WooCommerce - en to id_ID translation catalogue (1266 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
id_ID: (estimasi pajak %s)

en:  ago
id_ID:  yang lalu

en: "%s" Shipping Class Cost
id_ID: "%s" Biaya Kelas Pengiriman

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
id_ID: Menampilkan hasil %1$d&ndash;%2$d dari %3$d

en: %s - API %s (created on %s at %s).
id_ID: %s - API %s (dibuat pada %s, %s).

en: %s - Order #%s
id_ID: %s - Pesanan %s

en: %s - Pre-order for "%s"
id_ID: %s - Pre-order untuk "%s"

en: %s - Subscription for "%s"
id_ID: %s - Berlangganan untuk "%s"

en: %s customer review | %s customer reviews
id_ID[0]: %s ulasan pelanggan

en: %s download remaining | %s downloads remaining
id_ID[0]: Sisa %s unduhan lagi

en: %s for %s item | %s for %s items
id_ID[0]: %s untuk %s produk

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
id_ID[0]: %s telah ditambahkan ke keranjang Anda.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
id_ID: %s sudah dihapus dari keranjang Anda karena sudah tidak dapat dibeli. Hubungi kami bila Anda membutuhkan bantuan.

en: %s in stock
id_ID: Stok %s

en: %s is a required field | %s are required fields
id_ID[0]: %s harus diisi

en: %s is low in stock.
id_ID: %s stok terbatas.

en: %s is out of stock.
id_ID: %s stok habis.

en: %s parameter is missing
id_ID: Parameter %s tidak ditemukan

en: %s removed. %sUndo?%s
id_ID: %s telah dihapus. %sBatalkan?%s

en: %s review for %s | %s reviews for %s
id_ID[0]: %s ulasan untuk %s

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
id_ID: %s unit dari %s telah di backorder pada pesanan #%s.

en: %s would like to connect to your store
id_ID: %s ingin terhubung ke toko Anda.

en: &#197;land Islands
id_ID: Kepulauan &#197;land

en: &nbsp;&ndash; Page %s
id_ID: &nbsp;&ndash; Halaman %s

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
id_ID: &nbsp;<small>%smelalui %s</small>

en: (Includes %s)
id_ID: (Termasuk %s)

en: (Order #%s)
id_ID: (Pesanan #%s)

en: (can be backordered)
id_ID: (dapat di backorder)

en: (ex. VAT)
id_ID: (tidak termasuk PPN)

en: (ex. tax)
id_ID: (tidak termasuk pajak)

en: (incl. VAT)
id_ID: (termasuk PPN)

en: (incl. tax)
id_ID: (termasuk Pajak)

en: + Add Account
id_ID: + Tambah Rekening

en: A Search box for products only.
id_ID: Kotak pencarian untuk produk saja

en: A list or dropdown of product categories.
id_ID: Daftar atau dropdown kategori produk.

en: A minimum order amount (defined below)
id_ID: Jumlah pesanan minimum (didefinisikan di bawah)

en: A minimum order amount AND a coupon
id_ID: Jumlah pesanan minimum DAN kupon

en: A minimum order amount OR a coupon
id_ID: Jumlah pesanan minimum ATAU kupon

en: A note has been added to your order
id_ID: Catatan telah ditambahkan pada pesanan Anda

en: A product attribute with the provided ID could not be found
id_ID: Atribut produk dengan ID yang diberikan tidak dapat ditemukan

en: A product category with the provided ID could not be found
id_ID: Kategori produk dengan ID yang diberikan tidak dapat ditemukan

en: A user could not be found with this email address.
id_ID: Pengguna tidak dapat ditemukan dengan alamat email ini.

en: A valid free shipping coupon
id_ID: Kupon pengiriman gratis yang valid

en: AND
id_ID: DAN

en: API Credentials
id_ID: Kredensial API

en: API Docs
id_ID: Dokumentasi API

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
id_ID: Api Key berhasil dihasilkan. Pastikan untuk menyalin API key baru Anda sekarang. Anda tidak akan dapat melihatnya lagi!

en: API Key updated successfully.
id_ID: API Key berhasil diperbarui.

en: API Password
id_ID: Kata sandi API

en: API Signature
id_ID: Signature API

en: API Username
id_ID: Nama Pengguna API

en: API disabled!
id_ID: API dinonaktifkan!

en: API user is invalid
id_ID: API pengguna tidak valid

en: ASC
id_ID: A-Z

en: Accept COD if the order is virtual
id_ID: Menerima COD jika pesanannya adalah virtual

en: Accept for virtual orders
id_ID: Menerima pesanan virtual

en: Access Denied
id_ID: Akses Ditolak

en: Account Details
id_ID: Rincian Rekening

en: Account Name
id_ID: Nama Rekening

en: Account Number
id_ID: Nomor Rekening

en: Account details changed successfully.
id_ID: Rincian akun berhasil diubah.

en: Account password
id_ID: Kata sandi akun

en: Account username
id_ID: Nama pengguna akun

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
id_ID: Proses gagal. Silakan refresh halaman dan coba lagi.

en: Active
id_ID: Aktif

en: Active Filters
id_ID: Filter Aktif

en: Add Coupon
id_ID: Tambah Kupon

en: Add New %s
id_ID: Tambah %s Baru

en: Add New Coupon
id_ID: Tambah Kupon Baru

en: Add New Order
id_ID: Tambah Pesanan Baru

en: Add New Product
id_ID: Tambah Produk Baru

en: Add New Product Category
id_ID: Tambah Kategori Produk

en: Add New Product Tag
id_ID: Tambah Tag Produk

en: Add New Shipping Class
id_ID: Tambah Kelas Pengiriman Baru

en: Add New Webhook
id_ID: Tambah Webhook Baru

en: Add Order
id_ID: Tambah Pesanan

en: Add Payment Method
id_ID: Tambahkan Metode Pembayaran

en: Add Product
id_ID: Tambah Produk

en: Add Webhook
id_ID: Tambah Webhook

en: Add a new payment method.
id_ID: Tambah metode pembayaran baru.

en: Add a review
id_ID: Berikan ulasan

en: Add or remove Product Tags
id_ID: Tambah atau hapus Tag Produk

en: Add to cart
id_ID: Masukkan ke keranjang

en: Additional Information
id_ID: Informasi Tambahan

en: Additional Rates
id_ID: Tarif Tambahan

en: Address
id_ID: Alamat

en: Address Override
id_ID: Kunci Alamat

en: Address changed successfully.
id_ID: Alamat berhasil diubah.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
id_ID: Kategori

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
id_ID: Kupon

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
id_ID: Pesanan

[ctx: Admin menu name]
en: Products
id_ID: Produk

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
id_ID: Kelas Pengiriman

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
id_ID: Tag

en: Advanced options
id_ID: Pengaturan lanjutan

en: Afghanistan
id_ID: Afganistan

en: Algeria
id_ID: Aljazair

en: All %s
id_ID: Semua %s

en: All Product Categories
id_ID: Semua Kategori Produk

en: All Product Tags
id_ID: Semua Tag Produk

en: All Products
id_ID: Semua Produk

en: All Shipping Classes
id_ID: Semua Kelas Pengiriman

en: All allowed countries
id_ID: Izinkan semua negara

en: Allow
id_ID: Diizinkan

en: Allow, but notify customer
id_ID: Diizinkan, tapi beritahu pelanggan.

en: Allowed Zip/Post Codes
id_ID: Kodepos yang Diizinkan

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
id_ID: Izinkan pembayaran dengan cek. Hari gini masih menggunakan cek? Anda dapat menggunakan fitur ini untuk melakukan percobaan pembelian untuk menguji email pesanan dan halaman-halaman lainnya yang muncul untuk pelanggan.

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
id_ID: Izinkan pembayaran dengan BACS, lebih dikenal sebagai transfer bank/wire transfer.

en: Amount Refunded
id_ID: Jumlah Pengembalian Dana

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
id_ID: Akun dengan nama pengguna tersebut sudah ada. Silakan pilih yang lain.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
id_ID: Sudah ada akun yang terdaftar dengan alamat email Anda. Silakan masuk.

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
id_ID: Kesalahan dalam otentikasi saat memperbarui terjemahan. Silahkan di ulangi kembali atau konfigurasi %sKonstanta Peningkatan%s Anda.

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
id_ID: Toolkit e-commerce yang membantu Anda menjual apapun. Dengan cantik.

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
id_ID: Terjadi kesalahan dalam permintaan dan saat ini tidak dapat mengirim data pelanggan

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
id_ID: Terjadi kesalahan saat membuat pengembalian dana menggunakan API payment gateway

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
id_ID: Produk yang tidak tersedia sudah dihapus dari keranjang Anda.

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
id_ID: Pesanan telah dibuat untuk Anda pada tanggal %s. Untuk membayar pesanan ini, silakan gunakan link berikut: %s

en: An order note with the provided ID could not be found
id_ID: Catatan pesanan dengan ID yang diberikan tidak dapat ditemukan

en: An order refund with the provided ID could not be found
id_ID: Pengembalian dana pesanan dengan ID yang diberikan tidak dapat ditemukan

en: Antarctica
id_ID: Antartika

en: Anti-spam field was filled in.
id_ID: Kolom anti-spam telah diisi.

en: Antigua and Barbuda
id_ID: Antigua dan Barbuda

en: Any %s
id_ID: Ada %s

en: Application Authentication Request
id_ID: Permintaan Otentikasi Aplikasi

en: Apply Coupon
id_ID: Gunakan Kupon

en: Approve
id_ID: Setuju

en: Are you sure you want to delete this template file?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus berkas template ini?

en: Argentine Peso
id_ID: Peso Argentina

en: Attribute
id_ID: Atribut

en: Australian Capital Territory
id_ID: Wilayah Ibu Kota Australia

en: Australian Dollars
id_ID: Dolar Australia

en: Author: %s
id_ID: Penulis: %s

en: Authorize
id_ID: Mengizinkan

en: Availability
id_ID: Ketersediaan

en: Available Downloads
id_ID: Unduhan Tersedia

en: Available on backorder
id_ID: Tersedia di backorder

en: Average
id_ID: Biasa

en: Awaiting BACS payment
id_ID: Menunggu pembayaran BACS

en: Awaiting cheque payment
id_ID: Menunggu pembayaran via cek

en: BACS
id_ID: Transfer Bank

en: Backordered
id_ID: Di backorder

en: Bahamas
id_ID: Bahama

en: Bangladesh
id_ID: Banglades

en: Bangladeshi Taka
id_ID: Taka

en: Bank Code
id_ID: Kode Bank

en: Bank Name
id_ID: Nama Bank

en: Bank Transit Number
id_ID: Nomer Transit Bank

en: Be the first to review
id_ID: Jadilah yang pertama memberikan ulasan

en: Belgium
id_ID: Belgia

en: Billing &amp; Shipping
id_ID: Penagihan &amp; Pengiriman

en: Billing Address
id_ID: Alamat Penagihan

en: Billing Details
id_ID: Rincian Penagihan

en: Billing Email
id_ID: Email Penagihan

en: Billing address
id_ID: Alamat penagihan

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
id_ID: Bonaire, Saint Eustatius dan Saba

en: Bosnia and Herzegovina
id_ID: Bosnia Herzegovina

en: Bouvet Island
id_ID: Pulau Bouvet

en: Branch Code
id_ID: Kode Cabang

en: Branch Sort
id_ID: Cabang Bank

en: Brazil
id_ID: Brasil

en: Brazilian Real
id_ID: Real Brasil

en: British Indian Ocean Territory
id_ID: Wilayah Samudra Hindia Britania

en: British Virgin Islands
id_ID: Kepulauan Virgin Britania Raya

en: Brunei
id_ID: Brunei Darussalam

en: Bulgarian Lev
id_ID: Lev Bulgaria

en: Buy product
id_ID: Beli produk

en: Calculate Shipping
id_ID: Hitung biaya pengiriman

en: Calculation Type
id_ID: Jenis Penghitungan

en: Cambodia
id_ID: Kamboja

en: Cameroon
id_ID: Kamerun

en: Canada
id_ID: Kanada

en: Canadian Dollars
id_ID: Dolar Kanada

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Cancel order &amp; restore cart
id_ID: Batalkan pesanan &amp; pulihkan keranjang

