WooCommerce - en to fr_FR translation catalogue (1469 entries)

en: &#197;land Islands
fr_FR: Aland Islands

en: Albania
fr_FR: Albanie

en: Algeria
fr_FR: Algérie

en: Andorra
fr_FR: Andorre

en: Antarctica
fr_FR: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr_FR: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr_FR: Argentine

en: Armenia
fr_FR: Arménie

en: Australia
fr_FR: Australie

en: Austria
fr_FR: Autriche

en: Barbados
fr_FR: Barbades

en: Belarus
fr_FR: Biélorussie

en: Belgium
fr_FR: Belgique

en: Bermuda
fr_FR: Bermudes

en: Bolivia
fr_FR: Bolivie

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
fr_FR: Saba, Saint-Eustache et Bonaire

en: Bosnia and Herzegovina
fr_FR: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr_FR: Île Bouvet

en: Brazil
fr_FR: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr_FR: Territoire britannique de l'océan Indien

en: British Virgin Islands
fr_FR: Îles Vierges britanniques

en: Bulgaria
fr_FR: Bulgarie

en: Cambodia
fr_FR: Cambodge

en: Cameroon
fr_FR: Cameroun

en: Cape Verde
fr_FR: Cap Vert

en: Cayman Islands
fr_FR: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr_FR: République Centrafricaine

en: Chad
fr_FR: Tchad

en: Chile
fr_FR: Chili

en: China
fr_FR: Chine

en: Cocos (Keeling) Islands
fr_FR: Îles Cocos

en: Colombia
fr_FR: Colombie

en: Comoros
fr_FR: Comores

en: Cook Islands
fr_FR: Îles Cook

en: Croatia
fr_FR: Croatie

en: Cura&Ccedil;ao
fr_FR: Curaçao

en: Cyprus
fr_FR: Chypre

en: Czech Republic
fr_FR: République Tchèque

en: Denmark
fr_FR: Danemark

en: Dominica
fr_FR: Dominique

en: Dominican Republic
fr_FR: République Dominicaine

en: Ecuador
fr_FR: Équateur

en: Egypt
fr_FR: Égypte

en: El Salvador
fr_FR: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr_FR: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr_FR: Erythrée

en: Estonia
fr_FR: Estonie

en: Ethiopia
fr_FR: Éthiopie

en: Falkland Islands
fr_FR: Îles Falkland

en: Faroe Islands
fr_FR: Îles Féroé

en: Finland
fr_FR: Finlande

en: French Guiana
fr_FR: Guyane Française

en: French Polynesia
fr_FR: Polynésie Française

en: French Southern Territories
fr_FR: Terres Australes Françaises

en: Gambia
fr_FR: Gambie

en: Georgia
fr_FR: Géorgie

en: Germany
fr_FR: Allemagne

en: Greece
fr_FR: Grèce

en: Greenland
fr_FR: Groenland

en: Grenada
fr_FR: Grenade

en: Guernsey
fr_FR: Guernesey

en: Guinea
fr_FR: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr_FR: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr_FR: Guyane

en: Heard Island and McDonald Islands
fr_FR: Îles Heard-et-MacDonald

en: Hungary
fr_FR: Hongrie

en: Iceland
fr_FR: Islande

en: India
fr_FR: Inde

en: Indonesia
fr_FR: Indonésie

en: Republic of Ireland
fr_FR: République d'Irlande

en: Isle of Man
fr_FR: Île de Man

en: Israel
fr_FR: Israël

en: Italy
fr_FR: Italie

en: Ivory Coast
fr_FR: Côte-d'Ivoire

en: Jamaica
fr_FR: Jamaïque

en: Japan
fr_FR: Japon

en: Jordan
fr_FR: Jordanie

en: Kuwait
fr_FR: Koweït

en: Latvia
fr_FR: Lettonie

en: Lebanon
fr_FR: Liban

en: Libya
fr_FR: Libye

en: Lithuania
fr_FR: Lituanie

en: Macao S.A.R., China
fr_FR: Macao S.A.R., Chine

en: Macedonia
fr_FR: Macédoine

en: Malaysia
fr_FR: Malaisie

en: Malta
fr_FR: Malte

en: Marshall Islands
fr_FR: Îles Marshall

en: Mauritania
fr_FR: Mauritanie

en: Mauritius
fr_FR: Maurice

en: Mexico
fr_FR: Mexique

en: Micronesia
fr_FR: Micronésie

en: Moldova
fr_FR: Moldavie

en: Mongolia
fr_FR: Mongolie

en: Morocco
fr_FR: Maroc

en: Namibia
fr_FR: Namibie

en: Netherlands
fr_FR: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr_FR: Antilles Néerlandaises

en: New Caledonia
fr_FR: Nouvelle-Calédonie

en: New Zealand
fr_FR: Nouvelle-Zélande

en: Norfolk Island
fr_FR: Île Norfolk

en: North Korea
fr_FR: Corée du Nord

en: Norway
fr_FR: Norvège

en: Palestinian Territory
fr_FR: Territoire Palestinien

en: Papua New Guinea
fr_FR: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr_FR: Pérou

en: Poland
fr_FR: Pologne

en: Reunion
fr_FR: La Réunion

en: Romania
fr_FR: Roumanie

en: Russia
fr_FR: Russie

en: Saint Barth&eacute;lemy
fr_FR: Saint Barthélemy

en: Saint Helena
fr_FR: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr_FR: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr_FR: Sainte-Lucie

en: Saint Martin (French part)
fr_FR: Saint-Martin (partie française)

en: Saint Martin (Dutch part)
fr_FR: Saint-Martin (partie néerlandaise)

en: Saint Pierre and Miquelon
fr_FR: Saint Pierre et Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr_FR: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
fr_FR: Sao Tomé-et-Principe

en: Saudi Arabia
fr_FR: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr_FR: Sénégal

en: Serbia
fr_FR: Serbie

en: Singapore
fr_FR: Singapour

en: Slovakia
fr_FR: Slovaquie

en: Slovenia
fr_FR: Slovénie

en: Solomon Islands
fr_FR: Îles Salomon

en: Somalia
fr_FR: Somalie

en: South Africa
fr_FR: Afrique du Sud

en: South Georgia/Sandwich Islands
fr_FR: Géorgie du Sud / îles Sandwich

en: South Korea
fr_FR: Corée du Sud

en: South Sudan
fr_FR: Soudan du Sud

en: Spain
fr_FR: Espagne

en: Sudan
fr_FR: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr_FR: Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr_FR: Suède

en: Switzerland
fr_FR: Suisse

en: Syria
fr_FR: Syrie

en: Tanzania
fr_FR: Tanzanie

en: Thailand
fr_FR: Thailande

en: Trinidad and Tobago
fr_FR: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr_FR: Tunisie

en: Turkey
fr_FR: Turquie

en: Turkmenistan
fr_FR: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr_FR: Îles Turques et Caïques

en: United Arab Emirates
fr_FR: Émirats Arabes Unis

en: United Kingdom (UK)
fr_FR: Royaume-Uni (UK)

en: United States (US)
fr_FR: Etats-Unis (USA)

en: Wallis and Futuna
fr_FR: Wallis et Futuna

en: Western Sahara
fr_FR: Sahara occidental

en: Western Samoa
fr_FR: Samoa-Occidental

en: Zambia
fr_FR: Zambie

en: Consumption tax
fr_FR: Taxe de consommation

en: Ciudad Aut&oacute;noma de Buenos Aires
fr_FR: Ville autonome de Buenos Aires

en: Catamarca
fr_FR: Province de Catamarca

en: Chaco
fr_FR: Province du Chaco

en: Chubut
fr_FR: Province de Chubut

en: C&oacute;rdoba
fr_FR: Cordoba

en: Corrientes
fr_FR: Province de Corrientes

en: Entre R&iacute;os
fr_FR: Province d'Entre R&iacute;os

en: Formosa
fr_FR: Province de Formosa

en: Jujuy
fr_FR: Province de Jujuy

en: Misiones
fr_FR: Province de Misiones

en: Neuqu&eacute;n
fr_FR: Province de Neuquén

en: R&iacute;o Negro
fr_FR: Province de R&iacute;o Negro

en: Santiago del Estero
fr_FR: Province de Santiago del Estero

en: Tierra del Fuego
fr_FR: Terre de Feu

en: Tucum&aacute;n
fr_FR: Province de Tucum&aacute;n

en: British Columbia
fr_FR: Colombie-Britannique

en: New Brunswick
fr_FR: Nouveau-Brunswick

en: Newfoundland and Labrador
fr_FR: Terre-Neuve-et-Labrador

en: Northwest Territories
fr_FR: Territoires du Nord-Ouest

en: Nova Scotia
fr_FR: Nouvelle-Écosse

en: Prince Edward Island
fr_FR: Île du Prince-Édouard

en: Quebec
fr_FR: Québec

en: Yukon Territory
fr_FR: Yukon

en: Inner Mongolia / &#20839;&#33945;&#21476;
fr_FR: Mongolie-intérieure / &#20839;&#33945;&#21476;

en: A Coru&ntilde;a
fr_FR: La Corogne

en: Almer&iacute;a
fr_FR: Almeria

en: Asturias
fr_FR: Asturies

en: Baleares
fr_FR: Les Bal&eacute;ares

en: Barcelona
fr_FR: Barcelone

en: C&aacute;diz
fr_FR: Cadix

en: Cantabria
fr_FR: Cantabrie

en: Girona
fr_FR: G&eacute;rone

en: Granada
fr_FR: Grenade

en: Gipuzkoa
fr_FR: Guipuscoa

en: M&aacute;laga
fr_FR: Malaga

en: Navarra
fr_FR: Navarre

en: Segovia
fr_FR: S&eacute;govie

en: Sevilla
fr_FR: S&eacute;ville

en: Tarragona
fr_FR: Tarragone

en: Valencia
fr_FR: Valence

en: Bizkaia
fr_FR: Biscaye

en: Zaragoza
fr_FR: Saragosse

en: Αττική
fr_FR: Attica

en: Ανατολική Μακεδονία και Θράκη
fr_FR: Macédoine-Orientale-et-Thrace

en: Κεντρική Μακεδονία
fr_FR: Macédoine-Centrale

en: Δυτική Μακεδονία
fr_FR: Macédoine-Occidentale

en: Ήπειρος
fr_FR: Épire

en: Θεσσαλία
fr_FR: Thessalie

en: Ιόνιοι Νήσοι
fr_FR: Ionian Islands

en: Δυτική Ελλάδα
fr_FR: Grèce-Occidentale

en: Στερεά Ελλάδα
fr_FR: Grèce-Centrale

en: Πελοπόννησος
fr_FR: Péloponnèse

en: Βόρειο Αιγαίο
fr_FR: Égée-Septentrionale

en: Νότιο Αιγαίο
fr_FR: Égée-Méridionale

en: Κρήτη
fr_FR: Crète

en: New Territories
fr_FR: Nouveaux Territoires

en: Sumatera Utara
fr_FR: Sumatra du Nord

en: Sumatera Barat
fr_FR: Sumatra occidental

en: Kepulauan Riau
fr_FR: Îles Riau

en: Sumatera Selatan
fr_FR: Sumatra du Sud

en: Bangka Belitung
fr_FR: Îles Bangka Belitung

en: DKI Jakarta
fr_FR: Jakarta

en: Jawa Barat
fr_FR: Java occidental

en: Jawa Tengah
fr_FR: Java central

en: Jawa Timur
fr_FR: Java oriental

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
fr_FR: Yogyakarta

en: Nusa Tenggara Barat
fr_FR: Petites Îles de la Sonde occidentales

en: Nusa Tenggara Timur
fr_FR: Petites Îles de la Sonde orientales

en: Kalimantan Barat
fr_FR: Kalimantan occidental

en: Kalimantan Tengah
fr_FR: Kalimantan central

en: Kalimantan Timur
fr_FR: Kalimantan oriental

en: Kalimantan Selatan
fr_FR: Kalimantan du Sud

en: Kalimantan Utara
fr_FR: Nord Kalimantan

en: Sulawesi Utara
fr_FR: Sulawesi du Nord

en: Sulawesi Tengah
fr_FR: Sulawesi central

en: Sulawesi Tenggara
fr_FR: Sulawesi du Sud-Est

en: Sulawesi Barat
fr_FR: Sulawesi occidental

en: Sulawesi Selatan
fr_FR: Sulawesi du Sud

en: Maluku Utara
fr_FR: Moluques du Nord

en: Papua
fr_FR: Papouasie

en: Papua Barat
fr_FR: Papouasie occidentale

en: Jammu and Kashmir
fr_FR: Jammu-et-Cachemire

en: Telangana
fr_FR: Télangana

en: West Bengal
fr_FR: Bengale-Occidental

en: Andaman and Nicobar Islands
fr_FR: Îles Andaman-et-Nicobar

en: Dadar and Nagar Haveli
fr_FR: Dadra et Nagar Haveli

en: Daman and Diu
fr_FR: Daman et Diu

en: Pondicherry (Puducherry)
fr_FR: Pondichéry (Puducherry)

