WooCommerce - en to pl_PL translation catalogue (1440 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
pl_PL: (obliczone podatki: %s)

en:  ago
pl_PL:  temu

en: "%s" Shipping Class Cost
pl_PL: Klasa wysyłkowa

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
pl_PL: Wyniki: %1$d&ndash;%2$d z %3$d

en: %s - Order #%s
pl_PL: %s - Zamówienie #%s

en: %s - Pre-order for "%s"
pl_PL: %s - Pre-order: "%s"

en: %s - Subscription for "%s"
pl_PL: %s - Subskrypcja: "%s"

en: %s customer review | %s customer reviews
pl_PL[0]: %s opinia klienta
pl_PL[1]: %s opinie klienta
pl_PL[2]: %s opinii klienta

en: %s download remaining | %s downloads remaining
pl_PL[0]: Pozostało pobrań: %s
pl_PL[1]: Pozostało pobrań: %s
pl_PL[2]: Pozostało pobrań: %s

en: %s for %s item | %s for %s items
pl_PL[0]: %s za %s produkt
pl_PL[1]: %s za %s produkty
pl_PL[2]: %s za %s produktów

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
pl_PL[0]: %s został dodany do koszyka.
pl_PL[1]: %s zostało dodanych do koszyka.
pl_PL[2]: %s zostało dodanych do koszyka.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
pl_PL: %s został usunięty z koszyka ponieważ nie można go już zamówić. Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz pomocy.

en: %s in stock
pl_PL: %s w magazynie

en: %s is a required field | %s are required fields
pl_PL[0]: %s jest wymaganym polem
pl_PL[1]: %s są wymaganymi polami
pl_PL[2]: %s są wymaganymi polami

en: %s is low in stock.
pl_PL: %s jest mało w magazynie.

en: %s is out of stock.
pl_PL: %s brak w magazynie

en: %s parameter is missing
pl_PL: brakuje parametru %s

en: %s removed. %sUndo?%s
pl_PL: %s usunięto. %sPrzywrócić?%s

en: %s review for %s | %s reviews for %s
pl_PL[0]: %s opinia o %s
pl_PL[1]: Opinie: %s o %s
pl_PL[2]: Opinie: %s o %s

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
pl_PL: %s szt. produktu: %s zostało kupionych na zamówienie nr %s.

en: &#197;land Islands
pl_PL: Wyspy Alandzkie

en: &#304;&#231;el
pl_PL: Mersin

en: &#304;stanbul
pl_PL: Stambuł

en: &#304;zmir
pl_PL: Izmir

en: &nbsp;&ndash; Page %s
pl_PL: &nbsp;&ndash; Strona %s

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
pl_PL: &nbsp;<small>%s przez %s</small>

en: (Includes %s)
pl_PL: (Zawiera %s)

en: (Order #%s)
pl_PL: (Kolejność #%s)

en: (can be backordered)
pl_PL: (może być zamówiony)

en: (ex. VAT)
pl_PL: (bez VAT)

en: (ex. tax)
pl_PL: (bez podatku)

en: (incl. VAT)
pl_PL: (z VAT)

en: (incl. tax)
pl_PL: (z podatkiem)

en: + Add Account
pl_PL: Dodaj konto

en: A Search box for products only.
pl_PL: Okno wyszukiwania tylko dla produktów.

en: A list or dropdown of product categories.
pl_PL: Rozwijana lista kategorii.

en: A minimum order amount (defined below)
pl_PL: Minimalnej wartości zamówienia (wpisz poniżej)

en: A minimum order amount AND a coupon
pl_PL: Minimalnej wartości zamówienia i kuponu

en: A minimum order amount OR a coupon
pl_PL: Minimalnej wartości zamówienia LUB kuponu

en: A note has been added to your order
pl_PL: Nowa notka została dodana do Twojego zamówienia

en: A product attribute with the provided ID could not be found
pl_PL: Kategoria produktu z tym ID nie została znaleziona

en: A product category with the provided ID could not be found
pl_PL: Kategoria produktu z tym ID nie została znaleziona

en: A user could not be found with this email address.
pl_PL: Użytkownik z tym adresem e-mail nie został znaleziony.

en: A valid free shipping coupon
pl_PL: Kuponu umożliwiającego darmową wysyłkę

en: AND
pl_PL: I

en: API Credentials
pl_PL: Dane API

en: API Docs
pl_PL: Dokumentacja API

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
pl_PL: Klucz API został pomyślnie wygenerowany. Upewnij się, aby nowe klucze API skopiować w tym momencie. Nie będziesz w stanie zobaczyć tego ponownie!

en: API Key updated successfully.
pl_PL: Klucz API został pomyślnie zaktualizowany.

en: API Password
pl_PL: Hasło API

en: API Signature
pl_PL: Podpis API

en: API Username
pl_PL: Nazwa użytkownika API

en: API disabled!
pl_PL: API wyłączone!

en: API user is invalid
pl_PL: API użytkownika jest nieważne

en: ASC
pl_PL: Rosnąco

en: Accept for virtual orders
pl_PL: Akceptacja dla wirtualnych zamówień

en: Access Denied
pl_PL: Brak Dostępu

en: Account Details
pl_PL: Szczegóły konta

en: Account Name
pl_PL: Nazwa konta

en: Account Number
pl_PL: Numer konta

en: Account details changed successfully.
pl_PL: Zmieniono szczegóły konta.

en: Account password
pl_PL: Hasło

en: Account username
pl_PL: Konto użytkownika

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
pl_PL: Akcja nie powiodła się. Proszę odśwież stronę i spróbuj ponownie.

en: Active
pl_PL: Aktywne

en: Active Filters
pl_PL: Aktywne filtry

en: Add Coupon
pl_PL: Dodaj kupon

en: Add New %s
pl_PL: Dodaj nowy %s

en: Add New Coupon
pl_PL: Dodaj nowy kupon

en: Add New Order
pl_PL: Dodaj nowe zamówienie

en: Add New Product
pl_PL: Dodaj nowy produkt

en: Add New Product Category
pl_PL: Dodaj nową kategorię produktu

en: Add New Product Tag
pl_PL: Dodaj nowy tag produktu

en: Add New Shipping Class
pl_PL: Dodaj nową klasę wysyłkową

en: Add New Webhook
pl_PL: Dodaj nowy Webhook

en: Add Order
pl_PL: Dodaj zamówienie

en: Add Payment Method
pl_PL: Dodaj metodę płatności

en: Add Product
pl_PL: Dodaj produkt

en: Add Webhook
pl_PL: Dodaj Webhook

en: Add a new payment method.
pl_PL: Dodaj nowy sposób płatności.

en: Add a review
pl_PL: Dodaj opinię

en: Add or remove Product Tags
pl_PL: Dodaj lub usuń tagi

en: Add to cart
pl_PL: Dodaj do koszyka

en: Additional Information
pl_PL: Dodatkowe informacje

en: Additional Rates
pl_PL: Dodatkowe stawki

en: Address
pl_PL: Adres

en: Address Override
pl_PL: Nadpisywanie adresu

en: Address changed successfully.
pl_PL: Adres został zmieniony.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
pl_PL: Kategorie

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
pl_PL: Kupony

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
pl_PL: Zamówienia

[ctx: Admin menu name]
en: Products
pl_PL: Produkty

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
pl_PL: Klasy wysyłkowe

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
pl_PL: Tagi

en: Advanced options
pl_PL: Zaawansowane opcje

en: Afghanistan
pl_PL: Afganistan

en: Algeria
pl_PL: Algieria

en: All %s
pl_PL: Wszystkie %s

en: All Product Categories
pl_PL: Wszystkie kategorie produktów

en: All Product Tags
pl_PL: Wszystkie tagi produktów

en: All Products
pl_PL: Wszystkie produkty

en: All Shipping Classes
pl_PL: Wszystkie klasy wysyłkowe

en: All allowed countries
pl_PL: Wszystkie dozwolone kraje

en: Allow
pl_PL: Pozwalaj

en: Allow, but notify customer
pl_PL: Pozwalaj, ale poinformuj klienta

en: Allowed Zip/Post Codes
pl_PL: Możliwe kody pocztowe

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
pl_PL: Włącz płatności czekiem. Prawdopodobnie nie będziesz ich używać w obecnych czasach, ale możesz ich użyć do testowania zamówień, e-maili i stron "sukcesu".

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
pl_PL: Umożliwiaj płatności przelewem bankowym (BACS)

en: American Samoa
pl_PL: Samoa Amerykańskie

en: Amount Refunded
pl_PL: Kwota zwrotu

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
pl_PL: Konto z taką nazwą użytkownika już istnieje. Wybierz inną.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
pl_PL: Konto z tym adresem E-mail już istnieje. Zaloguj się.

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
pl_PL: Wystąpił błąd uwierzytelniania podczas aktualizacji tłumaczenia. Spróbuj ponownie lub skonfiguruj %sUpgrade Constants%s.

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
pl_PL: Zestaw narzędzi e-comerce, który pomoże Ci sprzedać wszystko. Pięknie.

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
pl_PL: Wystąpił błąd podczas próby utworzenia zwrotu używając API bramki płatności

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
pl_PL: Niedostępna rzecz została usunięta z Twojego koszyka.

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
pl_PL: %s - Zamówienie zostało stworzone. Aby zapłacić skorzystaj z tego linka: %s

en: An order note with the provided ID could not be found
pl_PL: Notatka do zamówienia z tym ID nie została znaleziona

en: An order refund with the provided ID could not be found
pl_PL: Zwrot do zamówienia z tym ID nie został znaleziony

en: Andaman and Nicobar Islands
pl_PL: Andamany i Nikobary

en: Andhra Pradesh
pl_PL: Andra Pradesh

en: Andorra
pl_PL: Andora

en: Antarctica
pl_PL: Antarktyda

en: Anti-spam
pl_PL: Antyspam

en: Anti-spam field was filled in.
pl_PL: Pole antyspamowe zostało wypełnione.

en: Antigua and Barbuda
pl_PL: Antigua i Barbuda

en: Any %s
pl_PL: Dowolny %s

en: Application Authentication Request
pl_PL: Żądanie uwierzytelniania aplikacji

en: Apply Coupon
pl_PL: Zastosuj kupon

en: Approve
pl_PL: Zatwierdź

en: Are you sure you want to delete this template file?
pl_PL: Czy na pewno chcesz skasować ten szablon?

en: Argentina
pl_PL: Argentyna

en: Argentine Peso
pl_PL: Peso argentyńskie

en: Attribute
pl_PL: Atrybut

en: Australian Capital Territory
pl_PL: Australijskie Terytorium Stołeczne

en: Australian Dollars
pl_PL: Dolar autralijski

en: Author: %s
pl_PL: Autor:

en: Authorize
pl_PL: Autoryzuj

en: Availability
pl_PL: Dsotępność

en: Available Downloads
pl_PL: Dostępne do pobrania

en: Available on backorder
pl_PL: Produkt dostępny na zamówienie

en: Average
pl_PL: Średnie

en: Awaiting BACS payment
pl_PL: Czekanie na przelew

en: Awaiting cheque payment
pl_PL: Czekanie na płatność czekiem

en: Azerbaijan
pl_PL: Azerbejdżan

en: BACS
pl_PL: Przelew bankowy

en: BIC / Swift
pl_PL: BIC (dawny Swift)

en: Backordered
pl_PL: Na zamówienie

en: Bahamas
pl_PL: Bahamy

en: Bahrain
pl_PL: Bahrajn

en: Bangladesh
pl_PL: Bangladesz

en: Bank Code
pl_PL: Kod identyfikacyjny banku - SWIFT/BIC

en: Bank Name
pl_PL: Nazwa banku

en: Bank Transit Number
pl_PL: Numer rozliczeniowy banku

en: Be the first to review
pl_PL: Bądź pierwszym recenzentem

en: Belarus
pl_PL: Białoruś

en: Belgium
pl_PL: Belgia

en: Bermuda
pl_PL: Bermudy

en: Billing &amp; Shipping
pl_PL: Płatności &amp; Wysyłka

en: Billing Address
pl_PL: Adres płatności

en: Billing Details
pl_PL: Szczegóły płatności

en: Billing Email
pl_PL: E-mail płatności

en: Billing address
pl_PL: Adres rozliczeniowy

en: Bizkaia
pl_PL: Vizcaya

en: Blagoevgrad
pl_PL: Błagojewgrad

en: Bolivia
pl_PL: Boliwia

en: Bologna
pl_PL: Bolonia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pl_PL: Bonaire, Saint Eustatius i Saba

en: Bosnia and Herzegovina
pl_PL: Bośnia i Hercegowina

en: Branch Code
pl_PL: Kod karty

en: Branch Sort
pl_PL: Numer rozliczeniowy

en: Brazil
pl_PL: Brazylia

en: Brazilian Real
pl_PL: Real brazylijski

en: British Columbia
pl_PL: Kolumbia Brytyjska

en: British Indian Ocean Territory
pl_PL: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

en: British Virgin Islands
pl_PL: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

en: Budapest
pl_PL: Budapeszt

en: Bulgaria
pl_PL: Bułgaria

en: Bulgarian Lev
pl_PL: Lew bułgarski

en: Buy product
pl_PL: Kup produkt

en: Calculate Shipping
pl_PL: Oblicz koszty wysyłki

en: Calculation Type
pl_PL: Rodzaj kalkulatora

en: California
pl_PL: Kalifornia

en: Cambodia
pl_PL: Kambodża

en: Cameroon
pl_PL: Kamerun

en: Canada
pl_PL: Kanada

en: Canadian Dollars
pl_PL: Dolar kanadyjski

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Cancel order &amp; restore cart
pl_PL: Anuluj zamówienie i przywróć koszyk

