WooCommerce - en to it_IT translation catalogue (1291 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
it_IT: (tasse stimate per %s)

en:  ago
it_IT: fa

en: "%s" Shipping Class Cost
it_IT: Costo Classe di Spedizione "%s"

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
it_IT: Mostrando %1$d&ndash;%2$d di %3$d risultati

en: %s - API %s (created on %s at %s).
it_IT: %s - API %s (creata il %s alle %s).

en: %s - Order #%s
it_IT: %s - Ordine n° %s

en: %s - Pre-order for "%s"
it_IT: %s - Pre-ordine per "%s"

en: %s - Subscription for "%s"
it_IT: %s - Sottoscrizione per "%s"

en: %s customer review | %s customer reviews
it_IT[0]: %s recensione del cliente
it_IT[1]: %s recensioni dei clienti

en: %s download remaining | %s downloads remaining
it_IT[0]: %s download rimanente
it_IT[1]: %s download rimanenti

en: %s for %s item | %s for %s items
it_IT[0]: %s per %s prodotto
it_IT[1]: %s per %s prodotti

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
it_IT[0]: %s è stato aggiunto al tuo carrello.
it_IT[1]: %s sono stati aggiunti al tuo carrello.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
it_IT: %s &egrave; stato rimosso dal tuo carrello perch&eacute; non pu&ograve; pi&ugrave; essere comprato. Per favore contattaci se vuoi assistenza.

en: %s in stock
it_IT: %s disponibili

en: %s is a required field | %s are required fields
it_IT[0]: è un campo obbligatorio
it_IT[1]: sono campi obbligatori

en: %s is low in stock.
it_IT: %s &egrave; quasi esaurito.

en: %s is out of stock.
it_IT: %s non è disponibile a magazzino.

en: %s parameter is missing
it_IT: Perso il parametro %s

en: %s removed. %sUndo?%s
it_IT: %s rimosso. %sAnnulla?%s

en: %s review for %s | %s reviews for %s
it_IT[0]: %s recensione per %s
it_IT[1]: %s recensioni per %s

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
it_IT: %s unità di %s sono in approvvigionamento nell'ordine n° %s.

en: %s would like to connect to your store
it_IT: %s vorrebbe connettersi al tuo negozio

en: &#197;land Islands
it_IT: Åland Islands

en: &nbsp;&ndash; Page %s
it_IT: &nbsp;&ndash; Pagina %s

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
it_IT: &nbsp;<small>%stramite %s</small>

en: (Includes %s)
it_IT: (Include %s)

en: (Order #%s)
it_IT: (Ordine n° %s)

en: (can be backordered)
it_IT: (ordinabile)

en: (ex. VAT)
it_IT: (IVA esc.)

en: (ex. tax)
it_IT: (tasse escluse)

en: (incl. VAT)
it_IT: (IVA inc.)

en: (incl. tax)
it_IT: (tasse incluse)

en: + Add Account
it_IT: + Aggiungi account

en: A Coru&ntilde;a
it_IT: La Coru&ntilde;a

en: A Search box for products only.
it_IT: Un box di ricerca per i prodotti

en: A list or dropdown of product categories.
it_IT: Un elenco o menu a discesa di categorie prodotti

en: A minimum order amount (defined below)
it_IT: Importo minimo di ordine (definito di seguito)

en: A minimum order amount AND a coupon
it_IT: Un importo minimo di ordine AND un codice promozionale

en: A minimum order amount OR a coupon
it_IT: Un importo minimo di ordine OR un codice promozionale

en: A note has been added to your order
it_IT: Una nota è stata aggiunta al tuo ordine

en: A product attribute with the provided ID could not be found
it_IT: Impossibile trovare un attributo di prodotto con l'ID fornito

en: A product category with the provided ID could not be found
it_IT: Impossibile trovare una categoria di prodotto con l'ID fornito

en: A user could not be found with this email address.
it_IT: Non è stato trovato alcun utente con questo indirizzo email.

en: A valid free shipping coupon
it_IT: Un codice promozionale spedizioni gratuite valido

en: API Credentials
it_IT: Credenziali API

en: API Docs
it_IT: Documentazione API

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
it_IT: Chiave API generata con successo. Assicurati di copiare le tue nuove chiavi API ora. Non potrai accedere per vederle ancora!

en: API Key updated successfully.
it_IT: Chiavi API aggiornate con successo.

en: API Password
it_IT: Password API

en: API Signature
it_IT: Firma API

en: API Username
it_IT: Nome utente API

en: API disabled!
it_IT: API disabilitata!

en: API user is invalid
it_IT: API utente non valida

en: Accept COD if the order is virtual
it_IT: Accetta COD se l'ordine è virtuale

en: Accept for virtual orders
it_IT: Accetta per ordini virtuali

en: Access Denied
it_IT: Accesso negato

en: Account Details
it_IT: Coordinate

en: Account Name
it_IT: Nome account

en: Account Number
it_IT: Numero account

en: Account details changed successfully.
it_IT: I dettagli dell'account sono stati cambiati con successo.

en: Account password
it_IT: Password dell'account

en: Account username
it_IT: Nome utente dell'account

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
it_IT: L'azione è fallita. Si prega di aggiornare la pagina e riprovare.

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active Filters
it_IT: Filtri attivi

en: Add Coupon
it_IT: Aggiungi codice promozionale

en: Add New %s
it_IT: Aggiungi nuovo %s

en: Add New Coupon
it_IT: Aggiungi nuovo codice promozionale

en: Add New Order
it_IT: Aggiungi nuovo ordine

en: Add New Product
it_IT: Aggiungi prodotto

en: Add New Product Category
it_IT: Aggiungi Categoria Prodotto

en: Add New Product Tag
it_IT: Nuovo Tag Prodotto

en: Add New Shipping Class
it_IT: Aggiungi Classe Spedizione

en: Add New Webhook
it_IT: Aggiungi Nuovo Webhook

en: Add Order
it_IT: Aggiungi ordine

en: Add Payment Method
it_IT: Aggiungi un mezzo di pagamento

en: Add Product
it_IT: Aggiungi prodotto

en: Add Webhook
it_IT: Aggiungi Webhook

en: Add a new payment method.
it_IT: Aggiungi un nuovo mezzo di pagamento.

en: Add a review
it_IT: Aggiungi una recensione

en: Add or remove Product Tags
it_IT: Aggiungi o rimuovi Tag Prodotto

en: Add to cart
it_IT: Acquista

en: Additional Information
it_IT: Informazioni aggiuntive

en: Additional Rates
it_IT: Tariffe aggiuntive

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address Override
it_IT: Sovrascrittura Indirizzo

en: Address changed successfully.
it_IT: Indirizzo modificato correttamente.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
it_IT: Categorie

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
it_IT: Codici promozionali

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
it_IT: Ordini

[ctx: Admin menu name]
en: Products
it_IT: Prodotti

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
it_IT: Classi Spedizione

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
it_IT: Tag

[ctx: Admin menu name]
en: Webhooks
it_IT: Webhook

en: Advanced options
it_IT: Opzioni avanzate

en: All %s
it_IT: Tutti %s

en: All Product Categories
it_IT: Tutte le Categorie

en: All Product Tags
it_IT: Tutti i Tag Prodotto

en: All Products
it_IT: Tutti i prodotti

en: All Shipping Classes
it_IT: Tutte le Classi Spedizione

en: All allowed countries
it_IT: Tutte le nazioni abilitate

en: Allow
it_IT: Permettere

en: Allow, but notify customer
it_IT: Permettere, ma avvertire il cliente

en: Allowed Zip/Post Codes
it_IT: Codici Postali Permessi

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
it_IT: Abilita i pagamenti con assegno. Qual è al giorno d'oggi  l'utilità del pagamento con assegno? Probabilmente nessuna, ma attivando questa opzione ti sarà facile effettuare dei test per verificare ad esempio la ricezione delle notifiche via email, la visualizzazione della pagina di ringraziamento, ecc…

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
it_IT: Permetti i pagamenti via bonifico bancario e swift.

en: Amount Refunded
it_IT: Valore Rimborsato

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
it_IT: Un altro utente è registrato con questo nome utente. Sceglierne un altro.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
it_IT: Esiste già un account con il tuo indirizzo email. Per favore, accedi.

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
it_IT: Errore di autenticazione durante l'aggiornamento della traduzione. Per favore prova di nuovo o configura le tue %sCostanti di Aggiornamento%s.

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
it_IT: Un carrello elettronico che ti aiuta nel vendere qualunque cosa. In un modo stupendo.

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
it_IT: Errore durante la creazione del rimborso utilizzando le API del metodo di pagamento

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
it_IT: Un prodotto non pi&ugrave; disponibile &egrave; stato rimosso dal tuo carrello.

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
it_IT: Un ordine è stato creato per te presso %s. Per pagare questo ordine per favore utilizza il seguente link: %s

en: An order note with the provided ID could not be found
it_IT: Impossibile trovare una nota ordine con l'ID fornito

en: An order refund with the provided ID could not be found
it_IT: Impossibile trovare un rimborso ordine con l'ID fornito

en: Antarctica
it_IT: Antartide

en: Anti-spam field was filled in.
it_IT: il campo anti-spam è stato compilato.

en: Antigua and Barbuda
it_IT: Antigua e Barbuda

en: Any %s
it_IT: Ogni %s

en: Application Authentication Request
it_IT: Richiesta di Autenticazione Applicazione

en: Apply Coupon
it_IT: Applica codice promozionale

en: Approve
it_IT: Approva

en: Are you sure you want to delete this template file?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo file di template?

en: Argentine Peso
it_IT: Pesos Argentini

en: Asturias
it_IT: Asturie

en: Attribute
it_IT: Attributo

en: Australian Dollars
it_IT: Dollari Australiani

en: Author: %s
it_IT: Autore: %s

en: Authorize
it_IT: Autorizza

en: Availability
it_IT: Disponibilità

en: Available Downloads
it_IT: Download Disponibili

en: Available on backorder
it_IT: Disponibile su ordinazione

en: Average
it_IT: Sufficiente

en: Awaiting BACS payment
it_IT: In attesa di pagamento con bonifico

en: Awaiting cheque payment
it_IT: In attesa di pagamento con assegno

en: BACS
it_IT: Bonifici

en: Backordered
it_IT: Su ordinazione

en: Baja California
it_IT: Bassa California

en: Baleares
it_IT: Baleari

en: Bank Code
it_IT: Codice Banca

en: Bank Name
it_IT: Nome banca

en: Bank Transit Number
it_IT: Numero Transazione Bancaria

en: Barcelona
it_IT: Barcellona

en: Be the first to review
it_IT: Scrivi la prima recensione per

en: Beijing / &#21271;&#20140;
it_IT: Pechino / &#21271;&#20140;