en: Agrigento
fr_FR: Agrigente

en: Alessandria
fr_FR: Alexandrie

en: Ancona
fr_FR: Anc&ocirc;ne

en: Aosta
fr_FR: Aoste

en: Bergamo
fr_FR: Bergame

en: Bologna
fr_FR: Bologne

en: Como
fr_FR: C&ocirc;me

en: Genova
fr_FR: G&ecirc;nes

en: Milano
fr_FR: Milan

en: Modena
fr_FR: Mod&egrave;ne

en: Napoli
fr_FR: Naples

en: Novara
fr_FR: Novare

en: Palermo
fr_FR: Palerme

en: Parma
fr_FR: Parme

en: Pisa
fr_FR: Pise

en: Ravenna
fr_FR: Ravenne

en: Roma
fr_FR: Rome

en: Siena
fr_FR: Sienne

en: Treviso
fr_FR: Tr&eacute;vise

en: Venezia
fr_FR: Venise

en: Verona
fr_FR: V&eacute;rone

en: Baja California
fr_FR: Basse-Californie

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
fr_FR: Municipalit&eacute; M&eacute:tropolitaine de Lima

en: Agusan del Norte
fr_FR: Agusan du Nord

en: Agusan del Sur
fr_FR: Agusan du Sud

en: Camarines Norte
fr_FR: Camarines Nord

en: Camarines Sur
fr_FR: Camarines Sud

en: Davao del Norte
fr_FR: Davao du Nord

en: Davao del Sur
fr_FR: Davao du Sud

en: Ilocos Norte
fr_FR: Ilocos Nord

en: Ilocos Sur
fr_FR: Ilocos Sud

en: Lanao del Norte
fr_FR: Lanao du Nord

en: Lanao del Sur
fr_FR: Lanao du Sud

en: Surigao del Norte
fr_FR: Surigao du Nord

en: Surigao del Sur
fr_FR: Surigao du Sud

en: Zamboanga del Norte
fr_FR: Zamboanga du Nord

en: Zamboanga del Sur
fr_FR: Zamboanga du Sud

en: Armed Forces (AA)
fr_FR: Forces armées américaines (AA°

en: Armed Forces (AE)
fr_FR: Forces armées américaines (AE)

en: Armed Forces (AP)
fr_FR: Forces armées américaines (AP)

en: US Virgin Islands
fr_FR: Îles Vierges des États-Unis

en: Eastern Cape
fr_FR: Cap-Oriental

en: Free State
fr_FR: État gratuit

en: Northern Cape
fr_FR: Cap-du-Nord

en: North West
fr_FR: Nord-Ouest

en: Western Cape
fr_FR: Cap-Occidental

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Backordered
fr_FR: En cours d'approvisionnement

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
fr_FR: &nbsp;<small>%s via %s</small>

en: Free!
fr_FR: Gratuit !

en: Subtotal:
fr_FR: Sous-total :

en: Discount:
fr_FR: Remise :

en: Shipping:
fr_FR: Expédition :

en: Fee
fr_FR: Frais

en: Payment Method:
fr_FR: Méthode de paiement :

en: Total:
fr_FR: Total :

en: Download %d
fr_FR: Téléchargement %d

en: Download
fr_FR: Téléchargement

en: Order status changed from %s to %s.
fr_FR: État de la commande modifiée de %s à %s

en: Item #%s variation #%s stock reduced from %s to %s.
fr_FR: Produit n°%s, variation # %s, stock réduit de %s à %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
fr_FR: L'élément n&deg;%s est en stock réduit de %s jusqu'à %s

en: Card Number
fr_FR: Numéro de la carte

en: Expiry (MM/YY)
fr_FR: Date d'expiration (MM/AA)

en: MM / YY
fr_FR: MM / AA

en: Card Code
fr_FR: Pictogramme

en: Add to cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Read more
fr_FR: Lire Plus

en: In stock
fr_FR: En stock

en: Only %s left in stock
fr_FR:  Plus que %s en stock

en: (can be backordered)
fr_FR: (peut être commandé)

en: %s in stock
fr_FR:  %s en stock

en: Available on backorder
fr_FR: Disponible sur commande

en: Out of stock
fr_FR: Produit épuisé

en: Rated %s out of 5
fr_FR: Note %s sur 5

en: out of 5
fr_FR: sur 5

en: Consumer Secret is invalid
fr_FR: La clé secrète utilisateur est invalide

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
fr_FR: API WooCommerce. Utilisez une clé client dans le champ identifiant et un secret client dans le champ mot de passe.

en: %s parameter is missing
fr_FR: Le paramètre %s est manquant

en: Consumer Key is invalid
fr_FR: La clé utilisateur est invalide

en: API user is invalid
fr_FR: L'API utilisateur n'est pas valide

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
fr_FR: Signature invalide - échec du tri des paramètres

en: Invalid Signature - signature method is invalid
fr_FR: Signature invalide - la méthode de signature est invalide

en: Invalid Signature - provided signature does not match
fr_FR: Signature invalide - la signature fournie ne correspond pas

en: Invalid timestamp
fr_FR: Horodatage invalide

en: Invalid nonce - nonce has already been used
fr_FR: Nonce invalide - le nonce a déjà été utilisé

en: The API key provided does not have read permissions
fr_FR: La clé d'API fournie ne possède pas les droits de lecture

en: The API key provided does not have write permissions
fr_FR: La clé d'API fournie ne possède pas les droits d'écriture

en: Invalid coupon ID
fr_FR: Identifiant Code promo invalide

en: You do not have permission to read the coupons count
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour lire le comptage des coupons

en: Invalid coupon code
fr_FR: Code promo invalide

en: No %1$s data specified to create %1$s
fr_FR: Aucune donnée %1$s spécifiée pour créer %1$s

en: You do not have permission to create coupons
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de créer des codes promotionnels

en: Missing parameter %s
fr_FR: Paramètre manquant %s

en: The coupon code already exists
fr_FR: Ce code promotionnel existe déjà

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
fr_FR: Type de code promo invalide - le type doit être un ce ceux-ci : %s

en: No %1$s data specified to edit %1$s
fr_FR: Aucune donnée %1$s spécifiée pour modifier %1$s

en: Failed to update coupon
fr_FR: Echec de la mise à jour du code promo

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
fr_FR: Aucune donnée %1$s spécifiée pour créer/modifier %1$s

en: Unable to accept more than %s items for this request
fr_FR: Impossible d'accepter plus de %s éléments pour cette demande

en: Invalid customer Email
fr_FR: Email client invalide

en: You do not have permission to read the customers count
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour lire le comptage des clients

en: You do not have permission to create this customer
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour cr&eacute;er ce client

en: Invalid customer ID
fr_FR: Identifiant client invalide

en: Invalid customer
fr_FR: Client invalide

en: You do not have permission to read this customer
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour accéder à ce client

en: You do not have permission to edit this customer
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour &eacute;diter ce client

en: You do not have permission to delete this customer
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour supprimer ce client

en: JSONP support is disabled on this site
fr_FR: Le support JSONP est d&eacute;sactiv&eacute; sur ce site

en: The JSONP callback function is invalid
fr_FR: L'appel @agrave; la fonction JSONP est non valide

en: You do not have permission to read the orders count
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour lire le comptage des commandes

en: You do not have permission to create orders
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de créer des commandes

en: Customer ID is invalid
fr_FR: L'ID client est invalide

en: Cannot create order: %s
fr_FR: Impossible de créer la commande : %s

en: Payment method ID and title are required
fr_FR: L'ID et le titre de la méthode de paiement sont requis

en: Provided order currency is invalid
fr_FR: La devise de commande fournie est invalide

en: Order ID is invalid
fr_FR: L'ID de commande est invalide

en: Order item ID is required
fr_FR: L'ID article de commande est requis

en: Order item ID provided is not associated with order
fr_FR: L'ID article fourni n'est pas associé à la commande

en: Product ID or SKU is required
fr_FR: L'ID ou l'UGS produit est requis

en: Product ID provided does not match this line item
fr_FR: L'ID produit fourni ne correspond pas à cette ligne d'article

en: The product variation is invalid
fr_FR: La variation de produit est invalide

en: Product is invalid
fr_FR: Le produit est invalide

en: Product quantity must be a positive float
fr_FR: La quantité de produit doit être un entier positif

en: Product quantity is required
fr_FR: La quantité de produit est requise

en: Cannot create line item, try again
fr_FR: Impossible de créer la ligne d'article, essayez de nouveau

en: Cannot update line item, try again
fr_FR: Impossible d'actualiser la ligne d'article, essayez de nouveau

en: Shipping total must be a positive amount
fr_FR: Le montant total de livraison doit être positif

en: Shipping method ID is required
fr_FR: L'ID de la méthode de livraison est requis

en: Cannot create shipping method, try again
fr_FR: Impossible de créer la méthode de livraison, essayez de nouveau

en: Cannot update shipping method, try again
fr_FR: Impossible de modifier la méthode de livraison, essayez de nouveau

en: Fee title is required
fr_FR: Le titre des frais est requis

en: Fee tax class is required when fee is taxable
fr_FR: La classe de TVA des frais est requise lorsque ces frais sont taxables

en: Cannot create fee, try again
fr_FR: Impossible de créer les frais, essayez de nouveau

en: Cannot update fee, try again
fr_FR: Impossible de modifier les frais, essayez de nouveau

en: Coupon discount total must be a positive amount
fr_FR: Le montant total de remise du code promo doit être positif

en: Coupon code is required
fr_FR: Un code promo est requis

en: Cannot create coupon, try again
fr_FR: Impossible de créer un code promo, essayez de nouveau

en: Cannot update coupon, try again
fr_FR: Impossible de modifier le code promo, essayez de nouveau

en: Invalid order note ID
fr_FR: L'ID de la note de commande est invalide

en: An order note with the provided ID could not be found
fr_FR: Une note de commande avec l'ID fourni ne peut être trouvée

en: You do not have permission to create order notes
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de créer des notes de commande

en: Order note is required
fr_FR: La note de commande est requise

en: Cannot create order note, please try again
fr_FR: Impossible de créer une note de commande, veuillez essayer de nouveau

en: The order note ID provided is not associated with the order
fr_FR: L'ID de note de commande fourni n'est pas associé à la commande

en: This order note cannot be deleted
fr_FR: Cette commande ne peut être supprimée

en: Permanently deleted order note
fr_FR: Note de commande définitivement supprimée

en: Invalid order refund ID
fr_FR: Identifiant de commande de remboursement invalide

en: An order refund with the provided ID could not be found
fr_FR: Aucune commande de remboursement avec l'identifiant fourni ne peut être trouvée

en: You do not have permission to create order refunds
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à créer des commandes de remboursement

en: Refund amount is required
fr_FR: Le montant de remboursement est requis

en: Refund amount must be positive
fr_FR: Le montant du remboursement doit être positif

en: Cannot create order refund, please try again
fr_FR: Impossible de créer une commande de remboursement, merci d'essayer de nouveau

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
fr_FR: Une erreur s'est produite en tentant de créer le remboursement en utilisant l'API de passerelle de paiement

en: The order refund ID provided is not associated with the order
fr_FR: L'identifiant de commande de remboursement n'est pas associé à la commande

en: You do not have permission to read the products count
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour lire le comptage des produits

en: You do not have permission to create products
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de créer des produits

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
fr_FR: Type de produit invalide - le type de produit doit être un de ceux ci : %s

en: You do not have permission to read product categories
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de voir les catégories de produit

en: Invalid product category ID
fr_FR: Identifiant de catégorie non valide

en: A product category with the provided ID could not be found
fr_FR: Une catégorie de produit avec l'identifiant fourni ne peut pas être trouvé

en: The SKU already exists on another product
fr_FR: L'UGS existe déjà sur un autre produit

en: Variation #%s of %s
fr_FR: Variation n&deg;%s sur %s

en: Placeholder
fr_FR: Etiquette

en: Invalid URL %s
fr_FR: URL %s invalide

en: Error getting remote image %s
fr_FR: Erreur en appelant l'image distante %s

en: Zero size file downloaded
fr_FR: Fichier vide téléchargé

en: You do not have permission to read product attributes
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de lire les attributs de produit

en: Invalid product attribute ID
fr_FR: ID d'attribut de produit non valide

en: A product attribute with the provided ID could not be found
fr_FR: Un attribut de produit avec l'ID fourni ne peut pas être trouvé

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
fr_FR: L'identifiant "%s" est trop long (28 caractères max.). Veuillez le raccourcir.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
fr_FR: L'identifiant "%s" n'est pas autorisé car c'est un terme réservé. Veuillez le changer.

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
fr_FR: L'identifiant "%s" est déjà utilisé. Veuillez le changer.

