WooCommerce - en to tr_TR translation catalogue (1497 entries)

en: key
tr_TR: anahtar

en: keys
tr_TR: anahtarlar

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Consumer Key Ending In
tr_TR: Tüketici Anahtarının Sonu

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: Permissions
tr_TR: İzinler

en: Last Access
tr_TR: Son Erişim

en: API Key
tr_TR: API Anahtarı

en: ID: %d
tr_TR: Kimlik: %d

en: View/Edit
tr_TR: Görüntüle / Düzenle

en: Revoke API Key
tr_TR: API Anahtarını İptal Et

en: Revoke
tr_TR: İptal Et

en: Read
tr_TR: Oku

en: Write
tr_TR: Yaz

en: Read/Write
tr_TR: Oku / Yaz

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Keys/Apps
tr_TR: Anahtarlar / Uygulamalar

en: Add Key
tr_TR: Anahtar Ekle

en: Search Key
tr_TR: Anahtar Ara

en: API Key revoked successfully.
tr_TR: API anahtarı başarılı bir şekilde iptal edildi.

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
tr_TR: İşlem başarısız. Lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
tr_TR: Lütfen binlik ayırıcılar olmadan ondalık (%s) sistemde girin.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
tr_TR: Lütfen binlik ayırıcılar ve para birimi sembolleri olmadan parasal ondalık (% s) biçiminde girin.

en: Please enter in country code with two capital letters.
tr_TR: Lütfen iki büyük harfle ülke kodunu girin.

en: Please enter in a value less than the regular price.
tr_TR: Lütfen piyasa fiyatından daha düşük bir değer girin.

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
tr_TR: Tüm varyasyonları birbirine bağlamak istediğinizden emin misiniz? Bu işlem, varyasyon seçeneklerinin her olası kombinasyonu için yeni bir varyasyon oluşturur. (İşlem başına en fazla 50 varyasyon)

en: Enter a value
tr_TR: Bir değer girin

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
tr_TR: Varyasyon menü sıralaması (varyasyonlar listesindeki konumunu belirler)

en: Enter a value (fixed or %)
tr_TR: Bir değer girin (sabit veya %)

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
tr_TR: Tüm varyasyonları silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Last warning, are you sure?
tr_TR: Son uyarı! Emin misiniz?

en: Choose an image
tr_TR: Bir resim seç

en: Set variation image
tr_TR: Varyasyon resmi ayarla

en: variation added
tr_TR: varyasyon eklendi

en: variations added
tr_TR: varyasyon eklendi

en: No variations added
tr_TR: Hiçbir varyasyon eklenmedi

en: Are you sure you want to remove this variation?
tr_TR: Bu varyasyonu kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
tr_TR: Satış başlangıç tarihi  (YYYY-AA-GG biçiminde veya boş bırakın)

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
tr_TR: Satış bitiş tarihi (YYYY-AA-GG biçiminde veya boş bırakın)

en: Save changes before changing page?
tr_TR: Sayfa değiştirmeden önce değişiklikler kaydedilsin mi?

en: %qty% variation
tr_TR: %qty% varyasyon

en: %qty% variations
tr_TR: %qty% varyasyon

en: Select an option&hellip;
tr_TR: Bir seçenek belirleyin&hellip;

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
tr_TR: Seçili öğeyi kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Eğer daha önce bu öğenin stoğunu azalttıysanız veya bu sipariş bir müşteri tarafından bildirildiyse öğrenin stoğunu el ile düzeltmeniz gerekir.

en: Please select some items.
tr_TR: Lütfen birkaç öğe seçin.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
tr_TR: Bu iade işlemini gerçekleştirmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
tr_TR: Bu iadeyi silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
tr_TR: Bu vergi sütununu silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Remove this item meta?
tr_TR: Bu öğe metasını kaldırmak istiyor musunuz?

en: Remove this attribute?
tr_TR: Bu seçeneği kaldırmak istiyor musunuz?

en: Name
tr_TR: İsim

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Click to toggle
tr_TR: Geçiş yapmak için tıklayın

en: Value(s)
tr_TR: Değer(ler)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
tr_TR: Değerleri (|) işaretiyle ayırarak metin veya seçenek girin.

en: Visible on the product page
tr_TR: Ürün sayfasında görünsün

en: Used for variations
tr_TR: Seçenekler için kullanılsın

en: Enter a name for the new attribute term:
tr_TR: Yeni seçenek kuralı için bir isim girin:

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
tr_TR: Sipariş öğelerine, indirimlere ve kargoya dayalı toplamlar hesaplansın mı?

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
tr_TR: Vergi satırı hesaplansın mı? Müşterinin ülkesine dayalı vergiler hesaplanacaktır. Eğer herhangi bir fatura/kargo bilgisi ayarlanamışsa mağaza temel konumu kullanılacaktır.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
tr_TR: Fatura bilgileri kargo bilgilerine kopyalansın mı? Bu işlem mevcut kargo bilgilerini siler.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
tr_TR: Müşterinin fatura bilgilerini yüklemek istiyor musunuz? Bu işlem, mevcut fatura bilgilerini silecektir.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
tr_TR: Müşterinin kargo bilgilerini yüklemek istiyor musunuz? Bu işlem, mevcut kargo bilgilerini silecektir.

en: Featured
tr_TR: Öne Çıkan

en: No customer selected
tr_TR: Hiçbir müşteri seçilmedi

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
tr_TR: Erişim izni verilemedi - kullanıcı belki bu dosya için zaten erişim iznine sahip veya fatura e-postası ayarlanmamış. Fatura adresinin ayarlandığından ve siparişin kaydedilmiş olduğundan emin olun.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
tr_TR: Bu indirme için erişim iznini iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: You cannot add the same tax rate twice!
tr_TR: Aynı vergi oranını iki kez ekleyemezsiniz!

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
tr_TR: Ürününüz varyasyonlara sahip! Stok raporlarındaki hataları önlemek için ürün tipini değiştirmeden önce varyasyonları silmek iyi bir fikir olabilir.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
tr_TR: "%s" kısa ismi çok uzun (maksimum 28 karakter). Lütfen kısaltın.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
tr_TR: Rezerve edilmiş bir kural olduğu için "%s" kısa ismine izin verilmiyor. Lütfen  değiştirin.

en: Please, provide an attribute name and slug.
tr_TR: Lütfen bir seçenek adı ve kısa isim belirleyin.

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
tr_TR: "%s" kısa ismi zaten kullanılıyor. Lütfen değiştirin.

en: Attribute updated successfully
tr_TR: Seçenek başarıyla güncellendi

en: Edit Attribute
tr_TR: Seçeneği Düzenle

en: Error: non-existing attribute ID.
tr_TR: Hata: Var olmayan seçenek kimliği

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
tr_TR: Seçeneği adlandır (ön sayfada gösterilir)

en: Slug
tr_TR: Kısa İsim

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
tr_TR: Seçenekler için benzersiz kısa isim 28 karakterden daha kısa olmalıdır.

en: Enable Archives?
tr_TR: Arşivleri etkinleştir?

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
tr_TR: Bu seçeneğin mağazanızda ürün arşivlerinin olmasını istiyorsanız etkinleştirin.

en: Type
tr_TR: Tür

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
tr_TR: Ürünler için nasıl seçenek seçeceğinizi belirler. Admin Paneli -> Ürün -> Ürün Bilgisi -> Seçenekler -> Ekle yolunda bulunan açılır listeden önceden yapılandırılmış kurallar seçilirken <strong>Özel Ürün Seçeneği</strong> elle seçenek girmenize olanak sağlar.

en: Default sort order
tr_TR: Varsayılan Sıralama Düzeni

en: Custom ordering
tr_TR: Özel sıralama

en: Name (numeric)
tr_TR: İsim (sayısal)

en: Term ID
tr_TR: Kural kimliği

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
tr_TR: Mağaza ürün sayfalarında kuralların sıralama düzenini belirler.Eğer özel sıralama düzeni kullanılacaksa bu seçeneğin içine kuralları sürükleyip bırakabilirsiniz.

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Attributes
tr_TR: Seçenekler

en: Order by
tr_TR: Sıralama

en: Terms
tr_TR: Kurallar

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Public
tr_TR: Genel

en: Configure terms
tr_TR: Kuralları yapılandır

en: No attributes currently exist.
tr_TR: Hiçbir seçenek mevcut değil.

en: Add New Attribute
tr_TR: Yeni Seçenek Ekle

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
tr_TR: Seçenekler, beden veya renk gibi ekstra ürün bilgisi tanımlamanıza izin verir. "Katmanlı navigasyon" bileşenleri kullanarak mağaza kenar çubuğunda bu seçenekleri kullanabilirsiniz.

en: Add Attribute
tr_TR: Seçenek Ekle

en: Are you sure you want to delete this attribute?
tr_TR: Bu seçeneği silmek istediğinizden emin misiniz?

en: WooCommerce Recent Reviews
tr_TR: WooCommerce Son Yorumlar

en: WooCommerce Status
tr_TR: WooCommerce Durumu

en: <strong>%s</strong> sales this month
tr_TR: Bu ay <strong>%s</strong> satış yapıldı

en: %s top seller this month (sold %d)
tr_TR: %s bu ayın en çok satan ürünü (%d adet satıldı)

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
tr_TR[0]: <strong>%s sipariş</strong> işlem bekliyor

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
tr_TR[0]: <strong>%s sipariş</strong> beklemede

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
tr_TR[0]: <strong>%s ürün</strong> düşük stoklu

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
tr_TR[0]: <strong>%s ürün</strong> stokta yok

en: out of 5
tr_TR: 5 üzerinden

en: reviewed by
tr_TR: için yorum yapan:

en: There are no product reviews yet.
tr_TR: Herhangi bir ürün yorumu yok.

en: Make a duplicate from this product
tr_TR: Bu ürünü çoğalt

en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

en: Copy to a new draft
tr_TR: Yeni bir taslak kopyalayın

en: No product to duplicate has been supplied!
tr_TR: Çoğaltılacak ürün yok!

en: Product creation failed, could not find original product:
tr_TR: Ürün oluşturma başarısız oldu, orijinal ürün bulamadı:

en: (Copy)
tr_TR: (Kopya)

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Product Settings
tr_TR: Ürün Ayarları

en: Tax Settings
tr_TR: Vergi Ayarları

en: Checkout Settings
tr_TR: Ödeme Ayarları

en: Shipping Settings
tr_TR: Kargo Ayarları

en: Account Settings
tr_TR: Hesap Ayarları

en: Email Settings
tr_TR: E-posta Ayarları

en: Webhook Settings
tr_TR: Web Kancası Ayarları

en: PayPal Standard
tr_TR: PayPal Standart

en: Free Shipping
tr_TR: Ücretsiz Kargo

en: Local Delivery
tr_TR: Yerel Teslimat

en: Local Pickup
tr_TR: Mağazadan Teslim

en: Product Categories, Tags, Shipping Classes, &amp; Attributes
tr_TR: Ürün Kategorileri,  Etiketler, Kargo Sınıfları, &amp; Seçenekler

en: Simple Products
tr_TR: Basit Ürünler

en: System Status
tr_TR: Sistem Durumu

en: Reports
tr_TR: Raporlar

en: Coupons
tr_TR: Kuponlar

en: Managing Orders
tr_TR: Siparişleri Yönetme

en: Documentation
tr_TR: Dokümantasyon

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, please read our documentation. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
tr_TR: WooCommerce eklentisini anlama, kullanma veya genişletme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa lütfen dokümanlarımızı okuyun. Snippetlar, öğreticiler ve çok daha fazlası da dahil olmak üzere her türlü kaynağı bulabileceksiniz.

en: WooCommerce Documentation
tr_TR: WooCommerce Dokümantasyonu

en: Developer API Docs
tr_TR: Geliştirici API Dokümanları

en: Support
tr_TR: Destek

en: After %sreading the documentation%s, for further assistance you can use the %scommunity forums%s on WordPress.org to talk with other users. If however you are a WooThemes customer, or need help with premium add-ons sold by WooThemes, please %suse our helpdesk%s.
tr_TR: %sDokümantasyonu okuduktan%s sonra daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsanız WordPress.org üzerinden diğer kullanıcılarla iletişim kurmak için %stopluluk forumlarını%s kullanabilirsiniz. Eğer bir WooThemes müşterisiyseniz veya WooThemes tarafından satılan premium eklentilerle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa lütfen %syardım masamızı%s kullanın.

en: Before asking for help we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
tr_TR: Yardım istemeden önce yapılandırmanızla ilgili herhangi bir sorunu tespit etmek üzere sistem durumu sayfasını kontrol etmenizi öneririz.

en: WordPress.org Forums
tr_TR: WordPress.org Forumları

en: WooThemes Customer Support
tr_TR: WooThemes Müşteri Desteği

en: Education
tr_TR: Eğitim

en: If you would like to learn about using WooCommerce from an expert, consider following a WooCommerce course ran by one of our educational partners.
tr_TR: WooCommerce eklentisinin kullanımı konusunda bir uzmandan bilgi almak istiyorsanız eğitim ortaklarımız tarafından verilen bir WooCommerce kursunu takip etmeyi göz önünde bulundurun.

en: View Education Partners
tr_TR: Eğitim Ortaklarını Görüntüle

en: Found a bug?
tr_TR: Bir hata mı buldunuz?

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%s">Github issues</a>. Ensure you read the <a href="%s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%s">system status report</a>.
tr_TR: Eğer WooCommerce çekirdeği içinde bir hata bulursanız <a href="%s">Github Sorunları</a> aracılığıyla bir bilet oluşturabilirsiniz.Raporunuzu göndermeden önce <a href="%s">Katkı Rehberini</a> okuduğunuzdan emin olun. Sorununuzu çözmenize yardımcı olabilmemiz için lütfen mümkün olduğunca tanımlayıcı olun ve <a href="%s">Sistem Durumu Raporunuzu</a> ekleyin.

en: Report a bug
tr_TR: Hata Bildir

en: For more information:
tr_TR: Daha fazla bilgi için:

en: About WooCommerce
tr_TR: WooCommerce Hakkında

en: WordPress.org Project
tr_TR: WordPress.org Projesi

en: Github Project
tr_TR: Github Projesi

en: Official Themes
tr_TR: Resmi Temalar

en: Official Extensions
tr_TR: Resmi Eklentiler

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
tr_TR: WooCommerce Vergi Oranları (CSV)

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
tr_TR: <strong>Vergi Oranlarını</strong> csv dosyasına aktar.

en: Shipping Classes
tr_TR: Kargo Sınıfları

en: Sales Reports
tr_TR: Satış Raporları

en: WooCommerce Settings
tr_TR: WooCommerce Ayarları

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
tr_TR: WooCommerce Eklentileri

en: Add-ons
tr_TR: Eklentiler

en: WooCommerce Endpoints
tr_TR: WooCommerce Uç Noktaları

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Add to Menu
tr_TR: Menüye Ekle

en: Visit Store
tr_TR: Mağazayı Görüntüle

en: Product Short Description
tr_TR: Kısa Ürün Açıklaması

en: Product Data
tr_TR: Ürün Bilgisi

en: Product Gallery
tr_TR: Ürün Galerisi

en: %s Data
tr_TR: %s Veri

en: %s Items
tr_TR: %s Öğeleri

en: %s Notes
tr_TR: %s Notları

en: Downloadable Product Permissions
tr_TR: İndirilebilir Ürün İzinleri

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
tr_TR: Not: Sipariş durumu İşleniyor / Tamamlandı olarak değiştiği zaman sipariş öğeleri için izinler otomatik olarak verilecektir.

en: %s Actions
tr_TR: %s Eylemleri

en: Coupon Data
tr_TR: Kupon Bilgisi

en: Rating
tr_TR: Oy ver

en: Reviews
tr_TR: Yorumlar

en: Cheatin&#8217; huh?
tr_TR: Hile mi yapıyorsun?

en: Product permalink base
tr_TR: Ürün Kalıcı Bağlantı Yapısı

en: Product category base
tr_TR: Ürün kategori temeli

en: Product tag base
tr_TR: Ürün etiket temeli

en: Product attribute base
tr_TR: Ürün seçenek temeli

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
tr_TR: Bu seçenekler, ürünler için kullanılacak kalıcı bağlantıları kontrol eder. <strong>Yukarıda yer alan "varsayılan" kalıcı bağlantılar kullanılmadığı zaman</strong> bu ayarlar uygulanacaktır.