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Billing &amp; Shipping
it_IT: Fatturazione e Spedizione

en: Billing Address
it_IT: Indirizzo fatturazione

en: Billing Details
it_IT: Dettagli di fatturazione

en: Billing Email
it_IT: Email di fatturazione

en: Billing address
it_IT: Indirizzo fatturazione

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
it_IT: Bonaire, Saint Eustatius e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
it_IT: Bosnia-Erzegovina

en: Bouvet Island
it_IT: Isola Bouvet

en: Branch Code
it_IT: Codice Ramo

en: Branch Sort
it_IT: Ramo Banca

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: Brazilian Real
it_IT: Real Brasiliani

en: British Indian Ocean Territory
it_IT: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it_IT: Isole Vergini Britanniche

en: Bulgarian Lev
it_IT: Lev Bulgari

en: Buy product
it_IT: Acquista il prodotto

en: C&aacute;diz
it_IT: Cadice

en: Calculate Shipping
it_IT: Calcolo spedizione

en: Calculation Type
it_IT: Tipo di Calcolo

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Canadian Dollars
it_IT: Dollari Canadesi

en: Cancel
it_IT: Annullare

en: Cancel order &amp; restore cart
it_IT: Annulla ordine e ripristina carrello

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Cancellato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Cancellati <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
it_IT: Ordine cancellato

en: Cannot create coupon, try again
it_IT: Impossibile creare il codice promozionale, riprova

en: Cannot create fee, try again
it_IT: Impossibile creare la tariffa, riprova

en: Cannot create line item, try again
it_IT: Impossibile creare la line per l'elemento, riprova

en: Cannot create order note, please try again
it_IT: Impossibile creare la nota dell'ordine, riprova

en: Cannot create order refund, please try again
it_IT: Impossibile creare il rimborso dell'ordine, per favore riprova

en: Cannot create order: %s
it_IT: Impossibile creare l'ordine: %s

en: Cannot create shipping method, try again
it_IT: Impossibile creare il metodo di spedizione, riprova

en: Cannot create webhook: %s
it_IT: Non posso creare codici promozionali: %s

en: Cannot update coupon, try again
it_IT: Impossibile aggiornare il codice promozionale, riprova

en: Cannot update fee, try again
it_IT: Impossibile aggiornare la tariffa, riprova

en: Cannot update line item, try again
it_IT: Impossibile aggiornare la linea dell'elemento, riprova

en: Cannot update shipping method, try again
it_IT: Impossibile aggiornare il metodo di spedizione, riprova

en: Canton
it_IT: Cantone

en: Cape Verde
it_IT: Capo Verde

en: Capture
it_IT: Riscuoti

en: Card Code
it_IT: Numero di Sicurezza CVV/CVC

en: Card Number
it_IT: Numero di Carta di Credito

en: Cart
it_IT: Carrello

en: Cart % Discount
it_IT: Sconto % carrello

en: Cart Discount
it_IT: Sconti carrello

en: Cart Totals
it_IT: Totale Carrello

en: Cart updated.
it_IT: Carrello aggiornato.

en: Cash on Delivery
it_IT: Contrassegno

en: Category Order
it_IT: Ordine categoria

en: Category: | Categories:
it_IT[0]: Categoria:
it_IT[1]: Categorie:

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centrafricana

en: Chad
it_IT: Ciad

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
it_IT: Chaharmahal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Cheatin&#8217; huh?
it_IT: Stai barando eh?

en: Check your e-mail for the confirmation link.
it_IT: Controlla la tua email per il link di conferma.

en: Checkout
it_IT: Cassa

en: Cheque
it_IT: Assegno

en: Cheque Payment
it_IT: Pagamento con assegno

en: Chile
it_IT: Cile

en: Chilean Peso
it_IT: Peso cileno

en: China
it_IT: Cina

en: Chinese Yuan
it_IT: Yuan Cinesi

en: Choose an option
it_IT: Scegli un'opzione

en: Choose from the most used Product tags
it_IT: Scegli tra i Tag Prodotto pi&ugrave; utilizzati

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
it_IT: Scegli se desideri riscuotere i fondi immediatamente o solamente autorizzare il pagamento.

en: Choose which format of email to send.
it_IT: Scegli quale formato utlizzare per l'email.

en: Christmas Island
it_IT: Isole Christmas

en: City
it_IT: Città

en: Ciudad Aut&oacute;noma de Buenos Aires
it_IT: Citt&agrave; Autonoma di Buenos Aires

en: Clear selection
it_IT: Annulla selezione

en: Click here to enter your code
it_IT: Clicca qui per inserire il tuo codice

en: Click here to login
it_IT: Clicca qui per accedere

en: Click here to reset your password
it_IT: Clicca qui per reimpostare la password

en: Cocos (Keeling) Islands
it_IT: Isole Cocos (Keeling)

en: Colombian Peso
it_IT: Peso colombiano

en: Comoros
it_IT: Comore

en: Company Name
it_IT: Ragione sociale

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Completato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Completati <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
it_IT: Ordine Completato

en: Confirm New Password
it_IT: Conferma nuova password

en: Consumer Key is invalid
it_IT: La Consumer Key non è valida

en: Consumer Key is missing
it_IT: Persa la Consumer Key

en: Consumer Secret is invalid
it_IT: Il Consumer Secret non è valido

en: Consumer Secret is missing
it_IT: Perso il Consumer Secret

en: Continue Shopping
it_IT: Continua gli acquisti

en: Cook Islands
it_IT: Isole Cook

en: Copy file to theme
it_IT: Copia file nel tema.

en: Cost
it_IT: Costo

en: Cost: %s
it_IT: Costo: %s

en: Could not delete the attribute
it_IT: Impossibile cancellare l'attributo

en: Could not edit the attribute
it_IT: Non puoi modificare l'attributo

en: Could not write to template file.
it_IT: Non scrivere nel file di template.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
it_IT: Impossibile registrarla. Per favore, ci contatti se il problema si ripresenta.

en: Country
it_IT: Nazione

en: County
it_IT: Regione

en: Coupon
it_IT: Codice promozionale

en: Coupon "%s" does not exist!
it_IT: Il codice promozionale "%s" non è valido!

en: Coupon code
it_IT: Codice promozionale

en: Coupon code already applied!
it_IT: Codice promozionale già applicato!

en: Coupon code applied successfully.
it_IT: Codice promozionale applicato con successo.

en: Coupon code is required
it_IT: Codice promozionale obbligatorio

en: Coupon code removed successfully.
it_IT: Codice promozionale rimosso con successo.

en: Coupon discount total must be a positive amount
it_IT: Il totale sconto del codice promozionale deve essere una cifra positiva

en: Coupon does not exist!
it_IT: Codice promozionale non esistente!

en: Coupon has been removed.
it_IT: Il codice promozionale &egrave; stato rimosso.

en: Coupon is not valid.
it_IT: Codice promozionale non valido.

en: Coupon usage limit has been reached.
it_IT: Il limite di utilizzo del codice promozionale è stato raggiunto.

en: Coupon:
it_IT: Codice promozionale:

en: Coupons
it_IT: Codici promozionali

en: Cox's Bazar
it_IT: Bazar di Cox

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
it_IT: Crea un account inserendo le informazioni qui sotto. Se sei già iscritto, per favore accedi.

en: Create an account?
it_IT: Creare un account?

en: Create coupons
it_IT: Crea codici promozionali

en: Create customers
it_IT: Crea clienti

en: Create orders
it_IT: Crea ordini

en: Create products
it_IT: Crea prodotti

en: Create webhooks
it_IT: Crea webhook

en: Credit card
it_IT: Carta di credito

en: Croatia
it_IT: Croazia

en: Croatia kuna
it_IT: Kuna croata

en: Cura&Ccedil;ao
it_IT: Curaçao

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
it_IT: Password attuale (Lasciare bianco per non modificare)

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
it_IT: Le email per un nuovo account sono inviate ai clienti quando creano un account tramite la pagina cassa o le pagine dell'account.

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
it_IT: Le email di reset della password vengono inviate solamente quando un cliente resetta la password.

en: Customer Details
it_IT: Dettagli cliente

en: Customer ID is invalid
it_IT: ID Cliente non valido

en: Customer details
it_IT: Dettagli cliente

en: Customer invoice
it_IT: Fattura cliente

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
it_IT: Le fatture possono essere inviate tramite email al cliente e possono contenere le informazioni del loro ordine e i link per i pagamenti.

en: Customer not found
it_IT: Cliente non trovato

en: Customer note
it_IT: Nota cliente

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
it_IT: Le email per nota al cliente, sono inviate quando aggiungi una nota ad un ordine.

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech Koruna
it_IT: Corone Ceche

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: Danish Krone
it_IT: Corone Danesi

en: Date
it_IT: Data

en: Date:
it_IT: Data:

en: Debug Log
it_IT: Log debug

en: Default sorting
it_IT: Ordinamento predefinito

en: Defaults to <code>%s</code>
it_IT: Predefinito <code>%s</code>

en: Delete note
it_IT: Cancella nota

en: Delete template file
it_IT: Elimina file template

en: Deleted %s
it_IT: Cancellato %s

en: Delivery Fee
it_IT: Tariffa spedizione

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Deny
it_IT: Nega

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description is missing.
it_IT: Descrizione mancante.

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
it_IT: Sviluppatori: Per favore assicuratevi che non stiate includendo jQuery e che non ci siano errori JavaScript nella pagina.

en: Dimensions
it_IT: Dimensioni

en: Dinagat Islands
it_IT: Isole Dinagat

en: Direct Bank Transfer
it_IT: Bonifico bancario

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Discount:
it_IT: Sconto:

en: Dismiss this notice.
it_IT: Rimuovi questo avviso

en: Display a list of recently viewed products.
it_IT: Mostra un elenco dei prodotti visti di recente.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
it_IT: Mostra un elenco delle ultime recensioni nel sito.

en: Display a list of your products on your site.
it_IT: Mostra un elenco dei prodotti nel tuo sito.

en: Display a list of your top rated products on your site.
it_IT: Mostra sul tuo sito un elendo dei prodotti più quotati.

en: Display the user's Cart in the sidebar.
it_IT: Mostra il carrello nella sidebar

en: Display type
it_IT: Tipo di visualizzazione

en: District
it_IT: Distretto

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Do not allow
it_IT: Non permettere

en: Docs
it_IT: Documentazione

en: Dominican Peso
it_IT: Peso Dominicani

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: Dropdown
it_IT: Menu a discesa

en: ERROR
it_IT: ERRORE

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit %s
it_IT: Modifica %s

en: Edit Account Details
it_IT: Modifica Dettagli Account

en: Edit Address
it_IT: Modifica Indirizzo

en: Edit Coupon
it_IT: Modifica codice promozionale

en: Edit Order
it_IT: Modifica ordine

en: Edit Product
it_IT: Modifica prodotto

en: Edit Product Category
it_IT: Modifica Categoria Prodotto

en: Edit Product Tag
it_IT: Modifica Tag Prodotto

en: Edit Shipping Class
it_IT: Modifica Classe Spedizione

en: Edit Webhook
it_IT: Modifica Webhook

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Egyptian Pound
it_IT: Valuta egiziana

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Email Heading
it_IT: Intestazione email

en: Email Heading (downloadable)
it_IT: Intestazione email (prodotto scaricabile)

en: Email Heading (paid)
it_IT: Intestazione email (pagato)

en: Email Subject
it_IT: Oggetto Email

en: Email Subject (paid)
it_IT: Oggetto email (pagato)

en: Email Type
it_IT: Tipo Email

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Email type
it_IT: Tipo email

en: Email you used during checkout.
it_IT: Email utilizzata durante l'acquisto.

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
it_IT: Abilita "sovrascrittura indirizzo" per evitare che vengano modificate le informazioni di spedizione.

en: Enable Bank Transfer
it_IT: Abilita bonifico bancario

en: Enable COD
it_IT: Abilita contrassegno

en: Enable Cash on Delivery
it_IT: Abilita contrassegno

en: Enable Cheque Payment
it_IT: Abilita pagamento con assegno

en: Enable Free Shipping
it_IT: Abilita spedizione gratuita

en: Enable Hosted Payments
it_IT: Abilita i pagamenti gestiti da terze parti

en: Enable PayPal sandbox
it_IT: Abilita la Sandbox di PayPal

en: Enable PayPal standard
it_IT: Abilita PayPal standard

en: Enable Sandbox Mode
it_IT: Abilita Modalit&agrave; Sandbox

en: Enable Simplify Commerce
it_IT: Abilita Simplify Commerce

en: Enable for shipping methods
it_IT: Abilita per i metodi di spedizione

en: Enable local delivery
it_IT: Abilita il metodo spedizione nazionale

en: Enable local pickup
it_IT: Abilita ritiro in sede

en: Enable logging
it_IT: Abilita scrittura log

en: Enable this email notification
it_IT: Abilita questa notifica email

en: Enable this shipping method
it_IT: Abilita questo metodo di spedizione

en: Enable/Disable
it_IT: Abilita/Disabilita

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
it_IT: Inserisci un costo (tasse escl.) o somma, es. <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Enter a new password below.
it_IT: Inserire una nuova password qui sotto.

en: Enter a username or e-mail address.
it_IT: Inserisci un nome utente o indirizzo e-mail.