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
fr_FR: Type d'attribut de produit non valide - le type d'attribut de produit doit être un de ceux-ci : %s

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
fr_FR: Type d'attribut de produit order_by non valide - le type d'attribut de produit order_by doit être un de ceux-ci : %s

en: You do not have permission to create product attributes
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de créer des attributs de produit

en: You do not have permission to edit product attributes
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier des attributs de produit

en: Could not edit the attribute
fr_FR: Impossible de modifier l'attribut

en: You do not have permission to delete product attributes
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer des attributs de produit

en: Could not delete the attribute
fr_FR: Impossible de supprimer l'attribut

en: Deleted %s
fr_FR: %s Supprim&eacute;(s)

en: You do not have permission to read this report
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour lire ce rapport

en: Invalid %s ID
fr_FR: ID %s non valide

en: No %s found with the ID equal to %s
fr_FR: Pas de %s trouvé avec l'identifiant %s

en: Invalid %s
fr_FR: %s non valide

en: You do not have permission to read this %s
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour lire ce %s

en: You do not have permission to edit this %s
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour &eacute;diter ce %s

en: You do not have permission to delete this %s
fr_FR: Vous n'avez pas les droits suffisants pour supprimer ce %s

en: Permanently deleted customer
fr_FR: Client supprim&eacute; d&eacute;finitivement

en: The customer cannot be deleted
fr_FR: Le client ne peut être supprimé

en: This %s cannot be deleted
fr_FR: Ce %s ne peut être supprimé

en: Permanently deleted %s
fr_FR: %s Supprim&eacute;(s) définitevement

en: Invalid authentication method
fr_FR: M&eacute;thode d'authentification non valide

en: Unsupported request method
fr_FR: Méthode de demande non supportée

en: The handler for the route is invalid
fr_FR: Le gestionnaire de route est invalide

en: No route was found matching the URL and request method
fr_FR: Aucun itinéraire n'a été trouvé correspondant à l'URL et à la méthode de requête

en: You do not have permission to read the webhooks count
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de lire le nombre de crochets Web

en: You do not have permission to create webhooks
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de créer des crochets Web

en: Webhook topic is required and must be valid
fr_FR: Le sujet du crochet Web est requis et dois être valide

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
fr_FR: L'URL du crochet Web délivrée doit être une URL valide commençant par http:// ou https://

en: Webhook created on %s
fr_FR: Crochet Web créé le %s

en: Cannot create webhook: %s
fr_FR: Impossible de créer le crochet Web : %s

en: Webhook topic must be valid
fr_FR: Le sujet crochet Web doit être valide

en: Invalid webhook delivery ID
fr_FR: Identifiant crochet Web délivré invalide

en: Invalid webhook delivery
fr_FR: Crochet Web délivré invalide

en: Consumer Key is missing
fr_FR: La clé utilisateur est manquante

en: Consumer Secret is missing
fr_FR: La clé secrète utilisateur est manquante

en: Invalid product SKU
fr_FR: UGS invalide

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
fr_FR: Désolé, il y a eu un problème lors de la suppression du code promo.

en: Coupon has been removed.
fr_FR: Le code promo a été supprimé.

en: Sorry, your session has expired.
fr_FR: Désolé, votre session a expiré

en: Return to homepage
fr_FR: Retourner à l'accueil

en: Do not allow
fr_FR: Ne pas autoriser

en: Allow, but notify customer
fr_FR: Autoriser, mais avec notification client

en: Allow
fr_FR: Autoriser

en: File %d
fr_FR: Fichier %d

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
fr_FR: Aucun produit n'a eu son stock réduit - la gestion de leur stock peut ne pas être active.

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
fr_FR: Stock de l'élément n&deg;%s augmenté de %s à %s

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
fr_FR: Aucun produit n'a eu son stock augmenté - la gestion de leur stock peut ne pas être active.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Value
fr_FR: Valeurs

en: Delete note
fr_FR: Supprimer la note

en: Invalid refund amount
fr_FR: Montant de remboursement invalide

en: Refund failed
fr_FR: Remboursement échoué

en: Description is missing.
fr_FR: La description est manquante.

en: User is missing.
fr_FR: L'utilisateur est manquant.

en: Permissions is missing.
fr_FR: L'autorisation est manquante.

en: API Key updated successfully.
fr_FR: Clé API mise à jour avec succès.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
fr_FR: Clé API générée avec succès. Soyez certain de copier votre nouvelle clé API dès à présent. Vous ne serez pas en mesure de la voir de nouveau !

en: Revoke Key
fr_FR: Révoquer la clé

en: Dismiss this notice.
fr_FR: Rejeter cet avertissement.

en: Read
fr_FR: Lecture

en: Write
fr_FR: Ecriture

en: Read/Write
fr_FR: Lecture/Ecriture

en: View coupons
fr_FR: Voir les codes promo

en: View customers
fr_FR: Voir les clients

en: View orders and sales reports
fr_FR: Voir les commandes et les rapports de vente

en: View products
fr_FR: Voir Produits

en: Create webhooks
fr_FR: Créer des crochets Web

en: Create coupons
fr_FR: Créer des coupons

en: Create customers
fr_FR: Créer des clients

en: Create orders
fr_FR: Créer des commandes

en: Create products
fr_FR: Créer des produits

en: View and manage coupons
fr_FR: Voir et gérer les codes promo

en: View and manage customers
fr_FR: Voir et gérer les clients

en: View and manage orders and sales reports
fr_FR: Voir et gérer les commandes et les rapports de vente

en: View and manage products
fr_FR: Voir et gérer les produits

en: Invalid scope %s
fr_FR: Champ d'application non valide %s

en: The %s is not a valid URL
fr_FR: %s n'est pas une URL valide

en: The callback_url need to be over SSL
fr_FR: callback_url doit être en SSL

en: %s - API %s (created on %s at %s).
fr_FR: %s - API %s (créé le %s à %s).

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la requête et il est actuellement impossible d'envoyer les données client

en: API disabled!
fr_FR: API désactivée !

en: Invalid nonce verification
fr_FR: Vérification de jeton invalide

en: You do not have permissions to access this page!
fr_FR: Vous n'avez pas les permissions pour accéder à cette page !

en: Error: %s
fr_FR: Erreur : %s

en: Access Denied
fr_FR: Accès refusé

en: Error 404
fr_FR: Erreur 404

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: Produits identifiés &ldquo;%s&rdquo;

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: Sujets identifiés &ldquo;%s&rdquo;

en: Author: %s
fr_FR: Auteur : %s

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: Résultats de recherche pour &ldquo;%s&rdquo;

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
fr_FR: Pour que le <strong>cache de base de données</strong> fonctionne avec WooCommerce vous devez ajouter <code>_wc_session_</code> à l'option "Ignored Query Strings" dans les paramètres de W3 Total Cache <a href="%s">ici</a>.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
fr_FR: %s a été supprimé de votre panier il ne peut plus être acheté. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d'aide.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
fr_FR: Un produit qui n'est plus disponible a été supprimé de votre panier.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
fr_FR: Désolé, "%s"  n'est pas en stock. Veuillez modifier votre panier et essayez à nouveau. Nous nous excusons pour ce désagrément.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
fr_FR: Désolé, nous n'avons pas assez de  "%s" en stock pour honorer votre commande (%s en stock). Modifier votre panier svp et essayez encore. Nous sommes désolés pour ce désagrément.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
fr_FR: Désolé, nous n'avons pas assez de  "%s" en stock pour honorer votre commande. Veuillez modifier votre panier ou essayez à nouveau dans %d minutes. Nous sommes désolés pour ce désagrément.

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
fr_FR: Get cart ne peut pas être appelé avant l'action wp_loaded.

en: View Cart
fr_FR: Voir Panier

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
fr_FR: Vous ne pouvez ajouter &quot;%s&quot; au panier.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
fr_FR: Désolé, ce produit ne peut être acheté.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
fr_FR: Vous ne pouvez ajouter &quot;%s&quot; au panier car nous n'en avons plus en stock.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter cette quantité de &quot;%s&quot; au panier car il n'y a pas assez de stock (reste %s).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter cette quantité dans le panier &mdash; nous en avons %s en stock et vous en avez déjà %s dans votre panier.

en: Cheatin&#8217; huh?
fr_FR: Alors on triche ?

en: Account username
fr_FR: Nom d'utilisateur du compte

en: Account password
fr_FR: Mot de passe du compte

en: Order Notes
fr_FR: Notes de la commande

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
fr_FR: Erreur %s : impossible de créer la commande. Veuillez essayer de nouveau.

en: We were unable to process your order, please try again.
fr_FR: Nous n'avons pas pu traiter votre commande, veuillez essayer de nouveau.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
fr_FR: Désolé, votre session a expiré. <a href="%s" class="wc-backward">Retourner à l'accueil</a>

en: is a required field.
fr_FR: est un champ requis.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
fr_FR: Entrez un code postal/ZIP valide, svp.

en: is not a valid phone number.
fr_FR: n'est pas un numéro de téléphone valide.

en: is not a valid email address.
fr_FR: n'est pas une adresse email valide.

en: is not valid. Please enter one of the following:
fr_FR: n'est pas valide. Veuillez entrer une des valeurs suivantes :

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
fr_FR: Vous devez accepter nos conditions g&eacute;n&eacute;rales.

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
fr_FR: Malheureusement <strong>nous ne livrons pas %s</strong>. Veuillez saisir une adresse de livraison alternative.

en: Invalid shipping method.
fr_FR: Méthode de livraison non valide.

en: Invalid payment method.
fr_FR: Méthode de paiement non valide.

en: Please rate the product.
fr_FR: Donnez une note au produit svp.

en: to the
fr_FR: pour le

en: to
fr_FR: pour

en: the
fr_FR: le

en: VAT
fr_FR: TVA

en: Tax
fr_FR: Taxe

en: (incl. VAT)
fr_FR: (T.T.C.)

en: (incl. tax)
fr_FR: (incluant la TVA)

en: (ex. VAT)
fr_FR: (H.T.)

en: (ex. tax)
fr_FR: (ex. taxe)

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Company Name
fr_FR: Nom de l'entreprise

en: Country
fr_FR: Pays

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Town / City
fr_FR: Ville

en: State / County
fr_FR: État / Comté

en: Postcode / Zip
fr_FR: Code Postal

en: Suburb
fr_FR: Banlieue

en: Postcode
fr_FR: Code Postal

en: State
fr_FR: État

en: Region
fr_FR: Région

en: Town / District
fr_FR: Ville / Quartier

en: County
fr_FR: Comté

en: Prefecture
fr_FR: Préfecture

en: Municipality
fr_FR: Municipalité

en: Zip
fr_FR: Code postal

en: Email Address
fr_FR: Adresse email

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Coupon code applied successfully.
fr_FR: Code promo appliqué avec succès.

en: Coupon code removed successfully.
fr_FR: Code promo supprim&eacute; avec succès.

en: Coupon is not valid.
fr_FR: Code promo invalide.

en: Coupon "%s" does not exist!
fr_FR: Le code promo "%s" n'existe pas !

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
fr_FR: Désolé, il semblerait que le code promo "%s" soit invalide - il vient d'être retiré de votre commande.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
fr_FR: Désolé, il semblerait que le code promo "%s" n'est pas le vôtre - il vient d'être retiré de votre commande.

en: Coupon code already applied!
fr_FR: Code promo déjà appliqué !

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
fr_FR: Désolé, le code promo "%s" a déjà été appliqué et ne peut être utilisé conjointement avec d'autres codes promo.

en: Coupon usage limit has been reached.
fr_FR: La limite d'utilisation du code promo a été atteinte.

en: This coupon has expired.
fr_FR: Ce code promo est expiré.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
fr_FR: Le minimum de dépense pour ce code promo est %s.

en: The maximum spend for this coupon is %s.
fr_FR: La dépense maximale pour ce code promo est %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
fr_FR: Désolé, ce code promo ne s'applique pas au contenu de votre panier.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
fr_FR: Désolé, ce code promo n'est pas applicable aux produits : %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
fr_FR: Désolé, ce code promo n'est pas applicable aux catégories : %s.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
fr_FR: Désolé, ce code promo ne s'applique pas aux articles en promotion.

en: Coupon does not exist!
fr_FR: Code promo inexistant !

en: Please enter a coupon code.
fr_FR: Veuillez entrer un code promo.

en: Invalid download link.
fr_FR: Lien de téléchargement invalide.

en: Invalid order.
fr_FR: Commande non valide

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
fr_FR: Désolé, vous avez atteint le nombre limite de téléchargements pour ce fichier

en: Sorry, this download has expired
fr_FR: Désolé, ce téléchargement a expiré

en: You must be logged in to download files.
fr_FR: Vous devez être identifié pour télécharger des fichiers.

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Log in to Download Files
fr_FR: Se connecter pour télécharger les fichiers

en: This is not your download link.
fr_FR: Ceci n'est pas votre lien de téléchargement.

en: No file defined
fr_FR: Aucun fichier défini

en: File not found
fr_FR: Fichier non trouvé

en: Go to homepage
fr_FR: Retourner à l'accueil

en: Tel
fr_FR: Tél.

en: Customer details
fr_FR: Détails du client

en: Your details
fr_FR: Vos détails

en: Product low in stock
fr_FR: Produit avec stock faible

en: %s is low in stock.
fr_FR: %s a un stock faible.

en: There are %d left
fr_FR: Il en reste %d

en: Product out of stock
fr_FR: Produit non disponible

en: %s is out of stock.
fr_FR: %s est en rupture de stock.