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Anulowane <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Anulowane <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Anulowane <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
pl_PL: Zamówienie anulowane

en: Cancelled order emails are sent to the recipient list when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
pl_PL: Emaile dotyczące anulowanych zamówień zostały wysłane w przypadku, gdy zamówienie było oznaczone jako anulowane ze statusu "w trakcie" lub "wstrzymane".

en: Cannot create coupon, try again
pl_PL: Nie można utworzyć kuponu, spróbuj ponownie

en: Cannot create fee, try again
pl_PL: Nie można utworzyć opłaty, spróbuj ponownie

en: Cannot create line item, try again
pl_PL: Nie można pozycji zamówienia, spróbuj ponownie

en: Cannot create order note, please try again
pl_PL: Nie można utworzyć notatki do zamówienia, spróbuj ponownie

en: Cannot create order refund, please try again
pl_PL: Nie można utworzyć zwrotu do zamówienia, spróbuj ponownie

en: Cannot create order: %s
pl_PL: Nie można stworzyć zamówienia: %s

en: Cannot create shipping method, try again
pl_PL: Nie można utworzyć metody wysyłki, spróbuj ponownie

en: Cannot create webhook: %s
pl_PL: Nie można stworzyć "webhooka": %s

en: Cannot update coupon, try again
pl_PL: Nie można zaktualizować kuponu, spróbuj ponownie

en: Cannot update fee, try again
pl_PL: Nie można zaktualizować opłaty, spróbuj ponownie

en: Cannot update line item, try again
pl_PL: Nie można zaktualizować pozycji zamówienia, spróbuj ponownie

en: Cannot update shipping method, try again
pl_PL: Nie można zaktualizować metody wysyłki, spróbuj ponownie

en: Cape Verde
pl_PL: Republika Zielonego Przylądka

en: Capture
pl_PL: Przechwytywanie

en: Card Code
pl_PL: Kod karty

en: Card Number
pl_PL: Numer karty

en: Cart
pl_PL: Koszyk

en: Cart % Discount
pl_PL: Procentowy rabat na cały koszyk

en: Cart Discount
pl_PL: Rabat na cały koszyk

en: Cart Totals
pl_PL: Podsumowanie koszyka

en: Cart updated.
pl_PL: Koszyk zaktualizowany.

en: Cash on Delivery
pl_PL: Gotówka za pobraniem

en: Category Order
pl_PL: Kolejność kategorii

en: Category: | Categories:
pl_PL[0]: Kategoria:
pl_PL[1]: Kategorie:
pl_PL[2]: Kategorie:

en: Cayman Islands
pl_PL: Kajmany

en: Central African Republic
pl_PL: Republika Południowej Afryki

en: Chad
pl_PL: Czad

en: Cheatin&#8217; huh?
pl_PL: Oszukujemy co?

en: Check your e-mail for the confirmation link.
pl_PL: Odnośnik potwierdzający został wysłany e-mailem.

en: Checkout
pl_PL: Zamówienie

en: Cheque
pl_PL: Czek

en: Cheque Payment
pl_PL: Płatność czekiem

en: Chilean Peso
pl_PL: Peso chilijskie

en: China
pl_PL: Chiny

en: Chinese Yuan
pl_PL: Yuan chiński

en: Choose an option
pl_PL: Wybierz opcje

en: Choose from the most used Product tags
pl_PL: Wybierz z najpopularniejszych tagów

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
pl_PL: Wybierz czy chcesz przejąć pieniądze natychmiast czy tylko zatwierdzić płatność

en: Choose which format of email to send.
pl_PL: Wybierz format e-maila.

en: Christmas Island
pl_PL: Wyspa Wielkanocna

en: City
pl_PL: Miasto

en: Clear selection
pl_PL: Wyczyść zaznaczenie

en: Click here to enter your code
pl_PL: Kliknij tutaj, aby dodać kod

en: Click here to login
pl_PL: Kliknij tutaj, aby się zalogować

en: Click here to reset your password
pl_PL: Kliknij tutaj, aby zresetowac hasło

en: Cocos (Keeling) Islands
pl_PL: Wyspy Kokosowe

en: Colombia
pl_PL: Kolumbia

en: Colombian Peso
pl_PL: Peso kolumbijskie

en: Colorado
pl_PL: Kolorado

en: Comoros
pl_PL: Komory

en: Company Name
pl_PL: Nazwa firmy

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Zrealizowane <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Zrealizowane <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Zrealizowane <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
pl_PL: Zrealizowane zamówienie

en: Confirm New Password
pl_PL: Potwierdź nowe hasło

en: Congo (Brazzaville)
pl_PL: Kongo

en: Congo (Kinshasa)
pl_PL: Demokratyczna Republika Konga

en: Consumer Key is invalid
pl_PL: Kod klienta jest nieważny

en: Consumer Key is missing
pl_PL: Brakuje klucza klienta

en: Consumer Secret is invalid
pl_PL: Hasło klienta jest nieważne

en: Consumer Secret is missing
pl_PL: Brakuje hasła klienta

en: Continue Shopping
pl_PL: Kontynuuj zakupy

en: Cook Islands
pl_PL: Wyspy Cooka

en: Copy file to theme
pl_PL: Skopiuj plik do katalogu motywu

en: Cost
pl_PL: Koszt

en: Cost: %s
pl_PL: Koszt: %s

en: Costa Rica
pl_PL: Kostaryka

en: Could not delete the attribute
pl_PL: Nie można usunąć atrybutu

en: Could not edit the attribute
pl_PL: Nie można usunąć atrybutu

en: Could not write to template file.
pl_PL: Nie można zapisać szablonu.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
pl_PL: Rejestracja nie powiodła się&hellip; proszę skontaktuj się z nami, jeśli dalej będziesz mieć problemy.

en: Country
pl_PL: Kraj

en: County
pl_PL: Okręg

en: Coupon
pl_PL: Kupon

en: Coupon "%s" does not exist!
pl_PL: Kupon "%s" nie istnieje!

en: Coupon code
pl_PL: Kod kuponu

en: Coupon code already applied!
pl_PL: Kupon został zastosowany!

en: Coupon code applied successfully.
pl_PL: Kupon został pomyślnie zastosowany.

en: Coupon code is required
pl_PL: Kod rabatowy jest wymagany

en: Coupon code removed successfully.
pl_PL: Kupon został pomyślnie usunięty.

en: Coupon discount total must be a positive amount
pl_PL: Suma rabatów musi być dodatnią wartością

en: Coupon does not exist!
pl_PL: Kupon nie istnieje!

en: Coupon has been removed.
pl_PL: Kupon został usunięty.

en: Coupon is not valid.
pl_PL: Kupon jest błędny.

en: Coupon usage limit has been reached.
pl_PL: Limit wykorzystania kuponu został osiągnięty.

en: Coupon:
pl_PL: Kupon:

en: Coupons
pl_PL: Kupony

en: Cox's Bazar
pl_PL: Koks Badźar

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
pl_PL: Stwórz konto wpisując informacje poniżej. Jeśli jesteś powracającym klientem zaloguj się na górze strony.

en: Create an account?
pl_PL: Stworzyć konto?

en: Create coupons
pl_PL: Tworzenie kuponów

en: Create customers
pl_PL: Tworzenie klientów

en: Create orders
pl_PL: Tworzenie zamówień

en: Create products
pl_PL: Tworzenie produktów

en: Create webhooks
pl_PL: Tworzenie webhooks

en: Credit card
pl_PL: Karta kredytowa

en: Croatia
pl_PL: Chorwacja

en: Croatia kuna
pl_PL: kuna chorwacka

en: Cuba
pl_PL: Kuba

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
pl_PL: Aktualne hasło (pozostaw puste, aby nie zmieniać)

en: Customer
pl_PL: Klient

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
pl_PL: Maile dotyczące zakładania nowego konta są wysyłane w momencie założenia konta przez użytkownika z trakcie zamówienia lub na stronie Moje konto.

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
pl_PL: Te maile są wysyłane w momencie resetu hasła przez klienta.

en: Customer Details
pl_PL: Szczegóły klienta

en: Customer ID is invalid
pl_PL: ID klienta jest nieprawidłowe

en: Customer details
pl_PL: Dane klienta

en: Customer invoice
pl_PL: Faktura

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
pl_PL: Maile z fakturami mogą być wysyłane do klienta i zawierać informacje o zamówieniu i linki do płatności.

en: Customer not found
pl_PL: Klient nie znaleziony

en: Customer note
pl_PL: Notka dla klienta

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
pl_PL: Maile z notatkami do zamówienia są wysyłane do klienta, gdy dodasz notatkę do zamówienia.

en: Cyprus
pl_PL: Cypr

en: Czech Koruna
pl_PL: Korona czeska

en: Czech Republic
pl_PL: Czechy

en: DESC
pl_PL: Malejąco

en: Dadar and Nagar Haveli
pl_PL: Dadra i Nagarhaweli

en: Daman and Diu
pl_PL: Daman i Diu

en: Danish Krone
pl_PL: Korona duńska

en: Date
pl_PL: Data

en: Date:
pl_PL: Data:

en: Debug Log
pl_PL: Logi debug

en: Default sorting
pl_PL: Domyślne sortowanie

en: Defaults to <code>%s</code>
pl_PL: Domyślnie <code>%s</code>

en: Delete note
pl_PL: Usuń notkę

en: Delete template file
pl_PL: Skasuj szablon

en: Deleted %s
pl_PL: Usunięto %s

en: Delivery Fee
pl_PL: Koszt dostawy

en: Denmark
pl_PL: Dania

en: Deny
pl_PL: Odmów

en: Description
pl_PL: Opis

en: Description is missing.
pl_PL: Brak opisu.

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
pl_PL: Programiści: Upewnijcie się, że załączacie jQuery i nie ma żadnych błędów JavaScript na tej stronie.

en: Dimensions
pl_PL: Wymiary

en: Direct Bank Transfer
pl_PL: Przelew bankowy

en: Disabled
pl_PL: Nieaktywne

en: Discount:
pl_PL: Obniżka

en: Dismiss this notice.
pl_PL: Ukryj tę informację.

en: Display a list of recently viewed products.
pl_PL: Pokaż listę ostatnio oglądanych produktów.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
pl_PL: Pokaż listę ostatnio oglądanych recenzji na Twojej stronie.

en: Display a list of your products on your site.
pl_PL: Pokaż listę produktów na swojej stronie.

en: Display a list of your top rated products on your site.
pl_PL: Pokaż listę najwyżej ocenianych produktów na Twojej stronie.

en: Display the user's Cart in the sidebar.
pl_PL: Wyświetla koszyk użytkownika w pasku bocznym.

en: Display type
pl_PL: Wyświetlanie

en: District
pl_PL: Dystrykt

en: District Of Columbia
pl_PL: Dystrykt Kolumbii

en: Distrito Federal
pl_PL: Dystrykt Federalny

en: Djibouti
pl_PL: Dżibuti

en: Do not allow
pl_PL: Nie pozwalaj

en: Dobrich
pl_PL: Dobricz

en: Docs
pl_PL: Dokumentacja

en: Dominica
pl_PL: Dominika

en: Dominican Peso
pl_PL: Peso dominikańskie

en: Dominican Republic
pl_PL: Dominikana

en: Download
pl_PL: Pobieranie

en: Download %d
pl_PL: Pobierz %d

en: Dropdown
pl_PL: Lista wyboru

en: ERROR
pl_PL: BŁĄD

en: Ecuador
pl_PL: Ekwador

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edit %s
pl_PL: Edytuj %s

en: Edit Account Details
pl_PL: Edytuj szczegóły konta

en: Edit Address
pl_PL: Edytuj adres

en: Edit Coupon
pl_PL: Edytuj kupon

en: Edit Order
pl_PL: Edytuj zamówienie

en: Edit Product
pl_PL: Edytuj produkt

en: Edit Product Category
pl_PL: Edytuj kategorię produktu

en: Edit Product Tag
pl_PL: Edytuj tag produktu

en: Edit Shipping Class
pl_PL: Edytuj klasę wysyłkową

en: Edit Webhook
pl_PL: Edytuj Webhook

en: Egypt
pl_PL: Egipt

en: Egyptian Pound
pl_PL: Funt egipski

en: El Salvador
pl_PL: Salwador

en: Email
pl_PL: E-mail

en: Email Address
pl_PL: Adres E-mail

en: Email Heading
pl_PL: Nagłowek maila

en: Email Heading (downloadable)
pl_PL: Nagłowek maila (produkty do pobrania)

en: Email Heading (paid)
pl_PL: Nagłówek e-maila (zapłacono)

en: Email Subject
pl_PL: Tytuł e-maila

en: Email Subject (paid)
pl_PL: Tytuł e-maila (zapłacono)

en: Email Type
pl_PL: Typ e-maila

en: Email address
pl_PL: Adres E-mail

en: Email type
pl_PL: Typ e-maila

en: Email you used during checkout.
pl_PL: E-mail który został użyty podczas składania zamówienia.

en: Email:
pl_PL: E-mail:

en: Enable
pl_PL: Włącz

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
pl_PL: Włącz "address_override", aby zapobiegać zmianom informacji adresowych.

en: Enable Bank Transfer
pl_PL: Włącz przelewy bankowe

en: Enable COD
pl_PL: Włącz płatności za pobraniem

en: Enable Cash on Delivery
pl_PL: Włącz Gotówka przy odbiorze

en: Enable Cheque Payment
pl_PL: Włącz płatności czekiem

en: Enable Free Shipping
pl_PL: Włącz darmową wysyłkę

en: Enable Hosted Payments
pl_PL: Włącz płatności czekiem

en: Enable PayPal sandbox
pl_PL: Włącz tryb testowy (tryb piaskownicy) PayPal

en: Enable PayPal standard
pl_PL: Włącz PayPal standard

en: Enable Sandbox Mode
pl_PL: Włącz tryb testowy

en: Enable Simplify Commerce
pl_PL: Włącz Simplify Commerce

en: Enable for shipping methods
pl_PL: Włącz dla wysyłki

en: Enable local delivery
pl_PL: Włącz dostawę lokalną

en: Enable local pickup
pl_PL: Włącz odbiór osobisty

en: Enable logging
pl_PL: Włącz logowanie

en: Enable this email notification
pl_PL: Włącz to powiadomienie mailowe

en: Enable this shipping method
pl_PL: Włącz tę metodę wysyłki

en: Enable/Disable
pl_PL: Włącz / Wyłącz

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
pl_PL: Wpisz koszt (bez podatku) na zamówienie, np. 5.00. Domyślnie jest 0.

en: Enter a new password below.
pl_PL: Wpisz nowe hasło poniżej.

en: Enter a username or e-mail address.
pl_PL: Wpisz nazwę użytkownika lub e-mail.