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Product
tr_TR: Ürün

en: Shop base
tr_TR: Mağaza temeli

en: Shop base with category
tr_TR: Kategorili mağaza temeli

en: Custom Base
tr_TR: Özel yapı

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
tr_TR: Kullanmak için özel bir yapı girin. Bu yapı ayarlanmış <strong>olmalıdır</strong> aksi taktirde WordPress bunun yerine varsayılanı kullanacaktır.

en: Product Name
tr_TR: Ürün Adı

en: Give your new product a name here. This is a required field and will be what your customers will see in your store.
tr_TR: Yeni ürününüze burada bir isim verin. Bu gerekli bir alandır, müşterilerinizin mağazanızda göreceği isim de budur.

en: Product Description
tr_TR: Ürün Açıklaması

en: This is your products main body of content. Here you should describe your product in detail.
tr_TR: Ürün içeriklerinizin ana gövdesi budur. Bu bölümde ürününüzü ayrıntılı bir şekilde açıklanmanız gerekmektedir.

en: Choose Product Type
tr_TR: Ürün Türü Seç

en: Choose a type for this product. Simple is suitable for most physical goods and services (we recommend setting up a simple product for now).
tr_TR: Bu ürün için bir tür seçin. Basit ürün, fiziksel ürün ve hizmetlerin çoğu için uygundur (şimdilik basit ürün olarak ayarlamanızı öneririz).

en: Variable is for more complex products such as t-shirts with multiple sizes.
tr_TR: Seçenekli ürün, tişört gibi birden çok beden seçeneğine sahip daha karmaşık ürünler içindir.

en: Grouped products are for grouping several simple products into one.
tr_TR: Gruplandırılmış ürünler, birden çok basit ürünü bir ürün içinde gruplandırmak içindir.

en: Finally, external products are for linking off-site.
tr_TR: Son olarak, harici ürünler ise site dışı bağlantı vermek içindir.

en: Virtual Products
tr_TR: Sanal Ürünler

en: Check the "Virtual" box if this is a non-physical item, for example a service, which does not need shipping.
tr_TR: Kargoya ihtiyaç duymayan hizmet gibi fiziksel olmayan bir ürün söz konusuysa "Sanal" kutucuğunu işaretleyin.

en: Downloadable Products
tr_TR: İndirilebilir Ürünler

en: If purchasing this product gives a customer access to a downloadable file, e.g. software, check this box.
tr_TR: Bu ürünün satın alınmasıyla birlikte yazılım gibi indirilebilir bir dosya için müşteriye erişim verilecekse bu kutucuğu işaretleyin.

en: Prices
tr_TR: Fiyatlar

en: Next you'll need to give your product a price.
tr_TR: Bundan sonra ürününüze bir fiyat vermeniz gerekmektedir.

en: Add a quick summary for your product here. This will appear on the product page under the product name.
tr_TR: Ürününüz için buradan hızlı bir özet ekleyebilirsiniz. Ürün sayfasında bulunan ürün adının altında görüntülenecektir.

en: Product Images
tr_TR: Ürün Resimleri

en: Upload or assign an image to your product here. This image will be shown in your store's catalog.
tr_TR: Ürününüz için buradan bir resim yükleyebilir veya atayabilirsiniz. Bu resim, mağaza kataloğunuzda görüntülenecektir.

en: Product Tags
tr_TR: Ürün Etiketleri

en: You can optionally "tag" your products here. Tags as a method of labeling your products to make them easier for customers to find.
tr_TR: Müşterilerinizin ürünleri daha kolay bulmalarını sağlamak için isteğe bağlı olarak ürününüzü buradan etiketleyebilirsiniz.

en: Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorileri

en: Optionally assign categories to your products to make them easier to browse through and find in your store.
tr_TR: Müşterilerinizin daha kolay gezinmeleri ve bulmaları için isteğe bağlı olarak ürünlerinize buradan kategori atayabilirsiniz.

en: Publish Your Product!
tr_TR: Ürününüzü Yayımlayın!

en: When you are finished editing your product, hit the "Publish" button to publish your product to your store.
tr_TR: Ürününüzü düzenlemeyi bitirdiğiniz zaman mağazada ürününüzü yayınlamak için "Yayımla" butonuna tıklayın.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
tr_TR: Ürün güncellendi. <a href="%s">Ürünü Görüntüle</a>

en: Custom field updated.
tr_TR: Özel alan güncellendi.

en: Custom field deleted.
tr_TR: Özel alan silindi.

en: Product updated.
tr_TR: Ürün güncellendi.

en: Product restored to revision from %s
tr_TR: %s 'den gözden geçirilerek ürün düzeltildi

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
tr_TR: Ürün yayımlandı. <a href="%s">Ürünü Görüntüle</a>

en: Product saved.
tr_TR: Ürün kaydedildi.

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
tr_TR: Ürün oluşturuldu. <a target="_blank" href="%s">Önizleme</a>

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
tr_TR: <strong>%1$s</strong> için ürün zamanlandı.  <a target="_blank" href="%2$s">Ürünü Önizle</a>

en: M j, Y @ G:i
tr_TR: d F Y @ H:i

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
tr_TR: Ürün taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Önizleme</a>

en: Order updated.
tr_TR: Sipariş güncellendi.

en: Order restored to revision from %s
tr_TR: %s 'den gözden geçirilerek sipariş düzeltildi

en: Order saved.
tr_TR: Sipariş kaydedildi.

en: Order submitted.
tr_TR: Sipariş oluşturuldu.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
tr_TR: <strong>%1$s</strong> için sipariş zamanlandı.

en: Order draft updated.
tr_TR: Sipariş taslağı güncellendi.

en: Order updated and email sent.
tr_TR: Sipariş güncellendi ve e-posta gönderildi.

en: Coupon updated.
tr_TR: Kupon güncellendi.

en: Coupon restored to revision from %s
tr_TR: %s 'den gözden geçirilerek kupon düzeltildi

en: Coupon saved.
tr_TR: Kupon kaydedildi.

en: Coupon submitted.
tr_TR: Kupon oluşturuldu.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
tr_TR: <strong>%1$s</strong> için kupon zamanlandı.

en: Coupon draft updated.
tr_TR: Kupon taslağı güncellendi.

en: %s product updated. | %s products updated.
tr_TR[0]: %s ürün güncellendi.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
tr_TR[0]: %s ürün güncellenemedi, başka birisi bu ürünleri düzenliyor.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
tr_TR[0]: %s ürün kalıcı olarak silindi.

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
tr_TR[0]: %s ürün çöp kutusuna taşındı.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
tr_TR[0]: %s ürün çöp kutusundan geri alındı.

en: %s order updated. | %s orders updated.
tr_TR[0]: %s sipariş güncellendi.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
tr_TR[0]: %s sipariş güncellenemedi, başka birisi bu siparişleri düzenliyor.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
tr_TR[0]: %s sipariş kalıcı olarak silindi.

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
tr_TR[0]: %s sipariş çöp kutusuna taşındı.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
tr_TR[0]: %s sipariş çöp kutusundan geri alındı.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
tr_TR[0]: %s kupon güncellendi.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
tr_TR[0]: %s kupon güncellenemedi, başka birisi bu kuponları düzenliyor.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
tr_TR[0]: %s kupon kalıcı olarak silindi.

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
tr_TR[0]: %s kupon çöp kutusuna taşındı.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
tr_TR[0]: %s kupon çöp kutusundan geri alındı.

en: Image
tr_TR: Resim

en: SKU
tr_TR: Stok Kodu

en: Stock
tr_TR: Stok

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Code
tr_TR: Kod

en: Coupon type
tr_TR: Kupon Türü

en: Coupon amount
tr_TR: Kupon Tutarı

en: Product IDs
tr_TR: Ürün Kimlikleri

en: Usage / Limit
tr_TR: Kullanım / Limit

en: Expiry date
tr_TR: Son Kullanma Tarihi

en: Status
tr_TR: Durum

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Purchased
tr_TR: Satın Alınan

en: Ship to
tr_TR: Alıcı

en: Customer Message
tr_TR: Müşteri Mesajı

en: Order Notes
tr_TR: Sipariş Notları

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Grouped
tr_TR: Gruplandır

en: External/Affiliate
tr_TR: Harici / Bağlantılı

en: Virtual
tr_TR: Sanal

en: Downloadable
tr_TR: İndirilebilir

en: Simple
tr_TR: Basit

en: Variable
tr_TR: Seçenekli

en: Toggle featured
tr_TR: Öne çıkan olarak değiştir

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: In stock
tr_TR: Stokta

en: Out of stock
tr_TR: Stokta yok

en: Edit this item
tr_TR: Öğeyi düzenle

en: Edit this item inline
tr_TR: Satıriçi öğeyi düzenle

en: Quick&nbsp;Edit
tr_TR: Hızlı&nbsp;Düzenle

en: Restore this item from the Trash
tr_TR: Bu öğeyi çöpten geri yükle

en: Restore
tr_TR: Geri Yükleme

en: Move this item to the Trash
tr_TR: Bu öğeyi çöpe taşı

en: Trash
tr_TR: Çöp

en: Delete this item permanently
tr_TR: Bu öğeyi kalıcı olarak sil

en: Delete Permanently
tr_TR: Kalıcı Olarak Sil

en: Preview &#8220;%s&#8221;
tr_TR: Önizleme  &#8220;%s&#8221;

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: View &#8220;%s&#8221;
tr_TR: Görüntüle &#8220;%s&#8221;

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: Unpublished
tr_TR: Yayımlanmamış

en: Y/m/d g:i:s A
tr_TR: d.m.Y - H:i:s

en: Y/m/d
tr_TR: d.m.Y - H:i:s

en: %d item | %d items
tr_TR[0]: %d ürün

en: plus %d other note | plus %d other notes
tr_TR[0]: artı %d diğer notlar

en: %d note | %d notes
tr_TR[0]: %d notlar

en: Billing:
tr_TR: Fatura:

en: Tel:
tr_TR: Telefon:

en: Guest
tr_TR: Misafir

en: Processing
tr_TR: İşleniyor

en: Complete
tr_TR: Tamamla

en: Sort Products
tr_TR: Ürünleri Sırala

en: Mark processing
tr_TR: İşleniyor olarak işaretle

en: Mark on-hold
tr_TR: Beklemede olarak işaretle

en: Mark complete
tr_TR: Tamamlandı olarak işaretle

en: Order status changed by bulk edit:
tr_TR: Sipariş durumu toplu düzenlemeye göre değiştirildi:

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
tr_TR[0]: %s sipariş durumu değişti.

en: Show all product types
tr_TR: Tüm ürün çeşitlerini göster

en: Grouped product
tr_TR: Gruplandırılmış ürün

en: External/Affiliate product
tr_TR: Harici / Bağlantılı ürün

en: Variable product
tr_TR: Seçenekli ürün

en: Simple product
tr_TR: Basit ürün

en: Show all types
tr_TR: Tüm türleri göster

en: Search for a customer&hellip;
tr_TR: Bir müşteri ara&hellip;

en: Product name
tr_TR: Ürün adı

en: Coupon code
tr_TR: Kupon Kodu

en: Description (optional)
tr_TR: Açıklama (isteğe bağlı)

en: Insert into %s
tr_TR: %s içine yerleştir

en: Uploaded to this %s
tr_TR: Yüklendi: %s

en: Catalog/search
tr_TR: Katalog / Ara

en: Catalog
tr_TR: Katalog

en: Search
tr_TR: Ara

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Catalog visibility:
tr_TR: Katalog Görünülürlüğü:

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
tr_TR: Döngüleri tanımlamak  için bu ürün görünür olmalıdır. Ürün yine doğrudan erişilebilir olacaktır.

en: Enable this option to feature this product.
tr_TR: Bu ürünü yayımlamak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Featured Product
tr_TR: Öne Çıkan Ürün

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Cancel
tr_TR: Vazgeç

en: Customer Billing Address
tr_TR: Müşteri Fatura Adresi

en: First name
tr_TR: Ad

en: Last name
tr_TR: Soyad

en: Company
tr_TR: Firma

en: Address 1
tr_TR: Adres 1

en: Address 2
tr_TR: Adres 2

en: City
tr_TR: İlçe / Semt

en: Postcode
tr_TR: Posta Kodu

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Select a country&hellip;
tr_TR: Ülke seçin&hellip;

en: State/County
tr_TR: Şehir

en: State/County or state code
tr_TR: Şehir kodu (TR01: Adana - TR81: Düzce)

en: Telephone
tr_TR: Telefon

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Customer Shipping Address
tr_TR: Müşteri Kargo Adresi

en: Orders
tr_TR: Siparişler

en: Sales by date
tr_TR: Tarihe Göre Satışlar

en: Sales by product
tr_TR: Ürüne Göre Satışlar

en: Sales by category
tr_TR: Kategoriye Göre Satışlar

en: Coupons by date
tr_TR: Tarihe Göre Kuponlar

en: Customers
tr_TR: Müşteriler

en: Customers vs. Guests
tr_TR: Müşteriler & Misafirler

en: Customer List
tr_TR: Müşteri Listesi

en: Low in stock
tr_TR: Düşük stoklu

en: Most Stocked
tr_TR: En çok stoklu

en: Taxes
tr_TR: Vergiler

en: Taxes by code
tr_TR: Koda Göre Vergiler

en: Taxes by date
tr_TR: Tarihe Göre Vergiler

en: Your settings have been saved.
tr_TR: Ayarlarınız kaydedildi.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
tr_TR: Bu sayfadan giderseniz yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
tr_TR: Bir filtre tarafından boyutlandırma değerlerinin üzerine yazıldığı için resim boyutlandırma ayarları devre dışı bırakıldı.

en: Hard Crop?
tr_TR: Kırp?

en: Select a page&hellip;
tr_TR: Bir sayfa seçin&hellip;

en: Choose a country&hellip;
tr_TR: Bir ülke seçin&hellip;

en: Choose countries&hellip;
tr_TR: Birden fazla ülke seçin&hellip;

en: Select all
tr_TR: Tümünü Seç

en: Select none
tr_TR: Hiçbirini Seçme

en: Introduction
tr_TR: Tanıtım

en: Page Setup
tr_TR: Sayfa Kurulumu

en: Store Locale
tr_TR: Mağaza Konumu

en: Shipping &amp; Tax
tr_TR: Kargo &amp; Vergi

en: Payments
tr_TR: Ödemeler

en: Ready!
tr_TR: Hazır!