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
it_IT: Inserisci i destinatari (separa con una virgola) per questa email. Predefinito <code>%s</code>.

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
it_IT: Inserisci le tue credenziali API PayPal per processari i rimborsi tramite PayPal. scopri come accedere alle tue Credenziali API PayPal %shere%s.

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Error
it_IT: Errore

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
it_IT: Errore %s: Impossibile creare l'ordine. Per favore riprova.

en: Error 404
it_IT: Errore 404

en: Error creating user in Simplify Commerce.
it_IT: Errore durante la creazione di un utente in Simplify Commerce.

en: Error getting remote image %s
it_IT: Errore durante il recupero dell'immagine remota %s

en: Error processing checkout. Please try again.
it_IT: Errore durante l'acquisto. Per favore ritenta

en: Error: %s
it_IT: Errore: %s

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Euros
it_IT: Euro

en: Excluding selected countries
it_IT: Escludi nazioni selezionate

en: Expiry (MM/YY)
it_IT: Scadenza (MM/AA)

en: Expiry Month
it_IT: Mese di Scadenza

en: Expiry Year
it_IT: Anno di Scadenza

en: External/Affiliate product
it_IT: Prodotto Esterno/Affiliate

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Fallito <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Falliti <span class="count">(%s)</span>

en: Failed to install/update the translation:
it_IT: Impossibile installare/aggiornare la traduzione:

en: Failed to update coupon
it_IT: Impossibile aggiornare il codice promozionale

en: Falkland Islands
it_IT: Isole Falkland

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Featured Products
it_IT: Prodotti in vetrina

en: Fee
it_IT: Commissioni

en: Fee Type
it_IT: Tipo tariffa

en: Fee tax class is required when fee is taxable
it_IT: La classe di tassa della tariffa &egrave; obbligatoria quando la tariffa &egrave; tassabile

en: Fee title is required
it_IT: Titolo della tariffa obbligatorio

en: File not found
it_IT: File non trovato

en: File was not found.
it_IT: File non trovato.

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Filter by
it_IT: Filtra per

en: Filter by price
it_IT: Filtra per prezzo

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: First Name
it_IT: Nome

en: First name
it_IT: Nome

en: Fixed amount
it_IT: Importo fisso

en: Fixed amount per product
it_IT: Importo fisso per prodotto

en: Flat Rate
it_IT: Tariffa unica

en: Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
it_IT: La Spedizione a Tasso Unico ti permette di applicare una tariffa fissa per la spedizione.

en: For your reference, your order details are shown below.
it_IT: Qui sotto sono mostrati i dettagli del tuo ordine.

en: Found in your order confirmation email.
it_IT: Presente nell'email di conferma ordine.

en: France
it_IT: Francia

en: Free
it_IT: Gratis

en: Free Shipping
it_IT: Spedizione gratuita

en: Free Shipping Requires...
it_IT: Spedizione gratuita richiede ...

en: Free State
it_IT: Stato libero

en: Free shipping coupon
it_IT: Codice promozionale per spedizione gratuita

en: Free!
it_IT: Gratis!

en: French Guiana
it_IT: Guyana Francese

en: French Polynesia
it_IT: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it_IT: Terre Australi e Antartiche Francesi

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
it_IT: Dal riepilogo del tuo account puoi vedere i tuoi ordini recenti, gestire gli indirizzi di spedizione e pagamento e <a href="%s">cambiare la password e i dettagli dell'account</a>.

en: Full Refund Email Heading
it_IT: Intestazione Email Rimborso Completo

en: Full Refund Subject
it_IT: Oggetto Rimborso Completo

en: Gateway Disabled
it_IT: Metodo disabilitato

en: Germany
it_IT: Germania

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
it_IT: Get cart non deve essere richiamata prima dell'azione wp_loaded.

en: Get your API credentials from PayPal.
it_IT: Ottieni le tue credenziali API da PayPal.

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
it_IT: Ottieni le tue chiavi API dal tuo account Simplify: Impostazioni > Chiavi API.

en: Getting started
it_IT: Inizia

en: Gibraltar
it_IT: Gibilterra

en: Go to homepage
it_IT: Vai alla homepage

en: Good
it_IT: Buono

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Greenland
it_IT: Groenlandia

en: Guadeloupe
it_IT: Guadalupa

en: HTML template
it_IT: Template HTML

en: Have a coupon?
it_IT: Hai un codice promozionale?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
it_IT: Permetti ai tuoi clienti di pagarti in contrassegno.

en: Heard Island and McDonald Islands
it_IT: Isole Heard e McDonald

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
it_IT: Salve <strong>%1$s</strong> (non sei %1$s? <a href="%2$s">Scollegati</a>).

en: Hello, a note has just been added to your order:
it_IT: Salve, è stata aggiunta una nota al tuo ordine:

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
it_IT: Salve. Il tuo oridne su %s &egrave; stato rimborsato parzialmente.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
it_IT: Salve. Il tuo ordine su %s &egrave; stato rimborsato.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
it_IT: Salve. Il tuo ordine su %s è stato rimborsato. Il dettaglio dell'ordine è riportato di seguito perché tu possa consultarlo:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
it_IT: Salve. Il tuo recente ordine su %s è stato portato a termine. Il dettaglio dell'ordine è riportato di seguito perché tu possa consultarlo:

en: Hide free products
it_IT: Nascondi prodotti gratuiti

en: Hide if cart is empty
it_IT: Nascondi se il carrello è vuoto

en: Hide template
it_IT: Nascondi template

en: Hong Kong Dollar
it_IT: Dollari di Hong Kong

en: Hong Kong Island
it_IT: Hong Kong

en: Hosted Payments
it_IT: Pagamenti gestiti da terze parti

en: How to calculate delivery charges
it_IT: Come calcolare l'importo della spedizione

en: Hungarian Forint
it_IT: Fiorino Ungherese

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
it_IT: Ho letto e accettato i <a href="%s" target="_blank">termini e condizioni di vendita</a>

en: IPN payment completed
it_IT: Pagamento IPN completato

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: Icelandic krona
it_IT: Krona Islandese

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
it_IT: Se il Contrassegno è disponibile solo per alcuni metodi, impostalo qui.  Altrimenti lascia vuoto per abilitarlo per tutti i metodi.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
it_IT: Se questo è stato un errore, basta ignorare questa e-mail e non accadrà nulla.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
it_IT: Se hai precedentemente acquistato da noi, per favore, inserisci i dettagli nei box sottostanti. Se sei un nuovo cliente procedi alla sezione Fatturazione e Spedizione.

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
it_IT: Se il tuo indirizzo email princiaple di PayPal &egrave; diverso dall'indirizzo inserito qui sopra, inserisci qui l'indirizzo email pricinpale del ricevente per il tuo account PayPal. Questo indirizzo viene utilizzato per validare le richieste IPN.

en: In stock
it_IT: Disponibile

en: Indian Rupee
it_IT: Rupie Indiane

en: Indonesia Rupiah
it_IT: Rupie Indonesiane

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
it_IT: Istruzioni che verranno aggiunte alla pagina dei ringraziamenti ed alle email.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
it_IT: Istruzioni che verranno aggiunte nella pagina di ringraziamento.

en: International Flat Rate
it_IT: Tariffa Unica Internazionale

en: International Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
it_IT: La Spedizione Internazionale a Tasso Unico ti permette di applicare una tariffa unica per la spedizione.

en: Invalid %s
it_IT: %s non è valido

en: Invalid %s ID
it_IT: l'ID %s non è valido

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
it_IT: Firma non valida - impossibile ordinare i parametri

en: Invalid Signature - provided signature does not match
it_IT: Firma non valida - la firma fornita non corrisponde

en: Invalid Signature - signature method is invalid
it_IT: Firma non valida - il metodo di segnatura non è valido

en: Invalid URL %s
it_IT: URL non valido %s

en: Invalid authentication method
it_IT: Metodo di autenticazione non valido

en: Invalid coupon ID
it_IT: ID del codice promozionale non valido

en: Invalid coupon code
it_IT: Codice promozionale non valido

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
it_IT: Tipo di codice promozionale non valido - il tipo di codice promozionale deve essere uno qualunque di questi: %s

en: Invalid customer
it_IT: Cliente non valido

en: Invalid customer Email
it_IT: Indirizzo email cliente non valido

en: Invalid customer ID
it_IT: ID cliente non valido

en: Invalid download link.
it_IT: Link per il download non valido.

en: Invalid key
it_IT: Chiave non valida

en: Invalid nonce - nonce has already been used
it_IT: Numero temporaneo non valido - il numero è gia stato usato

en: Invalid nonce verification
it_IT: Verifica nonce non valida

en: Invalid order ID
it_IT: ID ordine non valido

en: Invalid order note ID
it_IT: ID nota ordine non valido

en: Invalid order refund ID
it_IT: ID rimborso ordine non valido

en: Invalid order status
it_IT: Stato ordine non valido

en: Invalid order.
it_IT: Ordine non valido.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
it_IT: Ordine non valido. Se si possiede un account, fare il log in e riprovare.

en: Invalid payment method.
it_IT: Metodo di pagamento non valido.

en: Invalid product SKU
it_IT: SKU prodotto non valido

en: Invalid product attribute ID
it_IT: ID attributo prodotto non valido

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
it_IT: Tipo di attributo di prodotto non valido - il tipo di attributo di prodotto deve essere uno qualunque di questi: %s

en: Invalid product category ID
it_IT: ID categoria prodotto non valido

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
it_IT: Tipo di prodotto non valido - il tipo di prodotto deve essere uno qualunque di questi: %s

en: Invalid refund amount
it_IT: Cifra rimborso non valida

en: Invalid shipping method.
it_IT: Metodo di spedizione non valido.

en: Invalid timestamp
it_IT: Timestamp non valido

en: Invalid username or e-mail.
it_IT: Nome utente o email non validi.

en: Invalid webhook delivery
it_IT: Codice promozionale per la spedizione non è valido

en: Invalid webhook delivery ID
it_IT: L'ID del codice promozionale per le spedizioni non è valido

en: Invoice Prefix
it_IT: Prefisso fattura

en: Invoice for order {order_number}
it_IT: Fattura per l'ordine {order_number}

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
it_IT: Fattura per l'ordine {order_number} del {order_date}

en: Isle of Man
it_IT: Isola di Man

en: Israel
it_IT: Israele

en: Israeli Shekel
it_IT: Shekel Israeliani

en: Italy
it_IT: Italia

en: Item
it_IT: Articolo

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
it_IT: Scorta dell'articolo #%s aumentata da %s a %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
it_IT: Scorta dell'articolo #%s ridotta da %s a %s.

en: Item #%s variation #%s stock reduced from %s to %s.
it_IT: Scorta della variazione #%s dell'articolo #%s ridotta da %s a %s.

en: Ivory Coast
it_IT: Costa d'Avorio

en: JSONP support is disabled on this site
it_IT: Il supporto JSONP è disabilitato su questo sito

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Japanese Yen
it_IT: Yen Giapponesi

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
it_IT: Kohgiluyeh e BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kyrgyzstan
it_IT: Kirghizistan

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Learn more
it_IT: Per saperne di più

en: Leave a Reply to %s
it_IT: Lascia una risposta a %s

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Libya
it_IT: Libia

en: List
it_IT: Elenco

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Local Delivery
it_IT: Spedizione nazionale

en: Local Pickup
it_IT: Ritiro in sede

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
it_IT: Spedizione nazionale è un metodo semplice per spedire i prodotti nella stessa nazione.

en: Local pickup is a simple method which allows customers to pick up orders themselves.
it_IT: Ritiro in sede è un metodo che permette ai clienti di ritirare presso la tua sede gli ordini.