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Dibatalkan <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
id_ID: Pesanan dibatalkan

en: Cancelled order emails are sent to the recipient list when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
id_ID: Email pembatalan pesanan yang dikirim ke daftar penerima ketika pesanan telah ditandai dibatalkan (jika sebelumnya diproses atau ditahan).

en: Cannot create coupon, try again
id_ID: Tidak dapat membuat kupon, coba lagi

en: Cannot create fee, try again
id_ID: Tidak dapat membuat biaya, coba lagi

en: Cannot create line item, try again
id_ID: Tidak dapat membuat produk, silakan coba lagi

en: Cannot create order note, please try again
id_ID: Tidak dapat membuat catatan pesanan, silakan coba lagi

en: Cannot create order refund, please try again
id_ID: Tidak dapat membuat pengembalian dana pesanan, silakan coba lagi

en: Cannot create order: %s
id_ID: Tidak dapat membuat pesanan: %s

en: Cannot create shipping method, try again
id_ID: Metode pengiriman tidak dapat dibuat, coba lagi

en: Cannot create webhook: %s
id_ID: Tidak dapat membuat webhook: %s

en: Cannot update coupon, try again
id_ID: Tidak dapat perbarui kupon, coba lagi

en: Cannot update fee, try again
id_ID: Tidak dapat perbarui biaya, coba lagi

en: Cannot update line item, try again
id_ID: Tidak dapat perbarui produk, silakan coba lagi

en: Cannot update shipping method, try again
id_ID: Metode pengiriman tidak dapat diperbarui, coba lagi

en: Capture
id_ID: Ambil dana

en: Card Code
id_ID: Kode Kartu

en: Card Number
id_ID: Nomor Kartu

en: Cart
id_ID: Keranjang

en: Cart % Discount
id_ID: Diskon % Keranjang

en: Cart Discount
id_ID: Diskon Keranjang

en: Cart Totals
id_ID: Total

en: Cart updated.
id_ID: Keranjang diperbaharui.

en: Cash on Delivery
id_ID: Pembayaran di Tempat

en: Category Order
id_ID: Kategori Pesanan

en: Category: | Categories:
id_ID[0]: Kategori:

en: Cayman Islands
id_ID: Kepulauan Cayman

en: Cheatin&#8217; huh?
id_ID: Mau curang hah?

en: Check your e-mail for the confirmation link.
id_ID: Periksa email Anda untuk link konfirmasi.

en: Cheque
id_ID: Cek

en: Cheque Payment
id_ID: Pembayaran via Cek

en: Chile
id_ID: Chili

en: Chilean Peso
id_ID: Peso Chili

en: China
id_ID: Cina

en: Chinese Yuan
id_ID: Yuan

en: Choose an option
id_ID: Pilih Opsi

en: Choose from the most used Product tags
id_ID: Pilih dari tag produk yang paling banyak digunakan

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
id_ID: Pilih apakah Anda ingin mendapatkan dana secepatnya atau mengizinkan pembayaran saja.

en: Choose which format of email to send.
id_ID: Pilih format email untuk dikirim.

en: Christmas Island
id_ID: Pulau Natal

en: City
id_ID: Kota

en: Ciudad Aut&oacute;noma de Buenos Aires
id_ID: Kota Otonomi Buenos Aires

en: Clear selection
id_ID: Hapus pilihan

en: Click here to enter your code
id_ID: Klik di sini untuk memasukkan kode Anda

en: Click here to login
id_ID: Klik di sini untuk masuk

en: Click here to reset your password
id_ID: Klik di sini untuk mengatur ulang kata sandi Anda

en: Colombia
id_ID: Kolumbia

en: Colombian Peso
id_ID: Peso Kolombia

en: Company Name
id_ID: Nama Perusahaan

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Selesai <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
id_ID: Pesanan selesai

en: Confirm New Password
id_ID: Konfirmasi Kata Sandi Baru

en: Consumer Key is invalid
id_ID: Consumer Key tidak valid

en: Consumer Key is missing
id_ID: Consumer Key tidak ditemukan

en: Consumer Secret is invalid
id_ID: Consumer Secret tidak valid

en: Consumer Secret is missing
id_ID: Consumer Secret tidak ditemukan

en: Consumption tax
id_ID: Pajak konsumsi

en: Continue Shopping
id_ID: Lanjutkan Berbelanja

en: Copy file to theme
id_ID: Salin berkas ke teme

en: Cost
id_ID: Biaya

en: Cost: %s
id_ID: Biaya: %s

en: Costa Rica
id_ID: Kosta Rika

en: Could not delete the attribute
id_ID: Tidak dapat menghapus atribut

en: Could not edit the attribute
id_ID: Tidak dapat mengubah atribut

en: Could not write to template file.
id_ID: Tidak dapat menulis ke berkas template.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
id_ID: Tidak dapat mendaftarkan Anda&hellip; silakan hubungi kami jika Anda terus mengalami masalah.

en: Country
id_ID: Negara

en: County
id_ID: Negara

en: Coupon
id_ID: Kupon

en: Coupon "%s" does not exist!
id_ID: Kupon "%s" tidak ada!

en: Coupon code
id_ID: Kode kupon

en: Coupon code already applied!
id_ID: Kode kupon sudah digunakan sebelumnya!

en: Coupon code applied successfully.
id_ID: Kupon berhasil diterapkan.

en: Coupon code is required
id_ID: Kode kupon harus diisi

en: Coupon code removed successfully.
id_ID: Kode kupon berhasil hapus.

en: Coupon discount total must be a positive amount
id_ID: Nilai total kupon diskon harus bernilai positif

en: Coupon does not exist!
id_ID: Kupon tidak ada!

en: Coupon has been removed.
id_ID: Kupon telah dihapus.

en: Coupon is not valid.
id_ID: Kupon tidak valid.

en: Coupon usage limit has been reached.
id_ID: Batas penggunaan kupon telah tercapai.

en: Coupon:
id_ID: Kupon:

en: Coupons
id_ID: Kupon

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
id_ID: Buat sebuah akun dengan mengisi informasi di bawah. Jika Anda sudah jadi pelanggan, silakan masuk dengan tautan di bagian atas halaman ini

en: Create an account?
id_ID: Buat akun?

en: Create coupons
id_ID: Membuat kupon

en: Create customers
id_ID: Membuat pelanggan

en: Create orders
id_ID: Membuat pesanan

en: Create products
id_ID: Membuat produk

en: Create webhooks
id_ID: Membuat webhooks

en: Credit card
id_ID: Kartu Kredit

en: Croatia
id_ID: Kroasia

en: Croatia kuna
id_ID: Kroasia kuna

en: Cuba
id_ID: Kuba

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
id_ID: Kata sandi saat ini (biarkan kosong jika tidak ingin diubah)

en: Customer
id_ID: Pelanggan

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
id_ID: Email untuk akun pelanggan baru yang dikirimkan apabila seorang pelanggan melakukan pendaftaran melalui halaman checkout atau halaman Akun Saya.

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
id_ID: Email "atur ulang kata sandi" untuk pelanggan dikirimkan ketika ada pelanggan meminta pengaturan ulang kata sandi.

en: Customer Details
id_ID: Rincian Pelanggan

en: Customer ID is invalid
id_ID: ID pelanggan tidak valid

en: Customer details
id_ID: Rincian Pelanggan

en: Customer invoice
id_ID: Faktur Pelanggan

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
id_ID: Email faktur pelanggan dapat dikirim ke pelanggan, yang berisi informasi pesanan dan link pembayaran mereka.

en: Customer not found
id_ID: Pelanggan tidak ditemukan

en: Customer note
id_ID: Catatan pelanggan

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
id_ID: Email catatan pelanggan dikirimkan ketika Anda menambah catatan baru pada pesanan.

en: Czech Koruna
id_ID: Koruna Ceko

en: Czech Republic
id_ID: Republik Ceko

en: DESC
id_ID: Z-A

en: Danish Krone
id_ID: Krona Denmark

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date:
id_ID: Tanggal:

en: Debug Log
id_ID: Catatan Debug

en: Default sorting
id_ID: Pengurutan default

en: Defaults to <code>%s</code>
id_ID: Defaultnya ke <code>%s</code>

en: Delete note
id_ID: Hapus catatan

en: Delete template file
id_ID: Hapus berkas template

en: Deleted %s
id_ID: %s dihapus

en: Delivery Fee
id_ID: Biaya Pengiriman

en: Deny
id_ID: Tolak

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Description is missing.
id_ID: Deskripsi tidak ditemukan.

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
id_ID: Pengembang: Pastikan bahwa Anda memasukkan jQuery dan tidak ada kesalahan JavaScript pada halaman.

en: Dimensions
id_ID: Dimensi

en: Direct Bank Transfer
id_ID: Transfer Bank Langsung

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

en: Discount:
id_ID: Diskon:

en: Dismiss this notice.
id_ID: Singkirkan pemberitahuan ini.

en: Display a list of recently viewed products.
id_ID: Tampilkan daftar produk yang baru dilihat.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
id_ID: Menampilkan daftar ulasan terbaru di situs Anda.

en: Display a list of your products on your site.
id_ID: Menampilkan daftar produk Anda di situs Anda.

en: Display a list of your top rated products on your site.
id_ID: Menampilkan daftar produk yang mendapatkan nilai tertinggi. (top rated)

en: Display the user's Cart in the sidebar.
id_ID: Menampilkan keranjang pengguna di sidebar.

en: Display type
id_ID: Tipe Tampilan

en: District
id_ID: Distrik

en: Do not allow
id_ID: Tidak diizinkan

en: Docs
id_ID: Dokumen

en: Dominica
id_ID: Dominika

en: Dominican Peso
id_ID: Peso Dominika

en: Dominican Republic
id_ID: Republik Dominika

en: Download
id_ID: Unduh

en: Download %d
id_ID: Unduh %d

en: ERROR
id_ID: KESALAHAN

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
id_ID: Azerbaijan Timur (آذربایجان شرقی)

en: Ecuador
id_ID: Ekuador

en: Edit
id_ID: Ubah

en: Edit %s
id_ID: Ubah %s

en: Edit Account Details
id_ID: Ubah Rincian Akun

en: Edit Address
id_ID: Ubah Alamat

en: Edit Coupon
id_ID: Ubah Kupon

en: Edit Order
id_ID: Ubah Pesanan

en: Edit Product
id_ID: Ubah Produk

en: Edit Product Category
id_ID: Ubah Kategori Produk

en: Edit Product Tag
id_ID: Ubah Tag Produk

en: Edit Shipping Class
id_ID: Ubah Kelas Pengiriman

en: Edit Webhook
id_ID: Ubah Webhook

en: Egypt
id_ID: Mesir

en: Egyptian Pound
id_ID: Pound Mesir

en: Email Address
id_ID: Alamat Email

en: Email Heading
id_ID: Kepala Email

en: Email Heading (downloadable)
id_ID: Kepala Email (dapat diunduh)

en: Email Heading (paid)
id_ID: Kepala Email (terbayar)

en: Email Subject
id_ID: Judul Email

en: Email Subject (paid)
id_ID: Judul Email (terbayar)

en: Email Type
id_ID: Tipe Email

en: Email address
id_ID: Alamat email

en: Email type
id_ID: Tipe email

en: Email you used during checkout.
id_ID: Email yang Anda gunakan saat melakukan checkout.

en: Enable
id_ID: Aktifkan

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
id_ID: Aktifkan "address_override" untuk mencegah informasi alamat tidak berubah.

en: Enable Bank Transfer
id_ID: Aktifkan Transfer Bank

en: Enable COD
id_ID: Aktifkan COD

en: Enable Cash on Delivery
id_ID: Aktifkan Cash on Delivery

en: Enable Cheque Payment
id_ID: Aktifkan Pembayaran via Cek

en: Enable Free Shipping
id_ID: Aktifkan Pengiriman Gratis

en: Enable Hosted Payments
id_ID: Aktifkan Pembayaran di Host

en: Enable PayPal sandbox
id_ID: Aktifkan Paypal sandbox

en: Enable PayPal standard
id_ID: Aktifkan standar PayPal

en: Enable Sandbox Mode
id_ID: Aktifkan Mode Sandbox

en: Enable Simplify Commerce
id_ID: Aktifkan Simplify Commerce

en: Enable for shipping methods
id_ID: Aktifkan metode pengiriman

en: Enable local delivery
id_ID: Aktifkan pengiriman lokal

en: Enable local pickup
id_ID: Aktifkan pengambilan lokal

en: Enable logging
id_ID: Ijinkan pencatatan

en: Enable this email notification
id_ID: Aktifkan email notifikasi ini

en: Enable this shipping method
id_ID: Aktifkan metode pengiriman ini

en: Enable/Disable
id_ID: Aktifkan/Nonaktifkan

en: Enter a new password below.
id_ID: Masukkan kata sandi baru di bawah.

en: Enter a username or e-mail address.
id_ID: Masukkan nama pengguna atau alamat email.