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
tr_TR: WooCommerce &rsaquo; Kurulum Sihirbazı

en: Return to the WordPress Dashboard
tr_TR: WordPress Yönetim Paneline Geri Dön

en: WooCommerce is available in %s. Would you like to use this translation?
tr_TR: WooCommerce için %s çeviri seçeneği mevcut. Bu çeviriyi kullanmak ister misiniz?

en: Install Translation
tr_TR: Çeviriyi Yükle

en: Welcome to the world of WooCommerce!
tr_TR: WooCommerce dünyasına hoşgeldiniz!

en: Thank you for choosing WooCommerce to power your online store! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than five minutes.</strong>
tr_TR: Çevrimiçi mağazanıza güç veren WooCommerce eklentisini tercih ettiğiniz için teşekkürler! Bu hızlı kurulum sihirbazı temel ayarları yapılandırmanıza yardımcı olacaktır. <strong>Bu sihirbaz tamamen isteğe bağlıdır ve beş dakikadan fazla zamanınızı almaz.</ strong>

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
tr_TR: Şu anda vaktiniz yok mu? Sihirbaza devam etmek istemiyorsanız bu adımı atlayıp WordPress yönetim paneline geri dönebilirsiniz. Fikrinizi değiştirirseniz her zaman geri gelebilirsiniz!

en: Let's Go!
tr_TR: Başlayalım!

en: Not right now
tr_TR: Şimdi Olmaz

en: Your store needs a few essential %spages%s. The following will be created automatically (if they do not already exist):
tr_TR: Mağazanız birkaç temel %ssayfaya%s ihtiyaç duymaktadır. (Daha önce var olmadığı taktirde) aşağıdaki sayfalar otomatik olarak oluşturulacaktır:

en: Page Name
tr_TR: Sayfa Adı

en: The shop page will display your products.
tr_TR: Ürünlerinizin gösterileceği mağaza sayfasıdır.

en: The cart page will be where the customers go to view their cart and begin checkout.
tr_TR: Müşterilerin sepetlerini görüntülemek için gidecekleri ve ödeme sürecinin başlayacağı sayfadır.

en: The checkout page will be where the customers go to pay for their items.
tr_TR: Müşterilerin ürünlerin ödemesini gerçekleştirmek için gidecekleri sayfadır.

en: Registered customers will be able to manage their account details and view past orders on this page.
tr_TR: Kayıtlı müşterilerin hesap bilgilerini yönetecekleri ve geçmiş siparişlerini görüntüleyecekleri sayfadır.

en: Once created, these pages can be managed from your admin dashboard on the %sPages screen%s. You can control which pages are shown on your website via %sAppearance > Menus%s.
tr_TR: Bu sayfalar bir kez oluşturulduğu zaman %sSayfalar Ekranında%s bulunan yönetim panelinden yönetilebilirler. Sitenizde hangi sayfaların gösterildiğini %sGörünüm > Menüler%s aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

en: Continue
tr_TR: Devam Et

en: Skip this step
tr_TR: Bu Adımı Atla

en: Store Locale Setup
tr_TR: Mağaza Konum Kurulumu

en: Where is your store based?
tr_TR: Mağazanız nerede bulunuyor?

en: Which currency will your store use?
tr_TR: Mağazanız hangi para birimini kullanacak?

en: Choose a currency&hellip;
tr_TR: Bir para birimi seçin&hellip;

en: If your currency is not listed you can %sadd it later%s.
tr_TR: Para biriminiz listelenmemişse daha sonra kendiniz %sekleyebilirsiniz%s.

en: Currency Position
tr_TR: Para Birimi Konumu

en: Left
tr_TR: Solda

en: Right
tr_TR: Sağda

en: Left with space
tr_TR: Solda boşlukla

en: Right with space
tr_TR: Sağda boşlukla

en: Thousand Separator
tr_TR: Binlik Ayırıcı

en: Decimal Separator
tr_TR: Ondalık Ayırıcı

en: Which unit should be used for product weights?
tr_TR: Ürün ağırlıkları için hangi birim kullanılacak?

en: Which unit should be used for product dimensions?
tr_TR: Ürün boyutları için hangi birim kullanılacak?

en: Shipping &amp; Tax Setup
tr_TR: Kargo &amp; Vergi Kurulumu

en: If you will be charging sales tax, or shipping physical goods to customers, you can configure the basic options below. This is optional and can be changed later via %1$sWooCommerce > Settings > Tax%3$s and %2$sWooCommerce > Settings > Shipping%3$s.
tr_TR: Eğer satış vergisini müşterilere yükleyecekseniz veya fiziksel ürünleri müşterilere kargolayacaksanız aşağıda yer alan temel seçenekleri yapılandırabilirsiniz. Bu ayarlar isteğe bağlıdır ve daha sonra %1$sWooCommerce > Ayarlar > Vergi%3$s ve %2$sWooCommerce > Ayarlar > Kargo%3$s aracılığıyla değiştirilebilir.

en: Basic Shipping Setup
tr_TR: Temel Kargo Kurulumu

en: Will you be shipping products?
tr_TR: Ürünleri kargolayacak mısınız?

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers
tr_TR: Evet, fiziksel ürünleri müşterilere kargolayacağım

en: <strong>Domestic</strong> shipping costs:
tr_TR: <strong>Yurtiçi</strong> kargo maliyetleri:

en: A total of %s per order and/or %s per item
tr_TR: Sipariş başına %s toplamı ve/veya öğe başına %s toplamı

en: <strong>International</strong> shipping costs:
tr_TR: <strong>Uluslararası</strong> kargo maliyetleri:

en: Basic Tax Setup
tr_TR: Temel Vergi Kurulumu

en: Will you be charging sales tax?
tr_TR: Satış vergisini müşterilere yükleyecek misiniz?

en: Yes, I will be charging sales tax
tr_TR: Evet, satış vergisini müşterilere yükleyeceğim

en: How will you enter product prices?
tr_TR: Ürün fiyatlarını nasıl gireceksiniz?

en: I will enter prices inclusive of tax
tr_TR: Vergi dahil fiyatlar gireceğim

en: I will enter prices exclusive of tax
tr_TR: Vergi hariç fiyatlar gireceğim

en: Import Tax Rates?
tr_TR: Vergi Oranlarını İçe Aktar?

en: Yes, please import some starter tax rates
tr_TR: Evet, lütfen bazı başlangıç vergi oranlarını içe aktar

en: State
tr_TR: Şehir

en: Rate (%)
tr_TR: Oran (%)

en: Tax Shipping
tr_TR: Nakliye Vergisi

en: Please note: you may still need to add local and product specific tax rates depending on your business location. If in doubt, speak to an accountant.
tr_TR: Lütfen dikkat: İşyeri konumunuza bağlı olarak yine de yerel ve özel ürün vergi oranlarını eklemeniz gerekebilir.  Şüpheniz varsa, bir muhasebeciyle konuşabilirsiniz.

en: You can edit tax rates later from the %1$stax settings%3$s screen and read more about taxes in %2$sour documentation%3$s.
tr_TR: Vergi oranlarını daha sonra %1$svergi ayarları%3$s ekranından düzenleyebilirsiniz ayrıca vergiler hakkında %2$sdokümantasyonumuzdan%3$s daha fazla bilgi de edinebilirsiniz.

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. %2$sAdditional payment methods%3$s can be installed later and managed from the %1$scheckout settings%3$s screen.
tr_TR: WooCommerce hem çevrim içi hem de çevrim dışı ödemeleri kabul edebilir. %2$sEk ödeme yöntemleri%3$s daha sonra yüklenip %1$ssipariş ayarları ekranından%3$s yönetilebilir.

en: To accept payments via PayPal on your store, simply enter your PayPal email address below.
tr_TR: PayPal aracılığıyla ödeme kabul etmek için sadece PayPal e-posta adresinizi aşağıya girin.

en: PayPal Email Address:
tr_TR: PayPal E-Posta Adresi:

en: Offline Payments
tr_TR: Çevrimdışı Ödemeler

en: Offline gateways require manual processing, but can be useful in certain circumstances or for testing payments.
tr_TR: Çevrimdışı ödeme yöntemleri el ile işlem yapmayı gerektirmektedir, ancak belli şartlarda veya ödeme testleri için kullanışlı olabilirler.

en: Cheque Payments
tr_TR: Çek Ödemeleri

en: Enable payment via Cheques
tr_TR: Çekle ödemeyi etkinleştir

en: Cash on Delivery
tr_TR: Kapıda Ödeme

en: Enable cash on delivery
tr_TR: Kapıda ödemeyi etkinleştir

en: Bank Transfer (BACS)
tr_TR: Banka Havalesi (BACS)

en: Enable BACS payments
tr_TR: Banka havalesini etkinleştir

en: Your Store is Ready!
tr_TR: Mağazanız Hazır!

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
tr_TR: WooCommerce'nin daha mükemmel hale gelmesine yardım etmek ister misiniz? WooThemes'in hassas olmayan tanısal verileri ve kullanım bilgilerini toplamasına izin verin, bir sonraki WooThemes siparişinizde %s indirim kazanın. Daha fazla bilgi için %sburaya tıklayın%s.

en: Allow
tr_TR: İzin ver

en: No thanks
tr_TR: Hayır, teşekkürler

en: Next Steps
tr_TR: Sonraki Adımlar

en: Create your first product!
tr_TR: İlk ürününüzü oluşturun!

en: Learn More
tr_TR: Daha Fazla Bilgi

en: Watch the WC 101 video walkthroughs
tr_TR: WooCommerce 101 tam çözüm videolarını izle

en: Get eCommerce advice in your inbox
tr_TR: Gelen kutunuza e-ticaret tavsiyesi gelsin

en: Follow Sidekick interactive walkthroughs
tr_TR: Sidekick interaktif tam çözümleri takip et

en: Read more about getting started
tr_TR: 'Başlarken' hakkında daha fazlasını oku

en: Product Transients Cleared
tr_TR: Ürün çerezleri temizlendi

en: %d Transients Rows Cleared
tr_TR: %d adet süresi dolan çerez temizlendi

en: Roles successfully reset
tr_TR: Roller başarıyla sıfırlandı

en: Terms successfully recounted
tr_TR: Kurallar başarıyla yeniden hesaplandı

en: Sessions successfully cleared
tr_TR: Oturumlar başarıyla temizlendi

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
tr_TR: Eksik tüm WooCommerce sayfaları başarıyla yüklendi.

en: Tax rates successfully deleted
tr_TR: Vergi oranı başarıyla silindi

en: Usage tracking settings successfully reset.
tr_TR: Kullanım izleme ayarları başarıyla sıfırlandı.

en: There was an error calling %s::%s
tr_TR: Aramada bir hata var: %s::%s

en: There was an error calling %s
tr_TR: Aramada bir hata var: %s

en: Your changes have been saved.
tr_TR: Değişiklikleriniz kaydedildi.

en: WC Transients
tr_TR: WooCommerce Çerezler

en: Clear transients
tr_TR: Çerezleri Temizle

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
tr_TR: Ürün ve mağaza çerezlerini temizler.

en: Expired Transients
tr_TR: Süresi Dolan Çerezler

en: Clear expired transients
tr_TR: Süresi Dolan Çerezleri Temizle

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
tr_TR: Süresi dolan TÜM çerezleri Wordpress'ten temizler.

en: Term counts
tr_TR: Kural Hesaplamaları

en: Recount terms
tr_TR: Kuralları Yeniden Hesapla

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
tr_TR: Ürün kurallarını yeniden hesaplar - ürünleri katalogtan gizleme ayarlarınızı değiştirdiğiniz zaman bir bakıma kullanışlıdır.

en: Capabilities
tr_TR: Roller

en: Reset capabilities
tr_TR: Rolleri Sıfırla

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
tr_TR: Yönetici, müşteri ve mağaza_yöneticisi rollerini varsayılana sıfırlar. Kullanıcılarınız hiçbir WooCommerce yönetici sayfasına erişemiyorlarsa kullanın.

en: Customer Sessions
tr_TR: Müşteri Oturumları

en: Clear all sessions
tr_TR: Tüm Oturumları Temizle

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
tr_TR: <strong class="red">Uyarı:</strong> Mevcut güncel sepetler de dahil olmak üzere tüm müşteri oturum verilerini veritabanından siler.

en: Install WooCommerce Pages
tr_TR: WooCommerce Sayfalarını Yükle

en: Install pages
tr_TR: Sayfaları Yükle

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
tr_TR: <strong class="red">Not:</strong> Eksik tüm WooCommerce sayfalarını yükler. Yükleme esnasında daha önce tanımlanmış ve ayarlanmış olan sayfalar değiştirilmez.

en: Delete all WooCommerce tax rates
tr_TR: WooCommerce Vergi Oranlarını Silme

en: Delete ALL tax rates
tr_TR: Tüm Vergi Oranlarını Sil

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
tr_TR: <strong class="red">Not:</strong> TÜM vergi oranlarınızı siler, lütfen dikkatli bir şekilde kullanın.

en: Reset Usage Tracking Settings
tr_TR: Kullanım İzleme Ayarları Sıfırlama

en: Reset usage tracking settings
tr_TR: Kullanım İzleme Ayarlarını Sıfırla

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
tr_TR: Kullanım izleme ayarlarınızı sıfırlar. Ayarları sıfırladığınız zaman onay bildirim çubuğu yeniden gösterilir ayrıca WooThemes'e hiçbir veri gönderilmez.

en: Translation Upgrade
tr_TR: Çeviri Sürüm Yükseltme

en: Force Translation Upgrade
tr_TR: Çeviri Sürümünü Yükseltmeye Zorla

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will force the translation upgrade for your language if a translation is available.
tr_TR: <strong class="red">Not:</strong> Güncel bir çeviri mevcutsa dil tercihiniz için çeviri sürüm yükseltme zorlaması gerçekleştirir.

en: Display type
tr_TR: Görüntüleme Türü

en: Products
tr_TR: Ürünler

en: Subcategories
tr_TR: Alt Kategoriler

en: Both
tr_TR: İkiside

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük Resim

en: Upload/Add image
tr_TR: Resim Yükle / Ekle

en: Remove image
tr_TR: Resmi kaldır

en: Use image
tr_TR: Resmi kullan

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
tr_TR: Mağazanız için ürün kategorileri burada yönetilebilir. Ön sayfada ve yönetici sayfasında kategorilerin sıralamasını değiştirmek için sürükleyip bırakabilirsiniz. Listelenmiş daha fazla kategori görmek için sayfasının üst kısmındaki  "Ekran Tercihleri" bağlantısına tıklayın.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
tr_TR: Kargo sınıfları, benzer tipteki gruplandırılmış ürünler için kullanılabilir. Bu gruplar daha sonra belirli kargo metodları aracılığıyla farklı ürünlere farklı oranlar şart  koşmak için kullanılabilir.

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
tr_TR: Seçenek kuralları ürünlere ve varyasyonlara atanabilir. <br/><br/><b>Not</b>: Bir terimin silinmesi, atanmış olduğu tüm ürünlerden ve varyasyonlardan onu kaldıracaktır. Bir terimin tekrar oluşturulması, onu otomatik olarak ürünlere geri atamaz.

en: webhook
tr_TR: web kancası

en: webhooks
tr_TR: web kancaları

en: Topic
tr_TR: Başlık

en: Delivery URL
tr_TR: Teslim Bağlantısı

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
tr_TR: Etkin <span class="count">(%s)</span>

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
tr_TR: Duraklatıldı <span class="count">(%s)</span>

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
tr_TR: Devre Dışı <span class="count">(%s)</span>

en: Move to Trash
tr_TR: Çöpe Taşı

en: Empty Trash
tr_TR: Çöpü Boşalt

en: Webhook created on %s
tr_TR: Web Kancası oluşturuldu: %s

en: You don't have permissions to create Webhooks!
tr_TR: Web Kancaları oluşturmak için izniniz yok!

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
tr_TR: Web Kancalarını düzenlemek için izniniz yok!

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
tr_TR: Web Kancalarını silmek için izniniz yok!

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
tr_TR[0]: %d web kancaları çöpe taşındı.

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
tr_TR[0]: %d web kancaları çöpten geri alındı.

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
tr_TR[0]: %d web kancaları kalıcı olarak silindi.

en: Webhook updated successfully.
tr_TR: Web Kancası başarıyla güncellendi.

en: Webhook created successfully.
tr_TR: Web Kancası başarıyla oluşturuldu.

en: Webhooks
tr_TR: Web Kancaları

en: Add Webhook
tr_TR: Web Kancası Ekle

en: Search Webhooks
tr_TR: Web Kancalarını Ara

en: This Webhook has no log yet.
tr_TR: Bu Web Kancasının henüz günlüğü yok.

en: &lsaquo; Previous
tr_TR: &lsaquo; Önceki

en: Next &rsaquo;
tr_TR: Sonraki &rsaquo;

en: Welcome to WooCommerce
tr_TR: WooCommerce Eklentisine Hoşgeldiniz

en: Welcome to WooCommerce %s
tr_TR: WooCommerce %s Sürümüne Hoşgeldiniz

en: Thanks, all done!
tr_TR: Teşekkürler, bitti!

en: Thank you for updating to the latest version!
tr_TR: Son sürüme güncellediğiniz için teşekkürler!

en: Thanks for installing!
tr_TR: Yüklediğiniz için teşekkürler!