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
pl_PL: Wpisz odbiorców (po przecinku) dla tego maila. Domyślnie: <code>%s</code>.

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
pl_PL: Wpisz dane PayPal API, aby procesować zwroty przez PayPal. Dowiedz się jak zdobyć dane PayPal API %stutaj%s.

en: Equatorial Guinea
pl_PL: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl_PL: Erytrea

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
pl_PL: Błąd: nie można utworzyć zamówienia. Prosimy spróbować ponownie.

en: Error 404
pl_PL: Błąd 404

en: Error creating user in Simplify Commerce.
pl_PL: Błąd tworzenia użytkownika w Simplify Commerce.

en: Error getting remote image %s
pl_PL: Błąd przy pobieraniu zewnętrznego obrazka %s

en: Error processing checkout. Please try again.
pl_PL: Błąd przetwarzania zamówienia. Proszę spróbować ponownie.

en: Error: %s
pl_PL: Błąd: %s

en: Ethiopia
pl_PL: Etiopia

en: Euros
pl_PL: Euro

en: Excluding selected countries
pl_PL: Z wyjątkiem zaznaczonych krajów

en: Expiry (MM/YY)
pl_PL: Data ważności (MM/RR)

en: Expiry Month
pl_PL: Miesiąc wygaśnięcia

en: Expiry Year
pl_PL: Rok wygaśnięcia

en: External/Affiliate product
pl_PL: Produkt zewnętrzny/afiliacyjny

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Nieudane <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Nieudane <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Nieudane <span class="count">(%s)</span>

en: Failed to install/update the translation:
pl_PL: Błąd podczas instalacji/aktualizacji języka:

en: Failed to update coupon
pl_PL: Nie można zaktualizować kuponu

en: Falkland Islands
pl_PL: Falklandy

en: Faroe Islands
pl_PL: Wyspy Owcze

en: Featured Products
pl_PL: Polecane Produkty

en: Fee
pl_PL: Opłata

en: Fee Type
pl_PL: Typ opłaty

en: Fee tax class is required when fee is taxable
pl_PL: Klasa podatkowa opłaty jest wymagana, gdy opłata jest opodatkowana

en: Fee title is required
pl_PL: Tytuł opłaty jest wymagany

en: Fiji
pl_PL: Fidżi

en: File %d
pl_PL: Plik %d

en: File not found
pl_PL: Plik nie znaleziony

en: File was not found.
pl_PL: Nie znaleziono pliku.

en: Filter
pl_PL: Filtruj

en: Filter by
pl_PL: Filtruj wg.

en: Filter by price
pl_PL: Filtruj wg ceny

en: Finland
pl_PL: Finlandia

en: Firenze
pl_PL: Florencja

en: First Name
pl_PL: Imię

en: First name
pl_PL: Imię

en: Fixed amount
pl_PL: Stała kwota

en: Fixed amount per product
pl_PL: Stała opłata na produkt

en: Flat Rate
pl_PL: Płaska Stawka

en: Florida
pl_PL: Floryda

en: For your reference, your order details are shown below.
pl_PL: Szczegóły zamówienia przedstawione są poniżej.

en: Found in your order confirmation email.
pl_PL: Znaleziony w Twoim e-mailu potwierdzającym zamówienie.

en: France
pl_PL: Francja

en: Free
pl_PL: Bezpłatnie

en: Free Shipping
pl_PL: Darmowa wysyłka

en: Free Shipping Requires...
pl_PL: Darmowa wysyłka wymaga…

en: Free shipping coupon
pl_PL: Kuponu umożliwiający darmową wysyłkę

en: Free!
pl_PL: Za darmo!

en: French Guiana
pl_PL: Gujana Francuska

en: French Polynesia
pl_PL: Polinezja Francuska

en: French Southern Territories
pl_PL: Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
pl_PL: W ustawieniach swojego konta, możesz sprawdzić swoje ostatnie zamówienia, zarządzać adresami płatności i dostawy, a także <a href="%s">zmienić hasło i szczegóły konta</a>.

en: Full Refund Email Heading
pl_PL: Nagłówek e-maila dot. całkowitego zwrotu

en: Full Refund Subject
pl_PL: Temat dot. całkowitego zwrotu

en: Gabrovo
pl_PL: Gabrowo

en: Gateway Disabled
pl_PL: Bramka wyłączona

en: Genova
pl_PL: Genua

en: Georgia
pl_PL: Gruzja

en: Germany
pl_PL: Niemcy

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
pl_PL: Funkcja "Get cart" nie powinna być wywołana przed akcją wp_loaded.

en: Get your API credentials from PayPal.
pl_PL: Pobierz dane do API z PayPal.

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
pl_PL: Pobierz klucze API ze swojego konta Simplify: Ustawienia > Klucze API.

en: Getting started
pl_PL: Zaczynamy

en: Go to homepage
pl_PL: Idź do strony głównej

en: Good
pl_PL: Dobre

en: Greece
pl_PL: Grecja

en: Greenland
pl_PL: Grenlandia

en: Grouped product
pl_PL: Grupowy produkt

en: Guadeloupe
pl_PL: Gwadelupa

en: Guatemala
pl_PL: Gwatemala

en: Guinea
pl_PL: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl_PL: Gwinea Bissau

en: Guyana
pl_PL: Gujana

en: HTML template
pl_PL: Szablon HTML

en: Haskovo
pl_PL: Haskowo

en: Have a coupon?
pl_PL: Masz kupon?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
pl_PL: Pozwól klientom płacić za pobraniem.

en: Hawaii
pl_PL: Hawaje

en: Heard Island and McDonald Islands
pl_PL: Wyspy Heard i McDonalda

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
pl_PL: Witaj <strong>%1$s</strong> (nie jesteś %1$s? <a href="%2$s">Wyloguj się</a>).

en: Hello, a note has just been added to your order:
pl_PL: Witaj, dodatkowe informacje zostały właśnie dodane do Twojego zamówienia:

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
pl_PL: Cześć. Twoje zamówienie %s zostało częściowo zwrócone.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
pl_PL: Cześć. Twoje zamówienie %s zostało zwrócone.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
pl_PL: Cześć. Twoje zamówienie %s zostało zrealizowane. Poniżej znajdują się szczegóły zamówienia:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
pl_PL: %s - Twoje zamówienie zostało zakończone. Poniżej znajdują się szczegóły zamówienia:

en: Hide free products
pl_PL: Ukryj darmowe produkty

en: Hide if cart is empty
pl_PL: Schowaj jeśli koszyk jest pusty

en: Hide template
pl_PL: Schowaj szablon

en: Hiroshima
pl_PL: Hiroszima

en: Hong Kong
pl_PL: Hongkong

en: Hong Kong Dollar
pl_PL: Dolar hongkoński

en: Hong Kong Island
pl_PL: Wyspa Hongkong

en: Hosted Payments
pl_PL: Płatność czekiem

en: How to calculate delivery charges
pl_PL: W jaki sposób obliczyć opłatę za dostawę

en: Hungarian Forint
pl_PL: Forint węgierski

en: Hungary
pl_PL: Węgry

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
pl_PL: Przeczytałem i akceptuję <a href="%s" target="_blank">regulamin sklepu</a>

en: IFSC
pl_PL: Kod IFSC

en: IPN payment completed
pl_PL: Płatność BPP (Błyskawiczne powiadamianie o płatności) zakończona

en: Iceland
pl_PL: Islandia

en: Icelandic krona
pl_PL: Korona islandzka

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
pl_PL: Jeśli ta opcja płatności ma być dostepna tylko dla wybranych sposobów wysyłki, ustaw je tutaj. Pozostaw puste, aby włączyć dla wszystkich.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pl_PL: Jeśli to pomyłka po prostu zignoruj tego maila i nic się nie stanie.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
pl_PL: Jeśli już kiedyś robiłeś u nas zakupy, proszę wpisz swoje dane poniżej. Jeśli jesteś nowym klientem przejdź do sekcji Płatności i Wysyłka.

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
pl_PL: Jeśli Twój główny e-mail PayPal różni się od e-maila podanego powyżej, wpisz tutaj e-mail PayPal do odbioru płatności. Ten adres jest używany do walidacji żądań IPN.

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
pl_PL: Aby <strong>zbuforować bazę danych</strong> żeby działała z WooCommerce musisz dodać <code>_wc_session_</code> do "Ignorowanych wartości" w ustawieniach W3 Total Cache <a href="%s">tutaj</a>.

en: In stock
pl_PL: Na stanie

en: India
pl_PL: Indie

en: Indian Rupee
pl_PL: Rupia indyjska

en: Indonesia
pl_PL: Indonezja

en: Indonesia Rupiah
pl_PL: Rupia indyjska

en: Instructions
pl_PL: Instrukcje

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
pl_PL: Instrukcje, które będą dołączone do strony i e-maili z podziękowaniem.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
pl_PL: Instrukcje, które będą dołączone do strony z podziękowaniem.

en: International Flat Rate
pl_PL: Jednolita stawka międzynarodowa

en: International Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
pl_PL: Międzynarodowa wysyłka oparta o płaską stawkę.

en: Invalid %s
pl_PL: Nieprawidłowy %s

en: Invalid %s ID
pl_PL: Nieważna identyfikacja %s

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
pl_PL: Podpis nieważny - sortowanie parametrów nie powiodło się

en: Invalid Signature - provided signature does not match
pl_PL: Podpis nieważny - podany podpis nie pasuje

en: Invalid Signature - signature method is invalid
pl_PL: Podpis nieważny - sposób podpisu jest niepoprawny

en: Invalid URL %s
pl_PL: Nieprawidłowy URL %s

en: Invalid authentication method
pl_PL: Błędny sposób autoryzacji

en: Invalid coupon ID
pl_PL: Nieprawidłowe ID kuponu

en: Invalid coupon code
pl_PL: Nieprawidłowy kod kuponu

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
pl_PL: Nieprawidłowy typ kuponu - poprawne typy to: %s

en: Invalid customer
pl_PL: Nieprawidłowy klient

en: Invalid customer Email
pl_PL: Nieprawidłowy adres e-mail klienta

en: Invalid customer ID
pl_PL: Nieprawidłowy identyfikator klienta

en: Invalid download link.
pl_PL: Niepoprawny link pobierania.

en: Invalid key
pl_PL: Błędny klucz

en: Invalid nonce - nonce has already been used
pl_PL: Nieprawidłowy identyfikator - identyfikator jednorazowy został już użyty

en: Invalid order ID
pl_PL: Nieprawidłowy identyfikator zamówienia

en: Invalid order note ID
pl_PL: Nieprawidłowe ID notatki zamówienia

en: Invalid order refund ID
pl_PL: Nieprawidłowe ID zwrotu zamówienia

en: Invalid order status
pl_PL: Nieprawidłowy status zamówienia

en: Invalid order.
pl_PL: Nieprawidłowe zamówienie.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
pl_PL: Nieprawidłowe zamówienie. Jeśli posiadasz konto zaloguj się i spróbuj ponownie.

en: Invalid payment method.
pl_PL: Błędny sposób płatności.

en: Invalid product SKU
pl_PL: Niepoprawne SKU produktu

en: Invalid product attribute ID
pl_PL: Nieprawidłowy atrybut ID produktu

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
pl_PL: Nieprawidłowy typ produktu - poprawne typy to: %s

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
pl_PL: Nieprawidłowy typ produktu - poprawne typy to: %s

en: Invalid product category ID
pl_PL: Nieprawidłowe ID kategorii produktu

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
pl_PL: Nieprawidłowy typ produktu - poprawne typy to: %s

en: Invalid refund amount
pl_PL: Nieprawidłowa kwota zwrotu

en: Invalid scope %s
pl_PL: Nieprawidłowy zakres %s

en: Invalid shipping method.
pl_PL: Błędny sposób wysyłki.

en: Invalid timestamp
pl_PL: Nieprawidłowy timestamp

en: Invalid username or e-mail.
pl_PL: Błędna nazwa użytkownika lub hasło.

en: Invalid webhook delivery
pl_PL: Nieprawidłowe dostarczenie "webhooka"

en: Invalid webhook delivery ID
pl_PL: Nieprawidłowe ID dostarczenia "webhooka"

en: Invoice Prefix
pl_PL: Prefiks faktury

en: Invoice for order {order_number}
pl_PL: Faktura do zamówienia {order_number}

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
pl_PL: Faktura do zamówienia {order_number} z {order_date}

en: Iraq
pl_PL: Irak

en: Isle of Man
pl_PL: Wyspa Man

en: Israel
pl_PL: Izrael

en: Israeli Shekel
pl_PL: Szekel izraelski

en: Italy
pl_PL: Włochy

en: Item
pl_PL: Produkt

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
pl_PL: Stan magazynowy #%s zwiększony z %s do %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
pl_PL: Stan magazynowy #%s zmniejszony z %s do %s.

en: Item #%s variation #%s stock reduced from %s to %s.
pl_PL: Stan magazynowy #%s zmniejszony z %s do %s.