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
id_ID: Masukkan penerima (dipisahkan dengan koma) untuk email ini. Defaultnya ke <code>%s</code>.

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
id_ID: Masukkan kredensial API PayPal Anda untuk memproses pengembalian dana melalui PayPal. Pelajari cara mengakses kredensial API PayPal Anda %sdi sini%s.

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
id_ID: Kesalahan %d: Tidak dapat membuat pesanan. Silakan coba lagi.

en: Error 404
id_ID: Kesalahan 404

en: Error creating user in Simplify Commerce.
id_ID: Kesalahan saat membuat pengguna di Simplify Commerce.

en: Error getting remote image %s
id_ID: Tidak dapat mengambil gambar %s

en: Error processing checkout. Please try again.
id_ID: Kesalahan saat memproses checkout. Silakan coba lagi.

en: Error: %s
id_ID: Kesalahan: %s

en: Euros
id_ID: Euro

en: Excluding selected countries
id_ID: Kecuali negara yang dipilih

en: Expiry (MM/YY)
id_ID: Kadaluarsa (BL/TH)

en: Expiry Month
id_ID: Bulan Kadaluwarsa

en: Expiry Year
id_ID: Tahun Kadaluwarsa

en: External/Affiliate product
id_ID: Produk Luar/Afiliasi

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Gagal <span class="count">(%s)</span>

en: Failed to install/update the translation:
id_ID: Gagal untuk memasang/memperbarui terjemahan:

en: Failed to update coupon
id_ID: Gagal memperbarui kupon

en: Featured Products
id_ID: Produk Unggulan

en: Fee
id_ID: Biaya

en: Fee Type
id_ID: Tipe Biaya

en: Fee tax class is required when fee is taxable
id_ID: Biaya kelas pajak diperlukan apabila biayanya kena pajak

en: Fee title is required
id_ID: Nama biaya harus diisi

en: File %d
id_ID: Berkas %d

en: File not found
id_ID: Berkas tidak ditemukan

en: File was not found.
id_ID: Berkas tidak ditemukan

en: Filter by
id_ID: Filter dari

en: Filter by price
id_ID: Filter berdasar harga

en: Finland
id_ID: Finlandia

en: First Name
id_ID: Nama Depan

en: First name
id_ID: Nama depan

en: Fixed amount
id_ID: Nilai tetap

en: Fixed amount per product
id_ID: Nilai tetap per produk

en: Flat Rate
id_ID: Tarif Flat

en: Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
id_ID: Pengiriman Tarif Flat memungkinkan Anda menetapkan tarif tetap untuk pengiriman.

en: For your reference, your order details are shown below.
id_ID: Untuk referensi Anda, rincian pesanan Anda ditampilkan di bawah.

en: Found in your order confirmation email.
id_ID: Ditemukan dalam email konfirmasi pesanan Anda.

en: France
id_ID: Perancis

en: Free
id_ID: Gratis

en: Free Shipping
id_ID: Pengiriman Gratis

en: Free Shipping Requires...
id_ID: Pengiriman Gratis Membutuhkan...

en: Free shipping coupon
id_ID: Kupon pengiriman gratis

en: Free!
id_ID: Gratis!

en: French Guiana
id_ID: Guyana Perancis

en: French Polynesia
id_ID: Polinesia Perancis

en: French Southern Territories
id_ID: Perancis Selatan

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
id_ID: Dari dasbor akun Anda, Anda dapat melihat pesanan terbaru Anda, mengelola alamat pengiriman dan penagihan Anda, dan <a href="%s">mengubah kata sandi dan rincian akun</a> Anda.

en: Full Refund Email Heading
id_ID: Kepala Email Pengembalian Dana Penuh

en: Full Refund Subject
id_ID: Judul Pengembalian Dana Penuh

en: Gateway Disabled
id_ID: Gateway dinonaktifkan

en: Germany
id_ID: Jerman

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
id_ID: Get cart tidak boleh dipanggil sebelum aksi wp_loaded.

en: Get your API credentials from PayPal.
id_ID: Dapatkan kredensial API Anda dari PayPal.

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
id_ID: Dapatkan API Key Anda dari akun Simplify Anda: Settings > API Keys.

en: Getting started
id_ID: Persiapan

en: Go to homepage
id_ID: Ke beranda

en: Good
id_ID: Bagus

en: Granada
id_ID: Grenada

en: Greece
id_ID: Yunani

en: Grouped product
id_ID: Produk dikelompokkan

en: HTML template
id_ID: Template HTML

en: Have a coupon?
id_ID: Punya kupon?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
id_ID: Apakah pelanggan Anda membayar dengan tunai (atau dengan cara lain) pada saat penyerahan produk?

en: Heard Island and McDonald Islands
id_ID: Pulau Heard dan Kepulauan McDonald

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
id_ID: Halo <strong>%1$s</strong> (bukan %1$s? <a href="%2$s">Keluar</a>).

en: Hello, a note has just been added to your order:
id_ID: Halo, sebuah catatan telah ditambahkan pada pesanan Anda:

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
id_ID: Hi. Pesanan Anda pada %s telah dikembalikan dananya sebagian.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
id_ID: Hi. Pesanan Anda pada %s telah dikembalikan dananya.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
id_ID: Hi. Pesanan Anda pada %s telah dikembalikan dananya. Rincian pesanan Anda ditampilkan di bawah untuk referensi Anda:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
id_ID: Hai. pesanan terbaru Anda pada tanggal %s telah selesai. Rincian pesanan Anda ditampilkan di bawah untuk referensi Anda:

en: Hide free products
id_ID: Sembunyikan produk gratis

en: Hide if cart is empty
id_ID: Sembunyikan bila keranjang kosong

en: Hide template
id_ID: Sembunyikan template

en: Hong Kong
id_ID: Hongkong

en: Hong Kong Dollar
id_ID: Dolar Hong Kong

en: Hosted Payments
id_ID: Pembayaran di Host

en: How to calculate delivery charges
id_ID: Bagaimana cara menghitung biaya pengiriman

en: Hungarian Forint
id_ID: Forint

en: Hungary
id_ID: Hungaria

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
id_ID: Saya sudah membaca dan setuju dengan <a href="%s" target="_blank">Syarat &amp; Ketentuan</a>

en: IPN payment completed
id_ID: IPN pembayaran selesai

en: Iceland
id_ID: Islandia

en: Icelandic krona
id_ID: Krona Islandia

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
id_ID: Jika hanya COD/bayar di tempat tersedia dengan metode atau kondisi atau syarat tertentu, silakan diatur disini. Biarkan kosong untuk mengaktifkan semua metode.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
id_ID: Jika Anda merasa ini adalah sebuah kesalahan, abaikan saja email ini dan tidak akan terjadi perubahan.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
id_ID: Jika Anda pernah berbelanja sebelumnya, silakan masukkan rincian Anda pada kotak di bawah. Jika pelanggan baru, mohon lanjutkan ke bagian Penagihan &amp; Pengiriman.

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
id_ID: Jika email utama PayPal Anda berbeda dengan email yang Anda tuliskan diatas, masukkan alamat email utama akun PayPal Anda disini. Ini digunakan untuk memvalidasi permintaan IPN.

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
id_ID: Agar <strong>caching database</strong> dapat bekerja di WooCommerce, Anda harus menambahkan <code>_wc_session_</code> pada pilihan "Ignored Query Strings" di pengaturan W3 Total Cache <a href="%s">disini</a>

en: In stock
id_ID: Tersedia

en: Indian Rupee
id_ID: Rupee India

en: Instructions
id_ID: Instruksi

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
id_ID: Instruksi yang akan di tambahkan ke halaman terima kasih dan email.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
id_ID: Instruksi akan ditambahkan di halaman terima kasih.

en: International Flat Rate
id_ID: Tarif Flat Internasional

en: International Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
id_ID: Tarif Flat Internasional memungkinkan Anda menetapkan tarif tetap untuk pengiriman internasional.

en: Invalid %s
id_ID: %s tidak valid

en: Invalid %s ID
id_ID: ID %s tidak valid

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
id_ID: Signature tidak valid - gagal menyortir parameter

en: Invalid Signature - provided signature does not match
id_ID: Signature tidak valid - signature yang diberikan tidak cocok

en: Invalid Signature - signature method is invalid
id_ID: Signature tidak valid - metode signature tidak valid

en: Invalid URL %s
id_ID: URL %s tidak valid

en: Invalid authentication method
id_ID: Metode otentifikasi tidak valid

en: Invalid coupon ID
id_ID: ID kupon tidak valid

en: Invalid coupon code
id_ID: Kode kupon tidak valid

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
id_ID: Tipe kupon tidak valid - Tipe kupon yang valid: %s

en: Invalid customer
id_ID: Pelanggan tidak valid

en: Invalid customer Email
id_ID: Email pelanggan tidak valid

en: Invalid customer ID
id_ID: ID pelanggan tidak valid

en: Invalid download link.
id_ID: Link unduhan tidak valid.

en: Invalid key
id_ID: Key tidak valid

en: Invalid nonce - nonce has already been used
id_ID: Nonce tidak valid - nonce telah digunakan

en: Invalid nonce verification
id_ID: Verifikasi nonce tidak valid

en: Invalid order ID
id_ID: ID pesanan tidak valid

en: Invalid order note ID
id_ID: ID catatan pesanan tidak valid

en: Invalid order refund ID
id_ID: ID pengembalian dana pesanan tidak valid

en: Invalid order status
id_ID: Status pesanan tidak valid

en: Invalid order.
id_ID: Pesanan tidak valid.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
id_ID: Pesanan tidak valid. Jika Anda mempunyai akun silakan masuk dan coba lagi.

en: Invalid payment method.
id_ID: Metode pembayaran tidak valid.

en: Invalid product SKU
id_ID: SKU produk tidak valid

en: Invalid product attribute ID
id_ID: ID atribut produk tidak valid

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
id_ID: Tipe order_by atribut produk tidak valid - tipe order_by atribut produk yang valid: %s

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
id_ID: Tipe atribut produk tidak valid - tipe atribut produk yang valid: %s

en: Invalid product category ID
id_ID: ID kategori produk tidak valid

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
id_ID: Tipe produk tidak valid - tipe produk yang valid: %s

en: Invalid refund amount
id_ID: Jumlah pengembalian dana tidak valid

en: Invalid scope %s
id_ID: Lingkup %s tidak valid

en: Invalid shipping method.
id_ID: Metode pengiriman tidak valid.

en: Invalid timestamp
id_ID: Timestamp tidak valid

en: Invalid username or e-mail.
id_ID: Nama pengguna atau email tidak valid.

en: Invalid webhook delivery
id_ID: Penyampaian webhook tidak valid

en: Invalid webhook delivery ID
id_ID: ID penyampaian webhook tidak valid

en: Invoice Prefix
id_ID: Awalan Faktur

en: Invoice for order {order_number}
id_ID: Faktur untuk pesanan {order_number}

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
id_ID: Faktur untuk pesanan {order_number} tanggal {order_date}

en: Iraq
id_ID: Irak

en: Isle of Man
id_ID: Pulau Man

en: Israeli Shekel
id_ID: Shekel Israel

en: Italy
id_ID: Italia

en: Item
id_ID: Produk

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
id_ID: Stok produk #%s bertambah dari %s menjadi %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
id_ID: Stok produk #%s berkurang dari %s menjadi %s.

en: Item #%s variation #%s stock reduced from %s to %s.
id_ID: Stok produk #%s variasi #%s dikurangi %s menjadi %s.

en: Ivory Coast
id_ID: Pantai Gading

en: JSONP support is disabled on this site
id_ID: Dukungan JSONP dinonaktifkan pada situs ini

en: Jamaica
id_ID: Jamaika

en: Japan
id_ID: Jepang

en: Japanese Yen
id_ID: Yen

en: Jordan
id_ID: Jordania

en: Lao Kip
id_ID: Kip

en: Last Name
id_ID: Nama Belakang

en: Last name
id_ID: Nama belakang

en: Learn more
id_ID: Selengkapnya

en: Leave a Reply to %s
id_ID: Tinggalkan Balasan untuk %s

en: List
id_ID: Daftar

en: Local Delivery
id_ID: Pengiriman Lokal

en: Local Pickup
id_ID: Pengambilan Lokal

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
id_ID: Pengiriman lokal adalah metode pengiriman sederhana untuk pengiriman pesanan di wilayah lokal.

en: Local pickup is a simple method which allows customers to pick up orders themselves.
id_ID: Pengambilan lokal adalah metode sederhana yang memungkinkan pelanggan untuk mengambil pesanan sendiri.