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you enjoy using it.
tr_TR: %s WooCommerce %s her zamankinden daha güçlü, istikrarlı ve güvenli. Beğeneceğinizi umuyoruz.

en: Version %s
tr_TR: Sürüm %s

en: Docs
tr_TR: Dokümanlar

en: What's New
tr_TR: Neler Yeni

en: Credits
tr_TR: Hazırlayanlar

en: Translators
tr_TR: Çevirmenler

en: Improved Product Variation Editor
tr_TR: Geliştirilmiş Ürün Varyasyon Editörü

en: When editing product variations in the backend, we have added a new, paginated interface to make the process of adding complex product variations both quicker and more reliable.
tr_TR: Arka uçta ürün varyasyonlarının düzenlemesi esnasında karmaşık ürün varyasyonlarının eklenme sürecini daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmek için modern ve sayfalandırılmış bir arayüz ekledik.

en: Frontend Variation Performance
tr_TR: Önuç Varyasyon Performansı

en: If your products have many variations (20+) they will use an ajax powered add-to-cart form. Select all options and the matching variation will be found via AJAX. This improves performance on the product page.
tr_TR: Ürünlerinizin (+20 gibi) birçok varyasyonu varsa bu varyasyonlar, ajax ile çalışan bir sepete ekle formu kullanacaklar. Tüm seçenekleri belirleyin, eşleşen varyasyonlar AJAX aracılığıyla bulunacaktır. Bu durum, ürün sayfasındaki performansı artırmaktadır.

en: Flat Rate Shipping, Simplified
tr_TR: Sabit Oranlı Kargo Basitleştirildi

en: Flat Rate Shipping was overly complex in previous versions of WooCommerce. We have simplified the interface (without losing the flexibility) making Flat Rate and International Shipping much more intuitive.
tr_TR: Sabit Oranlı Kargo WooCommerce'nin önceki sürümünde aşırı karmaşık idi. (Esnekliği kaybetmeden) arayüzü basitleştirerek Sabit Oranlı ve Uluslararası Kargoyu çok daha fazla sezgisel hale getirdik.

en: Geolocation with Caching
tr_TR: Önbellek ile Coğrafi Konum

en: If you use static caching you may have found geolocation did not work for non-logged-in customers. We have now introduced a new javascript based Geocaching solution to help. Enable this in the %ssettings%s.
tr_TR: Statik önbellekleme kullanıyorsanız giriş yapmayan müşteriler için coğrafi konumlamayı işe yaramaz bulmuş olabilirsiniz. Yardımcı olması açısından şimdi, javascript tabanlı yeni bir coğrafi önbellekleme çözümünü getirdik. Bu özelliği %sayarlardan%s etkinleştirebilirsiniz.

en: Onboarding Experience
tr_TR: Tümleşik Deneyim

en: We have added our "WooCommerce 101" tutorial videos to the help tabs throughout admin if you need some help understanding how to use WooCommerce. New installs will also see the new setup wizard to help guide through initial setup.
tr_TR: WooCommerce'nin nasıl kullanılacağı konusunda biraz yardıma ihtiyacınız varsa yönetim paneli boyunca uzanan yardım sekmelerine "WooCommerce 101" öğretici videoları ekledik. Ayrıca yeni kurulumlar, ilk kurulum süresince rehberlik etmek üzere yeni kurulum sihirbazını görecekler.

en: Custom AJAX Endpoints
tr_TR: Özel AJAX Uç Noktaları

en: To improve performance on the frontend, we've introduced new AJAX endpoints which avoid the overhead of making calls to admin-ajax.php for events such as adding products to the cart.
tr_TR: Önyüzde performansı artırmak için, sepete ürün ekleme etkinliklerinde olduğu gibi admin-ajax.php dosyasına çağrı yapılmasıyla ortaya çıkan ek yükten kaçınan yeni AJAX uç noktalarını getirdik.

en: Visual API Authentication
tr_TR: Görsel API Doğrulaması

en: Services which integrate with the REST API can now use the visual authentication endpoint so a user can log in and grant API permission from a single page before being redirected back.
tr_TR: Rest API ile entegre olan hizmetler artık görsel kimlik doğrulama uç noktası kullanabilirler, böylece bir kullanıcı geri yönlendirilmeden önce giriş yapabilir ve tek bir sayfadan API izni verebilir.

en: Email Notification Improvements
tr_TR: E-posta Bildirim Geliştirmeleri

en: Email templates have been improved to support a wider array of email clients, and extra notifications, such as partial refund notifications, have been included.
tr_TR: Geniş yelpazede e-posta istemcilerini desteklemek üzere e-posta şablonları geliştirildi, ayrıca kısmi iade bildirimleri gibi ekstra bildirimler dahil edildi.

en: Shipping Method Priorities
tr_TR: Kargo Yöntemi Öncelikleri

en: To give more control over which shipping method is selected by default for customers, each method can now be given a numeric priority.
tr_TR: Müşteriler için varsayılan olarak seçilen kargo yöntemleri üzerinde daha fazla kontrol sağlanması için, artık her yönteme sayısal öncelik verilebilir.

en: Go to WooCommerce Settings
tr_TR: WooCommerce Ayarlarına Git

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to WooCommerce</a>.
tr_TR: WooCommerce, tutkulu bireylerden oluşan dünya çapında bir ekip tarafından geliştirilmiş ve kalıcı hale getirilmiştir. Ayrıca müthiş bir geliştirici topluluğu tarafından da desteklenmektedir. Siz de adınızı görmek ister misiniz? <a href="%s">WooCommerce'ye Katkıda Bulunun</a>

en: WooCommerce has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate WooCommerce</a>.
tr_TR: Çeviri ekibimiz sayesinde WooCommerce birçok dile tercüme edildi. Siz de adınızı görmek ister misiniz? <a href="%s">WooCommerce'yi Çevirin</a>

en: View %s
tr_TR: %s Görüntüle

en: HTML Email Template
tr_TR: HTML E-Posta Teması

en: If you like <strong>WooCommerce</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from WooThemes in advance!
tr_TR: <strong>WooCommerce</strong> eklentisini beğendiyseniz lütfen bizi %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s olarak oylayın. WooThemes'ten şimdiden kocaman teşekkürler!

en: Thanks :)
tr_TR: Teşekkürler :)

en: Thank you for selling with WooCommerce.
tr_TR: WooCommerce ile satış yaptığınız için teşekkürler.

en: The file does not exist, please try again.
tr_TR: Dosya yok, lütfen tekrar deneyin.

en: The CSV is invalid.
tr_TR: Geçersiz CSV.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates.
tr_TR: İçe aktarma tamamlandı - <strong>%s</strong> vegi oranları içe aktarıldı.

en: All done!
tr_TR: Hepsi bitti!

en: View Tax Rates
tr_TR: Vergi Oranlarını Görüntüle

en: Import Tax Rates
tr_TR: Vergi Oranlarını Aktar

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
tr_TR: Merhaba! Dükkanınıza almak için vergi oranları içeren bir CSV dosyası yükleyin. Yüklemek için bir .csv dosyası seçin, "Dosya yükle ve ekle" tıklayın.

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
tr_TR: Vergi oranları belirli bir sıra (10 sütun) tanımlanması gerekir. <a href="%s"> bir örnek indirmek için tıklayın </ a>.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
tr_TR: Dosya yükleyebilmeniz için önce aşağıdaki hataları düzeltmeniz gerekmekte:

en: Choose a file from your computer:
tr_TR: Bilgisayarınızdan bir dosya seçin:

en: Maximum size: %s
tr_TR: Maximum boyut: %s

en: OR enter path to file:
tr_TR: Veya dosya konumunu girin:

en: Delimiter
tr_TR: Sınırlayıcı

en: Upload file and import
tr_TR: Dosya yükle ve ekle

en: Sorry, there has been an error.
tr_TR: Üzgünüz, bir hata oluştu.

en: General
tr_TR: Genel

en: Usage Restriction
tr_TR: Kullanım Kısıtlaması

en: Usage Limits
tr_TR: Kullanım Sınırları

en: Discount type
tr_TR: İndirim Türü

en: Value of the coupon.
tr_TR: Kupon değeri

en: Allow free shipping
tr_TR: Ücretsiz Kargoya İzin Ver

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
tr_TR: Kupon için ücretsiz kargo özelliği geçerli olacaksa bu kutucuğu işaretleyin. Bunun için <a href="%s">ücretsiz kargo yöntemi</a> etkinleştirilmiş olmalı ayrıca "geçerli bir ücretsiz kargo kuponu" gerektirecek şekilde ayarlanmış olması gerekmektedir. ("Ücretsiz Kargo Gereksinim" ayarlarına göz atabilirsiniz.)

en: Coupon expiry date
tr_TR: Kupon Son Kullanım Tarihi

en: Minimum spend
tr_TR: Asgari Harcama

en: No minimum
tr_TR: Asgari tutar yok

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
tr_TR: Bu alan, kupon kullanmak için gerekli olan asgari ara toplamı ayarlamanıza izin verir.

en: Maximum spend
tr_TR: Azami Harcama

en: No maximum
tr_TR: Azami harcama yok

en: This field allows you to set the maximum subtotal allowed when using the coupon.
tr_TR: Bu alan, kupon kullanımında izin verilen azami ara-toplamı ayarlamanızı sağlar.

en: Individual use only
tr_TR: Sadece Tekil Kullanım

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
tr_TR: Eğer kupon, diğer kuponlarla birlikte kulanılabilir olmayacaksa bu kutucuğu işaretleyin.

en: Exclude sale items
tr_TR: İndirim Ürünleri Hariç

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
tr_TR: Eğer kuponun indirimdeki öğelere uygulanmaması gerekiyorsa bu kutucuğu işaretleyin. Her bir ürün kuponu, yalnızca ürün indirimde değilse çalışacaktır. Her bir sepet kuponu, yalnızca sepette indirim öğesi bulunmuyorsa çalışacaktır.

en: Search for a product&hellip;
tr_TR: Bir ürün ara&hellip;

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
tr_TR: Bu kuponu kullanmak için sepette bulunması gereken ürünler veya indirim uygulanacak ürünlerdir.

en: Exclude products
tr_TR: Ürünler Hariç

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
tr_TR: Bu kuponu kullanmak için sepette bulunmaması gereken ürünler veya indirim uygulanmayacak ürünlerdir.

en: Product categories
tr_TR: Ürün Kategorileri

en: Any category
tr_TR: Herhangi bir kategori

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
tr_TR: Kuponun geçerli kalması için bu kategorideki bir ürün olmalı veya bu kategorilerdeki ürünler indirimli olacaktır.

en: Exclude categories
tr_TR: Kategoriler Hariç

en: No categories
tr_TR: Kategori yok

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
tr_TR: Kuponun geçerli kalması için bu kategorideki bir ürün olmamalı veya bu kategorilerdeki ürünler indirimli olmayacaktır.

en: Email restrictions
tr_TR: E-posta Kısıtlamaları

en: No restrictions
tr_TR: Kısıtlama yok

en: List of allowed emails to check against the customer's billing email when an order is placed. Separate email addresses with commas.
tr_TR: Bir sipariş verdilği zaman müşteri fatura e-posta adresiyle karşılaştırılacak izin verilen e-posta adreslerinin listesidir. E-posta adreslerini ayırmak için virgül kullanın.

en: Usage limit per coupon
tr_TR: Kupon Başına Kullanım Sınırı

en: How many times this coupon can be used before it is void.
tr_TR: Geçersiz hale gelmeden önce bu kupon kaç kez kullanılabilir.

en: Limit usage to X items
tr_TR: X öğeler için kullanım sınırı

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
tr_TR: Ürün indirimleri kullanıldığı zaman bu kuponun uygulanabileceği maksimum sayı. Seçilen tüm sepet öğelerine uygulamak için boş bırakın.

en: Usage limit per user
tr_TR: Kullanıcı Başına Kullanım Sınırı

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
tr_TR: Bu kupon tek bir kullanıcı tarafından kaç kez kullanılabilir? Misafirler için fatura e-postasını, kullanıcılar için ise kullanıcı kimliğini kullanın.

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
tr_TR: Kupon kodu zaten mevcut - müşteriler bu kodla son kuponu kullanacaktır.

en: Resend order emails
tr_TR: Sipariş e-postalarını tekrar gönder

en: Generate download permissions
tr_TR: İndirme izinleri oluştur

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Save %s
tr_TR: %s Kaydet

en: Save/update the %s
tr_TR:  %s Kaydet / Güncelle

en: First Name
tr_TR: Ad

en: Last Name
tr_TR: Soyad

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: %s %s details
tr_TR: %s: %s Detayları

en: Payment via %s
tr_TR: Ödeme Yöntemi: %s

en: Customer IP
tr_TR: Müşteri IP

en: General Details
tr_TR: Genel Bilgiler

en: Order date:
tr_TR: Sipariş Tarihi:

en: Order status:
tr_TR: Sipariş Durumu:

en: Customer:
tr_TR: Müşteri:

en: View other orders
tr_TR: Diğer siparişleri görüntüle

en: Billing Details
tr_TR: Fatura Bilgileri

en: Load billing address
tr_TR: Fatura adresi yükle

en: Address
tr_TR: Adres

en: No billing address set.
tr_TR: Fatura adresi ayarlanmadı.

en: Payment Method:
tr_TR: Ödeme Yöntemi:

en: N/A
tr_TR: Yok

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Transaction ID
tr_TR: İşlem Kimliği

en: Shipping Details
tr_TR: Kargo Bilgileri

en: Copy from billing
tr_TR: Faturadan kopyala

en: Load shipping address
tr_TR: Kargo adresi yükle

en: No shipping address set.
tr_TR: Kargo adresi ayarlanmadı.

en: Customer Provided Note
tr_TR: Müşteri Notu

en: Customer's notes about the order
tr_TR: Sipariş ile ilgili müşteri notları

en: File %d
tr_TR: Dosya %d

en: Search for a downloadable product&hellip;
tr_TR: İndirilebilir bir ürün ara&hellip;

en: Grant Access
tr_TR: Erişim Ver

en: added on %1$s at %2$s
tr_TR: %1$s - %2$s tarihinde eklendi

en: by %s
tr_TR: (%s)

en: Delete note
tr_TR: Notu Sil

en: There are no notes yet.
tr_TR: Henüz herhangi bir not bulunmamaktadır.

en: Add note
tr_TR: Not Ekle

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
tr_TR: Örnek olarak bir not ekleyin veya bir müşteri notu ekleyin (kullanıcı bilgilendirilecektir).

en: Private note
tr_TR: Özel not

en: Note to customer
tr_TR: Müşteriye not

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Product Type
tr_TR: Ürün Türü

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
tr_TR: Sanal ürünler soyuttur ve kargolanmazlar.

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
tr_TR: İndirilebilir ürünler satış konusu dosyaya erişim sağlarlar.

en: Inventory
tr_TR: Stok

en: Shipping
tr_TR: Kargo

en: Linked Products
tr_TR: Bağlantılı Ürünler

en: Variations
tr_TR: Varyasyonlar

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Stock Keeping Unit
tr_TR: Stok Tutma Birimi

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
tr_TR: Stok kodu, bir stok tutma birimini işaret eder ve satın alınabilir her farklı ürün ve hizmet için benzersiz bir tanımlayıcıdır.

en: Product URL
tr_TR: Ürün Bağlantısı

en: Enter the external URL to the product.
tr_TR: Ürün için harici bir bağlantı girin.

en: Button text
tr_TR: Buton Metni

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
tr_TR: Bu metin harici ürün bağlantı butonunda gösterilecektir.

en: Regular Price
tr_TR: Piyasa Fiyatı

en: Sale Price
tr_TR: Satış Fiyatı

en: Schedule
tr_TR: Zamanla

en: Sale Price Dates
tr_TR: Satış Fiyatı Tarihleri

en: The sale will end at the beginning of the set date.
tr_TR: Ayarlanan tarih başlangıcında satış sona erecektir.

en: Downloadable Files
tr_TR: İndirilebilir Dosyalar

en: This is the name of the download shown to the customer.
tr_TR: Müşteriye gösterilen indirme adıdır.

en: File URL
tr_TR: Dosya Bağlantısı

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
tr_TR: Müşterilerin erişim sağlayacağı dosyanın bağlantı adresi veya tam yoludur. Buraya girilen bağlantı adreslerinin halihazırda şifrelenmiş olması gerekmektedir.

en: Add File
tr_TR: Dosya Ekle

en: Download Limit
tr_TR: İndirme Sınırı

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
tr_TR: Sınırsız yeniden indirme için boş bırakın.

en: Download Expiry
tr_TR: İndirme Vadesi

en: Never
tr_TR: Süresiz

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
tr_TR: İndirme bağlantısı süresi dolmadan önceki gün sayısını girin veya boş bırakın.

en: Download Type
tr_TR: İndirme Türü

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
tr_TR: Bir indirme türü seçin - <a href="%s">şemayı</a> kontrol eder.

en: Standard Product
tr_TR: Standart Ürün

en: Application/Software
tr_TR: Uygulama / Yazılım

en: Music
tr_TR: Müzik

en: Tax Status
tr_TR: Vergi Durumu

en: Taxable
tr_TR: Vergiye t&#226;bi

en: Shipping only
tr_TR: Sadece kargo

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
tr_TR: Yalnızca kargo maliyetinin veya ürünün bir bütün olarak vergiye tabi olup olmadığı belirleyin.