[ctx: Item name in quotes]
en: &ldquo;%s&rdquo;
pl_PL: &ldquo;%s&ldquo;

en: Ivory Coast
pl_PL: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: JSONP support is disabled on this site
pl_PL: Wsparcie JSONP jest wyłączone na tej stronie

en: Jamaica
pl_PL: Jamajka

en: Jammu and Kashmir
pl_PL: Dżammu i Kaszmir

en: Japan
pl_PL: Japonia

en: Japanese Yen
pl_PL: Jen japoński

en: Jordan
pl_PL: Jordania

en: Kazakhstan
pl_PL: Kazachstan

en: Kenya
pl_PL: Kenia

en: Kuwait
pl_PL: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl_PL: Kirgistan

en: Lao Kip
pl_PL: Kip laotański

en: Last Name
pl_PL: Nazwisko

en: Last name
pl_PL: Nazwisko

en: Latvia
pl_PL: Łotwa

en: Learn more
pl_PL: Dowiedz się więcej

en: Leave a Reply to %s
pl_PL: Pozostaw odpowiedź %s

en: Lebanon
pl_PL: Liban

en: Libya
pl_PL: Libia

en: List
pl_PL: Lista

en: Lithuania
pl_PL: Litwa

en: Local Delivery
pl_PL: Dostawa lokalna

en: Local Pickup
pl_PL: Odbiór osobisty

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
pl_PL: Lokalna dostawa to prosta metoda wysyłki do dostarczania zamówień lokalnie.

en: Local pickup is a simple method which allows customers to pick up orders themselves.
pl_PL: Odbiór osobisty to prosta metoda, która pozwala klientom odebrać zamówienia we własnym zakresie.

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
pl_PL: Loguj eventy PayPal, takie jak żądania IPN, w <code>%s</code>

en: Log in
pl_PL: Zaloguj się

en: Log in to Download Files
pl_PL: Zaloguj się w celu pobrania plików

en: Logged in as %s
pl_PL: Zalogowany jako %s

en: Login
pl_PL: Zaloguj

en: Logout
pl_PL: Wyloguj się

en: Lost Password
pl_PL: Zapomniane hasło

en: Lost your password?
pl_PL: Nie pamiętasz hasła?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pl_PL: Zapomniałeś hasła? Wpisz swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail. Dostaniesz link do stworzenia nowego hasła mailem.

en: Louisiana
pl_PL: Luizjana

en: Lovech
pl_PL: Łowecz

en: Luxembourg
pl_PL: Luksemburg

en: MM / YY
pl_PL: MM / RR

en: Macao S.A.R., China
pl_PL: Makau

en: Madagascar
pl_PL: Madagaskar

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
pl_PL: Prosimy o wpłatę bezpośrednio na nasz konto bankowe. Proszę użyć numeru zamówienia jako tytuł płatności. Twoje zamówienie nie zostanie wysłane dopóki wpłata nie zostanie zaksięgowana na naszym koncie.

en: Malaysia
pl_PL: Malezja

en: Malaysian Ringgits
pl_PL: Ringgit malezyjski

en: Maldives
pl_PL: Malediwy

en: Marshall Islands
pl_PL: Wyspy Marshalla

en: Martinique
pl_PL: Martynika

en: Mauritania
pl_PL: Mauretania

en: Max
pl_PL: Maks.

en: Max price
pl_PL: Cena maks.

en: Mayotte
pl_PL: Majotta

en: Medio Campidano
pl_PL: Prowincja Medio Campidano

en: Method Title
pl_PL: Tytuł metody

en: Method availability
pl_PL: Dostępność

en: Mexican Peso
pl_PL: Peso meksykańskie

en: Mexico
pl_PL: Meksyk

en: Micronesia
pl_PL: Mikronezja

en: Milano
pl_PL: Milan

en: Min
pl_PL: Min.

en: Min price
pl_PL: Cena min.

en: Minimum Order Amount
pl_PL: Minimalna wartość zamówienia

en: Missing parameter %s
pl_PL: Brakujący parametr %

en: Modal Color
pl_PL: Kolor okienka "modal"

en: Moldova
pl_PL: Mołdawia

en: Monaco
pl_PL: Monako

en: Montenegro
pl_PL: Czarnogóra

en: Monza e della Brianza
pl_PL: Prowincja Monza i Brianza

en: Morocco
pl_PL: Maroko

en: Mozambique
pl_PL: Mozambik

en: Multipart
pl_PL: HTML + zwykły tekst

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
pl_PL: Prowincja Lima

en: Municipality
pl_PL: Gmina

en: My Account
pl_PL: Moje konto

en: My Address
pl_PL: Mój adres

en: My Addresses
pl_PL: Moje adresy

en: Myanmar
pl_PL: Birma

en: N/A
pl_PL: brak

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Napoli
pl_PL: Neapol

en: Nepali Rupee
pl_PL: Rupia nepalska

en: Netherlands
pl_PL: Holandia

en: Netherlands Antilles
pl_PL: Antyle Holenderskie

en: New %s
pl_PL: Nowy %s

en: New Brunswick
pl_PL: Nowy Brunszwik

en: New Caledonia
pl_PL: Nowa Kaledonia

en: New Coupon
pl_PL: Nowy kupon

en: New Mexico
pl_PL: Nowy Meksyk

en: New Order
pl_PL: Nowe zamówienie

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
pl_PL: Nowe hasło (pozostaw puste, aby nie zmieniać)

en: New Product
pl_PL: Nowy produkt

en: New Product Category Name
pl_PL: Nowa nazwa kategorii produktu

en: New Product Tag Name
pl_PL: Nowa nazwa tagu produktu

en: New Shipping Class Name
pl_PL: Nazwa nowej klasy wysyłkowej

en: New South Wales
pl_PL: Nowa Południowa Walia

en: New Territories
pl_PL: Nowe Terytoria

en: New Webhook
pl_PL: Nowy Webhook

en: New York
pl_PL: Nowy Jork

en: New Zealand
pl_PL: Nowa Zelandia

en: New Zealand Dollar
pl_PL: Dolar nowozelandzki

en: New account
pl_PL: Nowe konto

en: New customer order
pl_PL: Nowe zamówienie klienta

en: New order
pl_PL: Nowe zamówienie

en: New order emails are sent to the recipient list when an order is received.
pl_PL: E-maile o nowym zamówieniu są wysyłane po otrzymaniu zamówienia.

en: New password
pl_PL: Nowe hasło

en: New passwords do not match.
pl_PL: Nowe hasła nie są takie same.

en: New products
pl_PL: Nowe produkty

en: New products added to %s
pl_PL: Nowe produkty dodane do %s

en: New products tagged %s
pl_PL: Otagowane nowe produkty %s

en: Newfoundland and Labrador
pl_PL: Nowa Fundlandia i Labrador

en: Nicaragua
pl_PL: Nikaragua

en: Nigerian Naira
pl_PL: Naira nigeryjska

en: No %s found with the ID equal to %s
pl_PL: Nie znaleziono %s z ID równym %s

en: No Coupons found
pl_PL: Nie znaleziono kuponów

en: No Coupons found in trash
pl_PL: Nie znaleziono kuponów w koszu

en: No Orders found
pl_PL: Nie znaleziono zamówień

en: No Orders found in trash
pl_PL: Nie znaleziono zamówień w koszu

en: No Product Tags found
pl_PL: Nie znaleziono tagów produktów

en: No Products found
pl_PL: Nie znaleziono produktów

en: No Products found in trash
pl_PL: Nie znaleziono produktów w koszu

en: No Shipping Class Cost
pl_PL: Brak klasy wysyłkowej

en: No Webhooks found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych Webhooków

en: No Webhooks found in trash
pl_PL: Nie znaleziono Webhooków w koszu

en: No file defined
pl_PL: Nie wybrano pliku

en: No product categories exist.
pl_PL: Brak kategorii.

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
pl_PL: Nie zwiększono stanu magazynowego żadnego produktu - mogą nie mieć włączonego zarządzania stanem magazynowym.

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
pl_PL: Nie zmniejszono stanu magazynowego żadnego produktu - mogą nie mieć włączonego zarządzania stanem magazynowym.

en: No products in the cart.
pl_PL: Brak produktów w koszyku.

en: No products were found matching your selection.
pl_PL: Nie znaleziono produktów które pasują do Twoich wyborów.

en: No route was found matching the URL and request method
pl_PL: Nie znaleziono żadnej scieżki pasującej do adresu URL oraz zapytania HTTP

en: Norfolk Island
pl_PL: Wyspa Norfolk

en: North Carolina
pl_PL: Karolina Północna

en: North Dakota
pl_PL: Dakota Północna

en: North Korea
pl_PL: Północna Korea

en: Northern Mariana Islands
pl_PL: Mariany Północne

en: Northern Territory
pl_PL: Terytorium Północne

en: Northwest Territories
pl_PL: Terytoria Północno-Zachodnie

en: Norway
pl_PL: Norwegia

en: Norwegian Krone
pl_PL: Korona norweska

en: Not that bad
pl_PL: Nie takie złe

en: Note
pl_PL: Notatka

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
pl_PL: {site_title} - Wiadomość do Twojego zamówienia z {order_date}

en: Note:
pl_PL: Uwagi:

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
pl_PL: Uwaga: Koszty wysyłki i podatki są szacunkowe%s i zostaną uaktualnione po podaniu danych do płatności i wysyłki.

en: Nova Scotia
pl_PL: Nowa Szkocja

en: Number of products to show
pl_PL: Ilość produktów do pokazania

en: Number of reviews to show
pl_PL: Ilość opinii do pokazania

en: OR
pl_PL: LUB

en: On-sale Products
pl_PL: Produkty na wyprzedaży

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
pl_PL: Opcje wysyłki z dodatkowymi kosztami (jeden na linię): Nazwa | Dodatkowy koszt | Typ (wpisz: zamówienie, kategoria, lub rzecz) Np. <code>Przesyłka priorytetowa | 6.95 | zamówienie</code>.

en: Only %s left in stock
pl_PL: Pozostało tylko: %s

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
pl_PL: Tylko zalogowani klienci którzy zakupili ten produkt mogą wystawić ocenę.

en: Only show children of the current category
pl_PL: Pokazuj tylko podkategorie bieżącej kategorii

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
pl_PL: Nazwa | Dodatkowy koszt  [+- Percents%] | Typ (rząd, klasa, lub jednostka)

en: Optional
pl_PL: Opcjonalnie

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
pl_PL: Opcjonalnie wpisz nazwę stylu strony, którego chcesz użyć. Style są definiowane na twoim koncie PayPal.

en: Order
pl_PL: Zamówienie

en: Order #%s
pl_PL: Zamówienie: #%s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
pl_PL: Wycofanie zostało anulowane dla zamówienia %s. Sprawdź status płatności i zaktualizuj odpowiednio status zamówienia.

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
pl_PL: Zamówienie #%s złożone %s ma status &ldquo;%s&rdquo;

en: Order #<mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
pl_PL: Zamówienie #<mark class="order-number">%s</mark> zostało złożone <mark class="order-date">%s</mark> i jest obecnie <mark class="order-status">%s</mark>.

en: Order &ndash; %s
pl_PL: Zamówienie &ndash; %s

en: Order Again
pl_PL: Zamów jeszcze raz

en: Order Details
pl_PL: Szczegóły zamówienia

en: Order Fully Refunded
pl_PL: Zwrot zamówienia w całości

en: Order ID
pl_PL: ID zamówienia

en: Order ID is invalid
pl_PL: ID zamówienia jest nieprawidłowe

en: Order Notes
pl_PL: Uwagi do zamówienia

en: Order Number
pl_PL: Numer zamówienia

en: Order Number:
pl_PL: Numer zamówienia:

en: Order Received
pl_PL: Zamówienie otrzymane

en: Order Updates
pl_PL: Aktualizacje zamówienia

en: Order by
pl_PL: Sortuj wg

en: Order cancelled by customer.
pl_PL: Zamówienie zostało anulowane przez klienta.

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
pl_PL: Emaile zakończonych zamówień są wysyłane w przypadku, gdy zamówienie było oznaczone jako zakończone i zwykle zaweierają informację o wysłaniu zamówienia.