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
id_ID: Catatan kegiatan PayPal, seperti permintaan IPN, dalam <code>%s</code>

en: Log in
id_ID: Masuk

en: Log in to Download Files
id_ID: Masuk untuk Unduh File

en: Logged in as %s
id_ID: Masuk sebagai %s

en: Login
id_ID: Masuk

en: Lost Password
id_ID: Lupa Kata Sandi

en: Lost your password?
id_ID: Lupa kata sandi?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
id_ID: Lupa kata sandi Anda? Silakan masukkan nama pengguna atau email Anda. Anda akan menerima email yang berisi link untuk melakukan pengaturan ulang kata sandi.

en: MM / YY
id_ID: BL / TH

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
id_ID: Lakukan pembayaran langsung ke rekening kami. Gunakan nomor ID Pesanan yang telah anda terima sebagai referensi pembayaran. Pesanan Anda tidak akan dikirim sebelum biaya kami terima

en: Malaysian Ringgits
id_ID: Ringgits Malaysia

en: Max
id_ID: Maks

en: Max price
id_ID: Maks harga

en: Method Title
id_ID: Judul Metode

en: Method availability
id_ID: Metode yang ada

en: Mexican Peso
id_ID: Peso Meksiko

en: Mexico
id_ID: Meksiko

en: Min price
id_ID: Min harga

en: Minimum Order Amount
id_ID: Jumlah Pemesanan Minimum

en: Missing parameter %s
id_ID: Parameter %s tidak ditemukan

en: Modal Color
id_ID: Warna Modal

en: Morocco
id_ID: Maroko

en: Municipality
id_ID: Kotamadya

en: My Account
id_ID: Akun Saya

en: My Address
id_ID: Alamat Saya

en: My Addresses
id_ID: Alamat Saya

en: Name
id_ID: Nama

en: Nepali Rupee
id_ID: Rupee Nepal

en: Netherlands
id_ID: Belanda

en: New %s
id_ID: %s Baru

en: New Coupon
id_ID: Kupon Baru

en: New Order
id_ID: Pesanan Baru

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
id_ID: Kata sandi baru (biarkan kosong jika tidak ingin dubah)

en: New Product
id_ID: Produk Baru

en: New Product Category Name
id_ID: Nama Kategori Produk Baru

en: New Product Tag Name
id_ID: Nama Tag Produk Baru

en: New Shipping Class Name
id_ID: Nama Kelas Pengiriman Baru

en: New Webhook
id_ID: Webhook Baru

en: New Zealand Dollar
id_ID: Dolar Selandia Baru

en: New account
id_ID: Akun baru

en: New customer order
id_ID: Pesanan baru pelanggan

en: New order
id_ID: Pesanan baru

en: New order emails are sent to the recipient list when an order is received.
id_ID: Email pesanan baru dikirim ke daftar penerima saat pesanan telah diterima.

en: New password
id_ID: Kata sandi baru

en: New passwords do not match.
id_ID: Kata sandi baru tidak cocok.

en: New products
id_ID: Produk baru

en: New products added to %s
id_ID: Produk baru ditambahkan ke %s

en: New products tagged %s
id_ID: Produk baru dengan tag %s

en: Newfoundland and Labrador
id_ID: Newfoundland dan Labrador

en: Nicaragua
id_ID: Nikaragua

en: Niger
id_ID: Nigeria

en: Nigerian Naira
id_ID: Naira Nigeria

en: No %1$s data specified to create %1$s
id_ID: Tidak ada data %1$s yang ditentukan untuk membuat %1$s

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
id_ID: Tidak ada data %1$s yang ditentukan untuk membuat/mengubah %1$s

en: No %1$s data specified to edit %1$s
id_ID: Tidak ada data %1$s yang ditentukan untuk mengubah %1$s

en: No %s found with the ID equal to %s
id_ID: Tidak ditemukan %s dengan ID yang sama dengan %s

en: No Coupons found
id_ID: Kupon tidak ditemukan

en: No Coupons found in trash
id_ID: Kupon tidak ditemukan di tong sampah

en: No Orders found
id_ID: Pesanan tidak ditemukan

en: No Orders found in trash
id_ID: Pesanan tidak ditemukan di tong sampah

en: No Product Tags found
id_ID: Tidak ada Tag Produk yang ditemukan

en: No Products found
id_ID: Produk tidak ditemukan

en: No Products found in trash
id_ID: Produk tidak ditemukan di tong sampah

en: No Shipping Class Cost
id_ID: Tidak Ada Biaya Kelas Pengiriman

en: No Webhooks found
id_ID: Webhook tidak ditemukan

en: No Webhooks found in trash
id_ID: Webhook tidak ditemukan di tong sampah

en: No file defined
id_ID: Tidak ada file yang didefinisikan

en: No product categories exist.
id_ID: Kategori produk tidak ada.

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
id_ID: Tidak ada stok produk yang bertambah - kemungkinan manajemen stok tidak aktif.

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
id_ID: Tidak ada stok produk yang berkurang - kemungkinan manajemen stok tidak aktif.

en: No products in the cart.
id_ID: Tidak ada produk dalam keranjang.

en: No products were found matching your selection.
id_ID: Tidak ada produk yang cocok dengan pilihan Anda.

en: No route was found matching the URL and request method
id_ID: Tidak ada rute yang sesuai dengan metode URL dan permintaan

en: North Korea
id_ID: Korea Utara

en: Norway
id_ID: Norwegia

en: Norwegian Krone
id_ID: Krona Norwegia

en: Not that bad
id_ID: Tidak jelek

en: Note
id_ID: Catatan

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
id_ID: Catatan telah ditambahkan ke pesanan {site_title} Anda untuk pesanan tanggal {order_date}

en: Note:
id_ID: Catatan:

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
id_ID: Catatan: Pengiriman dan pajak sebesar %s dan akan diperbarui saat Anda berada di halaman checkout berdasarkan informasi penagihan dan pengiriman Anda.

en: Number of products to show
id_ID: Jumlah produk yang ditampilkan

en: Number of reviews to show
id_ID: Jumlah ulasan yang ditampilkan

en: OR
id_ID: ATAU

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Di Tahan <span class="count">(%s)</span>

en: On-sale Products
id_ID: Produk Promosi

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
id_ID: Satu per baris: Nama Pilihan | Biaya Tambahan [+- Persen] | Tipe Per Biaya (pesanan, kelas, atau produk) Contoh: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | pesanan</code>.

en: Only %s left in stock
id_ID: Sisa stok %s

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
id_ID: Hanya pelanggan yang telah membeli produk ini yang dapat memberikan ulasan.

en: Only show children of the current category
id_ID: Hanya tampilkan anakan dari kategori saat ini

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
id_ID: Nama Pilihan | Biaya Tambahan [+- Persen] | Tipe Per Biaya (pesanan, kelas, atau produk) Contoh: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | pesanan

en: Optional
id_ID: Opsional

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
id_ID: Hanya opsional, aktifkan "Transfer Data Pembayaran" (Profil > Alat Penjualan Saya > Preferensi situs Web) dan kemudian salin token identitas Anda sini. Hal ini mengizinkan pembayaran dapat diverifikasi tanpa perlu IPN PayPal.

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
id_ID: Hanya opsional, masukkan nama dari style halaman yang akan Anda gunakan.

en: Order
id_ID: Pesanan

en: Order #%s
id_ID: Pesanan %s

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
id_ID: Pesanan #%s telah ditandai dikembalikan dananya sebagian - kode alasan PayPal: %s

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
id_ID: Pesanan #%s telah ditandai ditahan karena pemulihan - kode alasan PayPal: %s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
id_ID: Pesanan #%s telah dipulihkan dari pembatalan. Silakan periksa status pembayaran dan perbarui status order yang sesuai dengan ini: %s

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
id_ID: Pesanan #%s pada tanggal %s berstatus &ldquo;%s&rdquo;

en: Order #<mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
id_ID: ID Pesanan #<mark class="order-number">%s</mark> dipesan tgl. <mark class="order-date">%s</mark> dan status pesanan: <mark class="order-status">%s</mark>.

en: Order &ndash; %s
id_ID: Pesanan &ndash; %s

en: Order Again
id_ID: Pesan Lagi

en: Order Details
id_ID: Rincian Pesanan

en: Order Fully Refunded
id_ID: Pengembalian Dana Pesanan Secara Penuh

en: Order ID
id_ID: ID Pesanan

en: Order ID is invalid
id_ID: ID pesanan tidak valid

en: Order Notes
id_ID: Catatan Pesanan

en: Order Number
id_ID: Nomor Pesanan

en: Order Number:
id_ID: Nomor Pesanan:

en: Order Received
id_ID: Pesanan Diterima

en: Order Updates
id_ID: Pesanan Diperbarui

en: Order by
id_ID: Urutkan berdasarkan

en: Order cancelled by customer.
id_ID: Pesanan telah dibatalkan oleh pelanggan.

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
id_ID: Email untuk pesanan yang telah dikirim ke pelanggan ketika pesanan mereka sudah ditandai selesai dan biasanya menunjukkan bahwa pesanan mereka telah dikirimkan.

[ctx: Order date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
id_ID: %d %b %Y @ %H:%M

en: Order item ID is required
id_ID: ID pesanan produk harus diisi

en: Order item ID provided is not associated with order
id_ID: ID pesanan produk yang diberikan tidak sesuai dengan pesanan manapun

en: Order note is required
id_ID: Catatan pesanan harus diisi

en: Order number: %s
id_ID: Nomor pesanan: %s

en: Order partially refunded emails are sent to customers when their orders are partially refunded.
id_ID: Email pengembalian dana pesanan sebagian yang dikirimkan ke pelanggan saat pesanannya dikembalikan dananya sebagian.

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are marked refunded.
id_ID: Email pengembalian dana pesanan yang dikirimkan ke pelanggan saat pesanannya di tandai dikembalikan.

