng demo nhằm mục đích thử nghiệm nên các đơn hàng sẽ không có hiệu lực.

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
vi: Kết quả tìm kiếm: &ldquo;%s&rdquo;

en: &nbsp;&ndash; Page %s
vi: &nbsp;&ndash; Trang %s

en: Default sorting
vi: Thứ tự mặc định

en: Sort by popularity
vi: Thứ tự theo mức độ phổ biến

en: Sort by average rating
vi: Thứ tự theo điểm đánh giá

en: Sort by newness
vi: Thứ tự theo sản phẩm mới

en: Sort by price: low to high
vi: Thứ tự theo giá: thấp đến cao

en: Sort by price: high to low
vi: Thứ tự theo giá: cao xuống thấp

en: Additional Information
vi: Thông tin thêm

en: Reviews (%d)
vi: Đánh giá (%d)

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
vi: Dùng tham số $args như một mảng để thay thế. Đối số sẽ bị loại bỏ khỏi WC 2.2.

en: Place order
vi: Đặt hàng

en: Select a country&hellip;
vi: Chọn quốc gia&hellip;

en: Update country
vi: Cập nhật quốc gia

en: Select a state&hellip;
vi: Chọn tiểu bang&hellip;

en: Choose an option
vi: Chọn một tùy chọn

en: Select a category
vi: Chọn danh mục

en: Uncategorized
vi: Chưa phân loại

en: An account is already registered with your email address. Please login.
vi: Đã có tài khoản đăng ký với địa chỉ email này. Vui lòng đăng nhập.

en: Please enter a valid account username.
vi: Vui lòng nhập tên tài khoản hợp lệ.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
vi: Đã có tài khoản đăng ký với tên đăng nhập này. Vui lòng chọn tên khác.

en: Please enter an account password.
vi: Vui lòng nhập mật khẩu tài khoản.

en: ERROR
vi: LỖI

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
vi: Không thể đăng ký cho bạn, vui lòng liện hệ với chúng tôi nếu tiếp tục có lỗi xảy ra.

en: Active
vi: Kích hoạt

en: Paused
vi: Tạm dừng

en: Disabled
vi: Vô hiệu hóa

en: Display the user's Cart in the sidebar.
vi: Hiển thị giỏ hàng của người dùng tại thanh sidebar

en: WooCommerce Cart
vi: Giỏ hàng WooCommerce

en: Cart
vi: Giỏ hàng

en: Hide if cart is empty
vi: Ẩn nếu giỏ hàng trống

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
vi: Hiện các bộ lọc chỉ dẫn sản phẩm theo lớp để người sử dụng có thể thấy và ngưng kích hoạt chúng.

en: WooCommerce Layered Nav Filters
vi: Các bộ lọc chỉ dẫn sản phẩm theo lớp của WooCommerce

en: Active Filters
vi: Kích hoạt bộ lọc

en: Remove filter
vi: Xóa bộ lọc

en: Min
vi: Tối thiểu

en: Max
vi: Tối đa

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
vi: Hiển thị tùy chỉnh thuộc tính trên widget cho phép bạn thu hẹp phạm vi danh sách sản phẩm khi xem các danh mục sản phẩm.

en: WooCommerce Layered Nav
vi: Chỉ dẫn sản phẩm theo lớp của WooCommerce

en: Filter by
vi: Lọc theo

en: Attribute
vi: Thuộc tính

en: Display type
vi: Kiểu hiển thị

en: List
vi: Danh sách

en: Dropdown
vi: Thả xuống

en: Query type
vi: Kiểu truy vấn

en: AND
vi: VÀ

en: OR
vi: HOẶC

en: Any %s
vi: Bất kỳ %s

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
vi: Hiển thị bộ lọc giá sản phẩm trên widget cho phép bạn thu hẹp danh sách sản phẩm hiển thị khi xem các danh mục sản phẩm.

en: WooCommerce Price Filter
vi: Bộ lọc giá của WooCommerce

en: Filter by price
vi: Lọc theo giá

en: Min price
vi: Giá thấp nhất

en: Max price
vi: Giá cao nhất

en: Filter
vi: Lọc

en: Price:
vi: Giá

en: A list or dropdown of product categories.
vi: Danh sách hoặc danh sách xổ xuống của danh mục sản phẩm.