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
fr_FR: %s unités de %s ont été réservées dans la commande # %s.

en: Address changed successfully.
fr_FR: Adresse modifiée avec succès

en: Please enter your name.
fr_FR: Veuillez entrer votre nom.

en: Please provide a valid email address.
fr_FR: Veuillez entrer un email valide.

en: This email address is already registered.
fr_FR: Cet email est déja enregistré.

en: Your current password is incorrect.
fr_FR: Le mot de passe actuel est incorrect.

en: Please fill out all password fields.
fr_FR: Veuillez renseigner tous les champs de mot de passe.

en: Please enter your current password.
fr_FR: Veuillez saisir votre mot de passe actuel.

en: Please re-enter your password.
fr_FR: Veuillez ré-entrez votre mot de passe.

en: New passwords do not match.
fr_FR: Les nouveaux mots de passe ne correspondent pas.

en: Account details changed successfully.
fr_FR: Détails du compte modifiés avec succès.

en: Payment method added.
fr_FR: Méthode de paiement ajoutée.

en: %s removed. %sUndo?%s
fr_FR: %s supprimé. %sAnnuler ?%s

en: Item
fr_FR: Article

en: You can only have 1 %s in your cart.
fr_FR: Vous pouvez seulement avoir 1 %s dans votre panier.

en: Cart updated.
fr_FR: Panier mis à jour

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
fr_FR: Le panier a été rempli avec les articles de votre commande précédente.

en: Order cancelled by customer.
fr_FR: Commande annulée par le client

en: Your order was cancelled.
fr_FR: Votre commande a été annulée

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
fr_FR: Votre commande ne peut plus être annulée. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d'aide.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
fr_FR: Veuillez choisir la quantité d'articles que vous souhaitez ajouter à votre pannier&hellip;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
fr_FR: Veuillez choisir un produit à ajouter à votre panier&hellip;

en: %s is a required field | %s are required fields
fr_FR[0]: %s est un champ requis
fr_FR[1]: %s sont des champs requis

en: Please choose product options&hellip;
fr_FR: Choisissez les options produit svp &hellip;

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Username is required.
fr_FR: Nom d'utilisateur requis

en: Password is required.
fr_FR: Mot de passe requis

en: A user could not be found with this email address.
fr_FR: Il n'y a pas d'utilisateur enregistré avec cette adresse email.

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
fr_FR: Vous êtes actuellement connecté en tant que <strong>%s</strong>

en: Please enter your password.
fr_FR: Entrez votre mot de passe, svp.

en: Passwords do not match.
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Anti-spam field was filled in.
fr_FR: Le champ anti-spam a été rempli.

en: Please select a rating
fr_FR: Veuillez sélectionner un classement

en: Error processing checkout. Please try again.
fr_FR: Erreur lors du traitement de la commande. Veuillez essayer de nouveau.

en: required
fr_FR: requis

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
fr_FR: Désolé, aucun produit ne répond à vos critères. Veuillez choisir une combinaison différente.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
fr_FR: Désolé, ce produit n'est pas disponible. Veuillez choisir une combinaison différente.

en: Select an option&hellip;
fr_FR: Sélectionnez une option&hellip;

en: Customer
fr_FR: Client

en: Shop Manager
fr_FR: Gestionnaire Boutique

en: View WooCommerce Settings
fr_FR: Voir les paramètres WooCommerce

en: View WooCommerce Documentation
fr_FR: Voir la documentation WooCommerce

en: Docs
fr_FR: Documentation

en: View WooCommerce API Docs
fr_FR: Voir les documentations API WooCommerce

en: API Docs
fr_FR: Documentations API

en: Visit Premium Customer Support Forum
fr_FR: Visitez le forum support des clients premium

en: Premium Support
fr_FR: Support Premium

en: Failed to install/update the translation:
fr_FR: Échec de l'installation/mise à jour de la traduction :

en: Seems you don't have permission to do this!
fr_FR: Il semblerait que vous n'ayez pas l'autorisation de faire cela !

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
fr_FR: Une erreur d'authentification est apparue lors de la mise à jour de la traduction. Veillez essayer de nouveau ou configurer vos %sparamètres de mise à jour%s.

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
fr_FR: Désolé mais il n'y a pas de traduction disponible pour votre langue =/

en: Translations installed/updated successfully!
fr_FR: Traductions installées/mises à jour avec succès !

en: (Includes %s)
fr_FR: (Inclus %s)

en: Product Categories
fr_FR: Catégories

en: Product Category
fr_FR: Catégorie Produit

en: Search Product Categories
fr_FR: Recherche catégories

en: All Product Categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: Parent Product Category
fr_FR: Catégorie Produit Parente

en: Parent Product Category:
fr_FR: Catégorie Produit Parente :

en: Edit Product Category
fr_FR: Modifier Produit Parente

en: Update Product Category
fr_FR: Mise à Jour Catégorie Produit

en: Add New Product Category
fr_FR: Ajouter une nouvelle catégorie de produit

en: New Product Category Name
fr_FR: Nouveau Nom Catégorie Produit

en: Product Tags
fr_FR: Étiquettes Produit

en: Product Tag
fr_FR: Étiquette Produit

en: Search Product Tags
fr_FR: Chercher des étiquettes

en: All Product Tags
fr_FR: Toutes les Étiquettes Produit

en: Edit Product Tag
fr_FR: Modifier Étiquette Produit

en: Update Product Tag
fr_FR: Mise à Jour Étiquette Produit

en: Add New Product Tag
fr_FR: Ajouter une nouvelle étiquette produit

en: New Product Tag Name
fr_FR: Nouvelle Étiquette Produit

en: Popular Product Tags
fr_FR: Étiquettes produit populaires

en: Separate Product Tags with commas
fr_FR: Séparez les étiquettes produit par des virgules

en: Add or remove Product Tags
fr_FR: Ajouter ou supprimer des étiquettes produit

en: Choose from the most used Product tags
fr_FR: Choisissez parmi les étiquettes produit les plus utilisées

en: No Product Tags found
fr_FR: Aucune étiquette produit trouvée

en: Shipping Classes
fr_FR: Classes de livraison

en: Shipping Class
fr_FR: Classe de livraison

en: Search Shipping Classes
fr_FR: Recherche des classes de livraison

en: All Shipping Classes
fr_FR: Toutes les classes de livraison

en: Parent Shipping Class
fr_FR: Classe de livraison parente

en: Parent Shipping Class:
fr_FR: Classe de livraison parente :

en: Edit Shipping Class
fr_FR: Editer la classe de livraison

en: Update Shipping Class
fr_FR: Actualiser la classe de livraison

en: Add New Shipping Class
fr_FR: Ajouter une nouvelle classe de livraison

en: New Shipping Class Name
fr_FR: Nouveau nom de classe de livraison

en: Search %s
fr_FR: Recherche %s

en: All %s
fr_FR: Tous %s

en: Parent %s:
fr_FR: Parent %s :

en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: Update %s
fr_FR: Actualiser %s

en: Add New %s
fr_FR: Nouveau %s

en: New %s
fr_FR: Nouveau %s

en: Products
fr_FR: Produits

en: Product
fr_FR: Produit

en: Add Product
fr_FR: Ajouter produit

en: Add New Product
fr_FR: Ajouter un nouveau produit

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Product
fr_FR: Modifier Produit

en: New Product
fr_FR: Nouveau Produit

en: View Product
fr_FR: Voir Produit

en: Search Products
fr_FR: Recherche produits

en: No Products found
fr_FR: Aucun produit trouvé

en: No Products found in trash
fr_FR: Aucun produit trouvé dans la corbeille

en: Parent Product
fr_FR: Produit parent

en: Product Image
fr_FR: Image produit

en: Set product image
fr_FR: Définir l'image produit

en: Remove product image
fr_FR: Enlever l'image produit

en: Use as product image
fr_FR: Utiliser comme image produit

en: This is where you can add new products to your store.
fr_FR: Ceci est l'endroit où vous pouvez ajouter des nouveaux produits dans votre boutique.

en: Orders
fr_FR: Commandes

en: Order
fr_FR: Commande

en: Add Order
fr_FR: Ajouter commande

en: Add New Order
fr_FR: Nouvelle commande

en: Edit Order
fr_FR: Modifier commande

en: New Order
fr_FR: Nouvelle commande

en: View Order
fr_FR: Voir la commande

en: Search Orders
fr_FR: Recherche commandes

en: No Orders found
fr_FR: Aucune commande trouvée

en: No Orders found in trash
fr_FR: Aucune commande trouvée dans la corbeille

en: Parent Orders
fr_FR: Commandes Parentes

en: This is where store orders are stored.
fr_FR: Voici où les produits sont stockés

en: Refunds
fr_FR: Remboursements

en: Coupons
fr_FR: Codes Promo

en: Coupon
fr_FR: Code Promo

en: Add Coupon
fr_FR: Ajouter un Code Promo

en: Add New Coupon
fr_FR: Ajouter un nouveau Code Promo

en: Edit Coupon
fr_FR: Modifier le Code Promo

en: New Coupon
fr_FR: Nouveau Code Promo

en: View Coupons
fr_FR: Voir les Codes Promo

en: View Coupon
fr_FR: Voir le Code Promo

en: Search Coupons
fr_FR: Recherche Codes Promo

en: No Coupons found
fr_FR: Aucun Code Promo trouvé

en: No Coupons found in trash
fr_FR: Aucun Code Promo trouvé dans la corbeille

en: Parent Coupon
fr_FR: Code Promo parent

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
fr_FR: Voici où vous pouvez ajouter de nouveaux codes promo que vos clients peuvent utiliser dans votre boutique.

en: Webhooks
fr_FR: Crochets Web

en: Webhook
fr_FR: Crochet Web

en: Add Webhook
fr_FR: Ajouter crochet Web

en: Add New Webhook
fr_FR: Ajouter un nouveau crochet Web

en: Edit Webhook
fr_FR: Modifier crochet Web

en: New Webhook
fr_FR: Nouveau crochet Web

en: View Webhooks
fr_FR: Voir les crochets Web

en: View Webhook
fr_FR: Voir le crochet Web

en: Search Webhooks
fr_FR: Rechercher des crochets Web

en: No Webhooks found
fr_FR: Aucun crochet Web trouvé

en: No Webhooks found in trash
fr_FR: Aucun crochet Web trouvé dans la corbeille

en: Parent Webhook
fr_FR: Crochet Web parent

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Attente de paiement <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Attente de paiement <span class="count">(%s)</span>

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: En cours <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: En cours <span class="count">(%s)</span>

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: En attente <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: En attente <span class="count">(%s)</span>

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Terminée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Terminées <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Annulée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Annulées <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Remboursée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Remboursées <span class="count">(%s)</span>

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Echouée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Echouées <span class="count">(%s)</span>

en: Buy product
fr_FR: Acheter le produit

en: Read More
fr_FR: Lire Plus

en: Select options
fr_FR: Choix des options

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
fr_FR: Ce produit variable n'a pas de variation active et ne peut être publié. Le statut passe à brouillon.

en: Pay for Order
fr_FR: Payer la commande

en: Order Received
fr_FR: Commande reçue

en: Order #%s
fr_FR: Commande # %s

en: Edit Account Details
fr_FR: Modifier le compte

en: Edit Address
fr_FR: Modifier adresse

en: Add Payment Method
fr_FR: Ajouter m&eacute:thode de paiement

en: Lost Password
fr_FR: Mot de passe perdu

en: Cancelled order
fr_FR: Commande annulée

en: Cancelled order emails are sent to the recipient list when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
fr_FR: Les emails de commandes annulées sont envoyés à la liste de destinataires lorsque les commandes ont été marquées annulées (si elles étaient précédemment en attente de paiement ou en attente).

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
fr_FR: [{site_title}] Commande annulée ({order_number})

en: Enable/Disable
fr_FR: Activer/Désactiver

en: Enable this email notification
fr_FR: Activer cette notification par email

en: Recipient(s)
fr_FR: Destinataire(s)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
fr_FR: Entrez les destinataires (séparés par une virgule) pour cet email. Par défaut à <code>%s</code>.

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
fr_FR: Ceci détermine la ligne sujet de l'email. Laisser vide pour utiliser le sujet par défaut :  <code>%s</code>.

en: Email Heading
fr_FR: Entête de l'email

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
fr_FR: Ceci détermine l'entête principale contenue dans la notification par email. Laisse vide pour utiliser l'entête par défaut : <code>%s</code>.

en: Email type
fr_FR: Type d'email

en: Choose which format of email to send.
fr_FR: Choisissez quel format d'email envoyer.

en: Completed order
fr_FR: Commande terminée

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
fr_FR: Les emails de commandes terminées sont expédiés aux clients lorsque les commandes sont marquées terminées et indiquent généralement que leurs commandes ont été expédiées.

en: Your order is complete
fr_FR: Votre commande est terminée

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
fr_FR: Votre commande du {order_date} sur {site_title} est complète

en: Your order is complete - download your files
fr_FR: Votre commande est terminée - téléchargez vos fichiers

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
fr_FR: Votre commande du {order_date} sur {site_title} est complète - Téléchargez vos fichiers

en: Defaults to <code>%s</code>
fr_FR: Par défaut à <code>%s</code>

en: Subject (downloadable)
fr_FR: Sujet (téléchargeable)

en: Email Heading (downloadable)
fr_FR: Entête de l'email (téléchargeable)

en: Customer invoice
fr_FR: Facture client

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
fr_FR: Les emails de facture client peuvent être envoyés aux clients, contenant les informations de commande et les liens de paiement.

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
fr_FR: Facture de la commande {order_number} du {order_date}

en: Invoice for order {order_number}
fr_FR: Facture de la commande {order_number}

en: Your {site_title} order from {order_date}
fr_FR: Votre commande sur {site_title} du {order_date}

en: Order {order_number} details
fr_FR: Détails de la commande {order_number}

en: Email Subject
fr_FR: Sujet de l'e-mail

en: Email Subject (paid)
fr_FR: Sujet de l'e-mail (payée)

en: Email Heading (paid)
fr_FR: Entête de l'e-mail (payée)

en: Email Type
fr_FR: Type d'e-mail

en: New account
fr_FR: Nouveau compte

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
fr_FR: Les emails de "nouveau compte" client sont envoyés lorsqu'un client s'enregistre depuis les pages commande ou mon compte.

en: Your account on {site_title}
fr_FR: Votre compte sur {site_title}

en: Welcome to {site_title}
fr_FR: Bienvenue sur {site_title}

en: Customer note
fr_FR: Note client

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
fr_FR: Les emails de notes client sont expédiés lorsque vous ajoutez une note à une commande.