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Tax Class
tr_TR: Vergi Türü

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
tr_TR: Bu ürün için bir vergi sınıfı seçin. Vergi sınıfları, ürünün belirli türlerine özgü farklı vergi oranları uygulamak için kullanılır.

en: Manage stock?
tr_TR: Stok Yönetimi?

en: Enable stock management at product level
tr_TR: Ürün seviyesinde stok yönetimini etkinleştir

en: Stock Qty
tr_TR: Stok Miktarı

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
tr_TR: Stok miktarı.. Seçenekli bir ürün söz konusuysa bu değer, varyasyon düzeyinde stok tanımlamadığınız sürece tüm varyasyonların stok kontrolü için kullanılacaktır.

en: Allow Backorders?
tr_TR: Bakiye Siparişleri?

en: Do not allow
tr_TR: İzin verme

en: Allow, but notify customer
tr_TR: İzin ver fakat müşteriyi bilgilendir

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
tr_TR: Eğer stok yönetimi söz konusuysa bakiye siparişlerine izin verilip verilmediğini denetler. Etkinleştirildiği taktirde stok miktarı sıfırın -0- altına düşebilir.

en: Stock status
tr_TR: Stok Durumu

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
tr_TR: Ürün listede olsa da olmasa da önsayfadaki "stokta" veya "stokta yok" bildirimlerini kontrol eder.

en: Sold Individually
tr_TR: Tekil Satış

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
tr_TR: Tek bir sipariş içinde bu öğenin yalnızca bir adet satışına izin vermek için etkinleştirin

en: Weight
tr_TR: Ağırlık

en: Weight in decimal form
tr_TR: Ondalık düzende ağırlık

en: Dimensions
tr_TR: Boyutlar

en: Length
tr_TR: Uzunluk

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: LxWxH in decimal form
tr_TR: Ondalık düzende LxWxH

en: No shipping class
tr_TR: Kargo sınıfı yok

en: Shipping class
tr_TR: Kargo Sınıfı

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
tr_TR: Kargo sınıfları, benzer ürün grupları için belirli kargo yöntemleri tarafından kullanılmaktadır.

en: Expand
tr_TR: Genişlet

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Custom product attribute
tr_TR: Özel ürün seçeneği

en: Save Attributes
tr_TR: Seçenekleri Kaydet

en: Up-Sells
tr_TR: Yukarı Satışlar

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
tr_TR: Yukarı satış ürünleri, halihazırda görüntülenen ürün yerine sizin önerdiğiniz ürünlerdir. Örneğin; daha karlı, daha kaliteli ve daha pahalı ürünlerdir.

en: Cross-Sells
tr_TR: Çapraz Satışlar

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
tr_TR: Çapraz satış ürünleri, mevcut ürüne dayalı olarak sepet içinde sizin teşvik ettiğiniz ürünlerdir.

en: Grouping
tr_TR: Gruplandırma

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
tr_TR: Bu ürünü gruplandırılmış bir ürün parçası yapmak için bu seçeneği ayarlayın.

en: Purchase Note
tr_TR: Satış Notu

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
tr_TR: Satış sonrasında müşteriye göndermek için isteğe bağlı bir not girin.

en: Menu order
tr_TR: Menü Sıralaması

en: Custom ordering position.
tr_TR: Özel sıralama düzeni.

en: Enable reviews
tr_TR: Yorumları etkinleştir

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
tr_TR: Varyasyon eklemeden önce <strong>Seçenekler</strong>  sekmesinde birkaç seçenek ekleyin ve kaydedin.

en: Learn more
tr_TR: Daha Fazla Bilgi

en: Default Form Values
tr_TR: Varsayılan Biçim Değerleri

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
tr_TR: Bunlar, ön sayfada önceden seçili halde olacak seçeneklerdir.

en: No default
tr_TR: Varsayılan yok

en: Add variation
tr_TR: Varyasyon ekle

en: Create variations from all attributes
tr_TR: Tüm seçeneklerden varyasyonlar oluştur

en: Delete all variations
tr_TR: Tüm varyasyonları sil

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
tr_TR: &quot;Etkin&quot; olarak değiştir

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
tr_TR: &quot;İndirilebilir&quot; olarak değiştir

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
tr_TR: &quot;Sanal&quot; olarak değiştir

en: Pricing
tr_TR: Fiyatlandırma

en: Set regular prices
tr_TR: Piyasa fiyatı ayarla

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
tr_TR: Piyasa fiyatlarını artır (sabit tutar veya yüzde)

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
tr_TR: Piyasa fiyatlarını düşür (sabit tutar veya yüzde)

en: Set sale prices
tr_TR: Satış fiyatı ayarla

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
tr_TR: Satış fiyatlarını artır (sabit tutar veya yüzde)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
tr_TR: Satış fiyatlarını düşür (sabit tutar veya yüzde)

en: Set scheduled sale dates
tr_TR: Zamanlanmış satış tarihlerini ayarla

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
tr_TR: &quot;Stok yönetimini&quot; etkinleştir

en: Downloadable products
tr_TR: İndirilebilir Ürünler

en: Download limit
tr_TR: İndirme sınırı ayarla

en: Download expiry
tr_TR: İndirme vadesi ayarla

en: Go
tr_TR: Git

en: %s item | %s items
tr_TR[0]: %s öğe

en: Go to the first page
tr_TR: İlk sayfaya git

en: Go to the previous page
tr_TR: Önceki sayfaya git

en: Select Page
tr_TR: Sayfa Seç

en: Current page
tr_TR: Mevcut sayfa

en: Go to the next page
tr_TR: Sonraki sayfaya git

en: Go to the last page
tr_TR: Son sayfaya git

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Product SKU must be unique.
tr_TR: Ürün stok kodu benzersiz olmalıdır.

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
tr_TR: %s indirilebilir dosyası izin verilmeyen bir dosya türüne sahip olduğu için kullanılamaz. İzin verilen türler şunlardır: %s

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
tr_TR: %s indirilebilir dosyası sunucuda bulunmadığı için kullanılamaz.

en: Variation #%s of %s
tr_TR: Varyasyon #%s of %s

en: #%s &ndash; Variation SKU must be unique.
tr_TR: #%s &ndash; Varyasyon stok kodu  benzersiz olmalıdır.

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
tr_TR: #%s &ndash; İzin verilen dosya türlerinden birine sahip olmadığı için %s indirilebilir dosyası kullanılamaz. İzin verilen dosya türleri şunlardır: %s

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
tr_TR: #%s &ndash; Sunucuda bulunmadığı için %s indirilebilir dosyası kullanılamaz.

en: Delete image
tr_TR: Resmi sil

en: Add Images to Product Gallery
tr_TR: Ürün Galerisine Resim Ekle

en: Add to gallery
tr_TR: Galeriye ekle

en: Add product gallery images
tr_TR: Ürün galerisine resim ekle

en: Revoke Access
tr_TR: Erişimi Kaldır

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
tr_TR[0]: %s defa indirildi

en: Downloads Remaining
tr_TR: Kalan Yüklemeler

en: Access Expires
tr_TR: Erişim Bitiş Tarihi

en: Fee
tr_TR: Ücret

en: Fee Name
tr_TR: Ödeme İsmi

en: Product ID:
tr_TR: Ürün Kimliği:

en: Variation ID:
tr_TR: Varyasyon Kimliği:

en: No longer exists
tr_TR: Artık yok

en: Product SKU:
tr_TR: Ürün Stok Kodu:

en: Add&nbsp;meta
tr_TR: Meta&nbsp;ekle

en: After pre-tax discounts.
tr_TR: Vergiden öncesi indirimlerinden sonra.

en: Before pre-tax discounts.
tr_TR: Vergiden öncesi indirimlerinden önce.

en: Item
tr_TR: Ürün

en: Cost
tr_TR: Maliyet

en: Qty
tr_TR: Miktar

en: Tax
tr_TR: Vergi

en: Coupon(s) Used
tr_TR: Kullanılan Kupon(lar)

en: Discount
tr_TR: İndirim

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
tr_TR: Toplam indirimdir. İndirimler öğe başına tanımlanmıştır.

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
tr_TR: Sipariş için toplam kargo ve taşıma maliyetidir.

en: Order Total
tr_TR: Sipariş Toplamı

en: Refunded
tr_TR: İade Edilen

en: Delete selected line item(s)
tr_TR: Seçili ilgili kalem(leri) sil

en: Stock Actions
tr_TR: Stok İşlemleri

en: Reduce line item stock
tr_TR: İlgili kalem stoğunu azalt

en: Increase line item stock
tr_TR: İlgili kalem stoğunu artır

en: Add line item(s)
tr_TR: İlgili Kalem(ler) Ekle

en: To edit this order change the status back to "Pending"
tr_TR: Bu siparişi düzenlemek için sipariş durumunu yeniden "Beklemede" olarak değiştirin

en: This order has been paid for and is no longer editable
tr_TR: Bu sipariş için ödeme yapılmış bu nedenle artık düzenlenemez

en: Add Tax
tr_TR: Vergi Ekle

en: Refund
tr_TR: İade

en: Calculate Taxes
tr_TR: Vergileri Hesapla

en: Calculate Total
tr_TR: Toplamı Hesapla

en: Add product(s)
tr_TR: Ürün(ler) Ekle

en: Add fee
tr_TR: Ücret Ekle

en: Add shipping cost
tr_TR: Kargo Maliyeti Ekle

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Restock refunded items
tr_TR: İade öğelerini yeniden stokla

en: Amount already refunded
tr_TR: Daha önce iade edilen tutar

en: Total available to refund
tr_TR: İade için kullanılabilir toplam

en: Refund amount
tr_TR: İade tutarı

en: Reason for refund (optional)
tr_TR: İade gerekçesi (isteğe bağlı)

en: Payment Gateway
tr_TR: Ödeme Yöntemi

en: The payment gateway used to place this order does not support automatic refunds.
tr_TR: Bu sipariş için kullanılan ödeme yöntemi otomatik para iadelerini desteklememektedir.

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
tr_TR: Bunu kullandıktan sonra ödeme ağ geçidiniz üzerinden elle para iadesi yapmanız gerekecektir.

en: Add products
tr_TR: Ürünler ekle

en: Add tax
tr_TR: Vergi ekle

en: Rate name
tr_TR: Oran adı

en: Tax class
tr_TR: Vergi Türü

en: Rate code
tr_TR: Oran kodu

en: Rate %
tr_TR: Oran %

en: Or, enter tax rate ID:
tr_TR: veya vergi oran kimliği gir:

en: Optional
tr_TR: İsteğe bağlı

en: ID:
tr_TR: Kimlik:

en: Shipping Name
tr_TR: Kargo Adı

en: Shipping Method
tr_TR: Kargo Yöntemi

en: Select terms
tr_TR: Kural seç

en: Add new
tr_TR: Yeni Ekle

en: "%s" separate terms
tr_TR: "%s" ayrı kurallar

en: Enter some text, or some attributes by "%s" separating values.
tr_TR: "%s" ayıran değerlere göre bir kaç metin veya seçenek girin.

en: File Name
tr_TR: Dosya Adı

en: Choose file
tr_TR: Bir dosya seç

en: Insert file URL
tr_TR: Dosya URL Ekle

en: Drag and drop, or click to set menu order manually
tr_TR: Sürükleyip bırakın veya menü sıralamasını elle ayarlamak için tıklayın

en: Any
tr_TR: Herhangi bir

en: Remove this image
tr_TR: Bu resmi kaldır

en: Upload an image
tr_TR: Bir resim yükle

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
tr_TR: Bu seçenek için bir stok kodu girin veya ebeveyn ürün stok kodunu kullanmak için boş bırakın.

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
tr_TR: Bir ürünü satın alma üzerine dosyaya erişim izni verilecekse bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
tr_TR: Eğer bir ürün kargolanmayacaksa veya kargo maliyeti yoksa bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option to enable stock management at variation level
tr_TR: Varyasyon seviyesinde stok yönetimi için bu seçeneği etkinleştirin

en: Regular Price:
tr_TR: Piyasa Fiyatı:

en: Variation price (required)
tr_TR: Varyasyon fiyatı (gerekli)

en: Sale Price:
tr_TR: Satış Fiyatı

en: Cancel schedule
tr_TR: Zamanlamayı iptal et

en: Sale start date:
tr_TR: Satış Başlangıç Tarihi:

en: Sale end date:
tr_TR: Satış Bitiş Tarihi:

en: Stock Qty:
tr_TR: Stok Miktarı:

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
tr_TR: Varyasyon düzeyinde stok yönetimini etkinleştirmek için bir miktar girin veya ebeveyn ürün tercihlerini kullanmak için boş bırakın.

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
tr_TR: Bu varyasyon için bir ağırlık girin veya ebeveyn ürün ağırlığını kullanmak için boş bırakın.

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
tr_TR: Boyutlar (U&times;G&times;Y)

en: Shipping class:
tr_TR: Kargo Sınıfı:

en: Same as parent
tr_TR: Ebeveyn ile aynı

en: Tax class:
tr_TR: Vergi Türü:

en: Variation Description:
tr_TR: Varyasyon Açıklaması:

en: Download Limit:
tr_TR: İndirme Limiti:

en: Download Expiry:
tr_TR: İndirme Vadesi:

en: Sold %s worth in the last %d days
tr_TR: Son %d gün içinde %s değerinde satış yapıldı

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
tr_TR[0]: Son %d gün içinde %s öğe satıldı

en: %s discounts in total
tr_TR: Toplamda %s indirim alındı

en: %d coupons used in total
tr_TR: Toplamda %d kupon kullanıldı

en: Year
tr_TR: Yıl

en: Last Month
tr_TR: Geçen Ay

en: This Month
tr_TR: Bu Ay

en: Last 7 Days
tr_TR: Son 7 Gün

en: Filter by coupon
tr_TR: Kupona Göre Filtrele

en: Choose coupons&hellip;
tr_TR: Bir kupon seç&hellip;

en: All coupons
tr_TR: Tüm kuponlar

en: Show
tr_TR: Göster

en: No used coupons found
tr_TR: Kullanılan kupon bulunamadı

en: Most Popular
tr_TR: En Çok Kullanılan

en: No coupons found in range
tr_TR: Bu aralıklar içerisinde kupon bulunamadı

en: Most Discount
tr_TR: En Yüksek İndirim

en: Export CSV
tr_TR: CSV Dışa Aktar

en: Number of coupons used
tr_TR: Kullanılan kupon sayısı

en: Discount amount
tr_TR: İndirim tutarı

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: No customers found.
tr_TR: Müşteri bulunamadı.