[ctx: Order status]
en: Cancelled
id_ID: Dibatalkan

[ctx: Order status]
en: Completed
id_ID: Selesai

[ctx: Order status]
en: Failed
id_ID: Gagal

[ctx: Order status]
en: On Hold
id_ID: Ditahan

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
id_ID: Menunggu pembayaran

[ctx: Order status]
en: Processing
id_ID: Sedang diproses

[ctx: Order status]
en: Refunded
id_ID: Dana dikembalikan

en: Order status changed from %s to %s.
id_ID: Status pesanan berubah dari %s ke %s.

en: Order {order_number} details
id_ID: Rincian pesanan {order_number}

en: Order: %s
id_ID: Pesanan: %s

en: Orders
id_ID: Pesanan

en: Our Bank Details
id_ID: Nomor Rekening Kami

en: Out of stock
id_ID: Stok kosong

en: PDT payment completed
id_ID: Pembayaran PDT selesai

en: Page %d
id_ID: Halaman %d

en: Page Style
id_ID: Style Halaman

[ctx: Page slug]
en: cart
id_ID: keranjang

[ctx: Page slug]
en: my-account
id_ID: akun-saya

[ctx: Page slug]
en: shop
id_ID: toko

[ctx: Page title]
en: Cart
id_ID: Keranjang

[ctx: Page title]
en: My Account
id_ID: Akun Saya

[ctx: Page title]
en: Shop
id_ID: Toko

en: Papua New Guinea
id_ID: Papua Nugini

en: Para&iacute;ba
id_ID: Paran&aacute;

en: Paraguayan Guaraní
id_ID: Guaraní Paraguay

en: Parent %s
id_ID: Induk %s

en: Parent %s:
id_ID: Induk %s:

en: Parent Coupon
id_ID: Induk Kupon

en: Parent Orders
id_ID: Induk Pesanan

en: Parent Product
id_ID: Induk Produk

en: Parent Product Category
id_ID: Induk Kategori Produk

en: Parent Product Category:
id_ID: Induk Kategori Produk:

en: Parent Shipping Class
id_ID: Induk Kelas Pengiriman

en: Parent Shipping Class:
id_ID: Induk Kelas Pengiriman

en: Parent Webhook
id_ID: Induk Webhook

en: Partial Refund Email Heading
id_ID: Kepala Email Pengembalian Dana Sebagian

en: Partial Refund Subject
id_ID: Judul Pengembalian Dana Sebagian

en: Partially Refunded order
id_ID: Pengembalian Dana Pesanan Sebagian

en: Password
id_ID: Kata sandi

en: Password Change
id_ID: Perubahan Sandi

en: Password Reset Instructions
id_ID: Instruksi Atur Ulang Kata Sandi

en: Password Reset for {site_title}
id_ID: Atur ulang kata sandi untuk {site_title}

en: Password is required.
id_ID: Kata sandi harus diisi.

en: Password reset is not allowed for this user
id_ID: Atur ulang kata sandi tidak diizinkan untuk pengguna ini

en: Passwords do not match.
id_ID: Kata sandi tidak cocok.

en: Paused
id_ID: Ditangguhkan

en: Pay
id_ID: Bayar

en: Pay Now
id_ID: Bayar Sekarang

en: Pay for Order
id_ID: Bayar untuk Pesanan

en: Pay for order
id_ID: Pembayaran untuk pesanan

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
id_ID: Bayar lewat PayPal; Anda dapat membayar dengan kartu kredit jika Anda tidak memiliki akun PayPal.

en: Pay with cash upon delivery.
id_ID: Pembayaran pada saat penyerahan produk.

en: PayPal Acceptance Mark
id_ID: Logo dapat menerima pembayaran dengan Paypal

en: PayPal Email
id_ID: Email PayPal

en: PayPal Identity Token
id_ID: Token Identitas Paypal

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
id_ID: Paypal mengizinkan kami untuk mengirim ke satu alamat. Jika Anda menggunakan Paypal dengan label pengiriman, Anda dapat memilih untuk mengirim ke alamat pengiriman daripada ke penagihan.

en: PayPal does not support your store currency.
id_ID: PayPal tidak mendukung mata uang toko Anda.

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
id_ID: PayPal sandbox dapat digunakan untuk menguji pembayaran. Daftar untuk akun pengembang <a href="%s">di sini</a> .

en: PayPal standard sends customers to PayPal to enter their payment information. PayPal IPN requires fsockopen/cURL support to update order statuses after payment. Check the %ssystem status%s page for more details.
id_ID: Paypal standar yaitu mengirim pelanggan ke Paypal untuk memasukkan informasi pembayarannya. IPN Paypal membutuhkan dukungan fsockopen/cURL untuk memperbarui status pembayaran. Untuk lebih jelasnya, silakan periksa halaman %ssystem status%s.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
id_ID: PayPal memverifikasi alamat, pengaturan ini dapat menyebabkan kesalahan (kami sarankan untuk tetap menonaktifkannya).

en: Payment
id_ID: Pembayaran

en: Payment %s via IPN.
id_ID: Pembayaran %s via IPN.

en: Payment Action
id_ID: Tindakan Pembayaran

en: Payment Method:
id_ID: Metode Pembayaran:

en: Payment Mode
id_ID: Mode Pembayaran

en: Payment for order #%s refunded/reversed
id_ID: Pembayaran untuk pesanan #%s dikembalikan/dipulihkan dananya

en: Payment for order #%s reversed
id_ID: Pembayaran untuk pesanan #%s dipulihkan

en: Payment method ID and title are required
id_ID: ID dan nama metode pembayaran wajib diisi

en: Payment method added.
id_ID: Metode pembayaran telah ditambahkan.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
id_ID: Deskripsi metode pembayaran yang akan pelanggan lihat pada halaman checkout Anda.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
id_ID: Deskripsi metode pembayaran yang akan dilihat pelanggan di website Anda.

en: Payment pending: %s
id_ID: Menunggu pembayaran: %s

en: Payment to be made upon delivery.
id_ID: Pembayaran harus dilakukan pada saat penyerahan produk.

en: Payment was declined - please try another card.
id_ID: Pembayaran ditolak - silakan coba kartu yang lain.

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
id_ID: Pembayaran ditolak - pelanggan perlu mencoba kartu yang lain.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
id_ID: Pembayaran ditolak oleh Simplify Commerce

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Menunggu Pembayaran <span class="count">(%s)</span>

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
id_ID: Per Kelas: Biaya pengiriman untuk masing-masing kelas pengiriman

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
id_ID: Per Pesanan: Biaya pengiriman untuk kelas pengiriman paling mahal

en: Percentage of cart total
id_ID: Persentase total keranjang

en: Perfect
id_ID: Sempurna

en: Permanently deleted %s
id_ID: %s telah dihapus selamanya

en: Permanently deleted customer
id_ID: Pelanggan telah dihapus selamanya

en: Permanently deleted order note
id_ID: Catatan pesanan telah dihapus selamanya

en: Permissions is missing.
id_ID: Perizinan tidak ditemukan.

en: Philippine Pesos
id_ID: Peso Filipina

en: Philippines
id_ID: Filipina

en: Phone
id_ID: Telp

en: Place order
id_ID: Buat pesanan

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
id_ID: Tempatkan gateway pembayaran dalam mode sandbox menggunakan sandbox API Key (pembayaran yang nyata tidak akan dilakukan).

en: Placeholder
id_ID: Tempat produk

en: Plain text
id_ID: Teks biasa

en: Plain text template
id_ID: Template teks biasa

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
id_ID: Silakan melakukan pembelian lagi atau pergi ke halaman akun Anda.

en: Please attempt your purchase again.
id_ID: Silakan melakukan pembelian lagi

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
id_ID: Silakan pilih produk untuk ditambahkan ke keranjang Anda&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
id_ID: Silakan tentukan pilihan produk&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
id_ID: Silakan pilih jumlah produk yang ingin Anda tambahkan ke keranjang Anda&hellip;

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
id_ID: Silakan melanjutkan ke halaman checkout dan masukkan alamat lengkap Anda untuk melihat apakah ada metode pengiriman lainnya.

en: Please enter a coupon code.
id_ID: Silakan masukkan kode kupon.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
id_ID: Silakan masukkan awalan untuk nomor faktur Anda. Jika Anda menggunakan akun PayPal Anda untuk beberapa toko, pastikan awalan ini unik karena PayPal tidak mengizinkan pesanan dengan nomor faktur yang sama.

en: Please enter a valid account username.
id_ID: Silakan masukkan nama pengguna akun yang valid.

en: Please enter a valid order ID
id_ID: Silakan masukkan ID pesanan yang valid

en: Please enter a valid order email
id_ID: Silakan masukkan email pesanan yang valid

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
id_ID: Silakan masukkan kodepos yang valid.

en: Please enter an account password.
id_ID: Silakan masukkan nama pengguna akun.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
id_ID: Silakan masukan alamat email PayPal Anda; alamat email Anda dibutuhkan untuk melakukan pembayaran.

en: Please enter your current password.
id_ID: Silakan masukkan kata sandi Anda saat ini.

en: Please enter your name.
id_ID: Masukkan nama Anda.

en: Please enter your password.
id_ID: Silakan masukkan kata sandi Anda.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
id_ID: Silakan isi rincian Anda di atas untuk melihat metode pembayaran yang tersedia.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
id_ID: Silakan isi rincian Anda untuk melihat metode pengiriman yang tersedia.

en: Please fill out all password fields.
id_ID: Silakan isi semua kolom kata sandi.

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
id_ID: Pastikan rincian kartu Anda telah dimasukkan dengan benar dan browser Anda mendukung JavaScript.

en: Please provide a valid email address.
id_ID: Silakan masukkan alamat email yang valid.

en: Please rate the product.
id_ID: Silakan beri penilaian untuk produk ini.

en: Please re-enter your password.
id_ID: Silakan masukkan lagi kata sandi Anda.

en: Please select a rating
id_ID: Silakan pilih penilaian

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
id_ID: Silakan kirim cek Anda ke Nama Toko, Alamat Jalan Toko, Kota Toko, Daerah/Provinsi Toko, Kode Pos Toko.

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
id_ID: Gunakan kalkulator pengiriman untuk mengetahui metode pengiriman yang tersedia.

en: Poland
id_ID: Polandia

en: Polish Zloty
id_ID: Polandia Zloty

en: Popular Product Tags
id_ID: Tag Produk Populer

en: Postcode
id_ID: Kodepos

en: Postcode / Zip
id_ID: Kodepos

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
id_ID: Post dengan tag &ldquo;%s&rdquo;

en: Pounds Sterling
id_ID: Pound Sterling

en: Prefecture
id_ID: Prefektur

en: Premium Support
id_ID: Dukungan Premium

en: Price
id_ID: Harga

en: Price:
id_ID: Harga:

en: Proceed to Checkout
id_ID: Lanjutkan ke Checkout

en: Proceed to PayPal
id_ID: Lanjutkan ke PayPal

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Diproses <span class="count">(%s)</span>

en: Processing order
id_ID: Memproses pesanan

en: Product
id_ID: Produk

en: Product % Discount
id_ID: Diskon % Produk

en: Product Backorder
id_ID: Produk Backorder

en: Product Categories
id_ID: Kategori Produk

en: Product Category
id_ID: Kategori Produk

en: Product Description
id_ID: Deskripsi Produk

en: Product Discount
id_ID: Diskon Produk

en: Product ID or SKU is required
id_ID: ID atau SKU harus diisi

en: Product ID provided does not match this line item
id_ID: Produk ID yang diberikan tidak cocok dengan produk yang bersangkutan

en: Product Image
id_ID: Gambar Produk

en: Product Tag
id_ID: Tag Produk

en: Product Tags
id_ID: Tag Produk

en: Product is invalid
id_ID: Produk tidak valid

en: Product low in stock
id_ID: Stok produk terbatas

en: Product out of stock
id_ID: Stok produk kosong

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
id_ID: Jumlah

en: Product quantity is required
id_ID: Jumlah produk harus diisi

en: Product quantity must be a positive float
id_ID: Jumlah produk harus bernilai positif

en: Products
id_ID: Produk

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
id_ID: Produk dengan tag &ldquo;%s&rdquo;

en: Provided order currency is invalid
id_ID: Mata uang pesanan yang diberikan tidak valid

en: Province
id_ID: Provinsi

en: Qty
id_ID: Jumlah

en: Quantity
id_ID: Jumlah

en: Quantity: %s
id_ID: Jumlah: %s

en: Query type
id_ID: Tipe query

en: Random
id_ID: Acak

en: Rate&hellip;
id_ID: Nilai&hellip;

en: Rated %d out of 5
id_ID: Dinilai %d dari 5

en: Rated %s out of 5
id_ID: Dinilai %s dari 5

en: Re-enter new password
id_ID: Konfirmasi kata sandi baru

en: Read
id_ID: Baca

en: Read More
id_ID: Selanjutnya

en: Read more
id_ID: Lebih lanjut

en: Read/Write
id_ID: Baca/Tulis

en: Receiver Email
id_ID: Email Penerima

en: Recent Orders
id_ID: Pesanan Terbaru

en: Recent Reviews
id_ID: Ulasan Terbaru

en: Recently Viewed Products
id_ID: Produk yang sudah dilihat

en: Recipient(s)
id_ID: Penerima

en: Refund &ndash; %s
id_ID: Pengambalian dana &ndash; %s

en: Refund amount is required
id_ID: Jumlah pengembalian dana harus diisi

en: Refund amount must be positive
id_ID: Jumlah pengembalian dana harus bernilai positif

en: Refund failed
id_ID: Pengembalian dana gagal

en: Refund was declined.
id_ID: Pengembalian dana ditolak.