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
fr_FR: Note ajoutée à votre commande du {order_date} sur {site_title}

en: A note has been added to your order
fr_FR: Une note a été ajoutée à votre commande

en: Processing order
fr_FR: Commande en cours

en: This is an order notification sent to customers containing their order details after payment.
fr_FR: Ceci est une notification de commande envoyée aux clients après le paiement et contenant les détails de la commande.

en: Thank you for your order
fr_FR: Merci pour votre commande

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
fr_FR: Reçu de votre commande du {order_date} sur {site_title}

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
fr_FR: Votre commande du {order_date} sur {site_title} a été partiellement remboursée

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
fr_FR: Votre commande du {order_date} sur {site_title} a été remboursée

en: Your order has been fully refunded
fr_FR: Votre commande a été totalement remboursée

en: Your order has been partially refunded
fr_FR: Votre commande a été partiellement remboursée

en: Partially Refunded order
fr_FR: Commande partiellement remboursée

en: Order partially refunded emails are sent to customers when their orders are partially refunded.
fr_FR: Les emails de commandes partiellement remboursées sont envoyés aux clients lorsque leurs commandes sont partiellement remboursées.

en: Refunded order
fr_FR: Commande remboursée

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are marked refunded.
fr_FR: Les emails de commandes remboursées sont envoyés aux clients lorsque leurs commandes sont indiquées remboursées.

en: Full Refund Subject
fr_FR: Sujet remboursement total

en: Partial Refund Subject
fr_FR: Sujet remboursement partiel

en: Full Refund Email Heading
fr_FR: Entête de l'email remboursement total

en: Partial Refund Email Heading
fr_FR: Entête de l'email remboursement partiel

en: Reset password
fr_FR: Réinitialisation du mot de passe

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
fr_FR: Les e-mails de "réinitialisation du mot de passe" client sont expédiés lorsque les clients réinitialisent leur mot de passe.

en: Password Reset for {site_title}
fr_FR: Réinitialisation du mot de passe pour {site_title}

en: Password Reset Instructions
fr_FR: Instructions de réinitialisation de mot de passe

en: New order
fr_FR: Nouvelle commande

en: New order emails are sent to the recipient list when an order is received.
fr_FR: Les e-mails de nouvelles commandes sont envoyés à la liste des destinataires lorsqu'une commande est reçue.

en: New customer order
fr_FR: Nouvelle commande client

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
fr_FR: [{site_title}] Nouvelle commande client ({order_number}) - {order_date}

en: Plain text
fr_FR: Texte brut

en: Multipart
fr_FR: Multi-parties

en: Could not write to template file.
fr_FR: Ne peut être écrit sur le fichier modèle.

en: Template file copied to theme.
fr_FR: Fichier modèle copié dans le thème.

en: Template file deleted from theme.
fr_FR: Fichier modèle supprimé du thème.

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
fr_FR: Échec de l'action. Veuillez rafraichir la page et essayer de nouveau.

en: HTML template
fr_FR: Modèle HTML

en: Plain text template
fr_FR: Modèle texte brut

en: Delete template file
fr_FR: Supprimer le fichier modèle

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
fr_FR: Ce modèle a été écrasé par votre thème et ne peut être trouvé dans : <code>%s</code>.

en: Copy file to theme
fr_FR: Copier le fichier dans le thème

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
fr_FR: Pour écraser et modifier ce modèle d'email, copiez <code>%s</code> dans le dossier de votre thème : <code>%s</code>.

en: File was not found.
fr_FR: Fichier non trouvé.

en: View template
fr_FR: Voir le modèle

en: Hide template
fr_FR: Cacher le modèle

en: Are you sure you want to delete this template file?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce fichier modèle ?

en: BACS
fr_FR: Virement bancaire

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
fr_FR: Autoriser les paiements par virement bancaire.

en: Enable Bank Transfer
fr_FR: Activer le Virement Bancaire

en: Title
fr_FR: Titre

en: This controls the title which the user sees during checkout.
fr_FR: Cela détermine le titre que les utilisateurs verront durant la commande.

en: Direct Bank Transfer
fr_FR: Virement Bancaire

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
fr_FR: Méthode de paiement que le client vera lors du passage de la commande.

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
fr_FR: Effectuez le paiement directement depuis votre compte bancaire. Veuillez utiliser l'identifiant de votre commande comme référence du paiement. Votre commande ne sera pas expédiée tant que les fonds ne seront pas reçus.

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
fr_FR: Instructions qui seront ajoutés à la page de remerciement et dans les emails.

en: Sort Code
fr_FR: Code guichet

en: Account Details
fr_FR: Détails du compte

en: Account Name
fr_FR: Nom du Compte

en: Account Number
fr_FR: Numéro du Compte

en: Bank Name
fr_FR: Nom de la Banque

en: + Add Account
fr_FR: + Ajouter compte

en: Remove selected account(s)
fr_FR: Supprimer les comptes sélectionnés

en: Our Bank Details
fr_FR: Nos détails bancaires

en: Awaiting BACS payment
fr_FR: En attente de paiement BACS

en: Bank Transit Number
fr_FR: Numéro de domiciliation de la banque

en: Bank Code
fr_FR: Code banque

en: Routing Number
fr_FR: Numéro de routage

en: Cheque
fr_FR: Chèque

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
fr_FR: Autorise les paiements par chèque. Pourquoi voudriez-vous prendre des chèques ? Et bien, vous ne l'utiliserez peut-être pas, mais cela vous permet de faire des tests d'achats pour tester les emails de commande et les pages « remerciement », etc..

en: Enable Cheque Payment
fr_FR: Activer le Paiement par Chèque

en: Cheque Payment
fr_FR: Paiement par Chèque

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
fr_FR: Veuillez envoyer votre chèque à Nom Boutique, Rue Boutique, Code Postal Boutique, Ville Boutique, Pays Boutique. Votre commande sera traitée à réception de votre règlement.

en: Awaiting cheque payment
fr_FR: En attente règlement par chèque

en: Cash on Delivery
fr_FR: Paiement à la livraison

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
fr_FR: Demandez à vos clients de payer en espèces (ou par tout autre moyen) à la livraison.

en: Enable COD
fr_FR: Activer le paiement à la livraison

en: Enable Cash on Delivery
fr_FR: Activer le Paiement à la Livraison

en: Payment method description that the customer will see on your website.
fr_FR: Description de la méthode de paiement que le client verra sur votre site web.

en: Pay with cash upon delivery.
fr_FR: Payer en argent comptant à la livraison.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
fr_FR: Instructions qui seront ajoutées à la page de remerciements.

en: Enable for shipping methods
fr_FR: Activer les méthodes d'expédition

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
fr_FR: Si le paiement à la livraison est uniquement disponible pour certaines méthodes, le paramétrer ici. Laisser vide pour l'activer pour toutes les méthodes.

en: Select shipping methods
fr_FR: Choisir une méthode d'expédition

en: Accept for virtual orders
fr_FR: Accepter pour les commandes virtuelles

en: Accept COD if the order is virtual
fr_FR: Accepter le paiement à la livraison si les commandes sont virtuelles

en: Payment to be made upon delivery.
fr_FR: Paiement à effectuer à la livraison.

en: Proceed to PayPal
fr_FR: Payer avec PayPal

en: PayPal standard sends customers to PayPal to enter their payment information. PayPal IPN requires fsockopen/cURL support to update order statuses after payment. Check the %ssystem status%s page for more details.
fr_FR: PayPal standard envoi les clients sur PayPal pour saisir leurs informations de paiement. PayPal IPN nécessite le support de fsockopen/cURL pour actualiser les statuts de commandes après paiement. Vérifiez la page de %sstatut système%s pour plus de détails.

en: PayPal Acceptance Mark
fr_FR: Signe d'acceptation PayPal

en: What is PayPal?
fr_FR: Qu'est-ce PayPal ?

en: Gateway Disabled
fr_FR: Passerelle désactivée

en: PayPal does not support your store currency.
fr_FR: PayPal ne gère pas la monnaie de votre boutique.

en: Refunded %s - Refund ID: %s
fr_FR: Remboursée %s - Identifiant remboursement : %s

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
fr_FR: Erreur de validation : les devices ne correspondent pas (code %s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
fr_FR: Erreur de validation : les montants Paypal ne correspondent pas (brut %s).

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
fr_FR: Erreur de validation : réponse de Paypal IPN depuis un email différent (%s).

en: IPN payment completed
fr_FR: Paiement IPN complété

en: Payment pending: %s
fr_FR: Paiement en attente : %s

en: Payment %s via IPN.
fr_FR: Paiement %s via IPN

en: Payment for order #%s refunded/reversed
fr_FR: Paiement pour la commande # %s remboursé/reversé

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
fr_FR: La commande n&deg;%s a été marquée comme remboursée - Code explicatif Paypal : %s

en: Payment for order #%s reversed
fr_FR: Paiement pour la commande # %s reversé

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
fr_FR: La commande n°%s a été indiquée comme mise en attente à la suite d'un retour - Code explicatif PayPal : %s

en: Reversal cancelled for order #%s
fr_FR: Reversement annulé pour la commande # %s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
fr_FR: La commande # %s a eu un reversement annulé. Veuillez vérifier le statut du paiement et actualisez le statut de commande en conséquence : %s

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
fr_FR: Erreur de validation : les montants Paypal ne correspondent pas (amt %s).

en: PDT payment completed
fr_FR: Payement PDT complété

en: Shipping via %s
fr_FR: Livraison via %s

en: Enable PayPal standard
fr_FR: Activer PayPal standard

en: This controls the description which the user sees during checkout.
fr_FR: Ceci détermine la description que les utilisateurs verront durant le réglement.

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
fr_FR: Payer avec PayPal, vous pouvez payer avec votre carte de crédit si vous n'avez pas de compte PayPal.

en: PayPal Email
fr_FR: Email PayPal

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
fr_FR: Veuillez entrer votre adresse email PayPal, cela est nécessaire pour valider le paiement.

en: PayPal Sandbox
fr_FR: Bac à sable PayPal

en: Enable PayPal sandbox
fr_FR: Activer PayPal sandbox

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
fr_FR: La sandbox PayPal peut être utilisée pour les tests de paiement. Inscrivez-vous <a href="%s">ici</a> pour un compte développeur.

en: Debug Log
fr_FR: Log de Débugue

en: Enable logging
fr_FR: Activer l'enregistrement de logs

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
fr_FR: Log des événements Paypal, tels que les requêtes IPN, dans <code>%s</code>

en: Advanced options
fr_FR: Options avancées

en: Receiver Email
fr_FR: Email du Destinataire

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
fr_FR: Si votre email Paypal principal diffère de l'email Paypal saisi ci-dessus, entrez votre email principal de réception de votre compte Paypal ici. Il est utilisé pour valider les requêtes IPN.

en: PayPal Identity Token
fr_FR: Token d'Identité PayPal

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
fr_FR: Optionnellement activez le "Transfert de données de paiement" (Préférences > Mes ventes > Préférences de site marchand) puis copier votre jeton d'identité ici. Cela permettra aux paiements d'être vérifiés sans avoir besoin de l'IPN PayPal.

en: Invoice Prefix
fr_FR: Préfix de la facture

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
fr_FR: Veuillez entrer un préfix pour vos numéros de facture. Si vous utilisez votre compte PayPal pour de multiples boutiques, ce préfix doit être unique car PayPal ne permet pas les commandes avec le même numéro de commande.

en: Shipping Details
fr_FR: Détails de la livraison

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
fr_FR: Envoyer les détails de livraison à PayPal au lieu de ceux de facturation.

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
fr_FR: PayPal permet d'envoyer à une adresse. Si vous utilisez PayPal pour les étiquettes de livraison, vous pouvez préférer envoyer l'adresse de livraison plutôt que celle de facturation.

en: Address Override
fr_FR: Outrepasser l'adresse

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
fr_FR: Activez "address_override" pour éviter que l'adresse soit changée.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
fr_FR: PayPal vérifie les adresses donc ce paramètre peut causer des erreurs (nous recommandons de le laisser désactivé).

en: Payment Action
fr_FR: Action de paiement

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez capturer les fonds immédiatement ou uniquement autoriser le paiement.

en: Capture
fr_FR: Capturer

en: Authorize
fr_FR: Autoriser

en: Page Style
fr_FR: Page styles

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
fr_FR: Optionnellement entrez le nom de la page de styles que vous souhaitez utiliser. Ils sont définis dans votre compte PayPal.

en: Optional
fr_FR: Optionnel

en: API Credentials
fr_FR: Informations d'identification API

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
fr_FR: Entrez vos informations d'identification API pour procéder aux remboursement via PayPal. Découvrez comment accéder à vos informations d'identification API %sici%s.

en: API Username
fr_FR: Identifiant API

en: Get your API credentials from PayPal.
fr_FR: Obtenez vos informations d'identification API depuis PayPal.

en: API Password
fr_FR: Mot de passe API

en: API Signature
fr_FR: Signature API

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
fr_FR: Assurez-vous que vos informations de cartes bancaire sont correctes et vérifiez que votre navigateur est compatible avec JavaScript.