[ctx: Order date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
pl_PL: %b %d, %Y o %I:%M %p

en: Order item ID is required
pl_PL: ID pozycji zamówienia jest wymagane

en: Order item ID provided is not associated with order
pl_PL: ID notatki do zamówienia nie jest przypisane do zamówienia

en: Order note is required
pl_PL: Notatka zamówienia jest wymagana

en: Order number: %s
pl_PL: Numer zamówienia: %s

[ctx: Order status]
en: Cancelled
pl_PL: Anulowane

[ctx: Order status]
en: Completed
pl_PL: Zrealizowane

[ctx: Order status]
en: Failed
pl_PL: Nieudane

[ctx: Order status]
en: On Hold
pl_PL: Wstrzymane (oczekujące na płatność)

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
pl_PL: Oczekujące na płatność

[ctx: Order status]
en: Processing
pl_PL: W trakcie realizacji

[ctx: Order status]
en: Refunded
pl_PL: Zwrócone

en: Order status changed from %s to %s.
pl_PL: Status zamówienia zmieniony z %s na %s.

en: Order {order_number} details
pl_PL: Szczegóły zamówienia {order_number}

en: Order: %s
pl_PL: Zamówienie: %s

en: Orders
pl_PL: Zamówienia

en: Our Bank Details
pl_PL: Nasze dane bankowe

en: Out of stock
pl_PL: Brak w magazynie

en: PDT payment completed
pl_PL: Płatność BPP (Błyskawiczne powiadamianie o płatności) zakończona

en: Padova
pl_PL: Padwa

en: Page %d
pl_PL: Strona

en: Page Style
pl_PL: Styl strony

[ctx: Page slug]
en: cart
pl_PL: koszyk

[ctx: Page slug]
en: checkout
pl_PL: zamówienie

[ctx: Page slug]
en: my-account
pl_PL: moje-konto

[ctx: Page slug]
en: shop
pl_PL: sklep

[ctx: Page title]
en: Cart
pl_PL: Koszyk

[ctx: Page title]
en: Checkout
pl_PL: Zamówienia

[ctx: Page title]
en: My Account
pl_PL: Moje konto

[ctx: Page title]
en: Shop
pl_PL: Sklep

en: Palestinian Territory
pl_PL: Palestyna

en: Papua New Guinea
pl_PL: Papua-Nowa Gwinea

en: Paraguay
pl_PL: Paragwaj

en: Paraguayan Guaraní
pl_PL: Guaraní paragwajski

en: Parent %s
pl_PL: Rodzic %s

en: Parent %s:
pl_PL: Rodzic %s:

en: Parent Coupon
pl_PL: Nadrzędny kupon

en: Parent Orders
pl_PL: Nadrzędne zamówienia

en: Parent Product
pl_PL: Nadrzędny produkt

en: Parent Product Category
pl_PL: Kategoria produktu nadrzędnego

en: Parent Product Category:
pl_PL: Kategoria produktu nadrzędnego:

en: Parent Shipping Class
pl_PL: Nadrzędna klasa wysyłkowa

en: Parent Shipping Class:
pl_PL: Nadrzędna klasa wysyłkowa:

en: Parent Webhook
pl_PL: Rodzic Webhooka

en: Partial Refund Email Heading
pl_PL: Nagłówek e-mail dot. częściowego zwrotu

en: Partial Refund Subject
pl_PL: Temat dot. częściowego zwrotu

en: Partially Refunded order
pl_PL: Zamówienie częsciowo zwrócone

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Password Change
pl_PL: Zmiana hasła

en: Password Reset Instructions
pl_PL: Instrukcja resetu hasła

en: Password Reset for {site_title}
pl_PL: {site_title} - Reset hasła

en: Password is required.
pl_PL: Hasło jest wymagane.

en: Password reset is not allowed for this user
pl_PL: Reset hasła nie jest możliwy dla tego użytkownika

en: Passwords do not match.
pl_PL: Hasła się nie zgadzają.

en: Paused
pl_PL: Zatrzymane

en: Pay
pl_PL: Płać

en: Pay Now
pl_PL: Zapłać teraz

en: Pay for Order
pl_PL: Zapłać za zamówienie

en: Pay for order
pl_PL: Płać za zamówienie

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
pl_PL: Płać z PayPal; możesz zapłacić kartą kredytową jeśli nie masz konta PayPal.

en: Pay with cash upon delivery.
pl_PL: Płatność gotówką przy odbiorze.

en: PayPal Acceptance Mark
pl_PL: Akceptowane metody płatności PayPal

en: PayPal Email
pl_PL: E-mail konta PayPal

en: PayPal Identity Token
pl_PL: Identyfikator kodów Pay Pal

en: PayPal Sandbox
pl_PL: Tryb testowy PayPal

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
pl_PL: PayPal pozwala na przesłanie jednego adresu. Jeśli używasz PayPala do etykiet możesz wysłać adres do wysyłki zamiast adresu płatności.

en: PayPal does not support your store currency.
pl_PL: PayPal nie wspiera twojej waluty.

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
pl_PL: Tryb sandbox PayPala może być użyty do testowania. Zarejestruj konto deweloperskie <a href="%s">tutaj</a>.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
pl_PL: PayPal weryfikuje adresy dlatego to ustawienie może powodować problemy (rekomendujemy zostawienie wyłączonego).

en: Payment
pl_PL: Płatność

en: Payment %s via IPN.
pl_PL: Płatność %s przez BPP (Błyskawiczne powiadamianie o płatności).

en: Payment Action
pl_PL: Metoda płatności

en: Payment Method:
pl_PL: Sposób płatności:

en: Payment Mode
pl_PL: Sposób płatności

en: Payment for order #%s refunded/reversed
pl_PL: Płatność za zamówienie %s została zwrócona

en: Payment for order #%s reversed
pl_PL: Płatność do zamówienia %s została wycofana

en: Payment method ID and title are required
pl_PL: ID i tytuł metody płatności są wymagane

en: Payment method added.
pl_PL: Metoda płatności dodana.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
pl_PL: Opis metody płatności, którą klienci zobaczą na stronie.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
pl_PL: Opis metody płatności, który klienci zobaczą na stronie.

en: Payment pending: %s
pl_PL: Oczekująca płatność: %s

en: Payment to be made upon delivery.
pl_PL: Płatność przy odbiorze.

en: Payment was declined - please try another card.
pl_PL: Płatność została odrzucona - skorzystaj z innej karty.

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
pl_PL: Płatność została odrzucona - klient musi skorzystać z innej karty.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
pl_PL: Płatność została odrzucona przez Simplify Commerce od MasterCard.

en: Pazardzhik
pl_PL: Pazardżik

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: W oczekiwaniu na płatność <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: W oczekiwaniu na płatność <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: W oczekiwaniu na płatność <span class="count">(%s)</span>

en: Percentage of cart total
pl_PL: Procent od sumy koszyka

en: Perfect
pl_PL: Idealne

en: Permanently deleted %s
pl_PL: Usunięto na zawsze %s

en: Permanently deleted customer
pl_PL: Klient usunięty na zawsze.

en: Permanently deleted order note
pl_PL: Notatka do zamówienia została usunięta

en: Permissions is missing.
pl_PL: Brak uprawnień.

en: Philippine Pesos
pl_PL: Peso filipińskie

en: Philippines
pl_PL: Filipiny

en: Phone
pl_PL: Telefon

en: Pisa
pl_PL: Piza

en: Place order
pl_PL: Kupuję i płacę

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
pl_PL: Ustaw bramkę płatności na tryb testowy używając kluczy API (prawdziwe płatności nie będą pobierane).

en: Placeholder
pl_PL: Wypełniacz

en: Plain text
pl_PL: Zwykły tekst

en: Plain text template
pl_PL: Szablon zwykłego tekstu

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
pl_PL: Proszę spróbuj ponownie dokonać zakupu lub udaj się na stronę swojego konta.

en: Please attempt your purchase again.
pl_PL: Proszę spróbuj ponownie dokonać zakupu.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
pl_PL: Wybierz produkt do dodania do koszyka&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
pl_PL: Proszę wybierz opcje produktów &hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
pl_PL: Wybierz liczbę produktów, które chcesz dodać do koszyka&hellip;

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
pl_PL: Proszę przejść do kasy i podać swój pełny adres, aby zobaczyć, czy są jakieś dostępne metody wysyłki.

en: Please enter a coupon code.
pl_PL: Proszę wpisać kod kuponu.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
pl_PL: Wpisz prefiks do numerów faktur. Jeśli używasz konta PayPal dla wielu sklepów upewnij się, że prefiks jest unikalny, ponieważ PayPal nie pozwala na zamównienia z takim samym numerem faktury.

en: Please enter a valid account username.
pl_PL: Proszę wpisać prawidłową nazwę użytkownika.

en: Please enter a valid order ID
pl_PL: Proszę wpisać poprawny numer zamówienia

en: Please enter a valid order email
pl_PL: Proszę wpisać poprawny e-mail zamówienia

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
pl_PL: Proszę podać poprawny kod pocztowy.

en: Please enter an account password.
pl_PL: Proszę wpisać hasło.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
pl_PL: Wpisz adres e-mail konta PayPal; jest wymagany, aby przyjąć płatność.

en: Please enter your current password.
pl_PL: Wprowadź aktualne hasło.

en: Please enter your name.
pl_PL: Proszę wpisać nazwę użytkownika.

en: Please enter your password.
pl_PL: Proszę wpisać swoje hasło.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
pl_PL: Wypełnij powyższe szczegóły aby zobaczyć dostępne metody płatności.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
pl_PL: Proszę wypełnić swoje dane, aby zobaczyć sposoby wysyłki.

en: Please fill out all password fields.
pl_PL: Proszę wypełnić wszystkie pola haseł.

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
pl_PL: Proszę, upewnij się, że dane karty są poprawne i że Twoja przeglądarka obsługuje JavaScript.

en: Please provide a valid email address.
pl_PL: Podaj poprawny adres e-mail.

en: Please rate the product.
pl_PL: Proszę oceń ten produkt.

en: Please re-enter your password.
pl_PL: Proszę ponownie wpisać swoje hasło.

en: Please select a rating
pl_PL: Proszę wybrać ocenę

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
pl_PL: Proszę przesłać czek na: nazwa sklepu, adres, miasto, region, kod pocztowy.

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
pl_PL: Proszę skorzystać z kalkulatora wysyłki, aby zobaczyć dostępne metody wysyłki.

en: Pleven
pl_PL: Plewen

en: Plovdiv
pl_PL: Płowdiw

en: Poland
pl_PL: Polska

en: Polish Zloty
pl_PL: Złoty polski

en: Pondicherry (Puducherry)
pl_PL: Puducherry

en: Popular Product Tags
pl_PL: Popularne tagi

en: Portugal
pl_PL: Portugalia

en: Postcode
pl_PL: Kod pocztowy

en: Postcode / Zip
pl_PL: Kod pocztowy

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
pl_PL: Wpisy oznaczone &ldquo;

en: Pounds Sterling
pl_PL: Funt szterling

en: Prefecture
pl_PL: Prefektura

en: Premium Support
pl_PL: Wsparcie Premium

en: Price
pl_PL: Cena

en: Price:
pl_PL: Cena:

en: Prince Edward Island
pl_PL: Wyspa Księcia Edwarda

en: Private Key
pl_PL: Klucz prywatny

en: Proceed to Checkout
pl_PL: Przejdź do kasy

en: Proceed to PayPal
pl_PL: Kontynuuj do PayPal

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: W trakcie realizacji <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: W trakcie realizacji <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: W trakcie realizacji <span class="count">(%s)</span>

en: Processing order
pl_PL: Zamówienie w trakcie realizacji

en: Product
pl_PL: Produkt

en: Product % Discount
pl_PL: Procentowy rabat na produkt

en: Product Backorder
pl_PL: Produkt na zamówienie

en: Product Categories
pl_PL: Kategorie produktów

en: Product Category
pl_PL: Kategoria produktu

en: Product Description
pl_PL: Opis produktu

en: Product Discount
pl_PL: Rabat na produkt

en: Product ID or SKU is required
pl_PL: ID produktu lub SKU jest wymagane

en: Product ID provided does not match this line item
pl_PL: ID produktu nie zgadza się z pozycją zamówienia

en: Product Image
pl_PL: Obrazek produktu

en: Product Tag
pl_PL: Tag produktu

en: Product Tags
pl_PL: Tagi produktów

en: Product is invalid
pl_PL: Produkt jest nieprawidłowy

en: Product low in stock
pl_PL: Mała ilość produktów w magazynie

en: Product out of stock
pl_PL: Produktu brak na stanie

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
pl_PL: Szt.

en: Product quantity is required
pl_PL: Ilość jest wymagana

en: Product quantity must be a positive float
pl_PL: Ilość musi być dodatnią wartością

en: Products
pl_PL: Produkty

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
pl_PL: Produkty oznaczone &ldquo;

en: Provided order currency is invalid
pl_PL: Podana waluta zamówienia jest nieprawidłowa

en: Province
pl_PL: Prowincja

en: Public Key
pl_PL: Klucz publiczny

en: Puerto Rico
pl_PL: Portoryko

en: Qatar
pl_PL: Katar

en: Qty
pl_PL: Ilość

en: Quantity
pl_PL: Ilość

en: Quantity: %s
pl_PL: Ilość: %s

en: Query type
pl_PL: Typ zapytania

en: Random
pl_PL: Losowo

en: Rate&hellip;
pl_PL: Oceń&hellip;

en: Rated %d out of 5
pl_PL: Ocena: %d na 5

en: Rated %s out of 5
pl_PL: Oceniony %s na 5.