en: WooCommerce Product Categories
vi: Danh mục sản phẩm của WooCommerce

en: Order by
vi: Sắp xếp theo

en: Category Order
vi: Danh mục đơn hàng

en: Show as dropdown
vi: Hiển thị như là danh sách xổ xuống

en: Show product counts
vi: Hiển thị số lượng sản phẩm

en: Show hierarchy
vi: Hiện hệ thống phân cấp

en: Only show children of the current category
vi: Chỉ hiển thị danh mục con của danh mục hiện thời

en: No product categories exist.
vi: Không có danh mục sản phẩm nào tồn tại.

en: A Search box for products only.
vi: Khung tìm kiếm chỉ dành cho sản phẩm.

en: WooCommerce Product Search
vi: Tìm kiếm sản phẩm trong WooCommerce

en: Your most used product tags in cloud format.
vi: Thẻ từ khóa được sử dụng nhiều nhất trong dịnh dạng đám mây.

en: WooCommerce Product Tags
vi: Từ khóa sản phẩm trong WooCommerce

en: Display a list of your products on your site.
vi: Hiển thị danh sách sản phẩm của bạn trên trang web.

en: WooCommerce Products
vi: Sản phẩm WooCommerce

en: Number of products to show
vi: Số sản phẩm được hiển thị

en: Show
vi: Hiển thị

en: All Products
vi: Tất cả sản phẩm

en: Featured Products
vi: Sản phẩm nổi bật

en: On-sale Products
vi: Sản phẩm giảm giá

en: Date
vi: Ngày

en: Price
vi: Giá

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Sales
vi: Doanh số

en: ASC
vi: Tăng

en: DESC
vi: Giảm

en: Hide free products
vi: Ẩn sản phẩm miễn phí

en: Show hidden products
vi: Hiển thị sản phẩm bị ẩn

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
vi: Hiển thị danh sách đánh giá gần đây nhất trên trang của bạn.

en: WooCommerce Recent Reviews
vi: Đánh giá gần đây trong WooCommerce

en: Recent Reviews
vi: Đánh giá gần đây

en: Number of reviews to show
vi: Số đánh giá được hiển thị

en: Display a list of recently viewed products.
vi: Hiển thị danh sách các sản phẩm vừa được xem.

en: WooCommerce Recently Viewed
vi: Vừa được xem gần đây trong WooCommerce

en: Recently Viewed Products
vi: Sản phẩm vừa được xem

en: Display a list of your top rated products on your site.
vi: Hiển thị danh sách sản phẩm được đánh giá cao nhất trên trang của bạn.

en: WooCommerce Top Rated Products
vi: Các sản phẩm được xếp hạng cao nhất trong WooCommerce

en: Top Rated Products
vi: Các sản phẩm được xếp hạng cao nhất

en: %s would like to connect to your store
vi: %s muốn kết nối tới cửa hàng của bạn

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
vi: Điều này sẽ cung cấp cho "%s" <strong>%s </strong> cho phép truy cập để:

en: Logged in as %s
vi: Đăng nhập là %s

en: Logout
vi: Đăng xuất

en: Approve
vi: Chấp thuận

en: Deny
vi: Từ chối

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or %2$scancel and return to %1$s%3$s
vi: Để kết nối với %1$s bạn cần phải đăng nhập. Đăng nhập vào cửa hàng của bạn bên dưới, hoặc %2$s hủy và trở về %1$s%3$s

en: Username or email address
vi: Tên tài khoản hoặc địa chỉ email

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Application Authentication Request
vi: Yêu cầu xác thực ứng dụng

en: Your cart is currently empty.
vi: Chưa có sản phẩm nào trong giỏ hàng.

en: Return To Shop
vi: Quay lại cửa hàng

en: Shipping #%d
vi: Giao hàng #%d

en: Shipping
vi: Giao hàng

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
vi: Vui lòng sử dụng tính toán giao hàng để xem các phương thức giao hàng hiện có.