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
fr_FR: Développeurs : veuillez vous assurer que vous incluez jQuery et qu'il n'y a pas d'erreur JavaScript sur la page.

en: Error creating user in Simplify Commerce.
fr_FR: Erreur lors de la création d'un utilisateur dans Simplify Commerce.

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
fr_FR: Désolé, le minimum de commande autorisée est de 0.50 pour ce mode de paiement.

en: Customer not found
fr_FR: Client non trouvé

en: %s - Order #%s
fr_FR: %s - Commande # %s

en: Simplify payment error: %s
fr_FR: Erreur de paiement Simplify : %s

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
fr_FR: Paiement Simplify approuvé (ID : %s, Code Auth : %s)

en: Simplify payment declined
fr_FR: Paiement Simplify refusé

en: Payment was declined - please try another card.
fr_FR: Le paiement a été refusé - veuillez essayer une autre carte.

en: Simplify Transaction Failed (%s)
fr_FR: Transaction Simplify échouée (%s)

en: %s - Pre-order for "%s"
fr_FR: %s - Pré-commande pour "%s"

en: (Order #%s)
fr_FR: (Commande # %s)

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
fr_FR: Le paiement a été refusé - le client a besoin d'essayer une autre carte.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
fr_FR: Le paiement a été décliné par Simplify Commerce.

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
fr_FR: Accepter les paiements via Simplify Commerce - utilisez simplify.js pour créer des jetons de carte et le SDK Simplify Commerce. Nécessite SSL lorsque le bac à sable est désactivé.

en: Simplify Commerce by Mastercard
fr_FR: Simplify Commerce par Mastercard

en: Getting started
fr_FR: Pour commencer

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
fr_FR: Simplify Commerce est votre compte marchand et votre passerelle de paiement. Choisissez Simplify Commerce comme votre passerelle de paiement WooCommerce pour accéder à votre argent rapidement avec une puissante et  sécurisée solution de paiement soutenue par MasterCard.

en: Sign up for Simplify Commerce
fr_FR: Inscription à Simplify Commerce

en: Learn more
fr_FR: Lire plus

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
fr_FR: Erreur Simplify Commerce : Simplify Commerce requiert PHP 5.3 et supérieur. Vous utilisez la version %s.

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
fr_FR: Erreur Simplify Commerce : veuillez saisir vos clés publique et privée

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
fr_FR: Simplify Commerce est actif, mais l'option <a href="%s">forcer SSL</a> est inactive; votre commande ne sera pas sécurisée ! Veuillez activer SSL et vous assurer que votre serveur dispose d'un certificat SSL valide - Simplify Commerce ne fonctionnera qu'en mode bac à sable.

en: Enable Simplify Commerce
fr_FR: Activer Simplify Commerce

en: Credit card
fr_FR: Carte de crédit

en: Payment Mode
fr_FR: Mode de paiement

en: Enable Hosted Payments
fr_FR: Activer les paiements hébergés

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
fr_FR: Standard affichera les champs de carte bancaire sur votre boutique (SSL requis). %1$s Paiements hébergés affichera une boite de dialogue Simplify Commerce sur votre boutique (si SSL) ou redirigera le client sur une page hébergée Simplify Commerce (si non SSL). %1$s Note : les paiements hébergés nécessitent une nouvelle paire de clés API avec l'indicateur de paiement hébergé sélectionné. %2$sPour plus de détails vérifiez les documentations Simplify Commerce%3$s.

en: Hosted Payments
fr_FR: Paiements hébergés

en: Modal Color
fr_FR: Couleur boite de dialogue

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
fr_FR: Définir la couleur des boutons et titres sur la boite de dialogue.

en: Sandbox
fr_FR: Bac à sable

en: Enable Sandbox Mode
fr_FR: Activer le mode bac à sable

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
fr_FR: Placez la passerelle de paiement dans le mode bac à sable en utilisant les clés API bac à sable (les paiements ne seront réels).

en: Sandbox Public Key
fr_FR: Clé publique du bac à sable

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
fr_FR: Obtenez vos clés API depuis votre compte Simplify Commerce : Paramètres > Clés API.

en: Sandbox Private Key
fr_FR: Clé privée du bac à sable

en: Public Key
fr_FR: Clé publique

en: Private Key
fr_FR: Clé privée

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
fr_FR: MODE TEST ACTIF. Utilisez une carte de test : %s

en: Expiry Month
fr_FR: Mois d'expiration

en: Expiry Year
fr_FR: Année d'expiration

en: is invalid
fr_FR: est invalide

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
fr_FR: Merci pour votre commande, veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour payer avec une carte bancaire par l'intermédiaire de Simplify Commerce de MasterCard.

en: Pay Now
fr_FR: Payer maintenant

en: Cancel order &amp; restore cart
fr_FR: Annuler la commande et restaurer le panier

en: Refund was declined.
fr_FR: Le remboursement a été refusé.

en: %s - Subscription for "%s"
fr_FR: %s - Abonnement pour "%s"

en: Flat Rate
fr_FR: Taux Fixe

en: Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
fr_FR: La livraison à taux fixe vous permet de facturer des frais de livraison fixes.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
fr_FR: Saisir un coût (H.T.) ou une formule, ex. <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
fr_FR: Supporte les variables suivantes : <code>[qty]</code> = nombre d'articles, <code>[cost]</code> = prix des articles, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Frais calculés en pourcentage.

en: Enable this shipping method
fr_FR: Activer la méthode de livraison

en: Method Title
fr_FR: Titre de la méthode

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

en: All allowed countries
fr_FR: Tous les pays autorisés

en: Specific Countries
fr_FR: Pays spécifiques

en: Select some countries
fr_FR: Choisir les pays

en: Tax Status
fr_FR: État de la taxe

en: Cost
fr_FR: Coût

en: Shipping Class Costs
fr_FR: Coûts par classe de livraison

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
fr_FR: Ces coûts basés sur la %sclasse de livraison produit%s peuvent être ajoutés optionnellement.

en: "%s" Shipping Class Cost
fr_FR: "%s" coût par classe de livraison

en: No Shipping Class Cost
fr_FR: Aucun coût de classe de livraison

en: Calculation Type
fr_FR: Type de calcul

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
fr_FR: Par classe : frais d'envoi pour chaque classe de livraison

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
fr_FR: Par commande : frais d'envoi pour la classe de livraison la plus couteuse

en: Additional Rates
fr_FR: Taux Additionnels

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
fr_FR: Ces taux sont des options de livraison extra avec coûts additionnels (basés sur le taux fixe).

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
fr_FR: Une par ligne : Nom option | Coût additionnel [+- pourcents] | Par type (order, class ou item). Exemple : <code>Courrier prioritaire | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
fr_FR: Nom de l'option | Coût additionnel [+- Pourcent%] | Type de Coût (order, class ou item)

en: Free Shipping
fr_FR: Livraison Gratuite

en: Enable Free Shipping
fr_FR: Activer la livraison gratuite

en: Method availability
fr_FR: Méthode de disponibilité

en: Free Shipping Requires...
fr_FR: La livraison gratuite requiert...

en: A valid free shipping coupon
fr_FR: Un code promo de livraison gratuite valide

en: A minimum order amount (defined below)
fr_FR: Un montant minimum de commande (défini ci-dessous)

en: A minimum order amount OR a coupon
fr_FR: Un montant minimum de commande OU un coupon

en: A minimum order amount AND a coupon
fr_FR: Un montant minimum de commande ET un coupon

en: Minimum Order Amount
fr_FR: Montant minimum de commande

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
fr_FR: Les utilisateurs auront besoin de dépenser cette somme pour obtenir la livraison gratuite (si activée ci-dessus).

en: International Flat Rate
fr_FR: Taux fixe international

en: International Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
fr_FR: La livraison internationale à taux fixe vous permet de facturer des frais de livraison fixes.

en: Selected countries
fr_FR: Pays sélectionnés

en: Excluding selected countries
fr_FR: Exclure les pays sélectionnés

en: Local Delivery
fr_FR: Livraison locale

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
fr_FR: La livraison locale est une méthode simple de livraison pour expédier des commandes localement.

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable local delivery
fr_FR: Activer la livraison locale

en: Fee Type
fr_FR: Type de Frais

en: How to calculate delivery charges
fr_FR: Comment calculer les frais de livraison

en: Fixed amount
fr_FR: Montant fixe

en: Percentage of cart total
fr_FR: Pourcentage du total panier

en: Fixed amount per product
fr_FR: Montant fixe par produit

en: Delivery Fee
fr_FR: Frais de livraison

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
fr_FR: Quels frais voulez-vous facturer pour la livraison locale, ignorez si vous choisissez gratuit. Laissez vide pour désactiver.

en: Allowed Zip/Post Codes
fr_FR: Codes postaux authorisés

en: What zip/post codes are available for local delivery?
fr_FR: Quels codes postaux sont disponibles pour la livraison locale ?

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
fr_FR: Séparer les codes avec une virgule. Jokers acceptés, ex. <code>77*</code> acceptera le code 77100. Accepte également un motif, ex. <code>77___</code> acceptera 77100 mais pas 770000

en: Local Pickup
fr_FR: Point de vente

en: Local pickup is a simple method which allows customers to pick up orders themselves.
fr_FR: Point de vente est une méthode simple qui permet aux clients de récupérer leurs commandes eux-mêmes.

en: Enable local pickup
fr_FR: Activer le Point de vente

en: What zip/post codes are available for local pickup?
fr_FR: Quels codes postaux sont disponibles pour le retrait en boutique ?

en: Shipping costs updated.
fr_FR: Coûts d'expédition mis à jour.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
fr_FR: Commande invalide. Si vous avez un compte, veuillez vous identifier et essayer de nouveau.

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
fr_FR: L'état de cette commande est &ldquo;%s&rdquo;&mdash; et ne peut être finalisée. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d'assistance.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
fr_FR: Désolé, cette commande est invalide et ne peut être finalisée.

en: Order Number:
fr_FR: Numéro de commande :

en: Date:
fr_FR: Date :

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
fr_FR: Le total de la commande à été mis à jour. Confirmez votre commande svp en cliquant sur le bouton en bas de la page.

en: Your password has been reset.
fr_FR: Votre mot de passe a été réinitialisé.

en: Log in
fr_FR: Identification

en: Enter a username or e-mail address.
fr_FR: Saisissez un identifiant ou une adresse email.

en: Invalid username or e-mail.
fr_FR: Identifiant ou email invalide.

en: Password reset is not allowed for this user
fr_FR: La réinitialisation du mot de passe n'est pas authorisé pour cet utilisateur

en: Check your e-mail for the confirmation link.
fr_FR: Vérifiez votre email pour le lien de confirmation.

en: Invalid key
fr_FR: Touche invalide

en: Add a new payment method.
fr_FR: Ajouter une nouvelle méthode de paiement.

en: Please enter a valid order ID
fr_FR: Veuillez entrer un ID commande valide

en: Please enter a valid order email
fr_FR: Veuillez entrer un email de commande valide

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
fr_FR: Désolé, nous ne pouvons pas trouver cet identifiant de commande dans notre base de données.

en: Order Fully Refunded
fr_FR: Commande totalement remboursée

en: Select
fr_FR: Choix

en: Text
fr_FR: Texte

en: This product is protected and cannot be purchased.
fr_FR: Ce produit est protégé par mot de passe et ne pas être acheté.