en: Re-enter new password
pl_PL: Powtórz nowe hasło

en: Read
pl_PL: Odczyt

en: Read More
pl_PL: Zobacz więcej

en: Read more
pl_PL: Czytaj dalej

en: Read/Write
pl_PL: Zapis/odczyt

en: Receiver Email
pl_PL: E-mail odbiorcy

en: Recent Orders
pl_PL: Ostatnie zamówienia

en: Recent Reviews
pl_PL: Najnowsze recenzje

en: Recently Viewed Products
pl_PL: Ostatnio oglądane produkty

en: Recipient(s)
pl_PL: Odbiorcy

en: Refund &ndash; %s
pl_PL: Zwrócono &ndash; %s

en: Refund amount is required
pl_PL: Kwota zwrotu jest wymagana

en: Refund amount must be positive
pl_PL: Kwota zwrotu musi być dodatnią wartością

en: Refund failed
pl_PL: Zwrot nieudany

en: Refund was declined.
pl_PL: Zwrot został odrzucony.

en: Refunded %s - Refund ID: %s
pl_PL: Zwrócone %s - ID zwrotu: %s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Zwrócone <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Zwrócone <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Zwrócone <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded order
pl_PL: Zamówienie zwrócone

en: Refunds
pl_PL: Zwroty

en: Reggio Emilia
pl_PL: Reggio nell'Emilia

en: Register
pl_PL: Zarejestruj

en: Related Products
pl_PL: Pokrewne produkty

en: Remember me
pl_PL: Zapamiętaj mnie

en: Remove filter
pl_PL: Usuń filtr

en: Remove product image
pl_PL: Usuń obrazek produktu

en: Remove selected account(s)
pl_PL: Usuń zaznaczone konto(a)

en: Remove this item
pl_PL: Usuń produkt

en: Republic of Ireland
pl_PL: Irlandia

en: Reset Password
pl_PL: Resetuj hasło

en: Reset password
pl_PL: Resetuj hasło

en: Return To Cart
pl_PL: Wróć do koszyka

en: Return To Shop
pl_PL: Powrót do sklepu

en: Return to homepage
pl_PL: Powrót do strony głownej

en: Returning customer?
pl_PL: Jeżeli masz już konto,

en: Reversal cancelled for order #%s
pl_PL: Wycofanie zostało anulowane dla zamówienia %s

en: Reviews
pl_PL: Recenzje

en: Reviews (%d)
pl_PL: Opinie (%d)

en: Revoke Key
pl_PL: Odwołaj klucz aplikacji

en: Roma
pl_PL: Rzym

en: Romania
pl_PL: Rumunia

en: Romanian Leu
pl_PL: Lej rumuński

en: Routing Number
pl_PL: Numer konta

en: Russia
pl_PL: Rosja

en: Russian Ruble
pl_PL: Rubel rosyjski

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pl_PL: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: Saint Barth&eacute;lemy
pl_PL: Saint-Barth&eacute;lemy

en: Saint Helena
pl_PL: Wyspa Świętej Heleny

en: Saint Kitts and Nevis
pl_PL: Saint Kitts i Nevis

en: Saint Martin (Dutch part)
pl_PL: Saint Martin (część Holenderska)

en: Saint Martin (French part)
pl_PL: Saint-Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
pl_PL: Saint-Pierre i Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pl_PL: Saint Vincent i Grenadyny

en: Sale!
pl_PL: Promocja!

en: Sales
pl_PL: Sprzedaż

en: Sandbox
pl_PL: Tryb testowy

en: Sandbox Private Key
pl_PL: Klucz prywatny Sandbox

en: Sandbox Public Key
pl_PL: Klucz publiczny dla trybu testowego

en: Saudi Arabia
pl_PL: Arabia Saudyjska

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save Address
pl_PL: Zapisz adres

en: Save changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: Search %s
pl_PL: Szukaj %s

en: Search Coupons
pl_PL: Szukaj kuponów

en: Search Orders
pl_PL: Szukaj zamówień

en: Search Product Categories
pl_PL: Kategorie wyszukiwanych produktów

en: Search Product Tags
pl_PL: Poszukiwane tagi produktu

en: Search Products
pl_PL: Szukaj produktów

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
pl_PL: Wyniki wyszukiwania: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search Shipping Classes
pl_PL: Szukaj klas wysyłkowych

en: Search Webhooks
pl_PL: Szukaj Webhooków

en: Search for:
pl_PL: Szukaj:

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
pl_PL: Wyniki wyszukiwania: &ldquo;%s&rdquo;

en: Seems you don't have permission to do this!
pl_PL: Wygląda na to, że nie masz uprawnień by wykonać tę akcję.

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Select a category
pl_PL: Wybierz kategorię

en: Select a country&hellip;
pl_PL: Wybierz kraj&hellip;

en: Select a state&hellip;
pl_PL: Wybierz stan&hellip;

en: Select an option&hellip;
pl_PL: Wybierz opcję&hellip;

en: Select options
pl_PL: Wybierz opcje

en: Select shipping methods
pl_PL: Wybierz metody wysyłki

en: Select some countries
pl_PL: Wybierz kraje

en: Selected countries
pl_PL: Wybrane kraje

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
pl_PL: Przesyłaj dane do wysyłki zamiast dane do płatności do PayPala.

en: Separate Product Tags with commas
pl_PL: Oddziel tagi przecinkami

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
pl_PL: Kody oddziel przecinkami. Maski wieloznaczne są akceptowane, np. <code>P*</code> będzie pasować do kodu PE30. Akceptowane również są wzorce, np. <code>NG1___</code> będzie pasować do NG1 1AA ale nie do NG10 1AA

en: Set product image
pl_PL: Ustaw obrazek produktu

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
pl_PL: Ustaw kolor przycisków i tytułów w oknie dialogowym.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Seychelles
pl_PL: Seszele

en: Ship to a different address?
pl_PL: Wysłać na inny adres?

en: Shipping
pl_PL: Wysyłka

en: Shipping #%d
pl_PL: Wysyłka #%d

en: Shipping Address
pl_PL: Adres wysyłki

en: Shipping Class
pl_PL: Klasa wysyłkowa

en: Shipping Class Costs
pl_PL: Klasa wysyłkowa

en: Shipping Classes
pl_PL: Klasy wysyłkowe

en: Shipping Details
pl_PL: Szczegóły wysyłki

en: Shipping address
pl_PL: Adres do wysyłki

en: Shipping costs updated.
pl_PL: Koszty wysyłki zaktualizowane.

en: Shipping method ID is required
pl_PL: ID metody wysyłki jest wymagane

en: Shipping total must be a positive amount
pl_PL: Koszt wysyłki musi być dodatnią wartością

en: Shipping via %s
pl_PL: Dostarczy %s

en: Shipping:
pl_PL: Wysyłka

en: Shop Manager
pl_PL: Kierownik sklepu

en: Show
pl_PL: Pokaż

en: Show as dropdown
pl_PL: Pokaż jako listę rozwijaną

en: Show hidden products
pl_PL: Pokaż ukryte produkty

en: Show hierarchy
pl_PL: Pokaż hierarchię

en: Show product counts
pl_PL: Pokaż licznik produktów.

en: Showing all %d results
pl_PL: Wyświetlanie wszystkich wyników: %d

en: Showing the single result
pl_PL: Wyświetlanie jednego wyniku

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
pl_PL: Pokazuje wybrany atrybut, który pozwala na zawężenie listy produktów na stronach kategorii.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
pl_PL: Pokazuje suwak filtra cen w widgecie, który pozwala na filtrowanie listy pokazywanych produktów na stronach kategorii.

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
pl_PL: Pokazuje filtry nawigacji, aby użytkownik mógł je zobaczyć i deaktywować.

en: Shumen
pl_PL: Szumen

en: Sign up for Simplify Commerce
pl_PL: Zarejestruj się w Simplify Commerce

en: Simple product
pl_PL: Prosty produkt

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
pl_PL: Błąd Simplify Commerce: Proszę wpisać publiczne i prywatne klucze

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
pl_PL: Błąd: Simplify Commerce wymaga wersji PHP 5.3 lub wyższej. Twoja wersja to: %s.

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
pl_PL: Simplify Commerce jest włączone, ale <a href="%s">opcja wymuszania SSL</a> jest wyłączona; Twoja strona zamówienia może nie być bezpieczna! Włącz SSL i upewnij się, że masz certyfikat SSL. Simplify Commerce będzie działać tylko w trybie testowym

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
pl_PL: Simplify Commerce to Twoje konto sprzedającego i bramka płatności w jednym. Wybierz Simplify Commerce w WooCommerce, aby mieć szybki dostęp do swoich pieniędzy dzięki potężnej i bezpiecznej bramce płatności wspieranej przez MasterCard.

en: Simplify Transaction Failed (%s)
pl_PL: Transakcja Simplify nieudana (%s)

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
pl_PL: Płatność Simplify została zatwierdzona (ID: %s, kod autoryzacji: %s)

en: Simplify payment declined
pl_PL: Płatność Simplify została odrzucona

en: Simplify payment error: %s
pl_PL: Błąd płatności Simplify: %s

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
pl_PL: Ponieważ Twoja przeglądarka nie wspiera JavaScriptu lub jest on wyłączony, upewnij się, że klikniesz przycisk <em>Zaktualizuj koszyk</em> przed złożeniem zamówienia. Możesz zapłacić więcej niż jest podane powyżej, jeśli tego nie zrobisz.

en: Singapore
pl_PL: Singapur

en: Singapore Dollar
pl_PL: Dolar singapurski

en: Siracusa
pl_PL: Syrakuzy

en: Sliven
pl_PL: Sliwen

en: Slovakia
pl_PL: Słowacja

en: Slovenia
pl_PL: Słowenia

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
pl_PL: Uproszczona nazwa "%s" jest aktualnie w użyciu. Proszę ją zmienić.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
pl_PL: Uproszczona nazwa "%s" jest niedostępna ponieważ jest zarezerwowana. Proszę to zmienić.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
pl_PL: Uproszczona nazwa "%s" jest zbyt długa (maksymalnie 28 znaków). Proszę to skrócić.

en: Smolyan
pl_PL: Smolan

en: Sofia-Grad
pl_PL: Sofia region

en: Solomon Islands
pl_PL: Wyspy Salomona

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pl_PL: Ktoś poprosił o reset hasła dla konta:

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
pl_PL: Przepraszamy, ale nie ma tłumaczenia dostępnego dla Twojego języka.

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
pl_PL: Wystąpił problem z usunięciem tego kuponu

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pl_PL: Przepraszamy, brak produktu w magazynie: "%s". Prosimy zaktualizować koszyk i spróbować ponownie. Przepraszamy za niedogodności.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
pl_PL: Przepraszamy, kupon "%s" został już użyty nie może być powiązany z innymi kuponami.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pl_PL: Przykro nam, ale dla Twojej lokalizacji nie jest udostępniona żadna metoda płatności. Prosimy skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz wyjaśnień lub chcesz omówić alternatywne sposoby płatności.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pl_PL: Przykro nam, ale dla Twojego regionu nie jest udostępniona żadna metoda płatności. Prosimy skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz wyjaśnień lub chcesz omówić alternatywne sposoby płatności.

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pl_PL: Przykro nam, ale dla Twojego regionu nie jest udostępniona żadna metoda płatności. Prosimy skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz wyjaśnień lub chcesz omówić alternatywne sposoby płatności.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
pl_PL: Przepraszamy, kupon "%s" jest nieprawidłowy &ndash; został usunięty z twojego zamówienia.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
pl_PL: Przepraszamy, kupon "%s" nie należy do ciebie &ndash; został usunięty z twojego zamówienia.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
pl_PL: Przepraszamy, żaden produkt nie spełnia twojego wyboru. Prosimy wybrać inną kombinację.

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
pl_PL: Przepraszamy, minimalna wartość zamówienia dla tej metody płatności to 0,50.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
pl_PL: Przepraszamy, ten kupon nie może być użyty do wybranych kategorii.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
pl_PL: Przepraszamy, ten kupon nie może być użyty do wybranych produktów.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
pl_PL: Przepraszamy, ten kupon nie może być użyty z zawartością twojego koszyka.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
pl_PL: Przepraszamy, ten kupon nie może być zastosowany do przecenionych produktów.

en: Sorry, this download has expired
pl_PL: Przepraszamy, to pobieranie wygasło.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
pl_PL: Przepraszamy, zamówienie jest nieprawidłowe i nie może zostać opłacone.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
pl_PL: Przepraszamy, ten produkt nie może zostać kupiony.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
pl_PL: Przepraszamy, ten produkt jest niedostępny. Prosimy wybrać inną kombinację.