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
it_IT: Log eventi PayPal, come le richieste IPN, dentro <code>%s</code>

en: Log in to Download Files
it_IT: Accedi per scaricare i file

en: Logged in as %s
it_IT: Loggato come %s

en: Login
it_IT: Accedi

en: Logout
it_IT: Esci

en: Lost Password
it_IT: Password smarrita

en: Lost your password?
it_IT: Hai perso la password?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
it_IT: Hai perso la password? Inserisci il tuo nome utente o l'indirizzo email. Riceverai tramite e-mail un link per generare una nuova password.

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: MM / YY
it_IT: MM / AA

en: Macao S.A.R., China
it_IT: Macao

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
it_IT: Effettua il pagamento tramite bonifico bancario. Per favore usa l'ID dell'ordine come causale. Il tuo ordine non verrà spedito finché i fondi non risulteranno trasferiti nel nostro conto corrente.

en: Malaysia
it_IT: Malesia

en: Malaysian Ringgits
it_IT: Ringgit Malesi

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: Martinique
it_IT: Martinica

en: Max price
it_IT: Prezzo Max

en: Method Title
it_IT: Nome metodo

en: Method availability
it_IT: Disponibilità Metodo

en: Mexican Peso
it_IT: Pesos Messicani

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Min price
it_IT: Prezzo Min

en: Minimum Order Amount
it_IT: Minimo ordine

en: Missing parameter %s
it_IT: Parametro mancante %s

en: Modal Color
it_IT: Colore Modale

en: Moldova
it_IT: Moldavia

en: Morocco
it_IT: Marocco

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: Multipart
it_IT: Multiparte

en: Municipality
it_IT: Municipio

en: My Account
it_IT: Il mio account

en: My Address
it_IT: Il mio indirizzo

en: My Addresses
it_IT: I miei indirizzi

en: Name
it_IT: Nome

en: Nepali Rupee
it_IT: Rupee Nepalese

en: Netherlands
it_IT: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it_IT: Antille Olandesi

en: New %s
it_IT: Nuovo %s

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: New Coupon
it_IT: Nuovo codice promozionale

en: New Order
it_IT: Nuovo ordine

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
it_IT: Nuova password (lasciare bianco per non modificare)

en: New Product
it_IT: Nuovo prodotto

en: New Product Category Name
it_IT: Nuovo Nome Categoria Prodotto

en: New Product Tag Name
it_IT: Nuovo nome Tag Prodotto

en: New Shipping Class Name
it_IT: Nuovo Nome Classe Spedizione

en: New Webhook
it_IT: Nuovo Webhook

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: New Zealand Dollar
it_IT: Dollari Neozelandesi

en: New account
it_IT: Nuovo account

en: New customer order
it_IT: Nuovo ordine cliente

en: New order
it_IT: Nuovo ordine

en: New order emails are sent to the recipient list when an order is received.
it_IT: Le email per un nuovo ordine vengono spedite alla lista dei destinatari quando viene ricevuto un ordine.

en: New password
it_IT: Nuova password

en: New passwords do not match.
it_IT: Le nuove password non corrispondono

en: New products
it_IT: Nuovi prodotti

en: New products added to %s
it_IT: Nuovi prodotti aggiunti al %s

en: New products tagged %s
it_IT: Nuovi prodotti taggati %s

en: Newfoundland and Labrador
it_IT: Terranova e Labrador

en: Nigerian Naira
it_IT: Naira nigeriana

en: No %s found with the ID equal to %s
it_IT: Non &egrave; stato trovato nessun %s con ID uguale a %s

en: No Coupons found
it_IT: Nessun codice promozionale trovato.

en: No Coupons found in trash
it_IT: Nessun codice promozionale nel cestino.

en: No Orders found
it_IT: Nessun ordine trovato.

en: No Orders found in trash
it_IT: Nessun ordine nel cestino.

en: No Product Tags found
it_IT: Nessun Tag Prodotto trovato

en: No Products found
it_IT: Nessun prodotto trovato.

en: No Products found in trash
it_IT: Nessun prodotto nel cestino.

en: No Shipping Class Cost
it_IT: Costo Senza Classe di Spedizione

en: No Webhooks found
it_IT: Nessun Webhook trovato

en: No Webhooks found in trash
it_IT: Nessun Webhook trovato nel cestino

en: No file defined
it_IT: Nessun file definito

en: No product categories exist.
it_IT: Non esiste alcuna categoria prodotti.

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
it_IT: Nessun prodotto ha avuto lo stock aumentato - la gestione del magazzino potrebbe non essere abilitata.

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
it_IT: Nessun prodotto ha avuto lo stock ridotto - la gestione del magazzino potrebbe non essere abilitata.

en: No products in the cart.
it_IT: Nessun prodotto nel carrello

en: No products were found matching your selection.
it_IT: Nessun prodotto combacia con la tua selezione.

en: No route was found matching the URL and request method
it_IT: Nessun percorso fornisce una corrispondenza tra l'URL e le modalità di richiesta

en: Norfolk Island
it_IT: Isola Norfolk

en: North Korea
it_IT: Corea del Nord

en: North West
it_IT: Nord Ovest

en: Northern Cape
it_IT: Capo Nord

en: Northland
it_IT: Terre del nord

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Norwegian Krone
it_IT: Corone Norvegesi

en: Not that bad
it_IT: Non male

en: Note
it_IT: Nota

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
it_IT: Nota aggiunta al tuo ordine da {site_title} del {order_date}

en: Note:
it_IT: Nota:

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
it_IT: Nota: Le spese di spedizione sono solo stimate%s e saranno calcolate esattamente al momento dell'acquisto, in base alle informazioni di fatturazione e di spedizione fornite.

en: Number of products to show
it_IT: Numero di prodotti da mostrare

en: Number of reviews to show
it_IT: Numero di recensioni da mostrare

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: In attesa <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: In attesa <span class="count">(%s)</span>

en: On-sale Products
it_IT: Prodotti in saldo

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
it_IT: Una voce per linea: Nome dell'Opzione | costi aggiuntivi [+- Percentuale] | Per tipo di costo (ordine, classe, o oggetto) Esempio: <code> Posta Raccomandata | 6.95 [+ 0.2%] | ordine</code>.

en: Only %s left in stock
it_IT: Solo %s pezzi disponibili

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
it_IT: Solamente clienti registrati che hanno comprato questo prodotto possono lasciare una recensione.

en: Only show children of the current category
it_IT: Mostra solo sottosezione dell'attuale categoria

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
it_IT: Opzione Nome | Costo aggiuntivo [+- Percentuale%] | Tipologia di costo (ordine, classe o prodotto)

en: Optional
it_IT: Opzionale

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
it_IT: Abilita opzionalmente "Payment Data Transfer" (Profilo > I miei strumenti di vendita > Preferenze Sito) e quindi copia qui il tuo token identificativo. Questo permetterà di verificare i pagamenti senza bisogno dell'IPN di PayPal.

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
it_IT: Opzionalmente puoi indicare lo stile pagina che vuoi utilizzare. Gli stili pagina devono essere definiti dal tuo account PayPal.

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order #%s
it_IT: Ordine n° %s

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
it_IT: L'ordine #%s è stato segnato come rimborsato - Codice motivazione PayPal: %s

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
it_IT: L'ordine #%s è stato segnato sospeso per procedura di reso in corso - Codice motivazione PayPal: %s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
it_IT: Annullamento della procedura di reso per l'ordine #%s. Si prega di controllare lo stato del pagamento e di aggiornare lo stato dell'ordine di conseguenza, qui: %s

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
it_IT: L'ordine n° %s creato %s ha lo stato: &ldquo;%s&rdquo;

en: Order #<mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
it_IT: L'ordine n° <mark class="order-number">%s</mark> è stato ricevuto <mark class="order-date">%s</mark> ed è attualmente <mark class="order-status">%s</mark>.

en: Order &ndash; %s
it_IT: Ordine &ndash; %s

en: Order Again
it_IT: Ordina Nuovamente

en: Order Details
it_IT: Dettagli ordine

en: Order Fully Refunded
it_IT: Ordine Rimborsato Completamente

en: Order ID
it_IT: ID ordine

en: Order ID is invalid
it_IT: ID ordine non valido

en: Order Notes
it_IT: Note ordine

en: Order Number
it_IT: Numero d'Ordine

en: Order Number:
it_IT: Numero d'Ordine

en: Order Received
it_IT: Ordine ricevuto

en: Order Updates
it_IT: Aggiornamenti ordine

en: Order by
it_IT: Ordine per

en: Order cancelled by customer.
it_IT: Ordine cancellato dal cliente.

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
it_IT: Le email di ordine completato sono inviate ai clienti quando i loro ordini vengono marcati come completato e solitamente indicano che gli ordini sono stati spediti.

en: Order item ID is required
it_IT: L'ID dell'elemento dell'ordine &egrave; obbligatorio

en: Order item ID provided is not associated with order
it_IT: L'ID dell'elemento dell'ordine fornito non &egrave; associato all'ordine

en: Order note is required
it_IT: Nota ordine obbligatoria

en: Order number: %s
it_IT: Ordine numero: %s

[ctx: Order status]
en: Cancelled
it_IT: Cancellato

[ctx: Order status]
en: Completed
it_IT: Completato

[ctx: Order status]
en: Failed
it_IT: Fallito

[ctx: Order status]
en: On Hold
it_IT: In attesa

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
it_IT: In attesa di pagamento

[ctx: Order status]
en: Processing
it_IT: In lavorazione

[ctx: Order status]
en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Order status changed from %s to %s.
it_IT: Lo stato dell'ordine è cambiato da %s a %s.

en: Order {order_number} details
it_IT: Dettagli ordine {order_number}

en: Order: %s
it_IT: Ordine: %s

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Our Bank Details
it_IT: I nostri riferimenti bancari

en: Out of stock
it_IT: Esaurito

en: PDT payment completed
it_IT: Pagamento PDT completato

en: Page %d
it_IT: Pagina %d

en: Page Style
it_IT: Stile Pagina

[ctx: Page slug]
en: cart
it_IT: carrello

[ctx: Page slug]
en: my-account
it_IT: mio-account

[ctx: Page slug]
en: shop
it_IT: negozio

[ctx: Page title]
en: Cart
it_IT: Carrello

[ctx: Page title]
en: Checkout
it_IT: Cassa

[ctx: Page title]
en: My Account
it_IT: Il mio account

en: Palestinian Territory
it_IT: Territori palestinesi

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Paraguayan Guaraní
it_IT: Guaraní Paraguaiani

en: Parent %s
it_IT: Genitore %s

en: Parent %s:
it_IT: Genitore %s:

en: Parent Coupon
it_IT: Genitore del codice promozionale

en: Parent Orders
it_IT: Ordine Genitore

en: Parent Product
it_IT: Prodotto genitore

en: Parent Product Category
it_IT: Categoria Prodotto Genitore

en: Parent Product Category:
it_IT: Categoria Prodotto Genitore:

en: Parent Shipping Class
it_IT: Classe Spedizione Genitore

en: Parent Shipping Class:
it_IT: Classe Spedizione Genitore:

en: Parent Webhook
it_IT: Webhook Genitore

en: Partial Refund Email Heading
it_IT: Intestazione Email Rimborso Parziale

en: Partial Refund Subject
it_IT: Oggetto Rimborso Parziale

en: Partially Refunded order
it_IT: Ordine Rimborsato Parzialmente

en: Password Change
it_IT: Cambio password

en: Password Reset Instructions
it_IT: Istruzioni reimpostazione password

en: Password Reset for {site_title}
it_IT: Reset della password per {site_title}

en: Password is required.
it_IT: Password obbligatoria.

en: Password reset is not allowed for this user
it_IT: La reimpostazione della password non è consentita per questo utente

en: Passwords do not match.
it_IT: Le password non corrispondono.

en: Paused
it_IT: In Pausa

en: Pay
it_IT: Pagamento

en: Pay Now
it_IT: Paga Ora

en: Pay for Order
it_IT: Paga per l'Ordine

en: Pay for order
it_IT: Pagamento ordine

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
it_IT: Paga con PayPal; non puoi pagare con la tua carta di credito se non hai un account PayPal.

en: Pay with cash upon delivery.
it_IT: Pagamento in contanti al momento della consegna.

en: PayPal Acceptance Mark
it_IT: Marchio di accettazione Paypal

en: PayPal Email
it_IT: Email PayPal

en: PayPal Identity Token
it_IT: Codice Identificativo Paypal

en: PayPal Sandbox
it_IT: Sandbox PayPal

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
it_IT: PayPal abilita l'invio di un solo indirizzo. Se stai usando PayPal per le etichette di spedizione, potresti trovare preferibile  l'uso dell'indirizzo di spedizione piuttosto che quello di fatturazione.

en: PayPal does not support your store currency.
it_IT: PayPal non supporta la valuta del tuo negozio.