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
vi: Vui lòng tiếp tục quá trình thanh toán và nhập đầy đủ địa chỉ của bạn để xem có phương thức giao hàng phù hợp nào không.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
vi: Vui lòng điền thông tin của bạn để xem các phương thức giao hàng hiện có.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
vi: Không có phương thức giao hàng nào phù hợp. Vui lòng kiểm tra lại địa chỉ của bạn hoặc liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần trợ giúp.

en: Cart Totals
vi: Tổng giỏ hàng

en: Subtotal
vi: Tổng phụ

en: Total
vi: Tổng

en:  (taxes estimated for %s)
vi: (thuế dự kiến cho %s)

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
vi: Chú ý: Phí giao hàng và các loại thuế được dự trù là %s và sẽ được cập nhật khi thanh toán dựa trên hóa đơn và thông tin giao nhận hàng mà bạn cung cấp.

en: Quantity
vi: Số lượng

en: Remove this item
vi: Xóa sản phẩm này

en: Coupon code
vi: Mã ưu đãi

en: Apply Coupon
vi: Áp dụng ưu đãi

en: Update Cart
vi: Cập nhật Giỏ hàng

en: You may be interested in&hellip;
vi: Bạn có thể thích&hellip;

en: No products in the cart.
vi: Chưa có sản phẩm trong giỏ hàng.

en: Checkout
vi: Thanh toán

en: Proceed to Checkout
vi: Thanh toán

en: Calculate Shipping
vi: Tính phí giao nhận

en: State / county
vi: Bang / Hạt

en: City
vi: Thành phố

en: Update Totals
vi: Cập nhật tổng

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
vi: Có một số vấn đề với các mặt hàng trong giỏ của bạn (hiển thị ở trên). Xin vui lòng trở lại trang giỏ hàng và giải quyết những vấn đề này trước khi thanh toán.

en: Return To Cart
vi: Quay lại giỏ hàng

en: Billing &amp; Shipping
vi: Thanh toán và giao hàng

en: Billing Details
vi: Thông tin thanh toán

en: Create an account?
vi: Tạo tài khoản mới?

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
vi: Tạo tài khoản mới bằng cách điền vào thông tin theo mẫu bên dưới. Nếu bạn đã có tài khoản, vui lòng đăng nhập tại phía trên cùng của trang.

en: You must be logged in to checkout.
vi: Bạn phải đăng nhập để tiến hành thanh toán.

en: Your order
vi: Đơn hàng của bạn

en: Have a coupon?
vi: Bạn có mã ưu đãi?

en: Click here to enter your code
vi: Ấn vào đây để nhập mã

en: Returning customer?
vi: Bạn đã có tài khoản?

en: Click here to login
vi: Ấn vào đây để đăng nhập

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
vi: Nếu trước đây bạn đã mua hàng của chúng tôi, vui lòng ghi đầy đủ thông tin trong các hộp dưới đây. Nếu bạn là khách hàng mới, vui lòng chuyển tới phần Đơn hàng &amp; Giao hàng.

en: Qty
vi: SL

en: Totals
vi: Tổng

en: Payment
vi: Thanh Toán

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
vi: Xin lỗi, có vẻ như không có phương thức thanh toán nào phù hợp với vị trí hiện tại của bạn. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ hoặc muốn sắp xếp phương án thay thế.

en: Pay for order
vi: Thanh toán cho đơn hàng

en: Ship to a different address?
vi: Giao hàng tới địa chỉ khác?

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
vi: Vui lòng điền thông tin của bạn ở trên để xem hình thức thanh toán phù hợp.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
vi: Xin lỗi, có vẻ như không có phương thức thanh toán nào phù hợp với khu vực bang hiện tại của bạn. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ hoặc muốn sắp xếp phương án thay thế.

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
vi: Trình duyệt của bạn không hỗ trợ JavaScript, hoặc nó bị vô hiệu hóa, hãy đảm bảo bạn nhấp vào <em> Cập nhật giỏ hàng </ em> trước khi bạn thanh toán. Bạn có thể phải trả nhiều hơn số tiền đã nói ở trên, nếu bạn không làm như vậy.

en: Update totals
vi: Cập nhật tổng

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
vi: Xin vui lòng đọc và chấp nhận <a href="%s" target="_blank">điều khoản &amp; điều kiện mua hàng</a>

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
vi: Thành thật xin lỗi, đơn hàng của bạn không thể xử lý vì ngân hàng từ chối giao dịch này.

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
vi: Vui lòng mua hàng lại một lần nữa hoặc trở về trang tài khoản

en: Please attempt your purchase again.
vi: Vui lòng mua hàng lại một lần nữa

en: Pay
vi: Thanh toán

en: Thank you. Your order has been received.
vi: Cảm ơn bạn. Đơn hàng của bạn đã được nhận.