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
pl_PL: Przepraszam, nie mogliśmy znaleźć numeru zamówienia w naszej bazie danych.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pl_PL: Przepraszamy, nie posiadamy wystarczających zapasów magazynowych: "%s", aby zrealizować zamówienie (Posiadamy %s szt.). Prosimy o edycję koszyka i ponowną próbę. Przepraszamy za niedogodności.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pl_PL: Przepraszamy, nie mamy wystarczającej ilości produktu "%s" w magazynie, aby zrealizować Twoje zamówienie. Prosimy spróbować ponownie za %d minut lub zmienić ilość w koszyku. Przepraszamy za niedogodności.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
pl_PL: Przepraszamy, osiągnąłeś swój limit pobierania tego pliku.

en: Sorry, your session has expired.
pl_PL: Przykro mi, ale Twoja sesja wygasła.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
pl_PL: Przepraszamy, Twoja sesja wygasła. <a href="%s" class="wc-backward"Wróć do strony głównej</a>

en: Sort Code
pl_PL: Numer rozliczeniowy (Sort Code)

en: Sort by average rating
pl_PL: Sortuj wg średniej oceny

en: Sort by newness
pl_PL: Sortuj wg daty dodania

en: Sort by popularity
pl_PL: Sortuj wg popularności

en: Sort by price: high to low
pl_PL: Sortuj wg. ceny (od najwyższej)

en: Sort by price: low to high
pl_PL: Sortuj wg. ceny (od najniższej)

[ctx: Sorting order]
en: Order
pl_PL: Kolejność

en: South Africa
pl_PL: Republika Południowej Afryki

en: South African rand
pl_PL: Rand południowoafrykański

en: South Australia
pl_PL: Australia Południowa

en: South Carolina
pl_PL: Karolina Południowa

en: South Dakota
pl_PL: Dakota Południowa

en: South Georgia/Sandwich Islands
pl_PL: Georgia Południowa i Sandwich Południowy

en: South Korea
pl_PL: Południowa Korea

en: South Korean Won
pl_PL: Won południowoamerykański

en: South Sudan
pl_PL: Sudan Południowy

en: Spain
pl_PL: Hiszpania

en: Specific Countries
pl_PL: Wybrane kraje

en: State
pl_PL: Region

en: State / County
pl_PL: Stan

en: State / county
pl_PL: Stan

en: Subject
pl_PL: Tytuł

en: Subject (downloadable)
pl_PL: Tytuł (produkty do pobrania)

en: Submit
pl_PL: Dodaj opinię

en: Subtotal
pl_PL: Kwota

en: Subtotal:
pl_PL: Kwota:

en: Suburb
pl_PL: Dzielnica

en: Suriname
pl_PL: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
pl_PL: Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
pl_PL: Suazi

en: Sweden
pl_PL: Szwecja

en: Swedish Krona
pl_PL: Korona szwedzka

en: Swiss Franc
pl_PL: Frank szwajcarski

en: Switzerland
pl_PL: Szwajcaria

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
pl_PL: TRYB TESTOWY WŁĄCZONY. Użyj testowej karty: %s

en: Tag: | Tags:
pl_PL[0]: Tag:
pl_PL[1]: Tagi:
pl_PL[2]: Tagi:

en: Taiwan
pl_PL: Tajwan

en: Taiwan New Dollars
pl_PL: Dolar tajwański

en: Tajikistan
pl_PL: Tadżykistan

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
pl_PL: Odbieraj płatności przez Simplify Commerce - uzywa simplify.js do tworzenia tokenów kart i Simplify Commerce SDK. Wymaga SSL, gdy tryb testowy jest wyłączony.

en: Targovishte
pl_PL: Tyrgowiszte

en: Tax
pl_PL: Podatek

en: Tax Status
pl_PL: Status podatku

[ctx: Tax status]
en: None
pl_PL: Brak

en: Taxable
pl_PL: Opodatkowany

en: Telephone:
pl_PL: Telefon:

en: Template file copied to theme.
pl_PL: Szablon skopiowany do katalogu motywu.

en: Template file deleted from theme.
pl_PL: Szablon skasowany z katalogu motywu.

en: Texas
pl_PL: Teksas

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Thai Baht
pl_PL: Baht tajski

en: Thailand
pl_PL: Tajlandia

en: Thank you for your order
pl_PL: Dziękujemy za Twoje zamówienie

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
pl_PL: Dziękujemy za Twoje zamówieni, naciśnij przycisk poniżej aby zapłacić kartą kredytową używając Simplify Commerce od MasterCard.

en: Thank you. Your order has been received.
pl_PL: Dziękujemy. Otrzymaliśmy Twoje zamówienie.

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
pl_PL: Dziękujemy za założenie konta na %s. Twoja nazwa użytkownika to <strong>%s</strong>.

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
pl_PL: Status zamówienia "publish" został usunięty w WooCommerce 2.2! Powinieneś używać nowego: WooCommerce post_status, <a href="%s">czytaj więcej...</a>

en: The %s is not a valid URL
pl_PL: %s nie jest prawidłowym adresem URL

en: The API key provided does not have read permissions
pl_PL: Podany klucz aplikacji nie posiada praw odczytu

en: The API key provided does not have write permissions
pl_PL: Podany klucz aplikacji nie posiada praw zapisu

en: The JSONP callback function is invalid
pl_PL: Funkcja wycofania wsparcia JSONP jest nieważna

en: The SKU already exists on another product
pl_PL: To SKU jest już wykorzystane w innym produkcie

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
pl_PL: Koszyk został wypełniony produktami z Twojego poprzedniego zamówienia.

en: The coupon code already exists
pl_PL: Kupon został już użyty

en: The customer cannot be deleted
pl_PL: Nie można usunąć klienta

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
pl_PL: Następujące adresy zostaną domyślnie użyte na stronie zamówienia.

en: The handler for the route is invalid
pl_PL: Sterownik ścieżki jest nieważny

en: The maximum spend for this coupon is %s.
pl_PL: Maksymalna kwota zamówienia dla tego kuponu to %s.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
pl_PL: Minimanla wartość zamówienia dla tego kuponu to %s.

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
pl_PL: Zamówienie #%d od %s zostało anulowane. Zamówienie:

en: The order note ID provided is not associated with the order
pl_PL: ID notatki do zamówienia nie jest przypisane do tego zamówienia

en: The order refund ID provided is not associated with the order
pl_PL: ID zwrotu do zamówienia nie jest przypisane do tego zamówienia

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
pl_PL: Zamówienie zostało zaktualizowane. Potwierdź zamówienie klikając w przycisk "Złóż zamówienie" na dole strony.

en: The product variation is invalid
pl_PL: Wariant produktu jest nieprawidłowy

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
pl_PL: Taksonomia shop_order_status została usunięta w WooCommerce 2.2! Powinieneś używać nowej: WooCommerce post_status, <a href="%s">czytaj więcej...</a>

en: There are no reviews yet.
pl_PL: Na razie brak recenzji produktów.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
pl_PL: Brak dostępnych opcji wysyłki. Zweryfikuj swój adres lub się z nami skontaktować jeżeli będziesz potrzebować pomocy.

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
pl_PL: Wystąpiły problemy w Twoim koszyku (pokazane powyżej). Prosimy o powrót do koszyka i rozwiązanie problemów i przejście dalej.

en: This %s cannot be deleted
pl_PL: Nie można usunąć %s

en: This controls the description which the user sees during checkout.
pl_PL: Opis, który użytkownik widzi podczas składania zamówienia.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
pl_PL: Ustawienie tytuł maila. Pozostaw puste, aby użyć domyślnego: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
pl_PL: Ustawienie nagłówek maila. Pozostaw puste, aby użyć domyślnego: <code>%s</code>.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
pl_PL: Tytuł, który widzi użytkownik podczas składania zamówienia.

en: This coupon has expired.
pl_PL: Ten kupon stracił ważność.

en: This email address is already registered.
pl_PL: Twn adres e-mail jest już zarejestrowany, proszę wybrać inny.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
pl_PL: Funkcja nie powinna być wywołana przed woocommerce_init.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
pl_PL: To jest wersja demonstracyjna sklepu do celów testowych&mdash; Zamówienia nie będą realizowane.

en: This is an order notification sent to customers containing their order details after payment.
pl_PL: To jest powiadomienie wysyłane do klienta po płatności, zawiera szczegóły zamówienia.

en: This is not your download link.
pl_PL: To nie jest Twój link do pobierania.

en: This is where store orders are stored.
pl_PL: Tutaj przechowywane są zamówienia.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
pl_PL: Tutaj możesz dodać nowe kupony, których klienci mogą używać w Twoim sklepie.

en: This is where you can add new products to your store.
pl_PL: Tutaj możesz dodać nowe produkty do sklepu.

en: This order note cannot be deleted
pl_PL: Ta notatka nie może być usunięta

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
pl_PL: Status tego zamówienia to &ldquo;%s&rdquo;&mdash;nie może być opłacone. Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz pomocy.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
pl_PL: Tego produktu nie ma na stanie i jest niedostępny.

en: This product is protected and cannot be purchased.
pl_PL: Ten produkt jest chroniony i nie może być zakupiony.

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
pl_PL: Ten szablon unieważniono i można go znaleźć tu: <code>%s</code>.

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
pl_PL: Ten produkt z wariantami nie posiada aktywnych wariantów więc nie może zostać opublikowany. Zmieniono status na szkic.

en: Timor-Leste
pl_PL: Timor Wschodni

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
pl_PL: Aby unieważnić i edytować szablon skopiuj <code>%s</code> do katalogu motywu: <code>%s</code>

en: To reset your password, visit the following address:
pl_PL: Aby zresetować hasło, przejdź tutaj:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
pl_PL: Aby śledzić swoje zamówienie wpisz jego numer w polu poniżej i naciśnij przycisk "Śledź". Numer zamówienia znajdziesz na paragonie oraz w mailu potwierdzającym zamówienie, który do ciebie wysłaliśmy.

en: Tokyo
pl_PL: Tokio

en: Top Rated Products
pl_PL: Najwyżej oceniane produkty

en: Total
pl_PL: Suma

en: Total:
pl_PL: Suma:

en: Totals
pl_PL: Łącznie

en: Town / City
pl_PL: Miasto

en: Town / District
pl_PL: Miasto / Dystrykt

en: Track
pl_PL: Śledź

en: Translations installed/updated successfully!
pl_PL: Tłumaczenie zainstalowane/zaktualizowane pomyślnie!

en: Trieste
pl_PL: Triest

en: Trinidad and Tobago
pl_PL: Trinidad i Tobago

en: Tunisia
pl_PL: Tunezja

en: Turkey
pl_PL: Turcja

en: Turkish Lira
pl_PL: Lira turecka

en: Turks and Caicos Islands
pl_PL: Turks i Caicos

en: US Dollars
pl_PL: Dolar amerykański

en: US Minor Outlying Islands
pl_PL: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
pl_PL: Gruzja

en: Ukraine
pl_PL: Ukraina

en: Ukrainian Hryvnia
pl_PL: Ukraińska Hrywna

en: Uncategorized
pl_PL: Bez kategorii

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
pl_PL: Niestety <strong>nie wysyłamy do: %s</strong>. Prosimy o podanie innego adresu.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
pl_PL: Niestety Twoje zamówienie nie może zostać przetworzone, ponieważ bank odrzucił transakcje.

en: United Arab Emirates
pl_PL: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Arab Emirates Dirham
pl_PL: Zjednoczone Emiraty Arabskie Dirham

en: United Kingdom (UK)
pl_PL: Zjednoczone Królestwo

en: United States (US)
pl_PL: Stany Zjednoczone

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
pl_PL: Anulowane nieopacone zamówienie - osiągnięto limit czasu.

en: Unsupported request method
pl_PL: Nieprawidłowe zapytanie

en: Update %s
pl_PL: Uaktualnij %s

en: Update Cart
pl_PL: Zaktualizuj koszyk

en: Update Product Category
pl_PL: Uaktualnij kategorię produktu

en: Update Product Tag
pl_PL: Uaktualnij tag produktu

en: Update Shipping Class
pl_PL: Uaktualnij klasę wysyłkową

en: Update Totals
pl_PL: Uaktualnij sumy

en: Update country
pl_PL: Aktualizuj kraj

en: Update totals
pl_PL: Uaktualnij podsumowanie

en: Uruguay
pl_PL: Urugwaj

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
pl_PL: Użyj argumentu $args jako tablicy. Przestarzałe zmienne zostaną usunięte w WC 2.2.

en: Use as product image
pl_PL: Użyj jako obrazek produktu

en: User is missing.
pl_PL: Brak użytkownika.

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Username is required.
pl_PL: Nazwa użytkownika jest wymagana.

en: Username or email
pl_PL: Nazwa użytkownika lub e-mail

en: Username or email address
pl_PL: Nazwa użytkownika lub e-mail

en: Username: %s
pl_PL: Nazwa użytkownika: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
pl_PL: Klienci będą musieli wydać tą kwotę, aby dostać darmową wysyłkę (jeśli tak jest ustawione powyżej).