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
it_IT: La Sandbox di PayPal può essere utilizzata per testare i pagamenti. Devi iscriverti come sviluppatore <a href="%s">qui</a>.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
it_IT: PayPal verifica gli indirizzi, per questo abilitare questa opzione potrebbe generare errori. Si consiglia di lasciarla disabilitata.

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Payment %s via IPN.
it_IT: Pagamento %s tramite IPN.

en: Payment Action
it_IT: Azione di pagamento

en: Payment Method:
it_IT: Metodo di Pagamento:

en: Payment Mode
it_IT: Metodo di Pagamento

en: Payment for order #%s refunded/reversed
it_IT: Pagamento per l'ordine n° %s rimborsato/ritornato

en: Payment for order #%s reversed
it_IT: Rimborso per l'ordine n° %s sottoposto a procedura di reso

en: Payment method ID and title are required
it_IT: L'ID e il titolo del metodo di pagamento sono obbligatori

en: Payment method added.
it_IT: Aggiunto mezzo di pagamento.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
it_IT: Descrizione del metodo di pagamento che il cliente vedrà al momento di finalizzare l'ordine.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
it_IT: Descrizione del metodo di pagamento che i tuoi clienti vedranno nel sito.

en: Payment pending: %s
it_IT: Pagamento in attesa: %s

en: Payment to be made upon delivery.
it_IT: Il pagamento dovrà essere effettuato in contanti alla consegna.

en: Payment was declined - please try another card.
it_IT: Il pagamento &egrave; stato rifiutato - per favore prova un'altra carta.

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
it_IT: Il pagamento &egrave; stato rifiutato - per favore prova un'altra carta.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
it_IT: Il pagamento &egrave; stato rifiutato da Simplify Commerce.

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Pagamento in attesa <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Pagamento in Attesa <span class="count">(%s)</span>

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
it_IT: Per Classe: Applica la spedizione ad ogni classe di spedizione individualmente

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
it_IT: Per Ordine: Applica la spedizione per la classe di spedizione più costosa

en: Percentage of cart total
it_IT: Percentuale del totale carrello

en: Perfect
it_IT: Perfetto

en: Permanently deleted %s
it_IT: Cancellato definitivamente %s

en: Permanently deleted customer
it_IT: Cliente eliminato definitivamente

en: Permanently deleted order note
it_IT: Nota ordine cancellata permanentemente

en: Permissions is missing.
it_IT: Permessi mancanti.

en: Philippine Pesos
it_IT: Pesos Filippini

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Place order
it_IT: Effettua Ordine

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
it_IT: Attiva la modalit&agrave; sandbox del metodo di pagamento utilizzando le chiavi API sandbox (non verranno addebitati pagamenti reali).

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Plain text
it_IT: Testo

en: Plain text template
it_IT: Template testo semplice

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
it_IT: Si prega di provare di nuovo l'acquisto o andare alla pagina del tuo account.

en: Please attempt your purchase again.
it_IT: Si prega di provare di nuovo l'acquisto.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
it_IT: Per favore, scegli un prodotto da aggiungere al carrello&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
it_IT: Scegliere una caratteristica per il prodotto&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
it_IT: Per favore, scegli la quantità di articoli che vuoi inserire nel carrello&hellip;

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
it_IT: Per favore continua fino al checkout e inserisci il tuo indirizzo per vedere se ci sono metodi di spedizione disponibili.

en: Please enter a coupon code.
it_IT: Per favore, inserire un codice promozionale

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
it_IT: Si prega di inserire un prefisso per i numeri di fattura. Se si utilizza il conto PayPal per più negozi assicurarsi che questo prefisso sia unico in quanto PayPal non permette ordini con lo stesso numero di fattura.

en: Please enter a valid account username.
it_IT: Per favore inserisci un nome utente valido.

en: Please enter a valid order ID
it_IT: Per favore, inserire un ID ordine valido

en: Please enter a valid order email
it_IT: Per favore, inserire una email di ordine valida

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
it_IT: Inserire un CAP valido.

en: Please enter an account password.
it_IT: Inserire una password per l'account.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
it_IT: Inserisci qui l'email a cui fa capo il tuo account PayPal. Questa informazione è richiesta per ricevere i pagamenti.

en: Please enter your current password.
it_IT: Si prega d'inserire l'attuale password.

en: Please enter your name.
it_IT: Per favore, inserire il nome.

en: Please enter your password.
it_IT: Inserisci la tua password.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
it_IT: Si prega di compilare i dati qui sopra per vedere i metodi di pagamento disponibili.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
it_IT: Per favore, inserisci le tue informazioni per vedere quali metodi di spedizioni sono disponibili.

en: Please fill out all password fields.
it_IT: Si prega di riempire tutti i campi "password"

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
it_IT: Per favore assicurati che i dettagli della carta qui sopra siano stati inseriti correttamente e che il tuo browser supporti JavaScript.

en: Please provide a valid email address.
it_IT: Per favore fornisci un indirizzo email valido.

en: Please rate the product.
it_IT: Per favore, vota il prodotto.

en: Please re-enter your password.
it_IT: Per favore reinserisci la password.

en: Please select a rating
it_IT: Si prega di dare una valutazione.

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
it_IT: Per favore, invia il tuo assegno presso Nome Negozio, Strada Negozio, Città Negozio, Provincia Negozio, Cap Negozio.

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
it_IT: Usa la calcolatrice per la spedizione per vedere i metodi di spedizione disponibili.

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Polish Zloty
it_IT: Zloty Polacchi

en: Popular Product Tags
it_IT: Tag Prodotto Popolari

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Postcode
it_IT: CAP

en: Postcode / Zip
it_IT: CAP

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
it_IT: Articoli taggati &ldquo;%s&rdquo;

en: Pounds Sterling
it_IT: Sterline Britanniche

en: Prefecture
it_IT: Prefettura

en: Premium Support
it_IT: Supporto premium

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price:
it_IT: Prezzo:

en: Private Key
it_IT: Chiave Privata

en: Proceed to Checkout
it_IT: Concludi Ordine

en: Proceed to PayPal
it_IT: Procedi a PayPal

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: In lavorazione <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: In lavorazione <span class="count">(%s)</span>

en: Processing order
it_IT: Ordine in elaborazione

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Product % Discount
it_IT: Sconto % prodotto

en: Product Backorder
it_IT: Prenotazione Prodotto

en: Product Categories
it_IT: Categorie prodotto

en: Product Category
it_IT: Categorie prodotto

en: Product Description
it_IT: Descrizione prodotto

en: Product Discount
it_IT: Sconto prodotto

en: Product ID or SKU is required
it_IT: ID Prodotto o COD. obbligatorio

en: Product ID provided does not match this line item
it_IT: L'ID prodotto fornito non combacia con questo elemento

en: Product Image
it_IT: Immagine prodotto

en: Product Tag
it_IT: Tag prodotto

en: Product Tags
it_IT: Tag prodotto

en: Product is invalid
it_IT: Prodotto non valido

en: Product low in stock
it_IT: Pochi pezzi a magazzino

en: Product out of stock
it_IT: Il prodotto non è disponibile a magazzino

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
it_IT: Qta

en: Product quantity is required
it_IT: La quantit&agrave; del prodotto &egrave; obbligatoria

en: Product quantity must be a positive float
it_IT: La quantit&agrave; del prodotto deve essere un numero decimale positivo

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
it_IT: Prodotti taggati &ldquo;%s&rdquo;

en: Provided order currency is invalid
it_IT: La valuta fornita per l'ordine non &egrave; valida

en: Province
it_IT: Provincia

en: Public Key
it_IT: Chiave Pubblica

en: Qty
it_IT: Qta

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quantity: %s
it_IT: Quantità: %s

en: Query type
it_IT: Tipo di richiesta

en: Random
it_IT: Casuale

en: Rate&hellip;
it_IT: Valuta&hellip;

en: Rated %d out of 5
it_IT: Valutato %d su 5

en: Rated %s out of 5
it_IT: Valutato %s su 5

en: Re-enter new password
it_IT: Riscrivi nuova password

en: Read
it_IT: Leggi

en: Read More
it_IT: Per saperne di più

en: Read more
it_IT: Per saperne di più

en: Read/Write
it_IT: Leggi/Scrivi

en: Receiver Email
it_IT: Email destinatario

en: Recent Orders
it_IT: Ordini recenti

en: Recent Reviews
it_IT: Recensioni recenti

en: Recently Viewed Products
it_IT: Visti di Recente

en: Recipient(s)
it_IT: Destinatario(i)

en: Refund &ndash; %s
it_IT: Rimborso &ndash; %s

en: Refund amount is required
it_IT: Cifra rimborso obbligatoria

en: Refund amount must be positive
it_IT: La cifra del riborso deve essere positiva

en: Refund failed
it_IT: Rimborso fallito

en: Refund was declined.
it_IT: Rimborso rifiutato.

en: Refunded %s - Refund ID: %s
it_IT: Rimborsati %s - ID Rimborso: %s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Rimborsato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Rimborsati <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded order
it_IT: Ordine Rimborsato

en: Refunds
it_IT: Rimborsi

en: Region
it_IT: Regione

en: Register
it_IT: Registrazione

en: Related Products
it_IT: Prodotti correlati

en: Remember me
it_IT: Ricordami

en: Remove filter
it_IT: Rimuovi filtri

en: Remove product image
it_IT: Rimuovi immagine

en: Remove selected account(s)
it_IT: Rimuovi gli account selezionati

en: Remove this item
it_IT: Rimuovi questo prodotto

en: Republic of Ireland
it_IT: Irlanda

en: Reset Password
it_IT: Reset password

en: Reset password
it_IT: Resettare la password

en: Return To Cart
it_IT: Torna al carrello

en: Return To Shop
it_IT: Torna al negozio

en: Return to homepage
it_IT: Torna alla Pagina Principale

en: Returning customer?
it_IT: Già cliente?

en: Reversal cancelled for order #%s
it_IT: Procedura di reso annullata per l'ordine n° %s

en: Reviews
it_IT: Recensioni

en: Reviews (%d)
it_IT: Recensioni (% d)

en: Revoke Key
it_IT: Revoca Chiave

en: Romanian Leu
it_IT: Leu Rumeni

en: Russian Ruble
it_IT: Rublo Russo

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
it_IT: Dobra di São Tomé e Príncipe

en: SKU:
it_IT: COD:

en: Saint Barth&eacute;lemy
it_IT: Saint-Barthélemy

en: Sale!
it_IT: In offerta!