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
vi: Đơn hàng #%s từ %s đã được hủy bỏ. Đơn hàng như sau:

en: Order: %s
vi: Đơn hàng: %s

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
vi: Bạn vừa nhận được đơn hàng từ %s. Đơn hàng như sau:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
vi: Chào bạn. Đơn hàng của bạn ngày %s đã hoàn thành. Chi tiết đặt hàng của bạn được hiển thị dưới đây để bạn tham khảo:

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
vi: Một đơn đặt hàng đã được tạo ra cho bạn lúc %s. Để thanh toán đơn hàng này xin vui lòng sử dụng liên kết sau đây: %s

en: pay
vi: thanh toán

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
vi: Cảm ơn bạn đã đăng ký tài khoản tại %s. Tên đăng nhập của bạn là <strong>%s</strong>.

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
vi: Mật khẩu của bạn được tự động tạo: <strong>%s</strong>

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
vi: Bạn có thể truy cập trang tài khoản để xem các đơn hàng và thay đổi mật khẩu tại đây: %s.

en: Hello, a note has just been added to your order:
vi: Xin chào, một ghi chú đã được thêm vào đơn hàng của bạn:

en: For your reference, your order details are shown below.
vi: Để tham khảo, các chi tiết đơn hàng của bạn được hiển thị bên dưới.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
vi: Đơn hàng của bạn đã được nhận và hiện đang được xử lý. Chi tiết đặt hàng của bạn được hiển thị dưới đây để bạn tham khảo:

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
vi: Xin chào! Đơn hàng của bạn trên %s đã được hoàn trả một phần.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
vi: Xin chào. Đơn hàng của bạn trên %s đã được hoàn trả đầy đủ.

en: Amount Refunded
vi: Số tiền đã hoàn trả

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
vi: Một người nào đó đã yêu cầu khôi phục lại mật khẩu của tài khoản :

en: Username: %s
vi: Tên đăng nhập: %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
vi: Nếu đây là một sai sót, vui lòng bỏ qua email này và sẽ không có chuyện gì xảy ra.

en: To reset your password, visit the following address:
vi: Để đặt lại mật khẩu, bạn vui lòng truy cập theo địa chỉ sau:

en: Click here to reset your password
vi: Ấn vào đây để đặt lại mật khẩu

en: Billing address
vi: Địa chỉ thanh toán

en: Shipping address
vi: Địa chỉ giao hàng

en: Order number: %s
vi: Đơn hàng số: %s

en: View order: %s
vi: Xem đơn hàng: %s

en: You have received an order from %s.
vi: Bạn nhận được một đơn hàng từ %s

en: Your password is <strong>%s</strong>.
vi: Mật khẩu của bạn là <strong>%s</strong>.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
vi: Xi chào. Đơn đặt hàng của bạn trên %s đã được hoàn trả. Chi tiết đặt hàng của bạn được hiển thị dưới đây để bạn tham khảo:

en: Quantity: %s
vi: Số lượng: %s

en: Cost: %s
vi: Giá: %s

en: Username or email
vi: Tên đăng nhập hoặc email

en: Remember me
vi: Ghi nhớ mật khẩu

en: Lost your password?
vi: Quên mật khẩu?

en: No products were found matching your selection.
vi: Không tìm thấy sản phẩm nào khớp với lựa chọn của bạn.

en: Showing the single result
vi: Hiển thị một kết quả duy nhất

en: Showing all %d results
vi: Hiển thị tất cả %d kết quả

en: Sale!
vi: Giảm giá!

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
vi: Rất tiếc, có vẻ như không có phương thức thanh toán nào hỗ trợ việc thêm một hình thức thanh toán mới. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ hoặc muốn sắp xếp phương án thay thế.

en: First name
vi: Họ

en: Last name
vi: Tên

en: Email address
vi: Địa chỉ email

en: Password Change
vi: Thay đổi mật khẩu

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
vi: Mật khẩu hiện tại (bỏ trống nếu không thay đổi)

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
vi: Mật khẩu mới (bỏ trống nếu không thay đổi)

en: Confirm New Password
vi: Xác nhận mật khẩu mới

en: Save changes
vi: Lưu thay đổi

en: Billing Address
vi: Địa chỉ thanh toán

en: Shipping Address
vi: Địa chỉ nhận hàng

en: Save Address
vi: Lưu địa chỉ

en: Register
vi: Đăng ký

en: Username
vi: Tên tài khoản

en: Anti-spam
vi: Chống Spam

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
vi: Quên mật khẩu? Vui lòng nhập tên đăng nhập hoặc địa chỉ email. Bạn sẽ nhận được một liên kết tạo mật khẩu mới qua email.