en: Refunded %s - Refund ID: %s
id_ID: Pengembalian dana %s - ID pengembalian dana: %s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Dana dikembalikan <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded order
id_ID: Pengembalian dana pesanan

en: Refunds
id_ID: Pengembalian Dana

en: Region
id_ID: Wilayah

en: Register
id_ID: Daftar

en: Related Products
id_ID: Produk Terkait

en: Remember me
id_ID: Ingat saya

en: Remove filter
id_ID: Hapus filter

en: Remove product image
id_ID: Hapus gambar produk

en: Remove selected account(s)
id_ID: Hapus rekening yang dipilih

en: Remove this item
id_ID: Hapus produk ini

en: Republic of Ireland
id_ID: Irlandia

en: Reset Password
id_ID: Atur ulang kata sandi

en: Reset password
id_ID: Atur ulang kata sandi

en: Return To Cart
id_ID: Kembali Ke Keranjang

en: Return To Shop
id_ID: Kembali ke Toko

en: Return to homepage
id_ID: Kembali ke beranda

en: Returning customer?
id_ID: Sudah jadi pelanggan?

en: Reversal cancelled for order #%s
id_ID: Pemulihan pembatalan untuk pesanan #%s

en: Reviews
id_ID: Ulasan

en: Reviews (%d)
id_ID: Ulasan (%d)

en: Revoke Key
id_ID: Cabut Key

en: Romanian Leu
id_ID: Leu Rumania

en: Routing Number
id_ID: SWIFT Code

en: Russia
id_ID: Rusia

en: Russian Ruble
id_ID: Rubel Rusia

en: Sale!
id_ID: Diskon!

en: Sales
id_ID: Penjualan

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save Address
id_ID: Simpan Alamat

en: Save changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Search %s
id_ID: Cari %s

en: Search Coupons
id_ID: Cari Kupon

en: Search Orders
id_ID: Cari Pesanan

en: Search Product Categories
id_ID: Cari Kategori Produk

en: Search Product Tags
id_ID: Cari Tag Produk

en: Search Products
id_ID: Cari Produk

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
id_ID: Hasil Pencarian: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search Shipping Classes
id_ID: Cari Kelas Pengiriman

en: Search Webhooks
id_ID: Cari Webhooks

en: Search for:
id_ID: Pencarian untuk:

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
id_ID: Hasil pencarian untuk &ldquo;%s&rdquo;

en: Seems you don't have permission to do this!
id_ID: Sepertinya anda tidak memiliki hak untuk melakukan hal ini!

en: Select
id_ID: Pilih

en: Select a category
id_ID: Pilih kategori

en: Select a country&hellip;
id_ID: Pilih negara&hellip;

en: Select a state&hellip;
id_ID: Pilih sebuah provinsi&hellip;

en: Select an option&hellip;
id_ID: Pilih salah satu&hellip;

en: Select options
id_ID: Pilih salah satu

en: Select shipping methods
id_ID: Pilih metode pengiriman

en: Select some countries
id_ID: Pilih beberapa negara

en: Selected countries
id_ID: Pilih negara

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
id_ID: Kirim rincian pengiriman ke Paypal, bukan ke penagihan.

en: Separate Product Tags with commas
id_ID: Pisahkan Tag Produk dengan koma

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
id_ID: Pisahkan dengan koma. Wildcard diterima, misal <code>P*</code> akan cocok dengan PE30. Juga menerima pola, misal <code>NG1___</code> akan cocok dengan NG1 1AA tetapi tidak cocok dengan NG10 1AA

en: Set product image
id_ID: Atur gambar produk

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
id_ID: Atur warna tombol dan judul pada dialog modal.

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Ship to a different address?
id_ID: Kirim ke alamat lain?

en: Shipping
id_ID: Pengiriman

en: Shipping #%d
id_ID: Pengiriman #%d

en: Shipping Address
id_ID: Alamat Pengiriman

en: Shipping Class
id_ID: Kelas Pengiriman

en: Shipping Class Costs
id_ID: Biaya Kelas Pengiriman

en: Shipping Classes
id_ID: Kelas Pengiriman

en: Shipping Details
id_ID: Rincian Pengiriman

en: Shipping address
id_ID: Alamat pengiriman

en: Shipping costs updated.
id_ID: Biaya pengiriman diperbarui.

en: Shipping method ID is required
id_ID: ID metode pengiriman harus diisi

en: Shipping total must be a positive amount
id_ID: Jumlah total belanja harus bernilai positif

en: Shipping via %s
id_ID: Pengiriman via %s

en: Shipping:
id_ID: Pengiriman:

en: Shop Manager
id_ID: Manager Toko

en: Show
id_ID: Tampilkan

en: Show as dropdown
id_ID: Tampilkan sebagai dropdown

en: Show hidden products
id_ID: Tampilkan produk yang disembunyikan

en: Show hierarchy
id_ID: Tampilkan hirarki

en: Show product counts
id_ID: Tampilkan jumlah produk

en: Showing all %d results
id_ID: Menampilkan semua hasil %d

en: Showing the single result
id_ID: Tampilkan hasil tunggal

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
id_ID: Menampilkan atribut tersuai di widget yang memungkinkan Anda mempersempit daftar produk saat melihat kategori produk.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
id_ID: Menampilkan slider filter harga di widget yang memungkinkan Anda mempersempit daftar tampilan produk saat melihat kategori produk.

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
id_ID: Menunjukkan layered nav filters sehingga pengguna dapat melihat dan menonaktifkan mereka.

en: Sign up for Simplify Commerce
id_ID: Daftar untuk Simplify Commerce

en: Simple product
id_ID: Produk sederhana

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
id_ID: Simplify Commerce terjadi kesalahan: Silakan masukkan public dan private key Anda.

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
id_ID: Simplify Commerce terjadi kesalahan: Simplify commerce membutuhkan PHP 5.3 ke atas. Anda menggunakan versi %s.

en: Simplify Commerce by Mastercard
id_ID: Simplify Commerce oleh Mastercard

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
id_ID: Simplify Commerce telah diaktifkan, tetapi <a href="%s">pengaturan paksa SSL</a> tidak aktif, halaman checkout Anda mungkin tidak aman! Silakan aktifkan SSL dan pastikan server Anda mempunyai sertifikat SSL yang valid - Simplify Commerce hanya bekerja dalam mode sandbox.

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
id_ID: Simplify Commerce adalah akun merchant Anda dan gateway pembayaran yang digabung menjadi satu. Pilih Simplify Commerce sebagai gateway pembayaran WooCommerce untuk mendapatkan akses ke uang Anda dengan cepat dan canggih, mesin pembayaran yang aman dan didukung oleh MasterCard.

en: Simplify Transaction Failed (%s)
id_ID: Transaksi Simplify Gagal (%s)

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
id_ID: Pembayaran Simplify disetujui (ID:%s, Auth Code:%s)

en: Simplify payment declined
id_ID: Pembayaran Simplify ditolak

en: Simplify payment error: %s
id_ID: Kesalahan saat pembayaran Simplify: %s

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
id_ID: Karena browser Anda tidak mendukung JavaScript, atau dinonaktifkan, pastikan Anda klik tombol <em>Perbarui Total</em> sebelum menempatkan pesanan Anda. Anda mungkin akan dikenakan biaya lebih dari jumlah yang ditetapkan di atas jika Anda gagal melakukannya.

en: Singapore Dollar
id_ID: Dolar Singapura

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
id_ID: Slug "%s" telah digunakan, silakan diganti.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
id_ID: Slug "%s" tidak diizinkan karena merupakan istilah yang dilindungi. Silakan diganti.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
id_ID: Slug "%s" terlalu panjang (Maksimal 28 karakter), silakan diperpendek.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
id_ID: Seseorang telah meminta pengaturan ulang sandi untuk akun berikut:

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
id_ID: Maaf, tapi tidak terdapat terjemahan untuk bahasa anda =/

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
id_ID: Maaf ada masalah dalam menghapus kupon ini.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
id_ID: Maaf, "%s" tidak ada dalam stok. Mohon edit keranjang Anda dan coba lagi. Mohon maaf atas ketidaknyamanan yang terjadi.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
id_ID: Maaf, kupon "%s" sudah digunakan dan tidak dapat digunakan bersama dengan kupon lainnya.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
id_ID: Maaf, tampaknya tidak ada metode pembayaran yang tersedia untuk lokasi Anda. Silakan hubungi kami jika Anda memerlukan bantuan atau ingin membuat pengaturan alternatif.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
id_ID: Maaf, tampaknya tidak ada metode pembayaran yang tersedia untuk provinsi Anda. Silakan hubungi kami jika Anda memerlukan bantuan atau ingin membuat pengaturan alternatif.

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
id_ID: Maaf, tampaknya tidak ada metode pembayaran yang mendukung penambahan metode pembayaran baru. Silakan hubungi kami jika Anda memerlukan bantuan atau ingin membuat pengaturan alternatif.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
id_ID: Maaf, sepertinya kupon "%s" tidak valid - kupon telah dihapus dari pesanan Anda.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
id_ID: Maaf, sepertinya kupon "%s" bukan milik Anda - kupon telah dihapus dari pesanan Anda.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
id_ID: Maaf, tidak ada produk yang cocok dengan pilihan Anda. Silakan pilih kombinasi yang berbeda.

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
id_ID: Maaf, untuk menggunakan metode pembayaran ini pesanan minimum yang dipebolehkan total adalah 0.50.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
id_ID: Maaf, kupon ini tidak berlaku untuk kategori: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
id_ID: Maaf, kupon ini tidak berlaku untuk produk: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
id_ID: Maaf, kupon ini tidak dapat digunakan untuk produk di keranjang Anda.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
id_ID: Maaf, kupon ini tidak valid untuk produk yang telah diberi diskon.

en: Sorry, this download has expired
id_ID: Maaf, pengunduhan ini telah berakhir

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
id_ID: Maaf, pesanan ini tidak valid dan tidak dapat dibayar.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
id_ID: Maaf, produk ini tidak dapat dibeli.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
id_ID: Maaf, produk ini tidak tersedia. Silakan pilih kombinasi yang berbeda.

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
id_ID: Maaf, kami tidak dapat menemukan ID pesanan Anda di database kami.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
id_ID: Maaf, kami tidak memiliki "%s" pada stok untuk memenuhi pesanan Anda (stok %s). Mohon edit keranjang Anda dan coba lagi. Mohon maaf atas ketidaknyamanan yang terjadi.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
id_ID: Maaf, kami tidak memiliki cukup stok "%s" untuk memenuhi pesanan Anda sekarang. Silakan coba lagi dalam %d menit atau ubah keranjang Anda dan coba lagi. Kami mohon maaf atas ketidaknyamanan yang terjadi.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
id_ID: Maaf, Anda telah mencapai batas pengunduhan untuk berkas ini

en: Sorry, your session has expired.
id_ID: Maaf, sesi Anda telah berakhir.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
id_ID: Maaf, sesi Anda telah berakhir. <a href="%s" class="wc-backward">Kembali ke beranda</a>

en: Sort Code
id_ID: Kode Pengurutan

en: Sort by average rating
id_ID: Urutkan penilaian

en: Sort by newness
id_ID: Urutkan terbaru

en: Sort by popularity
id_ID: Urutkan terpopuler

en: Sort by price: high to low
id_ID: Urutkan termahal

en: Sort by price: low to high
id_ID: Urutkan termurah

[ctx: Sorting order]
en: Order
id_ID: Pesanan

en: South Africa
id_ID: Afrika Selatan

en: South African rand
id_ID: Rand Afrika Selatan

en: South Georgia/Sandwich Islands
id_ID: Georgia Selatan / Kepulauan Sandwich

en: South Korea
id_ID: Korea Selatan

en: South Korean Won
id_ID: Won Korea Selatan

en: South Sudan
id_ID: Sudan Selatan

en: Spain
id_ID: Spanyol

en: Specific Countries
id_ID: Negara Tertentu

en: Standard
id_ID: Standar

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
id_ID: Standard akan menampilkan kolom kartu kredit di toko Anda (SSL diperlukan). %1$s Pembayaran di Host akan menampilkan dialog modal Simplify Commerce di toko Anda (jika SSL aktif) atau akan mengarahkan pelanggan ke situs Simplify Commerce (jika SSL tidak aktif). %1$s Catatan: Pembayaran di Host membutuhkan pasangan API Key dengan tanda pembayaran di host telah dipilih. %2$sUntuk selengkapnya, periksa dokumentasi Simplify Commerce%3$s.