en: Sales
it_IT: Vendite

en: Sandbox Private Key
it_IT: Chiave Privata Sandbox

en: Sandbox Public Key
it_IT: Chiave Pubblica Sandbox

en: Santa Cruz de Tenerife
it_IT: Santa Cruz di Tenerife

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Address
it_IT: Salva indirizzo

en: Save changes
it_IT: Salva modifiche

en: Search %s
it_IT: Cerca %s

en: Search Coupons
it_IT: Cerca codici promozionali

en: Search Orders
it_IT: Cerca ordini

en: Search Product Categories
it_IT: Cerca categorie prodotto

en: Search Product Tags
it_IT: Cerca Tag Prodotto

en: Search Products
it_IT: Cerca prodotti

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
it_IT: Risultati Ricerca: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search Shipping Classes
it_IT: Cerca Classi Spedizione

en: Search Webhooks
it_IT: Cerca Webhook

en: Search for:
it_IT: Cerca:

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
it_IT: Risultati di ricerca per &ldquo;%s&rdquo;

en: Seems you don't have permission to do this!
it_IT: Sembra che tu non abbia i permessi per fare questo!

en: Select
it_IT: Selezione

en: Select a category
it_IT: Seleziona una categoria

en: Select a country&hellip;
it_IT: Seleziona uno stato&hellip;

en: Select a state&hellip;
it_IT: Selezionare una provincia&hellip;

en: Select an option&hellip;
it_IT: Seleziona un'opzione&hellip;

en: Select options
it_IT: Scegli

en: Select shipping methods
it_IT: Seleziona il metodo di spedizione

en: Select some countries
it_IT: Seleziona qualche nazione

en: Selected countries
it_IT: Nazioni selezionate

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
it_IT: Invia a Paypal informazioni di spedizione invece che di fatturazione.

en: Separate Product Tags with commas
it_IT: Separa i Tag Prodotto con virgole

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
it_IT: Codici separada una virgola. Accetta caratteri Jolly, per es. <code>P*</code> corrisponderà a codice postale Pe30. Accetta anche pattern, per es. <code>NG1___</code> corrisponderà a NG1 1AA ma non NG10 1 AA

en: Set product image
it_IT: Immagine prodotto

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
it_IT: Imposta il colore dei bottoni e dei titoli nella finestra di dialogo modale.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Sevilla
it_IT: Siviglia

en: Ship to a different address?
it_IT: Spedire ad un indirizzo differente?

en: Shipping
it_IT: Spedizione

en: Shipping #%d
it_IT: Spedizione #%d

en: Shipping Address
it_IT: Indirizzo spedizione

en: Shipping Class
it_IT: Classe Spedizione

en: Shipping Class Costs
it_IT: Costi Classi di Spedizione

en: Shipping Classes
it_IT: Classi Spedizione

en: Shipping Details
it_IT: Dettagli di spedizione

en: Shipping address
it_IT: Indirizzo spedizione

en: Shipping costs updated.
it_IT: Costi di spedizione aggiornati.

en: Shipping method ID is required
it_IT: ID metodo di spedizione obbligatorio

en: Shipping total must be a positive amount
it_IT: Il totale della spedizione deve essere una somma positiva

en: Shipping via %s
it_IT: Spedito tramite %s

en: Shipping:
it_IT: Spedizione:

en: Shop Manager
it_IT: Gestore Negozio

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show as dropdown
it_IT: Mostra come menu a discesa

en: Show hidden products
it_IT: Mostra prodotti nascosti

en: Show hierarchy
it_IT: Mostra gerarchia

en: Show product counts
it_IT: Mostra conteggio prodotti

en: Showing all %d results
it_IT: Mostra tutti i %d risultati

en: Showing the single result
it_IT: Visualizzazione del risultato singolo

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
it_IT: Mostra un attributo personalizzato in un widget che permette ai clienti di filtrare i prodotti all'interno di una categoria di prodotti.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
it_IT: Mostra una slider per filtrare i prodotti all'interno di una categoria in base al loro prezzo.

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
it_IT: Mostra i filtri di navigazione attivi in modo gli utenti possano vederli e disattivarli.

en: Sign up for Simplify Commerce
it_IT: Registrati a Simplify Commerce

en: Simple product
it_IT: Prodotto semplice

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
it_IT: Errore Simplify Commerce: PEr favore inserisci le tue chiavi private e pubbliche

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
it_IT: Errore Simplify Commerce: Simplify Commerce necessita di PHP 5.3 o superiore. Tu stai utilizzando la versione %s.

en: Simplify Commerce by Mastercard
it_IT: Simplify Commerce di Mastercard

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
it_IT: Simplify Commerce &egrave; abilitato, ma <a href="%s">l'opzione  forza SSL</a> &egrave; disabilitata; il tuo checkout potrebbe non essere sicuro! Per favore abilita l'SSL e assicurati che il tuo server abbia un certificato SSL valido. Simply Commerce funzioner&agrave; solo in modalit&agrave; sandbox.

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
it_IT: Simplify Commerce &egrave; il tuo conto da venditore e metodo di pagamento tutto in uno. Scegli Simplify Commerce come tuo metodo di pagamento di WooCommerce per avere accesso ai tuoi fondi velocemente con un potente, sicuro motore di pagamento gestito da MasterCard.

en: Simplify Transaction Failed (%s)
it_IT: Transazione Simplify Fallita (%s)

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
it_IT: Pagamento Simplify approvato (ID: %s, Codice Aut: %s)

en: Simplify payment declined
it_IT: Pagamento Simplify rifiutato

en: Simplify payment error: %s
it_IT: errore di pagamento Simplify: %s

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
it_IT: Dal momento che il tuo browser non supporta JavaScript oppure è disabilitato, assicurati di fare clic sul pulsante <em>Aggiorna totale</em> prima di effettuare l'ordine. Se non riesci a fare quest'operazione l'importo addebitato potrebbe risultare più alto.

en: Singapore Dollar
it_IT: Dollari di Singapore

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
it_IT: Sistan e Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: Slovakia
it_IT: Slovacchia

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
it_IT: L'abbreviazione "%s" &egrave; gi&agrave; in uso. Cambiala, per favore.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
it_IT: L'abbreviazione "%s" non &egrave; permessa perch&egrave; un termine riservato. Cambiala, per favore.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
it_IT: L'abbreviazione "%s" &egrave; troppo lunga (massimo 28 caratteri). Accorciala, per favore.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
it_IT: Qualcuno ha chiesto che la password sia reimpostata per il seguente account:

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
it_IT: Siamo spiacenti ma non ci sono traduzioni disponibili per la tua lingua =/

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
it_IT: Ci dispiace, c'&egrave; stato un problema durante la rimozione di questo codice promozionale.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
it_IT: Spiacenti, non abbiamo abbastanza "%s" a magazzino per soddisfare la vostra richiesta. Si prega di aggiornare il carrello e riprovare. Ci scusiamo per gli eventuali disagi causati.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
it_IT: Spiacenti, il codice promozionale "%s" è già stato usato e non può essere usato in combinazione con altri coupon.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it_IT: Spiacenti, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili per la vostra zona. Vi preghiamo di contattarci se avete bisogno di assistenza o desiderate prendere accordi alternativi.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it_IT: Ci dispiace, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili per il suo indirizzo. La preghiamo di contattarci se ha bisogno di assistenza o se desidera prendere accordi alternativi.

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it_IT: Spiacenti, pare che non ci siano mezzi di pagamento per permettano l'aggiunta di un nuovo mezzo di pagamento. Per favore contattaci per richiedere assistenza o per accordarci in altro modo.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
it_IT: Spiacenti, sembra che il codice promozionale "%s" non sia valido, per questo è stato rimosso dall'ordine.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
it_IT: Spiacenti, sembra che il codice promozionale "%s" non sia assegnato a te, quindi è stato rimosso dall'ordine.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
it_IT: Spiacenti, nessun prodotto combacia con la vostra scelta. Si prega di scegliere una combinazione diversa.

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
it_IT: Ci dispiace, il totale minimo dell'ordine consentito &egrave; 0.50 per utilizzare questo metodo di pagamento.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
it_IT: Siamo spiacenti, questo codice promozionale non &egrave; applicabile alle categorie: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
it_IT: Siamo spiacenti, questo codice promozionale non &egrave; applicabile ai prodotti: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
it_IT: Spiacenti, il codice promozionale non è applicabile al contenuto del tuo carrello.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
it_IT: Siamo spiacenti, questo codice promozionale non vale per gli articoli in saldo.

en: Sorry, this download has expired
it_IT: Spiacenti, il download è scaduto.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
it_IT: Spiacenti, questo ordine non è valido e non può essere pagato.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
it_IT: Siamo spiacenti, questo articolo non può essere acquistato.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
it_IT: Spiacenti, questo prodotto non è disponibile. Per favore scegli un'altra combinazione.

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
it_IT: Spiacenti, impossibile trovare questo ID ordine nel database.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
it_IT: Spiacenti, non abbiamo abbastanza "%s" in magazzino per soddisfare la tua richiesta (%s in magazzino). Si prega di aggiornare il carrello e riprovare. Ci scusiamo per gli eventuali disagi causati.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
it_IT: Spiacenti, non abbiamo abbastanza "%s" disponibili per completare ora il tuo ordine. Per favore riprova tra %d minuti, oppure modifica il tuo carrello e riprova. Ci scusiamo per l'inconveniente.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
it_IT: Spiacenti, hai raggiunto il limite di download per questo file

en: Sorry, your session has expired.
it_IT: Spiacente, la sessione &egrave; scaduta.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
it_IT: Spiacenti, la tua sessione è scaduta. <a href="%s" class="wc-backward">Torna alla homepage</a>

en: Sort Code
it_IT: Ordina codice

en: Sort by average rating
it_IT: Ordina per valutazione media

en: Sort by newness
it_IT: Ordina per novità

en: Sort by popularity
it_IT: Ordina per popolarità

en: Sort by price: high to low
it_IT: Ordina per prezzo: dal più caro

en: Sort by price: low to high
it_IT: Ordina per prezzo: dal più economico

[ctx: Sorting order]
en: Order
it_IT: Ordine

en: South Africa
it_IT: Sud Africa

en: South African rand
it_IT: Rand Sudafricani

en: South Korea
it_IT: Corea del Sud

en: South Korean Won
it_IT: Won Sud Coreani

en: Spain
it_IT: Spagna

en: Specific Countries
it_IT: Nazioni specifiche

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
it_IT: Standard mostrerà i dati della carta di credito nel tuo negozio (richiede il supporto SSL). I Pagamenti gestiti da terze parti mostreranno una finestra di dialogo Simplify Commerce (se SSL è disponibile) oppure reinderizzerà il cliente a una pagina   terze parti di Simplify Commerce (se SSL non è disponibile). %1$s Nota: I pagamenti gestiti da terze parti richiedono una nuova coppia di API Key con il con il flag per i pagamenti di terze parti selezionato. %2$s Per maggiori informazioni controlla di documenti di Simplify Commerce%3$s.

en: State
it_IT: Provincia

en: State / County
it_IT: Provincia

en: State / county
it_IT: Provincia

en: Status
it_IT: Stato

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Subject (downloadable)
it_IT: Oggetto (prodotto scaricabile)

en: Submit
it_IT: Invia

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Subtotal:
it_IT: Subtotale:

en: Suburb
it_IT: Borgo

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
it_IT: Supporta i seguenti placeholder: <code>[qty]</code> = numero di elementi, <code>[cost]</code> = costo degli elementi, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Tassa percentuale.