en: Enter a new password below.
vi: Nhập mật khẩu mới bên dưới.

en: New password
vi: Mật khẩu mới

en: Re-enter new password
vi: Nhập lại mật khẩu mới

en: Reset Password
vi: Đặt lại mật khẩu

en: Save
vi: Lưu

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
vi: Xin chào <strong>%1$s</strong> (không phải %1$s? <a href="%2$s">Đăng xuất</a>).

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
vi: Từ trang quản lý tài khoản, bạn có thể xem các đơn đặt hàng gần nhất, quản lý địa chỉ thanh toán, nhận hàng và <a href="%s">thay đổi thông tin tài khoản cùng mật khẩu</a>.

en: My Addresses
vi: Địa chỉ của tôi

en: My Address
vi: Địa chỉ của tôi

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
vi: Các địa chỉ bên dưới mặc định sẽ được sử dụng ở trang thanh toán sản phẩm.

en: You have not set up this type of address yet.
vi: Bạn vẫn chưa thêm địa chỉ nào.

en: Available Downloads
vi: Cho phép tải xuống

en: %s download remaining | %s downloads remaining
vi[0]: %s lượt tải còn lại

en: Recent Orders
vi: Đơn hàng gần đây

en: Status
vi: Tình trạng

en: Order Number
vi: Số đơn hàng

en: %s for %s item | %s for %s items
vi[0]: %s trong số %s sản phẩm

en: Cancel
vi: Hủy

en: View
vi: Xem

en: Order #<mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
vi: Đơn hàng #<mark class="order-number">%s</mark> được đặt vào ngày<mark class="order-date">%s</mark> và hiện đang là <mark class="order-status">%s</mark>.

en: Order Updates
vi: Các cập nhật đơn hàng

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
vi: Để theo dõi đơn hàng của bạn xin vui lòng nhập ID đơn hàng của bạn vào ô dưới đây và nhấn nút "Theo dõi". ID đơn hàng đã được gửi cho bạn qua biên lai và qua email xác nhận mà bạn nhận được.

en: Order ID
vi: ID Đơn hàng

en: Found in your order confirmation email.
vi: Tìm thấy trong email xác nhận đơn hàng của bạn.

en: Billing Email
vi: Email thanh toán

en: Email you used during checkout.
vi: Email được sử dụng trong quá trình thanh toán.

en: Track
vi: Theo dõi

en: Order Again
vi: Đặt hàng lại

en: Customer Details
vi: Chi tiết khách hàng

en: Note:
vi: Lưu ý:

en: Telephone:
vi: Số điện thoại:

en: Order Details
vi: Chi tiết đơn hàng

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
vi: Đơn hàng #%s đã được tạo %s đang có trạng thái &ldquo;%s&rdquo;

en: ago
vi: trước

en: and was completed
vi: và đã hoàn thành

en:  ago
vi: trước

en: Search for:
vi: Tìm kiếm:

en: This product is currently out of stock and unavailable.
vi: Sản phẩm này đã hết hàng hoặc không có sẵn.

en: Clear selection
vi: Bỏ các lựa chọn

en: SKU:
vi: Mã:

en: Category: | Categories:
vi[0]: Danh mục:

en: Tag: | Tags:
vi[0]: Từ khóa:

en: Weight
vi: Trọng lượng

en: Dimensions
vi: Kích thước

en: out of %s5%s
vi: trên %s5%s

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
vi[0]: dựa trên %s bình chọn của khách hàng

en: %s customer review | %s customer reviews
vi[0]: %s đánh giá của khách hàng

en: Related Products
vi: Sản phẩm liên quan

en: Rated %d out of 5
vi: Xếp hạng %s / 5

en: Your comment is awaiting approval
vi: Bình luận của bạn đang chờ được kiểm duyệt

en: verified owner
vi: xác minh chủ tài khoản

en: Product Description
vi: Mô tả sản phẩm

en: You may also like&hellip;
vi: Có thể bạn thích&hellip;

en: %s review for %s | %s reviews for %s
vi[0]: %s đánh giá cho %s

en: Reviews
vi: Đánh giá

en: There are no reviews yet.
vi: Chưa có đánh giá nào.