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
pl_PL: Błąd: odpowiedź PayPal IPN z innego adresu e-mail (%s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
pl_PL: Błąd walidacji: Ilości PayPal się nie zgadzają (ogółem %s)

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
pl_PL: Błąd walidacji: Kwoty PayPal się nie zgadzają (ogółem %s)

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
pl_PL: Błąd walidacji: Kwoty PayPal się nie zgadzają (ogółem %s)

en: Value
pl_PL: Wartość

en: Variable product
pl_PL: Produkt z wariantami

en: Variation #%s of %s
pl_PL: Wariant %s z %s

en: Variations
pl_PL: Warianty

en: Varna
pl_PL: Warna

en: Vatican
pl_PL: Watykan

en: Veliko Tarnovo
pl_PL: Wielkie Tyrnowo

en: Venezia
pl_PL: Wenecja

en: Venezuela
pl_PL: Wenezuela

en: Verona
pl_PL: Werona

en: Very Poor
pl_PL: Bardzo słabe

en: Victoria
pl_PL: Wiktoria (stan Australii)

en: Vidin
pl_PL: Widyń

en: Vietnam
pl_PL: Wietnam

en: Vietnamese Dong
pl_PL: Wietnamski Dong

en: View
pl_PL: Zobacz

en: View Cart
pl_PL: Zobacz koszyk

en: View Coupon
pl_PL: Zobacz kupon

en: View Coupons
pl_PL: Zobacz kupony

en: View Order
pl_PL: Podgląd zamówienia

en: View Product
pl_PL: Zobacz produkt

en: View Webhook
pl_PL: Zobacz Webhook

en: View Webhooks
pl_PL: Zobacz Webhooki

en: View WooCommerce API Docs
pl_PL: Zobacz dokumentację WooCommerce API

en: View WooCommerce Documentation
pl_PL: Zobacz dokumentację WooCommerce

en: View WooCommerce Settings
pl_PL: Zobacz ustawienia WooCommerce

en: View and manage coupons
pl_PL: Zobacz i zarządzaj kuponami

en: View and manage customers
pl_PL: Zobacz i zarządzaj klientami

en: View and manage orders and sales reports
pl_PL: Zobacz i zarządzaj zamówieniami oraz raportami sprzedaży

en: View and manage products
pl_PL: Zobacz i zarządzaj produktami

en: View coupons
pl_PL: Zobacz kupony

en: View customers
pl_PL: Zobacz klientów

en: View order: %s
pl_PL: Zobacz zamówienie: %s

en: View orders and sales reports
pl_PL: Zobacz zamówienia i raporty sprzedaży

en: View products
pl_PL: Zobacz produkty

en: View template
pl_PL: Pokaż szablon

en: Virginia
pl_PL: Wirginia

en: Visit Premium Customer Support Forum
pl_PL: Odwiedź forum wsparcia premium

en: Vratsa
pl_PL: Wraca

en: Wallis and Futuna
pl_PL: Wallis i Futuna

en: Washington
pl_PL: Waszyngton

en: We were unable to process your order, please try again.
pl_PL: Nie możemy przetworzyć Twojego zamówienia. Prosimy spróbowac ponownie.

en: Webhook created on %s
pl_PL: "Webhooka" utworzony: %s

[ctx: Webhook created on date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
pl_PL: %b %d, %Y o %I:%M %p

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
pl_PL: URL "webhooka" musi być poprawny i zaczynać się od http:// lub https://

en: Webhook topic is required and must be valid
pl_PL: Tytuł "webhooka" jest wymagany i musi być prawidłowy

en: Webhook topic must be valid
pl_PL: Tytuł "webhooka" musi być prawidłowy

en: Weight
pl_PL: Waga

en: Welcome to {site_title}
pl_PL: {site_title} - Witamy!

en: West Virginia
pl_PL: Wirginia Zachodnia

en: Western Australia
pl_PL: Australia Zachodnia

en: Western Sahara
pl_PL: Sahara Zachodnia

en: Western Samoa
pl_PL: Samoa Zachodnie

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
pl_PL: Opłata za dostawę, pomijana, jeśli wybierzesz darmową dostawę. Pozostaw puste, aby wyłączyć.

en: What is PayPal?
pl_PL: Co to jest PayPal?

en: What zip/post codes are available for local pickup?
pl_PL: Jakie kody pocztowe są możliwe dla odbioru osobistego?

en: WooCommerce Cart
pl_PL: WooCommerce &ndash; koszyk

en: WooCommerce Layered Nav
pl_PL: Nawigacja WooCommerce

en: WooCommerce Layered Nav Filters
pl_PL: WooCommerce &ndash; filtry nawigacji

en: WooCommerce Price Filter
pl_PL: Filtr cenowy WooCommerce

en: WooCommerce Product Categories
pl_PL: Kategorie produktów WooCommerce

en: WooCommerce Product Search
pl_PL: Wyszukiwarka produktów WooCommerce

en: WooCommerce Product Tags
pl_PL: Tagi produktów WooCommerce

en: WooCommerce Products
pl_PL: Produkty WooCommerce

en: WooCommerce Recent Reviews
pl_PL: Najnowsze recenzje WooCommerce

en: WooCommerce Recently Viewed
pl_PL: Ostatnio oglądane produkty WooCommerce

en: WooCommerce Top Rated Products
pl_PL: Najwyżej oceniane produkty WooCommerce

en: Write
pl_PL: Zapis

en: Yambol
pl_PL: Jamboł

en: Yemen
pl_PL: Jemen

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
pl_PL: Jesteś zalogowany jako <strong>%s</strong>.

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
pl_PL: Dostęp do swojego konta możesz uzyskać tutaj: %s.

en: You can only have 1 %s in your cart.
pl_PL: Możesz mieć tylko 1 produkt (%s) w koszyku.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
pl_PL: Nie możesz dodać &quot;%s&quot; do koszyka, ponieważ produktu nie ma w magazynie.

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
pl_PL: Nie możesz dodać kolejnego &quot;%s&quot; do koszyka.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
pl_PL: Nie możesz dodać tej ilości &quot;%s&quot; do koszyka, ponieważ nie ma go tyle w magazynie (pozostało: %s).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
pl_PL: Nie możesz dodać takiej ilości do koszyka &mdash; w magazynie posiadamy %s a w koszyku masz już %s.

en: You do not have permission to create coupons
pl_PL: Nie masz uprawnień do tworzenia kuponów

en: You do not have permission to create order notes
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do tworzenia notatek

en: You do not have permission to create order refunds
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do tworzenia zwrotów

en: You do not have permission to create orders
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do tworzenia zamówień

en: You do not have permission to create product attributes
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do tworzenia atrybutów produktu

en: You do not have permission to create products
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do tworzenia produktów

en: You do not have permission to create this customer
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do stworzenia klienta

en: You do not have permission to create webhooks
pl_PL: Nie masz uprawnień do tworzenia "webhooków"

en: You do not have permission to delete product attributes
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do usuwania atrybutów produktu

en: You do not have permission to delete this %s
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do usunięcia %s

en: You do not have permission to delete this customer
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do usunięcia klienta

en: You do not have permission to edit product attributes
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do edycji atrybutów produktu

en: You do not have permission to edit this %s
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do edytowania %s

en: You do not have permission to edit this customer
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do edytowania klienta

en: You do not have permission to read product attributes
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do odczytu atrybutów produktu

en: You do not have permission to read product categories
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do zobaczenia listy kategorii

en: You do not have permission to read the coupons count
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do odczytu liczby kuponów

en: You do not have permission to read the customers count
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do odczytu liczby użytkowników

en: You do not have permission to read the orders count
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do odczytu zamówień klienta

en: You do not have permission to read the products count
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do odczytu liczby produktów

en: You do not have permission to read the webhooks count
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do odczytu liczby "webhooków"

en: You do not have permission to read this %s
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do odczytu %s

en: You do not have permission to read this customer
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do informacji o kliencie

en: You do not have permission to read this report
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do odczytu tego raportu.

en: You do not have permissions to access this page!
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień na dostęp do tej strony.

en: You have not set up this type of address yet.
pl_PL: Nie ustawiłeś jeszcze tego adresu.

en: You have received an order from %s.
pl_PL: Otrzymałeś zamówienie od %s.

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
pl_PL: Otrzymałeś zamówienie od %s. Zamówienie:

en: You may also like&hellip;
pl_PL: Możesz lubić także&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
pl_PL: Możesz być zainteresowany także&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
pl_PL: Musisz zaakceptować nasz regulamin.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
pl_PL: Musisz być <a href="%s">zalogowany</a> aby dodać opinię.

en: You must be logged in to checkout.
pl_PL: Musisz być zalogowany aby zrealizować zamówienie.

en: You must be logged in to download files.
pl_PL: Musisz być zalogowany, aby pobierać pliki.

en: Your Rating
pl_PL: Twoja ocena

en: Your Review
pl_PL: Twoja opinia

en: Your account on {site_title}
pl_PL: {site_title} - Twoje konto

en: Your cart is currently empty.
pl_PL: Twój koszyk jest pusty.

en: Your comment is awaiting approval
pl_PL: Twój komentarz czeka na moderację

en: Your current password is incorrect.
pl_PL: Aktualne hasło jest nieprawidłowe.

en: Your details
pl_PL: Twoje szczegóły

en: Your most used product tags in cloud format.
pl_PL: Najczęściej używane produkty w formacie chmury tagów.

en: Your order
pl_PL: Twoje zamówienie

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
pl_PL: Twoje zamówienie zostało już przetworzone i nie może zostać anulowane. Proszę skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz pomocy.

en: Your order has been fully refunded
pl_PL: Twoje zamówienie zostało całkowicie zwrócone

en: Your order has been partially refunded
pl_PL: Twoje zamówienie zostało częściowo zwrócone

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
pl_PL: Twoje zamówienie zostało przyjęte i jest przetwarzane. Poniżej znajdują się szczegóły zamówienia:

en: Your order is complete
pl_PL: Twoje zamówienie jest zakończone

en: Your order is complete - download your files
pl_PL: Twoje zamówienie jest zakończone - pobierz pliki

en: Your order was cancelled.
pl_PL: Twoje zamówienie zostało anulowane.

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
pl_PL: Twoje hasło zostało automatycznie wygenerowane: <strong>%s</strong>

en: Your password has been reset.
pl_PL: Twoje hasło zostało zresetowane.

en: Your password is <strong>%s</strong>.
pl_PL: Twoje hasło to <strong>%s</strong>.

en: Your {site_title} order from {order_date}
pl_PL: {site_title} - zamówienie z {order_date}

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
pl_PL: {site_title} - Twoje zamówienie z {order_date} jest zrealizowane

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
pl_PL: {site_title} - Twoje zamówienie z {order_date} jest zrealizowane

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
pl_PL: {site_title} - Twoje zamówienie z {order_date} jest zrealizowane

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
pl_PL: {site_title} - Twoje zamówienie z {order_date} jest zakończone - pobierz pliki

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
pl_PL: {site_title} - Twoje potwierdzenie do zamówienia z {order_date}

en: Yukon Territory
pl_PL: Jukon

en: Zero size file downloaded
pl_PL: Pobrano plik o zerowym rozmiarze

en: Zip
pl_PL: Kod

en: [Remove]
pl_PL: [Usuń]

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
pl_PL: [{site_title}] Anulowane zamówienie ({order_number})

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
pl_PL: [{site_title}] Nowe zamówienie klienta ({order_number}) - {order_date}

en: ago
pl_PL: temu

en: and
pl_PL: i

en: and was completed
pl_PL: i zostało zakończone

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
pl_PL[0]: na podstawie oceny %s klienta
pl_PL[1]: na podstawie oceny %s klientów
pl_PL[2]: na podstawie ocen %s klientów

[ctx: breadcrumb]
en: Home
pl_PL: Strona główna

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
pl_PL: przez %1$s

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
pl_PL: rozliczeniowy

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
pl_PL: przesyłki

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
pl_PL: %qty% wyniki są dostępne, użyj strzałek do góra-dół do nawigacji.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
pl_PL: Nie udało się załadować

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
pl_PL: Wczytuję więcej wyników&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
pl_PL: Nie znaleziono

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
pl_PL: Jeden wynik jest dostępny. naciśnij enter by go zaznaczyć.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
pl_PL: Usuń %qty% znaków

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
pl_PL: Usuń 1 znak

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
pl_PL: Wpisz %qty% lub więcej znaków

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
pl_PL: Wpisz 1 lub więcej znaków

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
pl_PL: Szukam&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
pl_PL: Możesz wybrać tylko %qty% rzeczy

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
pl_PL: Możesz wybrać tylko 1 rzecz

en: is a required field.
pl_PL: jest wymaganym polem.

en: is invalid
pl_PL: jest nieprawidłowy

en: is not a valid email address.
pl_PL: nie jest poprawnym adresem e-mail.

en: is not a valid phone number.
pl_PL: nie jest poprawnym numerem.

en: is not valid. Please enter one of the following:
pl_PL: nie jest poprawny. Proszę wybrać z poniższych:

en: jS F Y
pl_PL: j F Y

[ctx: label]
en: Search for:
pl_PL: Szukaj:

[ctx: min_price]
en: From:
pl_PL: Od:

en: out of %s5%s
pl_PL: z %s5%s

en: out of 5
pl_PL: na 5

en: pay
pl_PL: zapłać

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
pl_PL: Nr mieszkania, lokalu (opcjonalnie)

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
pl_PL: Notatka do twojego zamówienia, np. informacje o dostarczeniu przesyłki.

[ctx: placeholder]
en: Password
pl_PL: Hasło

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
pl_PL: Szukaj produktu&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Street address
pl_PL: Ulica

[ctx: placeholder]
en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: required
pl_PL: pole wymagane

[ctx: slug]
en: product
pl_PL: produkt

[ctx: slug]
en: product-category
pl_PL: kategoria-produktu

[ctx: slug]
en: product-tag
pl_PL: tag-produktu

[ctx: slug]
en: uncategorized
pl_PL: bez-kategorii

[ctx: submit button]
en: Search
pl_PL: Szukaj

en: to
pl_PL: do

en: to the
pl_PL: do

en: verified owner
pl_PL: zweryfikowany

en: Ήπειρος
pl_PL: Epir

en: Ανατολική Μακεδονία και Θράκη
pl_PL: Macedonia Wschodnia i Tracja

en: Αττική
pl_PL: Attyka

en: Βόρειο Αιγαίο
pl_PL: Wyspy Egejskie Północne

en: Δυτική Ελλάδα
pl_PL: Grecja Zachodnia

en: Δυτική Μακεδονία
pl_PL: Macedonia Zachodnia

en: Θεσσαλία
pl_PL: Tesalia

en: Ιόνιοι Νήσοι
pl_PL: Wyspy Jońskie

en: Κεντρική Μακεδονία
pl_PL: Macedonia Środkowa

en: Κρήτη
pl_PL: Kreta

en: Νότιο Αιγαίο
pl_PL: Wyspy Egejskie Południowe

en: Πελοπόννησος
pl_PL: Peloponez

en: Στερεά Ελλάδα
pl_PL: Grecja Środkowa