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
fr_FR[0]: %s a été ajouté à votre panier.
fr_FR[1]: %s ont été ajoutés à votre panier.

en: Continue Shopping
fr_FR: Poursuivre les achats

en: and
fr_FR: et

en: Coupon:
fr_FR: Code promo :

en: Free shipping coupon
fr_FR: Code promo livraison gratuite

en: [Remove]
fr_FR: [Enlever]

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Order &ndash; %s
fr_FR: Commande &ndash; %s

en: Invalid order status
fr_FR: Statut de commande invalide

en: Invalid order ID
fr_FR: Identifiant commande invalide

en: United Arab Emirates Dirham
fr_FR: Dirham des Emirats Arabes Unis

en: Argentine Peso
fr_FR: Peso argentin

en: Australian Dollars
fr_FR: Dollars Australiens

en: Bangladeshi Taka
fr_FR: Taka bangladais

en: Brazilian Real
fr_FR: Real Brésilien

en: Bulgarian Lev
fr_FR: Lev Bulgare

en: Canadian Dollars
fr_FR: Dollars Canadiens

en: Chilean Peso
fr_FR: Peso chilien

en: Chinese Yuan
fr_FR: Yuan Chinois

en: Colombian Peso
fr_FR: Peso colombien

en: Czech Koruna
fr_FR: Couronne Tchèque

en: Danish Krone
fr_FR: Couronne danoise

en: Dominican Peso
fr_FR: Peso Dominicain

en: Hong Kong Dollar
fr_FR: Dollar Hong Kong

en: Croatia kuna
fr_FR: Croatian kuna

en: Hungarian Forint
fr_FR: Forint hongrois

en: Icelandic krona
fr_FR: Couronnes Islandaises

en: Indonesia Rupiah
fr_FR: Roupie Indonésienne

en: Indian Rupee
fr_FR: Roupie Indienne

en: Nepali Rupee
fr_FR: Roupie népalaise

en: Israeli Shekel
fr_FR: Shekel israélien

en: Japanese Yen
fr_FR: Yen Japonais

en: Lao Kip
fr_FR: Kip laotien

en: South Korean Won
fr_FR: Won sud-coréen

en: Malaysian Ringgits
fr_FR: Ringgits Malaisie

en: Mexican Peso
fr_FR: Peso Mexicain

en: Nigerian Naira
fr_FR: Naira nigérien

en: Norwegian Krone
fr_FR: Couronne Norvégienne

en: New Zealand Dollar
fr_FR: Dollar Nouvelle Zélande

en: Paraguayan Guaraní
fr_FR: Guaraní Paraguayen

en: Philippine Pesos
fr_FR: Peso Philippin

en: Polish Zloty
fr_FR: Zloty polonais

en: Pounds Sterling
fr_FR: Livres Sterling

en: Romanian Leu
fr_FR: Leu Roumain

en: Russian Ruble
fr_FR: Rouble Russe

en: Singapore Dollar
fr_FR: Dollar Singapour

en: South African rand
fr_FR: Rand Afrique du Sud

en: Swedish Krona
fr_FR: Couronne Suédoise

en: Swiss Franc
fr_FR: Franc Suisse

en: Taiwan New Dollars
fr_FR: Nouveaux Dollars de Taiwan

en: Thai Baht
fr_FR: Baht Thai

en: Turkish Lira
fr_FR: Lira Turc

en: Ukrainian Hryvnia
fr_FR: Hryvnia Ukrainienne

en: US Dollars
fr_FR: Dollars US

en: Vietnamese Dong
fr_FR: Dong Vietnamien

en: Egyptian Pound
fr_FR: Livre égyptienne

en: Cart Discount
fr_FR: Remise panier

en: Cart % Discount
fr_FR: Remise en % du panier

en: Product Discount
fr_FR: Remise produit

en: Product % Discount
fr_FR: Remise en % du produit

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
fr_FR: La taxonomie shop_order_status n'existe plus dans WooCommerce 2.2 ! Vous devez utiliser le nouveau WooCommerce post_status à la place, <a href="%s">en savoir plus...</a>

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
fr_FR: Le statut de commande "publish" n'existe plus dans WooCommerce 2.2 ! Vous devez utiliser le nouveau WooCommerce post_status à la place, <a href="%s">en savoir plus...</a>

en: This function should not be called before woocommerce_init.
fr_FR: Cette fonction ne doit pas être appelée avant woocommerce_init.

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
fr_FR: Commande impayée annulée - temps limite atteint.

en: Refund &ndash; %s
fr_FR: Remboursement &ndash; %s

en: Simple product
fr_FR: Produit simple

en: Grouped product
fr_FR: Produits groupés

en: External/Affiliate product
fr_FR: Produit externe/affiliation

en: Variable product
fr_FR: Produit variable

en: New products
fr_FR: Nouveaux produits

en: New products added to %s
fr_FR: Nouveaux produits ajoutés a %s

en: New products tagged %s
fr_FR: Nouveaux produits taggés avec %s

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
fr_FR: Ceci est une boutique de démonstration à des fins de test &mdash; Aucune commande ne sera honorée.

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: Résultats de recherche : &ldquo;%s&rdquo;

en: Default sorting
fr_FR: Tri par défaut

en: Sort by popularity
fr_FR: Tri par popularité

en: Sort by average rating
fr_FR: Trié par notes moyennes

en: Sort by newness
fr_FR: Tri par nouveauté

en: Sort by price: low to high
fr_FR: Tri par tarif croissant

en: Sort by price: high to low
fr_FR: Tri par tarif décroissant

en: Additional Information
fr_FR: Information Complémentaire

en: Reviews (%d)
fr_FR: Avis (%d)

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
fr_FR: Utilisez plutôt $args["posts_per_page"] en tableau. Les arguments dépréciés seront supprimés dans la version WC 2.2.

en: Place order
fr_FR: Commander

en: Select a country&hellip;
fr_FR: Choix du Pays&hellip;

en: Update country
fr_FR: Actualiser le pays

en: Select a state&hellip;
fr_FR: Choisissez un état&hellip;

en: Choose an option
fr_FR: Choisir une option

en: Select a category
fr_FR: Sélectionnez une catégorie

en: Uncategorized
fr_FR: Non classé

en: An account is already registered with your email address. Please login.
fr_FR: Un compte est déjà enregistré avec cette adresse email. Veuillez vous connecter.

en: Please enter a valid account username.
fr_FR: Veuillez saisir un identifiant de compte valide.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
fr_FR: Un compte est déjà enregistré avec ce nom d'utilisateur. Veuillez en choisir un autre.

en: Please enter an account password.
fr_FR: Veuillez saisir un mot de passe.

en: ERROR
fr_FR: ERREUR

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
fr_FR: Impossible de vous inscrire... veuillez nous contacter si vous continuez &agrave; avoir des probl&egrave;mes.

en: Paused
fr_FR: En pause

en: Disabled
fr_FR: Désactivée

en: Display the user's Cart in the sidebar.
fr_FR: Affiche le Panier du visiteur dans la barre latérale.

en: WooCommerce Cart
fr_FR: Panier WooCommerce

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Hide if cart is empty
fr_FR: Masquer si le panier est vide

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
fr_FR: Affiche les filtres par attributs actifs de manière à ce que les utilisateurs puissent les voir et les désactiver.

en: WooCommerce Layered Nav Filters
fr_FR: WooCommerce Filtres par attribut

en: Active Filters
fr_FR: Filtres actifs

en: Remove filter
fr_FR: Supprimer filtre

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
fr_FR: Affiche un attribut personnalisé dans un widget qui vous permet d'affiner la liste des produits lors de la visualisation des catégories de produits.

en: WooCommerce Layered Nav
fr_FR: WooCommerce Filtrage par attribut

en: Filter by
fr_FR: Filtré par

en: Attribute
fr_FR: Attribut

en: Display type
fr_FR: Type d'affichage

en: List
fr_FR: Liste

en: Dropdown
fr_FR: Déroulante

en: Query type
fr_FR: Type de requête

en: Any %s
fr_FR: Toute %s

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
fr_FR: Affiche un widget de filtre de prix glissant qui permet d'afficher la liste des produits en visualisant une catégorie de produits.

en: WooCommerce Price Filter
fr_FR: WooCommerce Filtre de Prix

en: Filter by price
fr_FR: Filtrer par prix

en: Min price
fr_FR: Prix min

en: Max price
fr_FR: Prix max

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Price:
fr_FR: Prix :

en: A list or dropdown of product categories.
fr_FR: Une liste ou un menu déroulant des catégories de produits

en: WooCommerce Product Categories
fr_FR: WooCommerce Catégories Produits

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: Category Order
fr_FR: Ordre categorie

en: Show as dropdown
fr_FR: Afficher menu déroulant

en: Show product counts
fr_FR: Afficher le nombre de produits

en: Show hierarchy
fr_FR: Afficher la hiérarchie

en: Only show children of the current category
fr_FR: Afficher uniquement les enfants de la catégorie actuelle

en: No product categories exist.
fr_FR: Aucune catégorie de produit.

en: A Search box for products only.
fr_FR: Une boîte de recherche uniquement pour les produits

en: WooCommerce Product Search
fr_FR: WooCommerce Recherche Produits

en: Your most used product tags in cloud format.
fr_FR: Vos étiquettes de produits les plus utilisées dans un format nuage

en: WooCommerce Product Tags
fr_FR: WooCommerce Étiquettes Produits

en: Display a list of your products on your site.
fr_FR: Affiche une liste de vos produits sur votre site.

en: WooCommerce Products
fr_FR: Produits WooCommerce

en: Number of products to show
fr_FR: Nombre de produits à afficher

en: Show
fr_FR: Afficher

en: All Products
fr_FR: Tous les produits

en: Featured Products
fr_FR: Produits Mis en Avant

en: On-sale Products
fr_FR: Produits en promotion

en: Price
fr_FR: Prix

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Sales
fr_FR: Ventes

en: ASC
fr_FR: CROISSANT

en: DESC
fr_FR: DECROISSANT

en: Hide free products
fr_FR: Masquer les produits gratuits

en: Show hidden products
fr_FR: Afficher les produits cachés

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
fr_FR: Affiche une liste des avis les plus récents sur votre site

en: WooCommerce Recent Reviews
fr_FR: WooCommerce Avis Récents

en: Recent Reviews
fr_FR: Avis Récents

en: Number of reviews to show
fr_FR: Nombre d'avis à afficher

en: Display a list of recently viewed products.
fr_FR: Affiche une liste des produits récemment vus

en: WooCommerce Recently Viewed
fr_FR: WooCommerce Récemment Consultés

en: Recently Viewed Products
fr_FR: Produits récemment consultés

en: Display a list of your top rated products on your site.
fr_FR: Affiche une liste de vos produits les mieux notés sur votre site.

en: WooCommerce Top Rated Products
fr_FR: WooCommerce Produits les mieux notés

en: Top Rated Products
fr_FR: Produits les mieux notés

en: %s would like to connect to your store
fr_FR: %s souhaite se connecter à votre site

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
fr_FR: Cela vous donnera un accès "%s" <strong>%s</strong> qui permettra de :

en: Logged in as %s
fr_FR: Connecté en tant que %s

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Approve
fr_FR: Approuver

en: Deny
fr_FR: Refuser

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or %2$scancel and return to %1$s%3$s
fr_FR: Pour vous connecter à %1$s vous devez être identifié. Identifiez-vous à votre boutique ci-dessous ou %2$sannulez et retournez à %1$s%3$s

en: Username or email address
fr_FR: Identifiant ou adresse email

en: Password
fr_FR: Mot de Passe

en: Application Authentication Request
fr_FR: Requête d'authentification d'application

en: Your cart is currently empty.
fr_FR: Votre panier est actuellement vide.

en: Return To Shop
fr_FR: Retour à la boutique

en: Shipping #%d
fr_FR: Livraison #%d

en: Shipping
fr_FR: Livraison

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
fr_FR: Veuillez utiliser le calculateur de frais de port pour voir les méthodes de livraison disponibles.

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
fr_FR: Veuillez poursuivre votre commande et saisir votre adresse complète pour voir s'il y a des méthodes de livraison disponibles.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
fr_FR: Veuillez remplir vos coordonnées pour voir les méthodes de livraison disponibles.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
fr_FR: Il n'y a aucune méthode de livraison disponible. Veuillez vérifier votre adresse ou contactez-nous si vous avez besoin d'aide.

en: Cart Totals
fr_FR: Total panier

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en:  (taxes estimated for %s)
fr_FR: (TVA estimée à %s)

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
fr_FR: Note : La livraison et la TVA sont estimées%s et seront mises à jour au cours de la commande selon vos informations de livraison et de facturation.

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Remove this item
fr_FR: Enlever cet élément

en: Coupon code
fr_FR: Code Promo

en: Apply Coupon
fr_FR: Appliquer le Code Promo

en: Update Cart
fr_FR: Mettre à jour le panier

en: You may be interested in&hellip;
fr_FR: Vous serez peut-être intéressé par&hellip;

en: No products in the cart.
fr_FR: Votre panier est vide.

en: Checkout
fr_FR: Commande

en: Proceed to Checkout
fr_FR: Procéder à la commande

en: Calculate Shipping
fr_FR: Calculer les frais d'expédition

en: State / county
fr_FR: État / Comté

en: City
fr_FR: Ville

en: Update Totals
fr_FR: Mettre à jour les totaux

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
fr_FR: Il y a quelques problèmes avec les articles dans votre panier (voir ci-dessus). Veuillez retourner sur la page du panier et résolvez ces problèmes avant de commander.

en: Return To Cart
fr_FR: Retour au panier

en: Billing &amp; Shipping
fr_FR: Facturation &amp; Expédition

en: Billing Details
fr_FR: Détails de la facturation

en: Create an account?
fr_FR: Créer un Compte ?

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
fr_FR: Créez un compte en entrant les informations ci-dessous. Si vous en possédez déjà un, connectez-vous en haut de la page.

en: You must be logged in to checkout.
fr_FR: Vous devez être identifié pour commander.

en: Your order
fr_FR: Votre commande

en: Have a coupon?
fr_FR: Avez-vous un code promo ?

en: Click here to enter your code
fr_FR: Cliquez ici pour entrer votre code

en: Returning customer?
fr_FR: Déjà client ?

en: Click here to login
fr_FR: Cliquez ici pour vous connecter

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
fr_FR: Si vous avez déjà acheté chez nous, veuillez entrer vos informations dans les champs ci-dessous. Si vous êtes un nouveau client, veuillez vous rendre à la section Facturation &amp; Livraison.

en: Qty
fr_FR: Qté

en: Totals
fr_FR: Totaux

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr_FR: Désolé, il semble qu'il n'y ai pas de méthodes de paiement disponibles pour votre localisation. Contactez nous, svp si vous avez besoin d'assistance ou si vous désirez effectuer un autre arrangement.

en: Pay for order
fr_FR: Payer la commande

en: Ship to a different address?
fr_FR: Expédier à une adresse différente ?

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
fr_FR: Veuillez entrer une adresse de livraison ci-haut pour voir les modes de paiement disponibles.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr_FR: Désolé, il semble qu'il n'y ai pas de méthode de règlement disponible pour votre état. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d'aide ou si vous désirez effectuer un autre arrangement.