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Swedish Krona
it_IT: Corone Svedesi

en: Swiss Franc
it_IT: Franchi Svizzeri

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Syria
it_IT: Siria

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
it_IT: MODALIT&Agrave; TEST ABILITATA. Utilizza una carta test: %s

en: Tag: | Tags:
it_IT[0]: Etichetta
it_IT[1]: Etichette:

en: Taiwan New Dollars
it_IT: Nuovi Dollari di Taiwan

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
it_IT: Fatti pagare tramite Simplify Commerce - utilizza simplify.js per creare token di carte di credito e l'SDK di Simplify Commerce. Necessita di un certificato SSL quando la sandobox &egrave; disabilitata.

en: Tax
it_IT: Tassa

en: Tax Status
it_IT: Stato tasse

[ctx: Tax status]
en: None
it_IT: Nessuno

en: Taxable
it_IT: Tassabile

en: Telephone:
it_IT: Telefono:

en: Template file copied to theme.
it_IT: File di template copiato nel tema.

en: Template file deleted from theme.
it_IT: File template eliminato dal tema.

en: Text
it_IT: Testo

en: Thai Baht
it_IT: Baht Tailandesi

en: Thailand
it_IT: Tailandia

en: Thank you for your order
it_IT: Grazie per il tuo ordine

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
it_IT: Grazie per il tuo rodine, premi sul bottone in bassi oer oagare con la tua carta di credito usando Simplify Commerce di MasterCard.

en: Thank you. Your order has been received.
it_IT: Grazie. Il tuo ordine è stato ricevuto.

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
it_IT: Grazie per esserti iscritto su %s. Il tuo nome utente è <strong>%s</strong>.

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
it_IT: Lo stato dell'ordine "pubblicato" &egrave; stato rimosso in WooCommerce 2.2! Dovresti utilizzare il nuovo post_status di WooCommerce, <a href="%s">scopri di pi&ugrave;...</a>

en: The %s is not a valid URL
it_IT: %s non è un indirizzo valido

en: The API key provided does not have read permissions
it_IT: La chiave API fornita non possiede i permessi di lettura

en: The API key provided does not have write permissions
it_IT: La chiave API fornita non possiede i permessi di scrittura

en: The JSONP callback function is invalid
it_IT: La funzione callback di JSONP non è valida

en: The SKU already exists on another product
it_IT: Lo SKU &egrave; associato ad un altro prodotto

en: The callback_url need to be over SSL
it_IT: callback_url necessita l'SSL

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
it_IT: Gli articoli del tuo precedente ordine sono stati inseriti nel carrello.

en: The coupon code already exists
it_IT: Il codice promozionale esiste gi&agrave;

en: The customer cannot be deleted
it_IT: Il cliente non può essere eliminato

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
it_IT: I seguenti indirizzi saranno usati come predefiniti al momento dell'acquisto.

en: The handler for the route is invalid
it_IT: Il gestore del percorso non è valido

en: The maximum spend for this coupon is %s.
it_IT: La spesa massima per questo codice promozionale &egrave; %s.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
it_IT: Per utilizzare questo codice promozionale, la spesa minima è %s.

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
it_IT: L'ordine n° %d da %s &egrave; stato cancellato. L'ordine era il seguente:

en: The order note ID provided is not associated with the order
it_IT: L'ID della nota dell'ordine fornito non &egrave; associato con l'ordine

en: The order refund ID provided is not associated with the order
it_IT: L'ID del rimborso dell'ordine fornito non &egrave; associato con l'ordine

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
it_IT: I totali degli ordini sono stati aggiornati. Si prega di confermare l'ordine premendo il pulsante "Effettua Ordine" in fondo alla pagina.

en: The product variation is invalid
it_IT: Variazione del prodotto non valida

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
it_IT: La tassonomia shop_order_status &egrave; stata rimossa in WooCommerce 2.2! Dovresti utilizzare il nuovo post_status di WooCommerce, <a href="%s">scopri di pi&ugrave;...</a>

en: There are %d left
it_IT: Ce ne sono %d rimanenti

en: There are no reviews yet.
it_IT: Ancora non ci sono recensioni.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
it_IT: Nessun metodo di spedizione disponibile. Per favore controlla il tup indirizzo, o contattaci se si ha bisogno di aiuto.

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
it_IT: Vi sono alcuni problemi con gli articoli nel tuo carrello. Vedi sotto. Per favore, torna nella pagina del carrello e risolvili prima di proseguire con il pagamento.

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
it_IT: Questi costi possono essere aggiunti opzionalmente in base alle %sclassi di spedizione del prodotto%s.

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
it_IT: Queste tariffe sono opzioni extra di spedizione con costi aggiuntivi (basato sul tasso unico).

en: This %s cannot be deleted
it_IT: Questo %s non può essere cancellato

en: This controls the description which the user sees during checkout.
it_IT: Imposta qui la descrizione che gli utenti vedranno durante il pagamento.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
it_IT: Qui imposti l'oggetto della email. Lascia vuoto per utilizzare il predefinito: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
it_IT: Qui imposti l'intestazione principale all'interno delle email di notifica. Lascia vuoto per utilizzare l'intestazione predefinita: <code>%s</code>.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
it_IT: Quest'opzione controlla il titolo che gli utenti vedono durante il pagamento.

en: This coupon has expired.
it_IT: Questo codice promozionale è scaduto.

en: This email address is already registered.
it_IT: Questo indirizzo email è già registrato.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
it_IT: Questa funzione non pu&ograve; essere chiamata prima di woocomerce_init.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
it_IT: Questo è un negozio di prova &mdash; nessun ordine sarà preso in considerazione.

en: This is an order notification sent to customers containing their order details after payment.
it_IT: Questa &egrave; una notifica contenente i dettagli dell'ordine e viene inviata ai clienti dopo il pagamento.

en: This is not your download link.
it_IT: Questo link di download non ti appartiene.

en: This is where store orders are stored.
it_IT: Qui è dove sono salvati gli ordini.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
it_IT: Qui è dove puoi aggiungere nuovi codici promozionali che i clienti possono utilizzare nel tuo negozio.

en: This is where you can add new products to your store.
it_IT: Qui è dove puoi aggiungere nuovi prodotti al tuo negozio.

en: This order note cannot be deleted
it_IT: Quest ordine non pu&ograve; essere eliminato

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
it_IT: Non è possibile pagare l'ordine order&rsquo;s che si trova nello stato &ldquo;%s&rdquo;&mdash; . Si prega di contattare l'assistenza.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
it_IT: Il prodotto non è attualmente in magazzino e non disponibile.

en: This product is protected and cannot be purchased.
it_IT: Questo prodotto è riservato e non può essere comprato.

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
it_IT: Questo template è sovrascritto dal tuo tema e puoi trovarlo in: <code>%s</code>.

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
it_IT: Questo prodotto variabile non ha variazione attive, quindi non può essere pubblicato. Lo stato viene cambiato in bozza.

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
it_IT: Questo darà accesso di <strong>%s</strong> a "%s" che potrà:

en: Timor-Leste
it_IT: Timor Est

en: Title
it_IT: Titolo

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or %2$scancel and return to %1$s%3$s
it_IT: Per connetterti a %1$s devi essere loggato. Loggati nel tuo negozio qui sotto, o %2$scancella e ritorna a %1$s%3$s.

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
it_IT: Per sovrascrivere e modificare questo template email copia <code>%s</code> nella cartella del tuo tema <code>%s</code>.

en: To reset your password, visit the following address:
it_IT: Per reimpostare la password, visitare il seguente indirizzo:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
it_IT: Per rintracciare il tuo ordine inserisci il tuo ID ordine nel campo sottostante e premi il bottone "Traccia". Ti sarà mostrata la ricevuta e l'email di conferma che avresti dovuto ricevere.

en: Top Rated Products
it_IT: Prodotti più apprezzati

en: Total
it_IT: Totale

en: Total:
it_IT: Totale:

en: Totals
it_IT: Prezzo

en: Town / City
it_IT: Città

en: Town / District
it_IT: Città

en: Track
it_IT: Traccia

en: Translations installed/updated successfully!
it_IT: Traduzione installata/aggiornata correttamente!

en: Turkish Lira
it_IT: Lire Turche

en: US Dollars
it_IT: Dollari Americani

en: Ukrainian Hryvnia
it_IT: Hryvnia Ucraina

en: Unable to accept more than %s items for this request
it_IT: Impossibile accettare pi&ugrave; di %s elementi per questa richiesta

en: Uncategorized
it_IT: Senza categoria

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
it_IT: Sfortunatamente <strong>non spediamo in %s</strong> Per favore inserisci un indirizzo di spedizione alternativo.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
it_IT: Purtroppo l'ordine non può essere processato poichè la banca ha rifiutato la transazione.

en: United Arab Emirates Dirham
it_IT: Dirham, valuta Emirati Arabi

en: United Kingdom (UK)
it_IT: Regno Unito (UK)

en: United States (US)
it_IT: Stati Uniti (US)

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
it_IT: Ordine non pagato annullato - tempo limite raggiunto.

en: Unsupported request method
it_IT: Metodo di richiesta non supportato

en: Update %s
it_IT: Aggiorna %s

en: Update Cart
it_IT: Aggiorna Carrello

en: Update Product Category
it_IT: Aggiorna Categoria Prodotto

en: Update Product Tag
it_IT: Aggiorna Tag Prodotto

en: Update Shipping Class
it_IT: Aggiorna Classe Spedizione

en: Update Totals
it_IT: Aggiorna totale

en: Update country
it_IT: Aggiorna nazione

en: Update totals
it_IT: Aggiorna totale

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
it_IT: Usare piuttosto l'argomento $args come un array. Gli argomenti non approvati saranno rimossi in WC 2.2

en: Use as product image
it_IT: Usa come immagine prodotto

en: User is missing.
it_IT: Utente mancante.

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username is required.
it_IT: Il nome utente è obbligatorio.

en: Username or email
it_IT: Nome utente o email

en: Username or email address
it_IT: Nome utente o indirizzo email

en: Username: %s
it_IT: Nome utente: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
it_IT: Gli utenti avranno bisogno di spendere questa somma per ottenere il trasporto gratuito (se abilitato in precedenza).

en: VAT
it_IT: IVA

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
it_IT: Errore di convalida: risposta IPN PayPal da un indirizzo email diverso (% s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
it_IT: Errore di validazione. Gli importi Paypal non corrispondono (amt %s)

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
it_IT: Errore validazione: l'importo PayPal non corrsiponde (totale lordo %s)

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
it_IT: Errore di validazione: le valute di PayPal non corrispondono (codice %s).

en: Value
it_IT: Valore

en: Variable product
it_IT: Prodotto variabile

en: Variation #%s of %s
it_IT: Variazione #%s di %s

en: Variations
it_IT: Variazioni

en: Very Poor
it_IT: Scarso

en: Vietnamese Dong
it_IT: Dong Vietnamita

en: View
it_IT: Vedi

en: View Cart
it_IT: Vedi il carrello

en: View Coupon
it_IT: Vedi codice promozionale

en: View Coupons
it_IT: Vedi codici promozionali

en: View Order
it_IT: Vedi ordine

en: View Product
it_IT: Vedi prodotto

en: View Webhook
it_IT: Vedi Webhook

en: View Webhooks
it_IT: Vedi Webhook

en: View WooCommerce API Docs
it_IT: Visualizza la Documentazione delle API di WooCommerce

en: View WooCommerce Documentation
it_IT: Visualizza Documentazione Woocommerce

en: View WooCommerce Settings
it_IT: Visualizza Impostazioni Woocommerce

en: View and manage coupons
it_IT: Guarda e gestisci i codici promozionali

en: View and manage customers
it_IT: Guarda e gestisci i clienti

en: View and manage orders and sales reports
it_IT: Guarda e gestisci gli ordini e i rapporti di vendita

en: View and manage products
it_IT: Guarda e gestisci i prodotti

en: View coupons
it_IT: Vedi codici promozionali

en: View customers
it_IT: Vedi clienti

en: View order: %s
it_IT: Vedi ordine: %s

en: View orders and sales reports
it_IT: Vedi ordini e rapporti di vendita

en: View products
it_IT: Vedi i prodotti

en: View template
it_IT: Vedi template

en: Visit Premium Customer Support Forum
it_IT: Visita il forum Premium di assistenza clienti

en: We were unable to process your order, please try again.
it_IT: Non siamo riusciti a processare il tuo ordine, per favore riprova.

en: Webhook created on %s
it_IT: Il codice promozionale è stato creato in %s

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
it_IT: L'URL di consegna del webhook deve essere un URL valido ed iniziare con http:// o https://

en: Webhook topic is required and must be valid
it_IT: L'argomento del webhook &egrave; obbligatorio e deve essere valido

en: Webhook topic must be valid
it_IT: L'argomento del webhook deve essere valido

en: Webhooks
it_IT: Webhook

en: Weight
it_IT: Peso

en: Welcome to {site_title}
it_IT: Benvenuto in {site_title}

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
it_IT: L'importo che vuoi addebitare per la spedizione locale. Viene ignorato se hai scelto spedizione gratuita. Lasciare in bianco per disabilitare.

en: What is PayPal?
it_IT: Che cos'è PayPal?

en: What zip/post codes are available for local delivery?
it_IT: Quali Zip/C.A.P. sono disponibili per la spedizione locale?

en: What zip/post codes are available for local pickup?
it_IT: Quali Zip/C.A.P. sono disponibili per il ritiro in sede?