en: State
id_ID: Provinsi

en: State / County
id_ID: Provinsi

en: State / county
id_ID: Propinsi / Daerah

en: Subject
id_ID: Judul

en: Subject (downloadable)
id_ID: Judul (dapat diunduh)

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Suburb
id_ID: Pinggir Kota

en: Sweden
id_ID: Swedia

en: Swedish Krona
id_ID: Krona Swedia

en: Swiss Franc
id_ID: Franc Swiss

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
id_ID: MODE UJI COBA DIAKTIFKAN. Gunakan kartu pengujian: %s

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
id_ID: Pembayaran melalui Simplify Commerce - gunakan simplify.js untuk membuat token kartu dan Simplify Commerce SDK. Membutuhkan SSL saat sandbox dinonaktifkan.

en: Tax
id_ID: Pajak

en: Tax Status
id_ID: Status Pajak

[ctx: Tax status]
en: None
id_ID: Tidak kena pajak

en: Taxable
id_ID: Kena pajak

en: Tehran  (تهران)
id_ID: Teheran (تهران)

en: Tel
id_ID: Telp

en: Telephone:
id_ID: Telepon:

en: Template file copied to theme.
id_ID: Berkas template telah disalin ke teme.

en: Template file deleted from theme.
id_ID: Berkas template telah dihapus dari teme.

en: Text
id_ID: Teks

en: Thai Baht
id_ID: Baht

en: Thank you for your order
id_ID: Terimakasih atas pesanan Anda

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
id_ID: Terima kasih atas pesanan Anda, klik tombol di bawah untuk membayar dengan kartu kredit menggunakan Simplify Commerce oleh MasterCard.

en: Thank you. Your order has been received.
id_ID: Terima kasih. Pesanan Anda telah diterima.

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
id_ID: Terima kasih telah membuat akun di %s. Nama pengguna Anda adalah <strong>%s</strong>

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
id_ID: Status pesanan "publish" sudah tidak ada di WooCommerce 2.2! Anda harus menggunakan post_status WooCommerce yang baru sebagai gantinya, <a href="%s">selengkapnya...</a>

en: The %s is not a valid URL
id_ID: %s bukan URL yang valid

en: The API key provided does not have read permissions
id_ID: API key yang diberikan tidak memiliki izin membaca

en: The API key provided does not have write permissions
id_ID: API key yang diberikan tidak memiliki izin menulis

en: The JSONP callback function is invalid
id_ID: Fungsi Callback JSONP tidak valid

en: The SKU already exists on another product
id_ID: SKU telah digunakan oleh produk lain

en: The callback_url need to be over SSL
id_ID: callback_url harus menggunakan SSL

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
id_ID: Keranjang telah diisi dengan produk dari pesanan Anda sebelumnya.

en: The coupon code already exists
id_ID: Kode kupon sudah ada

en: The customer cannot be deleted
id_ID: Pelanggan tidak dapat dihapus

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
id_ID: Alamat ini akan digunakan secara default di halaman checkout.

en: The handler for the route is invalid
id_ID: Handler untuk rute tidak valid

en: The maximum spend for this coupon is %s.
id_ID: Belanja maksimum untuk kupon ini adalah %s.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
id_ID: Belanja minimum untuk kupon ini adalah %s.

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
id_ID: Pesanan #%d dari %s telah dibatalkan. Pesanannya sebagai berikut:

en: The order note ID provided is not associated with the order
id_ID: ID catatan pesanan yang diberikan tidak sesuai dengan pesanan

en: The order refund ID provided is not associated with the order
id_ID: Pengembalian dana pesanan dengan ID yang diberikan tidak sesuai dengan pesanan

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
id_ID: Total pesanan telah diperbarui. Silakan konfirmasi pesanan Anda dengan menekan tombol Buat Pesanan di bawah halaman ini.

en: The product variation is invalid
id_ID: Variasi produk tidak valid

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
id_ID: Taksonomi shop_order_status sudah tidak ada di WooCommerce 2.2! Anda harus menggunakan post_status WooCommerce yang baru sebagai gantinya, <a href="%s">selengkapnya...</a>

en: There are %d left
id_ID: Tersedia %d

en: There are no reviews yet.
id_ID: Belum ada ulasan.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
id_ID: Tidak ada metode pengiriman yang tersedia. Silakan periksa lagi alamat Anda, atau hubungi kami jika Anda memerlukan bantuan.

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
id_ID: Ada beberapa masalah dengan produk dalam keranjang Anda (ditampilkan di atas). Silakan kembali ke halaman keranjang dan mengatasi masalah ini sebelum pembayaran.

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
id_ID: Biaya ini secara opsional dapat ditambahkan berdasarkan %sproduct shipping class%s.

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
id_ID: Tarif ini merupakan pengaturan tambahan pengiriman dengan biaya tambahan (berdasarkan tarif flat).

en: This %s cannot be deleted
id_ID: %s tidak dapat dihapus

en: This controls the description which the user sees during checkout.
id_ID: Bagian ini mengatur apa yang dapat dilihat pengguna saat berada di halaman checkout.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
id_ID: Ini adalah pengontrol baris judul email. Biarkan kosong untuk menggunakan judul yang sudah ada: <code>%s<code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
id_ID: Ini adalah pengontrol kepala utama email yang berisi notifikasi email. Biarkan kosong untuk menggunakan kepala email yang sudah ada: <code>%s</code>.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
id_ID: Ini mengontrol judul yang dilihat pengguna ketika melakukan checkout.

en: This coupon has expired.
id_ID: Kupon ini telah berakhir.

en: This email address is already registered.
id_ID: Alamat email ini sudah terdaftar sebelumnya.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
id_ID: Fungsi ini tidak boleh dipanggil sebelum woocommerce_init.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
id_ID: Ini adalah toko demo untuk keperluan percobaan &mdash; tidak ada pesanan yang akan diproses.

en: This is an order notification sent to customers containing their order details after payment.
id_ID: Ini adalah notifikasi pesanan dikirimkan kepada pelanggan, yang berisi rincian pesanan mereka setelah melakukan pembayaran.

en: This is not your download link.
id_ID: Ini bukan link pengunduhan Anda.

en: This is where store orders are stored.
id_ID: Di sinilah pesanan toko disimpan.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
id_ID: Di sinilah Anda dapat menambahkan kupon baru yang dapat digunakan oleh pelanggan di toko Anda.

en: This is where you can add new products to your store.
id_ID: Di sinilah Anda dapat menambahkan produk baru untuk toko Anda.

en: This order note cannot be deleted
id_ID: Catatan pesanan ini tidak dapat dihapus

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
id_ID: Status pesanan ini adalah &ldquo;%s&rdquo; &mdash; pesanan ini tidak dapat dibayar. Silakan hubungi kami jika Anda memerlukan bantuan.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
id_ID: Maaf, tidak ada stok untuk produk ini.

en: This product is protected and cannot be purchased.
id_ID: Produk ini dilindungi dan tidak dapat dibeli.

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
id_ID: Template ini telah diambil-alih oleh teme Anda dan dapat ditemukan di: <code>%s</code>.

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
id_ID: Variabel produk ini tidak mempunya variasi yang aktif jadi tidak dapat dipublikasikan. Ubah statusnya menjadi rancangan.

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
id_ID: Ini akan memberikan "%s" mengakses <strong>%s</strong> yang memungkinkan untuk:

en: Title
id_ID: Judul

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or %2$scancel and return to %1$s%3$s
id_ID: Untuk menyambung ke %1$s Anda perlu untuk masuk. Masuk ke toko Anda di bawah ini, atau %2$s batal dan kembali ke %1$s%3$s

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
id_ID: Untuk mengambil alih dan mengubah template email ini, salin <code>%s</code> ke folder teme Anda: <code>%s</code>.

en: To reset your password, visit the following address:
id_ID: Untuk mengatur ulang kata sandi Anda, kunjungi alamat berikut:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
id_ID: Untuk melacak pesanan Anda silakan masukkan ID Pesanan pada kotak di bawah ini, lalu tekan tombol "Lacak". ID Pesanan tercantum pada faktur pesanan Anda dan ada di email konfirmasi yang seharusnya sudah Anda terima.

en: Top Rated Products
id_ID: Produk Peringkat Teratas

en: Totals
id_ID: Total

en: Town / City
id_ID: Kota

en: Town / District
id_ID: Kecamatan

en: Track
id_ID: Lacak

en: Translations installed/updated successfully!
id_ID: terjemahan telah berhasil terpasang/diperbaharui!

en: Trinidad and Tobago
id_ID: Trinidad dan Tobago

en: Turkey
id_ID: Turki

en: Turkish Lira
id_ID: Lira Turki

en: US Dollars
id_ID: Dolar AS

en: Ukraine
id_ID: Ukraina

en: Ukrainian Hryvnia
id_ID: Hryvnia Ukraina

en: Unable to accept more than %s items for this request
id_ID: Tidak dapat menerima lebih dari %s produk untuk permintaan ini

en: Uncategorized
id_ID: Tak berkategori

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
id_ID: Sayangnya <strong>kami tidak mengirim ke %s</strong>. Silakan masukkan alamat pengiriman alternatif.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
id_ID: Maaf, pesanan tidak dapat diproses karena bank/toko menolak transaksi Anda.

en: United Arab Emirates
id_ID: Uni Emirat Arab

en: United Arab Emirates Dirham
id_ID: Dirham United Emirates Arab

en: United Kingdom (UK)
id_ID: Kerajaan Inggris (UK)

en: United States (US)
id_ID: Amerika Serikat (US)

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
id_ID: Pesanan belum dibayar telah dibatalkan - melewati batas waktu.

en: Unsupported request method
id_ID: Metode permintaan tidak didukung

en: Update %s
id_ID: Perbarui %s

en: Update Cart
id_ID: Perbarui Keranjang

en: Update Product Category
id_ID: Perbarui Kategori Produk

en: Update Product Tag
id_ID: Perbarui Tag Produk

en: Update Shipping Class
id_ID: Perbarui Kelas Pengiriman

en: Update Totals
id_ID: Perbarui Total:

en: Update country
id_ID: Ubah negara

en: Update totals
id_ID: Perbarui total

en: Uruguay
id_ID: Uruguai

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
id_ID: Gunakan argumen $args sebagai gantinya. Argumen yang usang akan dihapus pada WC 2.2.

en: Use as product image
id_ID: Gunakan sebagai gambar produk

en: User is missing.
id_ID: Pengguna tidak ditemukan.

en: Username
id_ID: Nama Pengguna

en: Username is required.
id_ID: Nama pengguna harus diisi.

en: Username or email
id_ID: Nama pengguna atau email

en: Username or email address
id_ID: Nama pengguna atau alamat email

en: Username: %s
id_ID: Nama Pengguna: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
id_ID: Pengguna diperlukan berbelanja sejumlah ini untuk mendapatkan pengiriman gratis (jika pengiriman gratis diaktifkan).

en: VAT
id_ID: PPN

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
id_ID: Kesalahan validasi: IPN PayPal direspon dari alamat email yang berbeda (%s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
id_ID: Kesalahan validasi: jumlah pembayaran PayPal tidak cocok (jumlah %s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
id_ID: Kesalahan validasi: jumlah pembayaran PayPal tidak cocok (gross %s).