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
tr_TR[0]: %s önceki sipariş bağlandı

en: Refreshed stats for %s
tr_TR: %s için yenilenmiş istatistikler

en: Search customers
tr_TR: Müşterileri ara

en: Refresh stats
tr_TR: İstatistikleri yenile

en: View orders
tr_TR: Siparişleri görüntüle

en: Link previous orders
tr_TR: Önceki siparişleri bağla

en: Name (Last, First)
tr_TR: Ad (Soyad, Ad)

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Location
tr_TR: Konum

en: Money Spent
tr_TR: Harcama

en: Last order
tr_TR: Son Sipariş

en: %s signups in this period
tr_TR: Bu zaman dilimi içinde %s kişi üye oldu

en: Customer Sales
tr_TR: Müşteri Satışları

en: Guest Sales
tr_TR: Misafir Satışları

en: Customer Orders
tr_TR: Müşteri Siparişleri

en: Guest Orders
tr_TR: Misafir Siparişleri

en: orders
tr_TR: siparişler

en: customer orders
tr_TR: müşteri siparişleri

en: guest orders
tr_TR: misafir siparişleri

en: Signups
tr_TR: Üye Olmalar

en: new users
tr_TR: yeni kullanıcılar

en: No low in stock products found.
tr_TR: Düşük stoklu ürün bulunamadı.

en: No out of stock products found.
tr_TR: Stokta olmayan ürün bulunamadı.

en: %s sales in %s
tr_TR: %s %s

en: Select categories&hellip;
tr_TR: Kategorileri seç&hellip;

en: None
tr_TR: Yok

en: All
tr_TR: Tümü

en: &larr; Choose a category to view stats
tr_TR: &larr; İstatistikleri görüntülemek için bir kategori seçin

en: %s average daily sales
tr_TR: %s ortalama günlük satış

en: %s average monthly sales
tr_TR: %s ortalama aylık satış

en: %s gross sales in this period
tr_TR: %s brüt satış

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
tr_TR: Nakliye ve vergiler dahil olmak üzere iadeler sonrasında oluşan sipariş toplamlarının tutarıdır.

en: %s net sales in this period
tr_TR: %s net satış

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
tr_TR: Nakliye ve vergiler dahil olmak üzere iadeler sonrasında oluşan sipariş toplamlarının tutarıdır.

en: %s orders placed
tr_TR: %s sipariş verildi

en: %s items purchased
tr_TR: %s öğe satın alındı

en: %s refunded %d order | %s refunded %d orders
tr_TR[0]: %s iade edildi (%d sipariş)

en: %s charged for shipping
tr_TR: %s kargo için ödeme yapıldı

en: %s worth of coupons used
tr_TR: %s değerinde kupon kullanıldı

en: Number of items sold
tr_TR: Satılan öğe sayısı

en: Number of orders
tr_TR: Sipariş sayısı

en: Average sales amount
tr_TR: Ortalama satış tutarı

en: Shipping amount
tr_TR: Kargo tutarı

en: Gross Sales amount
tr_TR: Brüt Satış Tutarı

en: Net Sales amount
tr_TR: Net Satış Tutarı

en: %s sales for the selected items
tr_TR: Seçilen öğeler için %s satış

en: %s purchases for the selected items
tr_TR: Seçilen öğeler için %s satın alma

en: Showing reports for:
tr_TR: Raporları göster:

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Product Search
tr_TR: Ürün Arama

en: Top Sellers
tr_TR: En Çok Satanlar

en: No products found in range
tr_TR: Bu aralık içinde ürün bulunamadı

en: Top Freebies
tr_TR: Başlıca Ücretsiz Ürünler

en: Top Earners
tr_TR: En Çok Kazandıranlar

en: &larr; Choose a product to view stats
tr_TR: &larr; İstatistikleri görüntülemek için bir ürün seçin

en: Sales amount
tr_TR: Satış tutarı

en: No products found.
tr_TR: Ürün bulunamadı.

en: Parent
tr_TR: Ebeveyn

en: Units in stock
tr_TR: Stok Miktarı

en: Rate
tr_TR: Oran

en: Number of Orders
tr_TR: Sipariş Sayısı

en: Tax Amount
tr_TR: Vergi Tutarı

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
tr_TR: Siparişlerinizde yer alan "Vergi Satırlarındaki" vergi tutarının toplamıdır.

en: Shipping Tax Amount
tr_TR: Nakliye Vergisi Tutarı

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
tr_TR: Siparişlerinizde yer alan "Vergi Satırlarındaki" nakliye vergisi tutarının toplamıdır.

en: Total Tax
tr_TR: Toplam Vergi

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
tr_TR: Oranlar için toplam vergidir (nakliye vergisi + ürün vergisi).

en: No taxes found in this period
tr_TR: Bu aralık içinde vergi bulunamadı

en: Period
tr_TR: Zaman Dilimi

en: Total Sales
tr_TR: Toplam Satış

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
tr_TR: Siparişlerinizde yer alan "Sipariş Toplamı" alanının toplamıdır.

en: Total Shipping
tr_TR: Toplam Kargo

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
tr_TR: Siparişlerinizde yer alan "Kargo Toplamı" alanının toplamıdır.

en: Net profit
tr_TR: Net Kâr

en: Total sales minus shipping and tax.
tr_TR: Toplam satışlar eksi nakliye ve vergi.

en: Totals
tr_TR: Toplamlar

en: Accounts
tr_TR: Hesaplar

en: Account Pages
tr_TR: Hesap Sayfaları

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
tr_TR: Bu sayfaların ayarlanmış olması gerekmektedir. Böylece WooCommerce, müşterilerin hesaplarına erişebilmeleri için müşterileri nereye göndereceğini bilir.

en: My Account Page
tr_TR: Hesabım Sayfası

en: Page contents:
tr_TR: Sayfa içerikleri:

en: My Account Endpoints
tr_TR: Hesabım Uç Noktaları

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
tr_TR: Uç noktalar, hesabım sayfalarında belirli eylemleri gerçekleştirmek üzere sayfa bağlantılarınızın sonuna eklenmiştir. Benzersiz olmaları gerekir.

en: View Order
tr_TR: Siparişi Görüntüle

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
tr_TR: Hesabım için Uç Nokta &rarr; Siparişi Görüntüle Sayfası

en: Edit Account
tr_TR: Hesabı Düzenle

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
tr_TR: Hesabım için Uç Nokta &rarr; Hesabı Düzenle Sayfası

en: Edit Address
tr_TR: Adresi Düzenle

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Address page
tr_TR: Hesabım için Uç Nokta &rarr; Adres Düzenle Sayfası

en: Lost Password
tr_TR: Kayıp Şifre

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
tr_TR: Hesabım için Uç Nokta &rarr; Şifremi Kaybettim Sayfası

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
tr_TR: Uç Noktası çıkışı tetiklemek içindir. Özel bir bağlantı aracılığıyla kendi menünüze ekleyebilirsiniz: siteniz.com/?customer-logout=true

en: Registration Options
tr_TR: Üyelik Seçenekleri

en: Enable Registration
tr_TR: Üye Olmayı Etkinleştir

en: Enable registration on the "Checkout" page
tr_TR: "Ödeme" sayfasında üye kaydını etkinleştir

en: Enable registration on the "My Account" page
tr_TR: "Hesabım" sayfasında üye kaydını etkinleştir

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
tr_TR: "Ödeme" sayfasında müşteri girişi hatırlamasını görüntüle

en: Account Creation
tr_TR: Hesap Oluşturma

en: Automatically generate username from customer email
tr_TR: Müşteri e-postasından otomatik olarak kullanıcı adı oluştur

en: Automatically generate customer password
tr_TR: Otomatik müşteri şifresi oluştur

en: General Options
tr_TR: Genel Tercihler

en: Enable the REST API
tr_TR: REST API etkinleştir

en: Checkout Options
tr_TR: Ödeme Seçenekleri

en: Checkout Process
tr_TR: Ödeme Süreci

en: Enable the use of coupons
tr_TR: Kupon kullanımını etkinleştir

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
tr_TR: Kuponlar sepet ve ödeme sayfalarında uygulanabilir.

en: Calculate coupon discounts sequentially
tr_TR: Kupon indirimlerini sırayla hesapla

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
tr_TR: Birden çok kupon uygulanırken ilk kupon tam fiyat üzerine, ikinci kupon ise indirimli fiyat üzerine uygulanır ve böyle devam eder.

en: Enable guest checkout
tr_TR: Misafir siparişini etkinleştir

en: Allows customers to checkout without creating an account.
tr_TR: Müşterilerin bir hesap oluşturmadan sipariş vermelerine izin verir.

en: Force secure checkout
tr_TR: Güvenli ödemeye zorla

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (a SSL Certificate is required).
tr_TR: Ödeme sayfalarında SSL'ye (HTTPS) zorla (SSL Sertifikası gerektirir).

en: Force HTTP when leaving the checkout
tr_TR: Ödeme işleminden ayrılırken HTTP'ye zorla

en: Checkout Pages
tr_TR: Ödeme Sayfaları

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
tr_TR: Bu sayfaların ayarlanmış olması gerekmektedir. Böylece WooCommerce, ödeme için kullanıcıları nereye göndereceğini bilir.

en: Cart Page
tr_TR: Alışveriş Sepeti Sayfası

en: Checkout Page
tr_TR: Sipariş Sayfası

en: Terms and Conditions
tr_TR: Şartlar ve Koşullar

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
tr_TR: "Koşullar" sayfası tanımlarsanız müşterilerinizin bunu kabul etmesi gerekir.

en: Checkout Endpoints
tr_TR: Ödeme Uç Noktaları

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
tr_TR: Uç noktalar, ödeme işlemi esnasında belirli eylemleri gerçekleştirmek üzere sayfa bağlantılarınızın sonuna eklenmiştir. Benzersiz olmaları gerekir.

en: Pay
tr_TR: Ödeme

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
tr_TR: Ödeme için Uç Nokta &rarr; Ödeme Sayfası

en: Order Received
tr_TR: Sipariş Ulaştı

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
tr_TR: Ödeme için Uç Nokta &rarr; Sipariş Ulaştı sayfası

en: Add Payment Method
tr_TR: Ödeme Yöntemi Ekle

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
tr_TR: Ödeme için Uç Nokta &rarr;Ödeme Yöntemi Ekle Sayfası

en: Payment Gateways
tr_TR: Ödeme Yöntemleri

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
tr_TR: Yüklü yöntemler aşağıda listelenmiştir. Ön sayfadaki görünümlerini kontrol etmek için yöntemleri sürükleyin ve bırakın.

en: Gateway Display Order
tr_TR: Ödeme Yöntemi Görünüm Düzeni

en: Gateway
tr_TR: Ödeme Yöntemi

en: Gateway ID
tr_TR: Ödeme Yöntemi Kimliği

en: Emails
tr_TR: E-Postalar

en: Email Options
tr_TR: E-Posta Seçenekleri

en: Email Sender Options
tr_TR: E-Posta Gönderici Seçenekleri

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
tr_TR: Aşağıdaki seçenekler WooCommerce e-postalarındaki göndericiyi (e-posta adresi ve isim) etkiler.

en: "From" Name
tr_TR: "Kimden" İsim

en: "From" Email Address
tr_TR: "Kimden" E-Posta Adresi

en: Email Template
tr_TR: E-Posta Teması

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
tr_TR: Bu bölüm, WooCommerce e-postalarını kişiselleştirmeniz için olanak sağlar. <a href="%s" target="_blank">E-Posta temasını önizlemek için buraya tıklayabilir</a> veya daha gelişmiş kontrol için <code>woocommerce/templates/emails/</code> yolundaki şablonları kopyalayıp <code>temanız/woocommerce/emails/</code> yoluna yapıştırabilirsiniz.

en: Header Image
tr_TR: Başlık Resmi

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
tr_TR: E-Posta başlığında resim göstermek için bir bağlantı adresi girin veya <a href="%s">buraya tıklayarak</a> bir resim yükleyin.

en: Email Footer Text
tr_TR: E-Posta Altbilgi Metni

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
tr_TR: Metin, Woocommerce e-postalarının altbilgi kısmında görünür.

en: Powered by WooCommerce
tr_TR: WooCommerce tarafından desteklenmektedir.

en: Base Colour
tr_TR: Temel Renk

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
tr_TR: Woocommerce e-posta temaları için temel renk. Varsayılan <code>#557da1</code>

en: Background Colour
tr_TR: Arkaplan Rengi

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
tr_TR: Woocommerce e-posta temaları için arkaplan rengi. Varsayılan <code>#f5f5f5</code>.

en: Email Body Background Colour
tr_TR: E-Posta Gövdesi Arkaplan Rengi

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
tr_TR: Ana gövde arkaplan rengi. Varsayılan <code>#fdfdfd</code>.

en: Email Body Text Colour
tr_TR: E-Posta Gövdesi Metin Rengi

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
tr_TR: Ana gövde metin rengi. Varsayılan <code>#505050</code>.

en: Base Location
tr_TR: Ana Konum

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
tr_TR: İşyerinizin bulunduğu ülkeyi seçin. Vergi oranlarını bu ülkeye göre ayarlayın.

en: Selling Location(s)
tr_TR: Satış Konum(ları)

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
tr_TR: Bu seçenek, satış yapmak istediğiniz ülkeleri sınırlamanıza olanak verir.

en: Sell to all countries
tr_TR: Tüm ülkere satış yap

en: Sell to specific countries only
tr_TR: Sadece belirli ülkelere satış yap

en: Specific Countries
tr_TR: Belirli Ülkeler

en: Default Customer Address
tr_TR: Varsayılan Müşteri Adresi

en: This option determines the customers default address (before they input their details).
tr_TR: Bu seçenek (onlar bilgilerini girmeden önce) müşterilerin varsayılan adresini belirler.

en: The %sMaxMind GeoLite Database%s will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
tr_TR: Coğrafi konumu kullanırsanız %sMaxMind GeoLite Veritabanı%s periyodik olarak indirilip wp-content dizininde saklanır.

en: No address
tr_TR: Adres yok

en: Shop base address
tr_TR: Mağaza adresi

en: Geolocate
tr_TR: Coğrafi konum

en: Geolocate (with page caching support)
tr_TR: Coğrafi konum (sayfa önbellek desteğiyle birlikte)

en: Store Notice
tr_TR: Mağaza Duyurusu

en: Enable site-wide store notice text
tr_TR: Site genelinde mağaza duyuru metnini etkinleştir

en: Store Notice Text
tr_TR: Mağaza Duyuru Metni

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
tr_TR: Burası denemeler yapmak amacıyla oluşturulmuş bir Demo/Test sistemidir. &mdash; Sipariş işlemleri sonladırılamayacaktır, Lütfen herhangi bir ödeme işlemi yapmayın.

en: Currency Options
tr_TR: Para Birimi Seçenekleri

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
tr_TR: Aşağıdaki seçeneklerden fiyatların nasıl görüntüleneceğini seçin.

en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
tr_TR: Ödemeleri hangi para birimiyle alacağınızı belirtir.

en: This controls the position of the currency symbol.
tr_TR: Para birimi simgesinin konumunu belirtin.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
tr_TR: Görüntülenen fiyatlarda binlik ayırıcıyı ayarlar.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
tr_TR: Görüntülenen fiyatlarda ondalık ayırıcıyı ayarlar.

en: Number of Decimals
tr_TR: Ondalık Sayısı

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
tr_TR: Görüntülenen fiyatlarda ondalık nokta sayısını belirler.

en: Integration
tr_TR: Entegrasyon

en: Display
tr_TR: Görünüm

en: Shop & Product Pages
tr_TR: Mağaza & Ürün Sayfaları

en: Shop Page
tr_TR: Mağaza Sayfası

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
tr_TR: Taban sayfası ayrıca <a href="%s">ürün kalıcı bağlantılarında da</a> kullanılabilir.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
tr_TR: Mağazanızın varsayılan sayfası - burada ürünleriniz listelenecektir.

en: Shop Page Display
tr_TR: Alışveriş Sayfası Görünümü

en: This controls what is shown on the product archive.
tr_TR: Ürün arşivi görünümünün nasıl olacağını seçin.

en: Show products
tr_TR: Ürünleri göster

en: Show categories &amp; subcategories
tr_TR: Kategorileri &amp; alt kategorileri göster

en: Show both
tr_TR: İkisinide göster

en: Default Category Display
tr_TR: Varsayılan Kategori Görünümü

en: This controls what is shown on category archives.
tr_TR: Kategori arşivi görünümünün nasıl olacağını seçin.

en: Show subcategories
tr_TR: Alt kategorileri göster

en: Default Product Sorting
tr_TR: Varsayılan Ürün Sıralama

en: This controls the default sort order of the catalog.
tr_TR: Bu kataloğun varsayılan sıralama düzenini belirler.