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
it_IT: API WooCommerce. Usa una chiave consumer nel campo nome utente e un secret consumer nel campo password

en: WooCommerce Cart
it_IT: Carrello WooCommerce

en: WooCommerce Price Filter
it_IT: WooCommerce Filtro Prezzi

en: WooCommerce Product Categories
it_IT: Categorie prodotti WooCommerce

en: WooCommerce Product Search
it_IT: WooCommerce Ricerca Prodotti

en: WooCommerce Product Tags
it_IT: WooCommerce Tag Prodotto

en: WooCommerce Products
it_IT: Prodotti WooCommerce

en: WooCommerce Recent Reviews
it_IT: Recensioni Recenti WooCommerce

en: WooCommerce Recently Viewed
it_IT: Woocommerce visionati di recente

en: WooCommerce Top Rated Products
it_IT: WooCommerce Più Apprezzati

en: Write
it_IT: Scrivi

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
it_IT: Sei ora loggato come <strong>%s</strong>

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
it_IT: Puoi accedere alla tua area riservata per vedere gli ordini e cambiare la password da qua: %s.

en: You can only have 1 %s in your cart.
it_IT: Puoi avere solo 1 %s nel tuo carrello.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
it_IT: Non puoi aggiungere &quot;%s&quot; al carrello perché il prodotto è esaurito.

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
it_IT: Non puoi aggiungere un ulteriore &quot;%s&quot; nel carrello.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
it_IT: Non puoi aggiungere questa quantità di &quot;%s&quot; al carrello perché le scorte di magazzino non sono sufficienti. (disponibili %s).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
it_IT: Non puoi aggiungere questo quantitativo al carrello &mdash; ne abbiamo %s a magazzino e ne hai già %s nel tuo carrello.

en: You do not have permission to create coupons
it_IT: Non hai i permessi necessari per creare codici promozionali

en: You do not have permission to create order notes
it_IT: Non hai i permessi necessari per creare note ordine

en: You do not have permission to create order refunds
it_IT: Non hai i permessi necessari per creare rimborsi ordine

en: You do not have permission to create orders
it_IT: Non hai i permessi necessari per creare ordini

en: You do not have permission to create product attributes
it_IT: Non hai i permessi necessari per creare gli attributi del prodotto

en: You do not have permission to create products
it_IT: Non hai i permessi necessari per creare prodotti

en: You do not have permission to create this customer
it_IT: Non hai il permesso di creare questo cliente

en: You do not have permission to create webhooks
it_IT: Non hai i permessi necessari per creare codici promozionali

en: You do not have permission to delete product attributes
it_IT: Non hai i permessi necessari per leggere gli attributi del prodotto

en: You do not have permission to delete this %s
it_IT: Non hai il permesso di cancellare questo %s

en: You do not have permission to delete this customer
it_IT: Non hai il permesso di cancellare questo cliente

en: You do not have permission to edit product attributes
it_IT: Non hai i permessi necessari per modificare gli attributi del prodotto

en: You do not have permission to edit this %s
it_IT: Non hai il permesso di modificare questo %s

en: You do not have permission to edit this customer
it_IT: Non hai il permesso di modificare questo cliente

en: You do not have permission to read product attributes
it_IT: Non hai i permessi necessari per leggere gli attributi del prodotto

en: You do not have permission to read product categories
it_IT: Non hai i permessi necessari per leggere le categorie prodotto

en: You do not have permission to read the coupons count
it_IT: Non hai il permesso di vedere il conteggio dei codici promozionali

en: You do not have permission to read the customers count
it_IT: Non hai il permesso di vedere il conteggio dei clienti

en: You do not have permission to read the orders count
it_IT: Non hai il permesso di vedere il conteggio degli ordini

en: You do not have permission to read the products count
it_IT: Non hai il permesso di vedere il conteggio dei prodotti

en: You do not have permission to read the webhooks count
it_IT: Non hai il permesso di vedere il conteggio dei codici promozionali

en: You do not have permission to read this %s
it_IT: Non hai il permesso di vedere questo %s

en: You do not have permission to read this customer
it_IT: Non hai il permesso di vedere questo cliente

en: You do not have permission to read this report
it_IT: Non hai il permesso di vedere questo report

en: You do not have permissions to access this page!
it_IT: Non hai i permessi per accedere a questa pagina

en: You have not set up this type of address yet.
it_IT: Non hai ancora impostato questo tipo di indirizzo.

en: You have received an order from %s.
it_IT: Hai ricevuto un ordine da %s.

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
it_IT: Hai ricevuto un ordine da %s. L'ordine è il seguente:

en: You may also like&hellip;
it_IT: Ti potrebbe interessare&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
it_IT: Potresti essere interessato a&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
it_IT: Devi accettare i nostri Termini e Condizioni.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
it_IT: Devi <a href="%s">effettuare l'accesso</a> per scrivere una recensione.

en: You must be logged in to checkout.
it_IT: Devi effettuare il login per procedere con l'acquisto.

en: You must be logged in to download files.
it_IT: Devi accedere all\'area riservata per scaricare i file.

en: Your Rating
it_IT: La tua valutazione

en: Your Review
it_IT: La tua recensione

en: Your account on {site_title}
it_IT: Il tuo account su {site_title}

en: Your cart is currently empty.
it_IT: Il tuo carrello è vuoto.

en: Your comment is awaiting approval
it_IT: Il tuo commento è in attesa di approvazione

en: Your current password is incorrect.
it_IT: La password attuale non è corretta.

en: Your details
it_IT: Dettaglio:

en: Your most used product tags in cloud format.
it_IT: I tuoi tag prodotto più usati in formato tag cloud

en: Your order
it_IT: Il tuo ordine

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
it_IT: Il tuo ordine non può essere cancellato. Per favore contattaci se vuoi assistenza.

en: Your order has been fully refunded
it_IT: Il tuo ordine &egrave; stato rimborsato completamente

en: Your order has been partially refunded
it_IT: Il tuo ordine &egrave; stato rimborsato parzialmente

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
it_IT: Il tuo ordine è stato ricevuto ed è in elaborazione. Il dettaglio dell'ordine è mostrato di seguito perché possa consultarlo:

en: Your order is complete
it_IT: Il tuo ordine è stato portato a termine

en: Your order is complete - download your files
it_IT: Il tuo ordine è stato portato a termine - può procedere con il download dei suoi file.

en: Your order was cancelled.
it_IT: Il tuo ordine è stato cancellato.

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
it_IT: La tua password è stata generata automaticamente: <strong>%s</strong>

en: Your password has been reset.
it_IT: La tua password è stata reimpostata.

en: Your password is <strong>%s</strong>.
it_IT: La tua password è <strong>%s</strong>.

en: Your {site_title} order from {order_date}
it_IT: Il tuo ordine da {site_title} del {order_date}

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
it_IT: Il tuo ordine su {site_title} del {order_date} &egrave; stato rimborsato parzialmente

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
it_IT: Il tuo ordine su {site_title} del {order_date} &egrave; stato rimborsato

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
it_IT: Il tuo ordine da {site_title} del {order_date} è stato completato

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
it_IT: Il tuo ordine da {site_title} del {order_date} è stato completato - scarica i file

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
it_IT: La tua ricevuta da {site_title} per l'ordine del {order_date}

en: Zaragoza
it_IT: Saragozza

en: Zero size file downloaded
it_IT: Scaricato file con dimensione pari a zero

en: Zip
it_IT: CAP

en: [Remove]
it_IT: [Elimina]

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
it_IT: [{site_title}] Ordine cancellato ({order_number})

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
it_IT: [{site_title}] Ordine da nuovo cliente ({order_number}) - {order_date}

en: ago
it_IT: fa

en: and
it_IT: e

en: and was completed
it_IT: ed è stato completato

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
it_IT[0]: in base a %s valutazione del cliente
it_IT[1]: in base a %s valutazioni del cliente

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
it_IT: da %1$s

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
it_IT: fatturazione

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
it_IT: spedizione

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
it_IT: %qty% risultati disponibili, usa le frecce su e giù per navigare.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
it_IT: Caricamento fallito

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
it_IT: Caricamento altri risultati&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
it_IT: Nessun riscontro trovato

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
it_IT: Un risultato disponibile, premi invio per selezionarlo.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
it_IT: Per favore cancella %qty% caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
it_IT: Per favore cancella 1 carattere

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
it_IT: Per favore inserire %qty% o più caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
it_IT: Per favore inserire 1 o più caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
it_IT: Cercando&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
it_IT: Puoi selezionare solo %qty% articoli

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
it_IT: Puoi selezionare solo 1 articolo.

en: is a required field.
it_IT: è un campo obbligatorio.

en: is invalid
it_IT: non &egrave; valido

en: is not a valid email address.
it_IT: non è un indirizzo email valido.

en: is not a valid phone number.
it_IT: non è un numero di telefono valido.

en: is not valid. Please enter one of the following:
it_IT: non è valido. Per favore, inserire uno dei seguenti:

en: jS F Y
it_IT: j F Y

en: l jS \o\f F Y, h:ia
it_IT: l j F Y, H:i

[ctx: label]
en: Search for:
it_IT: Cerca:

[ctx: min_price]
en: From:
it_IT: A partire da:

en: out of %s5%s
it_IT: su %s5%s

en: out of 5
it_IT: di 5

en: pay
it_IT: paga

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
it_IT: Appartamento, suite, unità, etc. (opzionale)

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
it_IT: Note sull'ordine, ad esempio richieste particolari per la consegna.

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
it_IT: Cerca prodotti&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Street address
it_IT: Indirizzo

[ctx: placeholder]
en: Username
it_IT: Nome utente

en: required
it_IT: obbligatorio

[ctx: slug]
en: product
it_IT: prodotto

[ctx: slug]
en: product-category
it_IT: categoria-prodotto

[ctx: slug]
en: product-tag
it_IT: tag-prodotto

[ctx: slug]
en: uncategorized
it_IT: senza categoria

[ctx: submit button]
en: Search
it_IT: Cerca

en: the
it_IT: il

en: to
it_IT: a

en: to the
it_IT: al

en: verified owner
it_IT: acquirente verificato