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
fr_FR: Votre navigateur ne supporte pas JavaScript ou bien il est désactivé, assurez vous de cliquer sur le bouton <em>Mise à Jour Totaux</em> avant de passer votre commande. Vous pouvez être facturé plus que le montant indiqué ci-dessus si vous omettez de le faire.

en: Update totals
fr_FR: Mise à jour des totaux

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
fr_FR: J'ai lu et j'accepte les <a href="%s" target="_blank">conditions générales de vente</a>

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
fr_FR: Malheureusement votre commande ne peut être effectuée car la banque a décliné votre transaction.

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
fr_FR: S'il vous plaît essayez à nouveau votre achat ou allez sur la page de votre compte.

en: Please attempt your purchase again.
fr_FR: S'il vous plaît essayez à nouveau votre achat.

en: Pay
fr_FR: Payer

en: Thank you. Your order has been received.
fr_FR: Merci. Votre commande a été reçue.

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
fr_FR: La commande # %d du %s a été annulée. La commande était la suivante :

en: Order: %s
fr_FR: Commande : %s

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
fr_FR: Vous avez reçu une commande de %s. En voici le détail :

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
fr_FR: Bonjour. Votre récente commande sur %s a été complétée. Les détails de votre commande sont affichés ci-dessous :

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
fr_FR: Une commande a été crée pour vous sur %s. Pour régler cette commande, veuillez utiliser le lien suivant : %s

en: pay
fr_FR: payer

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
fr_FR: Merci pour la création d'un compte sur %s. Votre identifiant est <strong>%s</strong>.

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
fr_FR: Votre mot de passe a été automatiquement généré : <strong>%s</strong>

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
fr_FR: Vous pouvez accéder à l'espace de votre compte pour visualiser vos commandes et changer votre mot de passe ici : %s.

en: Hello, a note has just been added to your order:
fr_FR: Bonjour, une note vient juste d'être ajoutée à votre commande :

en: For your reference, your order details are shown below.
fr_FR: Pour votre information, les détails de votre commande sont affichés ci-dessous.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
fr_FR: Votre commande a été reçue et est maintenant en cours de traitement. Les détails de votre commande sont affichés ci-dessous :

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
fr_FR: Bonjour. Votre commande sur %s a été partiellement remboursée.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
fr_FR: Bonjour. Votre commande sur %s a été remboursée.

en: Amount Refunded
fr_FR: Montant remboursé

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
fr_FR: Quelqu'un a demandé que le mot de passe du compte suivant soit réinitialisé :

en: Username: %s
fr_FR: Nom d'utilisateur : %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
fr_FR: S'il s'agit d'une erreur, ignorez simplement cet email et rien ne se produira.

en: To reset your password, visit the following address:
fr_FR: Pour réinitialiser votre mot de passe, visitez l'adresse suivante :

en: Click here to reset your password
fr_FR: Cliquez ici pour réinitialiser votre mot de passe

en: Billing address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Shipping address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Order number: %s
fr_FR: Numéro de commande : %s

en: jS F Y
fr_FR: j M Y

en: View order: %s
fr_FR: Voir commande : %s

en: You have received an order from %s.
fr_FR: Vous avez reçu une commande de %s.

en: Your password is <strong>%s</strong>.
fr_FR: Votre mot de passe est <strong>%s</strong>.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
fr_FR: Bonjour. Votre commande sur %s a été remboursée. Les détails de votre commande sont affichés ci-dessous :

en: Quantity: %s
fr_FR: Quantité : %s

en: Cost: %s
fr_FR: Coût : %s

en: Username or email
fr_FR: Identifiant ou email

en: Remember me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Lost your password?
fr_FR: Mot de passe perdu ?

en: No products were found matching your selection.
fr_FR: Aucun produit ne correspond à votre sélection.

en: Showing the single result
fr_FR: Voici le seul résultat

en: Showing all %d results
fr_FR: Afficher tous les %d résultats

en: Sale!
fr_FR: Promo !

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr_FR: Désolé, il semblerait qu'il n'y ai pas de méthode de paiement qui supporte l'ajout d'une nouvelle méthode de paiement. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d'aide ou si vous désirez mettre en place une alternative.

en: First name
fr_FR: Prénom

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Email address
fr_FR: Adresse email

en: Password Change
fr_FR: Changement de mot de passe

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
fr_FR: Mot de passe actuel (laisser vide pour le conserver)

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
fr_FR: Nouveau mot de passe (laisser vide pour conserver l'actuel)

en: Confirm New Password
fr_FR: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les changements

en: Billing Address
fr_FR: Adresse de Facturation

en: Shipping Address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Save Address
fr_FR: Sauvegarder l'Adresse

en: Register
fr_FR: S'enregistrer

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
fr_FR: Mot de passe perdu ? Veuillez saisir votre identifiant ou votre adresse e-mail. Vous recevrez un lien par e-mail pour créer un nouveau mot de passe.

en: Enter a new password below.
fr_FR: Entrez un nouveau mot de passe ci-dessous.

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: Re-enter new password
fr_FR: Réentrez le nouveau mot de passe

en: Reset Password
fr_FR: Réinitialisation mot de passe

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
fr_FR: Bonjour <strong>%1$s</strong> (vous n'êtes pas %1$s ? <a href="%2$s">Déconnexion</a>).

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
fr_FR: Depuis le tableau de bord de la section mon compte, vous pouvez voir vos commandes récentes, gérer vos adresses de livraisons et de facturation et <a href="%s">éditer vos détails et votre mot de passe</a>.

en: My Addresses
fr_FR: Mes Adresses

en: My Address
fr_FR: Mon Adresse

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
fr_FR: Les adresses suivantes seront utilisées par défaut sur la page de commande.

en: You have not set up this type of address yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore défini ce type d'adresse.

en: Available Downloads
fr_FR: Téléchargements disponibles

en: %s download remaining | %s downloads remaining
fr_FR[0]: %s téléchargement restant
fr_FR[1]: %s téléchargements restants

en: Recent Orders
fr_FR: Commandes récentes

en: Status
fr_FR: État

en: Order Number
fr_FR: Numéro commande

en: %s for %s item | %s for %s items
fr_FR[0]: %s pour %s article
fr_FR[1]: %s pour %s articles

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: View
fr_FR: Voir

en: Order #<mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
fr_FR: La commande n°<mark class="order-number">%s</mark> a été passée le <mark class="order-date">%s</mark> et est actuellement <mark class="order-status">%s</mark>.

en: Order Updates
fr_FR: Mises à jour de la commande

en: l jS \o\f F Y, h:ia
fr_FR: l j F Y, h:i

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
fr_FR: Pour suivre votre commande veuillez renseigner votre identifiant de commande dans la boite ci-dessous et cliquer le bouton "Suivre". Il vous a été donné sur votre reçu et dans l'email de confirmation que vous avez du recevoir.

en: Order ID
fr_FR: N&deg; de commande

en: Found in your order confirmation email.
fr_FR: Présent dans l'email de confirmation

en: Billing Email
fr_FR: Email de facturation

en: Email you used during checkout.
fr_FR: Email utilisé pour la commande

en: Track
fr_FR: Suivi

en: Order Again
fr_FR: Commander une nouvelle fois

en: Customer Details
fr_FR: Détails client

en: Note:
fr_FR: Note :

en: Email:
fr_FR: Email :

en: Telephone:
fr_FR: Téléphone :

en: Order Details
fr_FR: Détails de la Commande

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: La commande # %s réalisée le %s a le statut &ldquo;%s&rdquo;

en: and was completed
fr_FR: et a été traitée il y a

en: Search for:
fr_FR: Recherche pour :

en: This product is currently out of stock and unavailable.
fr_FR: Ce produit est actuellement en rupture et indisponible.

en: Clear selection
fr_FR: Réinitialisation de la sélection

en: SKU:
fr_FR: UGS :

en: Category: | Categories:
fr_FR[0]: Catégorie :
fr_FR[1]: Catégories :

en: Tag: | Tags:
fr_FR[0]: Étiquette :
fr_FR[1]: Étiquettes :

en: Weight
fr_FR: Poids

en: out of %s5%s
fr_FR: sur %s5%s

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
fr_FR[0]: basé sur %s vote client
fr_FR[1]: basé sur %s votes client

en: %s customer review | %s customer reviews
fr_FR[0]: %s avis client
fr_FR[1]: %s avis client

en: Related Products
fr_FR: Produits apparentés

en: Rated %d out of 5
fr_FR: Noté %d sur 5

en: Your comment is awaiting approval
fr_FR: Votre commentaire est en attente de validation

en: verified owner
fr_FR: client confirmé

en: Product Description
fr_FR: Description du Produit

en: You may also like&hellip;
fr_FR: Vous aimerez peut-être aussi&hellip;

en: %s review for %s | %s reviews for %s
fr_FR[0]: %s avis pour %s
fr_FR[1]: %s avis pour %s

en: Reviews
fr_FR: Avis

en: There are no reviews yet.
fr_FR: Il n'y pas encore d'avis.

en: Add a review
fr_FR: Ajouter un Avis

en: Be the first to review
fr_FR: Soyez le premier à donner votre avis

en: Leave a Reply to %s
fr_FR: Laisser une Réponse à %s

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
fr_FR: Vous devez être <a href="%s">identifié</a> pour publier un avis.

en: Your Rating
fr_FR: Votre vote

en: Rate&hellip;
fr_FR: Taux&hellip;

en: Perfect
fr_FR: Parfait

en: Good
fr_FR: Bon

en: Average
fr_FR: Moyen

en: Not that bad
fr_FR: Pas mal

en: Very Poor
fr_FR: Très mauvais

en: Your Review
fr_FR: Votre Avis

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
fr_FR: Seulement les clients connectés ayant acheté ce produit peuvent laisser un avis.

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
fr_FR: Un outil de e-commerce qui vous aide à tout vendre. Magnifiquement.

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
fr_FR: Géorgie

[ctx: min_price]
en: From:
fr_FR: A partir de :

[ctx: placeholder]
en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

[ctx: placeholder]
en: Password
fr_FR: Mot de passe

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
fr_FR: Commentaires concernant votre commande, ex : consignes de livraison.

[ctx: placeholder]
en: Street address
fr_FR: Adresse

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
fr_FR: Appartement, bureau, etc. (optionnel)

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
fr_FR: Recherche produits&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
fr_FR: Un résultat est disponible, pressez entrée pour le sélectionner.

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
fr_FR: %qty% résultats sont disponibles, utilisez les flêches haut et bas pour naviguer.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
fr_FR: Aucun résultat

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
fr_FR: Échec du chargement

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
fr_FR: Veuillez saisir 1 caractère ou plus

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
fr_FR: Veuillez saisir %qty% caractères ou plus

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
fr_FR: Veuillez supprimer 1 caractère

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
fr_FR: Veuillez supprimer %qty% caractères

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
fr_FR: Vous ne pouvez sélectionner qu'1 article

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
fr_FR: Vous ne pouvez sélectionner que %qty% articles

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
fr_FR: Charger plus de résultats&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
fr_FR: Recherche&hellip;

[ctx: Page slug]
en: shop
fr_FR: boutique

[ctx: Page slug]
en: cart
fr_FR: panier

[ctx: Page slug]
en: checkout
fr_FR: commande

[ctx: Page slug]
en: my-account
fr_FR: mon-compte

[ctx: Page title]
en: Shop
fr_FR: Boutique

[ctx: Page title]
en: Cart
fr_FR: Panier

[ctx: Page title]
en: Checkout
fr_FR: Commande

[ctx: Page title]
en: My Account
fr_FR: Mon Compte

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
fr_FR: Catégories

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
fr_FR: Étiquettes

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
fr_FR: Classes de livraison

[ctx: Admin menu name]
en: Products
fr_FR: Produits

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
fr_FR: Commandes

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
fr_FR: Codes Promo

[ctx: Admin menu name]
en: Webhooks
fr_FR: Crochets Web

[ctx: slug]
en: product-category
fr_FR: categorie-produit

[ctx: slug]
en: product-tag
fr_FR: etiquette-produit

[ctx: slug]
en: product
fr_FR: produit

[ctx: slug]
en: uncategorized
fr_FR: non classé

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
fr_FR: Attente paiement

[ctx: Order status]
en: Processing
fr_FR: En cours

[ctx: Order status]
en: On Hold
fr_FR: En attente

[ctx: Order status]
en: Completed
fr_FR: Terminée

[ctx: Order status]
en: Cancelled
fr_FR: Annulée

[ctx: Order status]
en: Refunded
fr_FR: Remboursée

[ctx: Order status]
en: Failed
fr_FR: Échouée

[ctx: Tax status]
en: None
fr_FR: Aucun

[ctx: Item name in quotes]
en: &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: &laquo;%s&raquo;

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
fr_FR: facturation

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
fr_FR: livraison

[ctx: breadcrumb]
en: Home
fr_FR: Accueil

[ctx: Sorting order]
en: Order
fr_FR: Commande

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
fr_FR: par %1$s

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
fr_FR: Qté

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
fr_FR: Montrer %1$d&ndash;%2$d sur %3$d résultats

[ctx: label]
en: Search for:
fr_FR: Recherche pour :

[ctx: submit button]
en: Search
fr_FR: Recherche