en: Default sorting (custom ordering + name)
tr_TR: Varsayılan sıralama (özel sipariş + adı)

en: Popularity (sales)
tr_TR: Popüler (satış)

en: Average Rating
tr_TR: Ortalama Oy

en: Sort by most recent
tr_TR: Tarihe Göre Sırala

en: Sort by price (asc)
tr_TR: Fiyata göre sırala (artan)

en: Sort by price (desc)
tr_TR: Fiyata göre sırala (azalan)

en: Add to cart behaviour
tr_TR: Sepete Ekle Davranışı

en: Redirect to the cart page after successful addition
tr_TR: Sepete ekledikten sonra yönlendir

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
tr_TR: Sepete ekleme butonunda AJAX etkin olsun

en: These settings affect the display and dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
tr_TR: Bu ayarlar kataloğunuzda bulunan resimlerin görünüm ve boyutlarını etkiler. (Ön uç görünümü hala CSS stilleri tarafından belirlenecektir.) Bu ayarları değiştirdikten sonra <a href="%s">küçük resimlerinizi yeniden oluşturmaya</a> ihtiyaç duyabilirsiniz.

en: Catalog Images
tr_TR: Katalog Resimleri

en: This size is usually used in product listings
tr_TR: Bu boyut genellikle ürün listelerinde kullanılır

en: Single Product Image
tr_TR: Ana Ürün Resmi

en: This is the size used by the main image on the product page.
tr_TR: Bu ürün sayfasında kullanılan ana resim boyutudur.

en: Product Thumbnails
tr_TR: Küçük Ürün Resmi

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
tr_TR: Bu boyut ürün sayfasında görüntülenen resim galerisi için kullanılır.

en: Product Image Gallery
tr_TR: Ürün Resim Galerisi

en: Enable Lightbox for product images
tr_TR: Ürün resimleri için Lightbox'ı etkinleştir

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
tr_TR: WooCommerce lightbox içerir. Ürün galeri resimleri bir lightbox içinde açılacaktır.

en: Manage Stock
tr_TR: Stok Yönetimi

en: Enable stock management
tr_TR: Etkinleştir

en: Hold Stock (minutes)
tr_TR: Stok Tutma (dakika)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
tr_TR: Ödenmemiş siparişlerin stoklarını x dakika bekletin. Bu sınıra ulaşıldığında, bekleyen sipariş iptal edilecektir. Devre dışı bırakmak için boş bırakın.

en: Notifications
tr_TR: Uyarılar

en: Enable low stock notifications
tr_TR: Düşük stok bildirimlerini etkinleştir

en: Enable out of stock notifications
tr_TR: Stokta yok bildirimlerini etkinleştir

en: Notification Recipient
tr_TR: Bildirilecek Alıcı

en: Low Stock Threshold
tr_TR: Düşük Stok Sınırı

en: Out Of Stock Threshold
tr_TR: Stok Tükenme Sınırı

en: Out Of Stock Visibility
tr_TR: Stok Dışı Görünülürlüğü

en: Hide out of stock items from the catalog
tr_TR: Stokları biten ürünleri gizle

en: Stock Display Format
tr_TR: Stok Görüntüleme Biçimi

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
tr_TR: Stokların hangi formatta görüntüleneceğini belirler.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
tr_TR: Stokları her zaman göster. Örn: "12 adet kaldı"

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
tr_TR: Yalnızca düşük stok kaldığı zaman göster. Örn: "Sadece 2 adet kaldı" veya "Stokta"

en: Never show stock amount
tr_TR: Stok miktarlarını hiçbir zaman gösterme

en: File Download Method
tr_TR: Dosya İndirme Yöntemi

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
tr_TR: Bağlantı adreslerini gizli tutarak indirmelere zorlar, ancak bazı sunucular büyük boyutlu dosyaları güvenilmez biçimde servis edebilirler. Sunucunun desteklemesi halinde <code>X-Hızlandırma-Yönlendirme</code>/ <code>X-Dosya Gönderme</code> indirmeleri servis etmek için kullanılabilir (sunucuda <code>mod_xsendfile</code> modülünün bulunmasını gerektirir).

en: Force Downloads
tr_TR: İndirme Zorlaması

en: X-Accel-Redirect/X-Sendfile
tr_TR: X-Hızlandırma-Yönlendirme / X-Dosya Gönderme

en: Redirect only
tr_TR: Sadece Yönlendirme

en: Access Restriction
tr_TR: Erişim Kısıtlaması

en: Downloads require login
tr_TR: İndirmeler için giriş yapılmalı

en: This setting does not apply to guest purchases.
tr_TR: Bu özellik misafir alışverişleri için geçerli değildir.

en: Grant access to downloadable products after payment
tr_TR: Ödeme yapıldıktan sonra indirilebilir ürünlere erişim izni ver

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
tr_TR: Siparişler "Tamamlandı" yerine "İşleniyor" olduğunda dahi indirmelere izin vermek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Measurements
tr_TR: Ölçüler

en: Weight Unit
tr_TR: Ağırlık Birimi

en: This controls what unit you will define weights in.
tr_TR: Burada ağırlık birimini seçebilirsiniz.

en: Dimensions Unit
tr_TR: Uzunluk Birimi

en: This controls what unit you will define lengths in.
tr_TR: Burada uzunluk birimini seçebilirsiniz.

en: Product Ratings
tr_TR: Ürün Oylamaları

en: Enable ratings on reviews
tr_TR: Yorumlar için oylamayı etkinleştir

en: Ratings are required to leave a review
tr_TR: Yorum yapabilmek için oy verme gerekli olsun

en: Show "verified owner" label for customer reviews
tr_TR: Müşteri yorumları için "doğrulanmış kullanıcı" etiketini göster

en: Only allow reviews from "verified owners"
tr_TR: Sadece "doğrulanmış kullanıcıların" yorumlarına izin ver

en: Shipping Options
tr_TR: Kargo Seçenekleri

en: Shipping Calculations
tr_TR: Kargo Hesaplamaları

en: Enable shipping
tr_TR: Kargoyu etkinleştir

en: Enable the shipping calculator on the cart page
tr_TR: Sepet sayfasında kargo hesaplamayı etkinleştir

en: Hide shipping costs until an address is entered
tr_TR: Bir adres girilene kadar kargo ücretini gizle

en: Shipping Display Mode
tr_TR: Kargo Görünüm Modu

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
tr_TR: Birden fazla nakliye yönteminin nasıl görüntüleneceğini belirler.

en: Display shipping methods with "radio" buttons
tr_TR: Kargo yöntemlerini "radyo"düğmeleriyle görüntüle

en: Display shipping methods in a dropdown
tr_TR: Kargo yöntemlerini açılır liste içinde görüntüle

en: Shipping Destination
tr_TR: Kargo Hedefi

en: This controls which shipping address is used by default.
tr_TR: Varsayılan olarak kullanılan kargo adresini kontrol eder.

en: Default to shipping address
tr_TR: Varsayılan kargo adresi

en: Default to billing address
tr_TR: Varsayılan fatura adresi

en: Only ship to the customer's billing address
tr_TR: Müşterilerin sadece fatura adreslerine kargola

en: Restrict shipping to Location(s)
tr_TR: Konum(lar) için Kargoyu Kısıtla

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all <a href="%s">locations you sell to</a>.
tr_TR: Hangi ülkelere kargo göndermek istediğinizi seçin veya <a href="%s">satış yaptığınız tüm konumlara </a>kargo göndermeyi seçin.

en: Ship to all countries you sell to
tr_TR: Satış yaptığınız tüm ülkelere kargo

en: Ship to all countries
tr_TR: Tüm ülkelere kargo

en: Ship to specific countries only
tr_TR: Sadece belirli ülkelere kargo

en: Shipping Methods
tr_TR: Kargo Yöntemleri

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: Selection Priority
tr_TR: Seçim Önceliği

en: Available methods will be chosen by default in this order. If multiple methods have the same priority, they will be sorted by cost.
tr_TR: Mevcut yöntemler varsayılan olarak bu sırayla seçilir. Birden çok yöntem aynı önceliğe sahipse bunlar maliyete göre sıralanır.

en: Drag and drop the above shipping methods to control their display order.
tr_TR: Sipariş görünümlerini kontrol etmek için yukarıdaki kargo yöntemlerini sürükleyin ve bırakın.

en: Tax Options
tr_TR: Vergilendirme Ayarları

en: Standard Rates
tr_TR: Standart Oranlar

en: %s Rates
tr_TR: %s

en: Key Details
tr_TR: Anahtar Bilgileri

en: Friendly name for identifying this key.
tr_TR: Bu anahtarı tanımlamak için kullanılan isimdir.

en: Owner of these keys.
tr_TR: Bu anahtarların sahibidir.

en: Select the access type of these keys.
tr_TR: Bu anahtarların erişim türünü seçin.

en: Generate API Key
tr_TR: API Anahtarı Oluştur

en: Revoke Key
tr_TR: Anahtarı İptal Et

en: Consumer Key
tr_TR: Tüketici Anahtarı

en: Copied!
tr_TR: Kopyalandı!

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Consumer Secret
tr_TR: Gizli Tüketici Anahtarı

en: QRCode
tr_TR: QR Kodu

en: Tax Rates for the "%s" Class
tr_TR: "%s" türü için vergi oranları

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
tr_TR: Aşağıdaki ülkeler için vergi oranları tanımlayın. Kullanılabilir alfa-2 ülke kodları için <a href="%s">buraya tıklayın</a>.

en: Country&nbsp;Code
tr_TR: Ülke&nbsp;Kodu

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
tr_TR: 2 Haneli ülke kodu girin, örn. TR. Hepsine uygulamak için boş bırakın.

en: State&nbsp;Code
tr_TR: Şehir&nbsp;Kodu

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
tr_TR: 2 Haneli şehir kodunu girin, örn. AZ. Hepsine uygulamak için boş bırakın.

en: ZIP/Postcode
tr_TR: Posta Kodu

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
tr_TR: Bu kural için birden çok posta kodu belirleyebilirsiniz. Bu değerleri noktalı virgülle (;) ayırabilirsiniz. bunun yerine boşta bırakabilirsiniz. Özel semboller (*) kullanılabilir. Aralıkları ayrı posta kodları (örn. 12.345-12.350) içinde genişletilebilirsiniz.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
tr_TR: Bu kural için birden çok şehir belirleyebilirsiniz. Bu değerleri noktalı virgülle (;) ayırabilirsiniz. Tüm şehirleri boş ta bırakabilirsiniz.

en: Rate&nbsp;%
tr_TR: Oran&nbsp;%

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
tr_TR: Ondalık (örn. 18) bir vergi oranı girin.

en: Tax&nbsp;Name
tr_TR: Vergi&nbsp;Adı

en: Enter a name for this tax rate.
tr_TR: Bu vergi oranı için bir isim verin.

en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
tr_TR: Öncelik başına sadece 1 eşleştirme oranı kullanılacaktır. Tek bir alan için birden fazla vergi oranı tanımlamak için puan başına farklı öncelik belirtmeniz gerekir.

en: Compound
tr_TR: Bileşik

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
tr_TR: Bu bir bileşik faiz olup olmadığını seçin. Bileşik vergi oranları diğer vergi oranları üzerine uygulanır.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
tr_TR: Bu vergi türünün kargo için uygulanıp uygulanmayacağını seçin.

en: Tax rate ID
tr_TR: Vergi oran kimliği

en: Insert row
tr_TR: Satır Ekle

en: Remove selected row(s)
tr_TR: Seçili Satırları Sil

en: Import CSV
tr_TR: CSV İçe Aktar

en: No row(s) selected
tr_TR: Hiç bir satır(lar) seçilmedi

en: Country Code
tr_TR: Ülke Kodu

en: State Code
tr_TR: Şehir Kodu

en: Tax Name
tr_TR: Vergi Adı

en: Method
tr_TR: Yöntem

en: Duration
tr_TR: Süre

en: Headers
tr_TR: Başlıklar

en: Content
tr_TR: İçerik

en: URL
tr_TR: Bağlantı

en: Request
tr_TR: İstek

en: Response
tr_TR: Cevap

en: Webhook Data
tr_TR: Web Kancası Verisi

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
tr_TR: Bu web kancasını tanımlamak için kullanılan isimdir. %s tarihinde oluşturulan web kancasına varsayılan olarak atanmıştır.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
tr_TR: Seçenekler: &quot;Etkin&quot; (yükünü teslim eder), &quot;Duraklatıldı&quot; (yükünü teslim etmez), veya &quot;Devre Dışı&quot; (teslim hataları nedeniyle yükünü teslim etmez)

en: Select when the webhook will fire.
tr_TR: Web Kancası çalışmaya başlayacağı zaman seçin.

en: Coupon Created
tr_TR: Kupon Oluşturuldu

en: Coupon Updated
tr_TR: Kupon Güncellendi

en: Coupon Deleted
tr_TR: Kupon Silindi

en: Customer Created
tr_TR: Müşteri Oluşturuldu

en: Customer Updated
tr_TR: Müşteri Güncellendi

en: Customer Deleted
tr_TR: Müşteri Silindi

en: Order Created
tr_TR: Sipariş Oluşturuldu

en: Order Updated
tr_TR: Sipariş Güncellendi

en: Order Deleted
tr_TR: Sipariş Silindi

en: Product Created
tr_TR: Ürün Oluşturuldu

en: Product Updated
tr_TR: Ürün Güncellendi

en: Product Deleted
tr_TR: Ürün Silindi

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Action Event
tr_TR: Eylem Etkinliği

en: Enter the Action that will trigger this webhook.
tr_TR: Bu web kancasını tetikleyecek bir Eylem girin.

en: Custom Topic
tr_TR: Özel Başlık

en: Enter the Custom Topic that will trigger this webhook.
tr_TR: Bu web kancasını tetikleyecek bir Özel Başlık girin.

en: URL where the webhook payload is delivered.
tr_TR: Web Kancası yükünün teslim edileceği bağlantıdır.

en: Secret
tr_TR: Gizli Anahtar

en: The Secret Key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to the current API user's consumer secret if not provided.
tr_TR: Teslim edilen web kancalarına bir imza oluşturmak için kullanılan ve istek başlıkları içinde sağlanan gizli bir anahtardır. API kullanıcısının mevcut Consumer Anahtarı bunu sağlamıyorsa bu anahtar varsayılan olacaktır.

en: Webhook Actions
tr_TR: Web Kancası Eylemleri

en: Created at
tr_TR: Oluşturulma:

en: Updated at
tr_TR: Güncelleme:

en: Save Webhook
tr_TR: Web Kancasını Kaydet

en: Webhook Logs
tr_TR: Web Kancası Günlükleri

en: Enable Taxes
tr_TR: Vergileri Etkinleştir

en: Enable taxes and tax calculations
tr_TR: Vergilendirmeyi ve vergi hesaplamalarını etkinleştir

en: Prices Entered With Tax
tr_TR: Vergili Fiyat Girişi

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
tr_TR: Bu seçenek ürün fiyatlarını etkileyecektir. Bunu değiştirdiğinizde mevcut ürünlerinizde güncelleme yapılmayacaktır.