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
id_ID: Kesalahan validasi: mata uang PayPal tidak cocok (kode %s).

en: Value
id_ID: Nilai

en: Variable product
id_ID: Produk variabel

en: Variation #%s of %s
id_ID: Variasi #%s dari %s

en: Variations
id_ID: Variasi

en: Vatican
id_ID: Vatikan

en: Very Poor
id_ID: Sangat Jelek

en: Vietnamese Dong
id_ID: Dong Vietnam

en: View
id_ID: Lihat

en: View Cart
id_ID: Keranjang

en: View Coupon
id_ID: Lihat Kupon

en: View Coupons
id_ID: Lihat Kupon

en: View Order
id_ID: Lihat Pesanan

en: View Product
id_ID: Lihat Produk

en: View Webhook
id_ID: Lihat Webhook

en: View Webhooks
id_ID: Lihat Webhooks

en: View WooCommerce API Docs
id_ID: Lihat Dokumen API WooCommerce

en: View WooCommerce Documentation
id_ID: Lihat Dokumentasi WooCommerce

en: View WooCommerce Settings
id_ID: Lihat Pengaturan WooCommerce

en: View and manage coupons
id_ID: Lihat dan kelola kupon

en: View and manage customers
id_ID: Lihat dan kelola pelanggan

en: View and manage orders and sales reports
id_ID: Lihat dan kelola laporan pesanan dan penjualan

en: View and manage products
id_ID: Lihat dan kelola produk

en: View coupons
id_ID: Lihat kupon

en: View customers
id_ID: Lihat pelanggan

en: View order: %s
id_ID: Lihat pesanan: %s

en: View orders and sales reports
id_ID: Lihat laporan pesanan dan penjualan

en: View products
id_ID: Lihat produk

en: View template
id_ID: Tampilkan template

en: Visit Premium Customer Support Forum
id_ID: Kunjungi Forum Bantuan Pelanggan Premium

en: Wallis and Futuna
id_ID: Wallis dan Futuna

en: We were unable to process your order, please try again.
id_ID: Kami tidak dapat memproses pesanan Anda, silakan coba lagi.

en: Webhook created on %s
id_ID: Webhook dibuat pada %s

[ctx: Webhook created on date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
id_ID: %d %b %Y @ %H:%M

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
id_ID: URL penyampaian webhook harus URL yang valid, diawali dengan http:// atau https://

en: Webhook topic is required and must be valid
id_ID: Topik webhooks harus diisi dan valid

en: Webhook topic must be valid
id_ID: Topik webhook harus valid

en: Weight
id_ID: Berat

en: Welcome to {site_title}
id_ID: Selamat datang di {site_title}

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
id_ID: Azerbaijan Barat (آذربایجان غربی)

en: Western Australia
id_ID: Australia Barat

en: Western Sahara
id_ID: Sahara Barat

en: Western Samoa
id_ID: Samoa Barat

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
id_ID: Berapa biaya yang ingin Anda bebankan untuk pengiriman lokal, diabaikan jika Anda memilih gratis. Biarkan kosong untuk menonaktifkan.

en: What is PayPal?
id_ID: Apa itu PayPal?

en: What zip/post codes are available for local delivery?
id_ID: Kode pos apa saja yang tersedia untuk pengiriman lokal?

en: What zip/post codes are available for local pickup?
id_ID: Kodepos mana saja yang disediakan untuk pengambilan lokal?

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
id_ID: WooCommerce API. Masukkan consumer key di kolom pengguna dan consumer secret di kolom kata sandi

en: WooCommerce Cart
id_ID: WooCommerce Keranjang

en: WooCommerce Price Filter
id_ID: Woocommerce Filter Harga

en: WooCommerce Product Categories
id_ID: Woocommerce Kategori Produk

en: WooCommerce Product Search
id_ID: WooCommerce Pencarian Produk

en: WooCommerce Product Tags
id_ID: WooCommerce Produk Tag

en: WooCommerce Products
id_ID: WooCommerce Produk

en: WooCommerce Recent Reviews
id_ID: WooCommerce Ulasan Terbaru

en: WooCommerce Recently Viewed
id_ID: Woocommerce Yang Sudah Dilihat

en: WooCommerce Top Rated Products
id_ID: Woocommerce Produk Peringkat Teratas

en: Write
id_ID: Tulis

en: Yemen
id_ID: Yaman

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
id_ID: Anda sekarang masuk sebagai <strong>%s</strong>

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
id_ID: Anda dapat mengakses akun Anda untuk melihat pesanan dan mengganti kata sandi Anda di sini: %s.

en: You can only have 1 %s in your cart.
id_ID: Anda hanya boleh memiliki 1 %s dalam keranjang Anda.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
id_ID: Anda tidak dapat menambahkan &quot;%s&quot; ke keranjang karena stok produk ini kosong.

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
id_ID: Anda tidak dapat menambahkan &quot;%s&quot; lagi ke keranjang.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
id_ID: Anda tidak dapat menambahkan &quot;%s&quot; dengan jumlah tersebut ke dalam keranjang karena stok tidak cukup (sisa %s).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
id_ID: Anda tidak dapat menambahkan jumlah tersebut ke dalam keranjang &mdash; kami memiliki %s stok dan Anda sudah memiliki %s pada keranjang Anda.

en: You do not have permission to create coupons
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk membuat kupon

en: You do not have permission to create order notes
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk membuat catatan pesanan

en: You do not have permission to create order refunds
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk membuat pengembalian dana pesanan

en: You do not have permission to create orders
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk membuat pesanan

en: You do not have permission to create product attributes
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk membuat atribut produk

en: You do not have permission to create products
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk membuat produk

en: You do not have permission to create this customer
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk membuat pelanggan

en: You do not have permission to create webhooks
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk membuat webhooks

en: You do not have permission to delete product attributes
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk menghapus atribut produk

en: You do not have permission to delete this %s
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk menghapus %s

en: You do not have permission to delete this customer
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk menghapus pelanggan ini

en: You do not have permission to edit product attributes
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk mengubah atribut produk

en: You do not have permission to edit this %s
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk mengubah %s

en: You do not have permission to edit this customer
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk mengubah pelanggan ini

en: You do not have permission to read product attributes
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat atribut produk

en: You do not have permission to read product categories
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat kategori produk

en: You do not have permission to read the coupons count
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat jumlah kupon

en: You do not have permission to read the customers count
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat jumlah pelanggan

en: You do not have permission to read the orders count
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat jumlah pesanan

en: You do not have permission to read the products count
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat jumlah produk

en: You do not have permission to read the webhooks count
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat jumlah webhooks

en: You do not have permission to read this %s
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat %s

en: You do not have permission to read this customer
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat pelanggan ini

en: You do not have permission to read this report
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat laporan ini

en: You do not have permissions to access this page!
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk mengakses halaman ini!

en: You have not set up this type of address yet.
id_ID: Anda belum melakukan pengaturan alamat pada bagian ini.

en: You have received an order from %s.
id_ID: Anda telah menerima pesanan dari %s.

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
id_ID: Anda telah menerima pesanan dari %s. Pesanannya sebagai berikut:

en: You may also like&hellip;
id_ID: Anda mungkin juga suka&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
id_ID: Anda mungkin tertarik dengan&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
id_ID: Anda harus menerima Syarat &amp; Ketentuan kami.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
id_ID: Anda harus <a href="%s">masuk</a> untuk menulis ulasan.

en: You must be logged in to checkout.
id_ID: Anda harus masuk terlebih dahulu sebelum melakukan checkout.

en: You must be logged in to download files.
id_ID: Anda harus masuk sebelum mengunduh berkas.

en: Your Rating
id_ID: Penilaian Anda

en: Your Review
id_ID: Ulasan Anda

en: Your account on {site_title}
id_ID: Akun Anda di {site_title}

en: Your cart is currently empty.
id_ID: Keranjang Anda masih kosong.

en: Your comment is awaiting approval
id_ID: Komentar Anda sedang menunggu persetujuan

en: Your current password is incorrect.
id_ID: Kata sandi Anda saat ini salah.

en: Your details
id_ID: Rincian Anda

en: Your most used product tags in cloud format.
id_ID: Tag produk yang paling sering digunakan dalam format cloud.

en: Your order
id_ID: Pesanan Anda

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
id_ID: Pesanan Anda tidak dapat dibatalkan. Silakan hubungi kami jika Anda membutuhkan bantuan.

en: Your order has been fully refunded
id_ID: Pesanan Anda telah dikembalikan dananya secara penuh.

en: Your order has been partially refunded
id_ID: Pesanan Anda telah dikembalikan dananya sebagian.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
id_ID: Pesanan Anda telah diterima dan kini sedang diproses. Rincian informasi pesanan Anda ditampilkan di bawah sebagai referensi Anda:

en: Your order is complete
id_ID: Pesanan Anda telah selesai

en: Your order is complete - download your files
id_ID: Pesanan Anda telah selesai - unduh berkas Anda

en: Your order was cancelled.
id_ID: Pesanan Anda telah dibatalkan.

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
id_ID: Kata sandi Anda telah dihasilkan secara otomatis: <strong>%s</strong>

en: Your password has been reset.
id_ID: Kata sandi Anda sudah diatur ulang.

en: Your password is <strong>%s</strong>.
id_ID: Kata sandi Anda adalah <strong>%s</strong>.

en: Your {site_title} order from {order_date}
id_ID: Pesanan {site_title} Anda pada tanggal {order_date}

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
id_ID: Pesanan {site_title} Anda pada {order_date} telah dikembalikan dananya sebagian

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
id_ID: Pesanan {site_title} Anda pada {order_date} telah dikembalikan dananya

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
id_ID: Pesanan {site_title} Anda pada tanggal {order_data} sudah selesai.

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
id_ID: Pesanan {site_title} Anda pada tanggal {order_data} sudah selesai - unduh berkas Anda

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
id_ID: Pesanan {site_title} Anda pada tanggal {order_date}

en: Zero size file downloaded
id_ID: Berkas yang diunduh ukurannya nol

en: Zip
id_ID: Kodepos

en: [Remove]
id_ID: [Hapus]

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
id_ID: [{site_title}] Pesanan dibatalkan ({order_number})

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
id_ID: [{site_title}] Pesanan baru pelanggan ({order_number}) - {order_date}

en: ago
id_ID: yang lalu

en: and
id_ID: dan

en: and was completed
id_ID: dan sudah selesai

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
id_ID[0]: berdasarkan %s dari penilaian pelanggan

[ctx: breadcrumb]
en: Home
id_ID: Beranda

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
id_ID: oleh %1$s

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
id_ID: Penagihan

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
id_ID: Pengiriman

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
id_ID: %qyt% hasil tersedia, Gunakan tombol panah atas dan bawah untuk mengarahkan.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
id_ID: Gagal memuat

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
id_ID: Memuat hasil yang lebih banyak&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
id_ID: Tidak ada yang cocok

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
id_ID: Ada satu hasil yang tersedia, tekan enter untuk memilihnya.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
id_ID: Silakan hapus %qty% karakter

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
id_ID: Silakan hapus 1 karakter

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
id_ID: Silakan masukan %qty% karakter atau lebih

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
id_ID: Silakan masukkan 1 karakter atau lebih

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
id_ID: Mencari&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
id_ID: Anda hanya dapat memilih %qty% produk

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
id_ID: Anda hanya dapat memilih 1 produk

en: is a required field.
id_ID: harus diisi.

en: is invalid
id_ID: tidak valid

en: is not a valid email address.
id_ID: Alamat email tidak valid.

en: is not a valid phone number.
id_ID: Nomor telepon tidak valid.

en: is not valid. Please enter one of the following:
id_ID: tidak valid. Silakan masukkan salah satu dari berikut ini:

en: jS F Y
id_ID: j F Y

en: l jS \o\f F Y, h:ia
id_ID: l, j F Y, G:i

[ctx: label]
en: Search for:
id_ID: Pencarian untuk:

[ctx: min_price]
en: From:
id_ID: Dari:

en: out of %s5%s
id_ID: dari %s5%s

en: out of 5
id_ID: dari 5

en: pay
id_ID: bayar

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
id_ID: Nama apartemen, kantor, dll. (opsional)

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
id_ID: Catatan tentang pesanan Anda, misal: catatan khusus untuk pengiriman.

[ctx: placeholder]
en: Password
id_ID: Kata Sandi

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
id_ID: Cari Produk&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Street address
id_ID: Alamat

[ctx: placeholder]
en: Username
id_ID: Nama Pengguna

en: required
id_ID: harus diisi

[ctx: slug]
en: product
id_ID: produk

[ctx: slug]
en: product-category
id_ID: kategori-produk

[ctx: slug]
en: product-tag
id_ID: tag-produk

[ctx: slug]
en: uncategorized
id_ID: tak-berkategori

[ctx: submit button]
en: Search
id_ID: Cari

en: to
id_ID: ke

en: to the
id_ID: ke

en: verified owner
id_ID: pemilik terverifikasi