en: Add a review
vi: Thêm đánh giá

en: Be the first to review
vi: Hãy là người đầu tiên đánh giá

en: Leave a Reply to %s
vi: Trả lời bình luận %s

en: Submit
vi: Gửi đi

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
vi: Bạn cần phải <a href="%s">đăng nhập</a> để xem đánh giá.

en: Your Rating
vi: Đánh giá của bạn

en: Rate&hellip;
vi: Xếp hạng&hellip;

en: Perfect
vi: Rất tốt

en: Good
vi: Tốt

en: Average
vi: Trung bình

en: Not that bad
vi: Không tệ

en: Very Poor
vi: Rất Tệ

en: Your Review
vi: Đánh giá của bạn

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
vi: Chỉ những khách hàng đã đăng nhập và mua sản phẩm này mới có thể đưa ra đánh giá.

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
vi: Một công cụ thương mại điện tử giúp bạn bán mọi thứ một cách đẹp mắt.

[ctx: min_price]
en: From:
vi: Từ

[ctx: placeholder]
en: Username
vi: Tên tài khoản

[ctx: placeholder]
en: Password
vi: Mật khẩu

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
vi: Ghi chú về đơn hàng, ví dụ: lưu ý khi giao hàng.

[ctx: placeholder]
en: Street address
vi: Tên phố

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
vi: Số nhà chung cư, số phòng, số nhà riêng...(không bắt buộc)

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
vi: Tìm sản phẩm&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
vi: Một kết quả có sẵn, nhấn enter để chọn nó.

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
vi: %qty% kết quả có sẵn, sử dụng mũi tên lên xuống để di chuyển giữa các kết quả.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
vi: Không tìm thấy kết quả phù hợp

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
vi: Không tải được

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
vi: Vui lòng nhập 1 hoặc nhiều ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
vi: Vui lòng nhập %qty% hoặc nhiều ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
vi: Vui lòng xóa 1 ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
vi: Vui lòng xóa %qty%  ký tự

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
vi: Bạn chỉ có thể chọn 1 sản phẩm

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
vi: Bạn có thể chọn %qty% sản phẩm

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
vi: Tải thêm kết quả&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
vi: Tìm kiếm&hellip;

[ctx: Page slug]
en: shop
vi: mua

[ctx: Page slug]
en: cart
vi: giỏ hàng

[ctx: Page slug]
en: checkout
vi: thanh toán

[ctx: Page slug]
en: my-account
vi: tai-khoan

[ctx: Page title]
en: Shop
vi: Cửa hàng

[ctx: Page title]
en: Cart
vi: Giỏ hàng

[ctx: Page title]
en: Checkout
vi: Thanh toán

[ctx: Page title]
en: My Account
vi: Tài khoản của tôi

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
vi: Danh mục

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
vi: Từ khóa

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
vi: Loại hình giao nhận

[ctx: Admin menu name]
en: Products
vi: Sản phẩm

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
vi: Đơn hàng

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
vi: Các ưu đãi

[ctx: slug]
en: product-category
vi: danh-muc-san-pham

[ctx: slug]
en: product-tag
vi: tu-khoa-san-pham

[ctx: slug]
en: product
vi: sản phẩm

[ctx: slug]
en: uncategorized
vi: chưa phân loại

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
vi: Thanh toán chờ xử lý

[ctx: Order status]
en: Processing
vi: Đang xử lý

[ctx: Order status]
en: On Hold
vi: Đang tạm ngưng

[ctx: Order status]
en: Completed
vi: Đã hoàn thành

[ctx: Order status]
en: Cancelled
vi: Đã hủy

[ctx: Order status]
en: Refunded
vi: Đã hoàn lại tiền

[ctx: Order status]
en: Failed
vi: Thất bại

[ctx: Tax status]
en: None
vi: Trống

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
vi: thanh toán

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
vi: giao nhận

[ctx: breadcrumb]
en: Home
vi: Trang chủ

[ctx: Sorting order]
en: Order
vi: Đơn hàng

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
vi: bởi %1$s

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
vi: SL

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
vi: Đang hiển thị %1$d&ndash;%2$d / %3$d kết quả

[ctx: label]
en: Search for:
vi: Tìm kiếm:

[ctx: submit button]
en: Search
vi: Tìm kiếm