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
tr_TR: Evet, vergi dahil fiyat gireceğim

en: No, I will enter prices exclusive of tax
tr_TR: Hayır, vergi hariç fiyat gireceğim

en: Calculate Tax Based On:
tr_TR: Vergi Hesaplama Dayanağı:

en: This option determines which address is used to calculate tax.
tr_TR: Bu seçenek, vergi hesaplaması için hangi adresin kullanıldığını belirler.

en: Customer shipping address
tr_TR: Müşteri kargo adresi

en: Customer billing address
tr_TR: Müşteri fatura adresi

en: Shipping Tax Class:
tr_TR: Nakliye Vergisi Türü:

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak hangi vergi sınıfının nakliye vergisi olduğunu kontrol edin veya boş bırakın, böylece nakliye vergisi sepetteki öğelere dayanacaktır.

en: Shipping tax class based on cart items
tr_TR: Sepetteki ürünlerin vergi türüne göre

en: Rounding
tr_TR: Yuvarlama

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
tr_TR: Her satırda yuvarlama yerine ara toplam düzeyinde vergiyi yuvarla

en: Additional Tax Classes
tr_TR: Ek Vergi Türleri

en: List additional tax classes below (1 per line). This is in addition to the default "Standard Rate".
tr_TR: Varsayılan "Standart Oran'a" ilave olarak ek vergi sınıflarını aşağıya listeleyin (satır başına 1).

en: Reduced Rate%sZero Rate
tr_TR: İndirimli Oran %s Vergisiz

en: Display Prices in the Shop:
tr_TR: Mağaza Fiyat Görünümü:

en: Including tax
tr_TR: Vergi dahil

en: Excluding tax
tr_TR: Vergi hariç

en: Display Prices During Cart and Checkout:
tr_TR: Sepet ve Ödeme Sayfası Fiyat Görünümü:

en: Price Display Suffix:
tr_TR: Fiyat Sonek Görünümü:

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
tr_TR: Ürün fiyatlarınızdan sonra göstermek için bir metin tanımlayın. Örneğin fiyatlandırmanızı açıklamak üzere bu metin "KDV" olabilir. Ayrıca takip eden yöntemlerden birini kullanarak ikameli fiyatlara sahip olabilirsiniz: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Display Tax Totals:
tr_TR: Vergi Toplamları Görünümü:

en: As a single total
tr_TR: Tek bir toplam olarak

en: Itemized
tr_TR: Ayrıntılı

en: Browse all extensions
tr_TR: Tüm eklentilere göz at

en: Need a theme? Try Storefront
tr_TR: Temaya mı ihtiyacınız var? Storefront'u deneyin

en: Popular
tr_TR: Popüler

en: Gateways
tr_TR: Ödeme Yöntemleri

en: Import/export
tr_TR: İçe / Dışa Aktarım

en: Marketing
tr_TR: Pazarlama

en: Accounting
tr_TR: Muhasebe

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Third-party
tr_TR: Üçüncü Parti

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooThemes.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
tr_TR: Takip eden bağlantıya tıklayarak WooThemes.com sitesindeki WooCommerce Eklenti kataloğumuza ulaşabilirsiniz: <a href="%s">WooCommerce Eklenti Kataloğu</a>

en: Looking for a WooCommerce theme?
tr_TR: WooCommerce teması mı arıyorsunuz?

en: We recommend Storefront, the %sofficial%s WooCommerce theme.
tr_TR: %sResmi%s WooCommerce teması olan Storefront temasını öneriyoruz.

en: Storefront is an intuitive &amp; flexible, %sfree%s WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
tr_TR: Storefront, WooCommerce ile derin bir entegrasyonun yanı sıra en popüler müşteri iletişim eklentilerinin bir çoğunu size sunan sezgisel &amp; esnek ve %sücretsiz%s bir WordPress temasıdır.

en: Read all about it
tr_TR: Tümünü Oku

en: Download &amp; install
tr_TR: İndir &amp; yükle

en: Log file: %s (%s)
tr_TR: Günlük dosyası: %s (%s)

en: There are currently no logs to view.
tr_TR: Görüntülenecek herhangi bir günlük bulunmuyor.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
tr_TR: Destek talebinde bulunduğunuzda lütfen bu bilgileri kopyalayıp biletinize yapıştırın:

en: Get System Report
tr_TR: Sistem Raporu Al

en: Understanding the Status Report
tr_TR: Sistem Raporunu Anlamak

en: Copy for Support
tr_TR: Destek için Kopyala

en: WordPress Environment
tr_TR: WordPress Ortamı

en: Home URL
tr_TR: Anasayfa Bağlantısı

en: The URL of your site's homepage.
tr_TR: Sitenizin anasayfa bağlantısıdır.

en: Site URL
tr_TR: Site Bağlantısı

en: The root URL of your site.
tr_TR: Sitenizin temel bağlantısıdır.

en: WC Version
tr_TR: WooCommerce Sürümü

en: The version of WooCommerce installed on your site.
tr_TR: Sitenizde kurulu olan WooCommerce sürümüdür.

en: Log Directory Writable
tr_TR: Yazılabilir Günlük Dizini

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
tr_TR: Çeşitli WooCommerce eklentileri hata ayıklama sorunlarının çözümünü daha kolay hale getiren günlüklere yazım yapabilirler. Bu nedenle bu dizinin yazılabilir olması gerekmektedir.

en: To allow logging, make <code>%s</code> writable or define a custom <code>WC_LOG_DIR</code>.
tr_TR: Günlüklemeye izin vermek için <code>%s</code> dosyasını yazılabilir yapın veya özel bir <code>WC_LOG_DIR</code> tanımlayın.

en: WP Version
tr_TR: WordPress Sürümü

en: The version of WordPress installed on your site.
tr_TR: Sitenizde kurulu olan WordPress sürümüdür.

en: WP Multisite
tr_TR: WordPress Çoklu Site

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
tr_TR: WordPress Çoklu Site özelliğinin etkin olup olmadığını gösterir.

en: WP Memory Limit
tr_TR: WordPress Hafıza Limiti

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
tr_TR: Sitenizin bir anda kullanabileceği maksimum (RAM) bellek miktarıdır.

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
tr_TR: %s - En az 64MB bellek ayarlamanızı öneririz. PHP'ye ayrılan bellek miktarını artırmak için <a href="%s" target="_blank">buraya </a> göz atabilirsiniz.

en: WP Debug Mode
tr_TR: WordPress Hata Ayıklama Modu

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
tr_TR: WordPress Hata Ayıklama Modunun etkin olup olmadığını gösterir.

en: Language
tr_TR: Dil

en: The current language used by WordPress. Default = English
tr_TR: WordPress tarafından kullanılan mevcut dil seçeneğini gösterir. Varsayılan = İngilizce

en: Server Environment
tr_TR: Sunucu Ortamı

en: Server Info
tr_TR: Sunucu Bilgisi

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
tr_TR: Şu anda sitenizi barındıran web sunucusu hakkındaki bilgilerdir.

en: PHP Version
tr_TR: PHP Sürümü

en: The version of PHP installed on your hosting server.
tr_TR: Sitenizi barındıran web sunucusunda yüklü olan PHP sürümüdür.

en: %s - We recommend a minimum PHP version of 5.4. See: <a href="%s" target="_blank">How to update your PHP version</a>
tr_TR: %s -En azından PHP 5.4 sürümünü yüklemenizi öneriyoruz. PHP sürümünüzü nasıl güncelleyeceğinizi öğrenmek için <a href="%s" target="_blank">buraya</a> tıklayabilirsiniz.

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
tr_TR: phpversion() mevcut olmadığı için PHP sürümü belirlenemedi.

en: PHP Post Max Size
tr_TR: PHP Post Max Boyutu

en: The largest filesize that can be contained in one post.
tr_TR: Bir yazının içerebileceği en büyük dosya boyutudur.

en: PHP Time Limit
tr_TR: PHP Zaman Limiti

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
tr_TR: (Sunucu kilitlenmelerini önlemek için) zamanaşımına uğramadan önce sitenizin bir tek işlem için harcayacağı (saniye cinsinden) zaman miktarıdır.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
tr_TR: Aşırı yüklenmeleri önlemek için sunucunuzun bir tek işlem için kullanabileceği maksimum değişken sayısıdır.

en: SUHOSIN Installed
tr_TR: SUHOSIN Yüklemesi

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
tr_TR: Suhosin, PHP kurulumları için gelişmiş bir koruma sistemidir. Bir yandan PHP uygulamalarında bilinen bir takım sorunlara karşı diğer yandan da PHP çekirdeği veya bu uygulamaların içinde yer alan potansiyel bilinmeyen güvenlik açıklarına karşı sunucuları korumak için geliştirilmiştir. Eğer sunucunuzda Suhosin etkinleştirilmişse, veri gönderme limitlerini artırmak için yapılandırılması gerekebilir.

en: MySQL Version
tr_TR: MySQL Sürümü

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
tr_TR: Sitenizi barındıran web sunucusunda yüklü olan MYSQL sürümüdür.

en: Max Upload Size
tr_TR: Maksimum Yükleme Boyutu

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
tr_TR: WordPress kurulumunuza yükleyebileceğiniz en büyük dosya boyutudur.

en: Default Timezone is UTC
tr_TR: Varsayılan Zaman Dilimi UTC

en: The default timezone for your server.
tr_TR: Sunucunuz için varsayılan zaman dilimidir.

en: Default timezone is %s - it should be UTC
tr_TR: Varsayılan zaman dilimi %s - UTC olmalıdır

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
tr_TR: Ödeme ağ geçitleri, ödemeleri onaylamak üzere uzak sunucularla iletişim kurmak için cURL kullanabilirler. Ayrıca diğer eklentiler de uzak sunucularla iletişim kurmak için cURL kullanabilirler.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
tr_TR: Sunucunuzda fsockopen yok veya cURL etkin değil - PayPal IPN ile başka sunucularla iletişim halinde olan diğer komut dizileri çalışmayacaktır. Lütfen barındırma hizmeti sağlayıcınızla iletişime geçin.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
tr_TR: Kargo servisleri gibi bazı web servisleri uzak sunuculardan bilgi almak için SOAP kullanabilirler. Örneğin, FedEX canlı kargo ücretlerini alabilmek için sunucuya SOAP yüklenmiş olmalıdır.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
tr_TR: Sunucunuzda <a href="%s">SOAP Client</a> sınıfı etkin değil - SOAP kullanan bazı ağ geçidi eklentileri beklendiği gibi çalışmayabilir.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
tr_TR: HTML / Çok parçalı e-postalar, şablonların içinde satır içi CSS oluşturmak için DOMDocument kullanırlar.

en: Your server does not have the <a href="%s">DOMDocument</a> class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
tr_TR: Sunucunuzda <a href="%s">DOMDocument</a> sınıfı etkin değil. HTML / Çok parçalı e-postalar ve bazı eklentiler DOMDocument olmadan çalışmayacaktır.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
tr_TR: GZip (gzopen) işlevi, MaxMind'dan gelen GEOIP veritabanını açmak için kullanılır.

en: Your server does not support the <a href="%s">gzopen</a> function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind. The API fallback will be used instead for geolocation.
tr_TR: Sunucunuz <a href="%s">gzopen</a> işlevini desteklemiyor. MxMind'dan gelen GeoIP veritabanını kullanmak için bu işlev gereklidir. Coğrafi konum yerine API geri döünüşü kullanılacaktır.

en: Remote Post
tr_TR: Uzak Mesaj

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
tr_TR: PayPal işlem bilgilerini geri gönderirken bu iletişim yöntemini kullanmaktadır.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider.
tr_TR: wp_remote_post () başarısız oldu. PayPal IPN sunucunuzla çalışmıyor. Lütfen barındırma hizmeti sağlayıcınızla iletişime geçin.

en: Error: %s
tr_TR: Hata: %s

en: Status code: %s
tr_TR: Durum kodu: %s

en: Remote Get
tr_TR: Uzak Erişim

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
tr_TR: Eklenti güncellemelerini kontrol ederken WooCommerce eklentileri bu iletişim yöntemini kullanabilirler.

en: wp_remote_get() failed. The WooCommerce plugin updater won't work with your server. Contact your hosting provider.
tr_TR: wp_remote_post () başarısız oldu. WooCommerce eklenti güncelleyici sunucunuzla çalışmıyor. Lütfen barındırma hizmeti sağlayıcınızla iletişime geçin.

en: Database
tr_TR: Veritabanı

en: WC Database Version
tr_TR: WooCommerce Veritabanı Sürümü

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
tr_TR: Veri tabanı için biçimlendirilmiş olan WooCommerce sürümüdür. WooCommmerce sürümünüzle aynı olması gerekmektedir.

en: Table does not exist
tr_TR: Tablo bulunamadı

en: Active Plugins
tr_TR: Etkinleştirilmiş Eklentiler

en: Visit plugin homepage
tr_TR: Eklenti anasayfasını ziyaret et

en: Network enabled
tr_TR: Ağ Etkinliği

en: Force SSL
tr_TR: SSL Zorlaması

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
tr_TR: Sitenizde işlemler için bir SSL Sertifika zorlamasının etkin olup olmadığını gösterir.

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
tr_TR: Sitenizde fiyatların hangi para birimiyle listelendiğini ve ağ geçitlerinin hangi para birimiyle ödeme alacağını gösterir.

en: The position of the currency symbol.
tr_TR: Para birimi simgesinin konumunu gösterir.

en: The thousand separator of displayed prices.
tr_TR: Görüntülenen fiyatlardaki binlik ayırıcıdır.

en: The decimal separator of displayed prices.
tr_TR: Görüntülenen fiyatlardaki ondalık ayırıcıdır.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
tr_TR: Görüntülenen fiyatlardaki ondalık nokta sayısıdır.

en: API Enabled
tr_TR: API Etkinliği

en: Does your site have REST API enabled?
tr_TR: Sitenizde REST API'nin etkin olup olmadığını gösterir.

en: API Version
tr_TR: API Sürümü

en: What version of the REST API does your site use?
tr_TR: Sitenizin kullandığı REST API sürümüdür.

en: WC Pages
tr_TR: WooCommerce Sayfaları

en: The URL of your WooCommerce shop's homepage (along with the Page ID).
tr_TR: (Sayfa kimliğiyle birlikte) WooCommerce mağaza anasayfa bağlantınızdır.

en: The URL of your WooCommerce shop's cart (along with the page ID).
tr_TR: (Sayfa kimliğiyle birlikte) WooCommerce alışveriş sepeti bağlantınızdır.

en: The URL of your WooCommerce shop's checkout (along with the page ID).
tr_TR: (Sayfa kimliğiyle birlikte) WooCommerce ödeme sayfası bağlantınızdır.

en: The URL of your WooCommerce shop's “My Account” Page (along with the page ID).
tr_TR: (Sayfa kimliğiyle birlikte) WooCommerce Hesabım sayfası bağlantınızdır.

en: Page not set
tr_TR: Sayfa ayarlanmamış

en: Page does not exist
tr_TR: Sayfa yok

en: Page does not contain the shortcode: %s
tr_TR: Sayfa şu kısa kodu içermiyor: %s

en: Taxonomies
tr_TR: Sınıflandırmalar

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
tr_TR: Sipariş / Ürün durumlarına bağlı olarak kullanılan sınıflandırma kurallarının  bir listesidir.

en: Product Types
tr_TR: Ürün Çeşitleri

en: Theme
tr_TR: Tema

en: The name of the current active theme.
tr_TR: Mevcut etkin temanın adıdır.

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: The installed version of the current active theme.
tr_TR: Mevcut etkin temanın kurulu olan sürümüdür.

en: %s is available
tr_TR: %s mevcut

en: Author URL
tr_TR: Yazar Bağlantısı

en: The theme developers URL.
tr_TR: Tema geliştiricilerinin bağlantısıdr.

en: Child Theme
tr_TR: Alt Tema

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
tr_TR: Mevcut etkin temanın bir alt teması olup olmadığını gösterir.

en: If you're modifying WooCommerce or a parent theme you didn't build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
tr_TR: WooCommerce veya ana tema üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız bir alt tema kullanmanızı öneririz. Nasıl alt tema oluşturacağınızı öğrenmek için <a href="%s" target="_blank">buraya tıklayın</a>.

en: Parent Theme Name
tr_TR: Üst Tema Adı

en: The name of the parent theme.
tr_TR: Ana temanın adıdır.

en: Parent Theme Version
tr_TR: Üst Tema Sürümü

en: The installed version of the parent theme.
tr_TR: Ana temanın kurulu olan sürümüdür.

en: Parent Theme Author URL
tr_TR: Üst Tema Yazar Bağlantısı

en: The parent theme developers URL.
tr_TR: Ana tema geliştiricilerinin bağlantısıdr.

en: WooCommerce Support
tr_TR: WooCommerce Desteği

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
tr_TR: Mevcut etkin temanın WooCommerce desteği beyan edip etmediğini gösterir.

en: Not Declared
tr_TR: Tanımlı Değil

en: Templates
tr_TR: Temalar

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
tr_TR: Bu bölümde, varsayılan WooCommerce şablon sayfalarını geçersiz kılan tüm dosyaları gösterir.

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
tr_TR: <code>%s</code> <strong style="color:red">%s</strong> sürümü güncel değil. Çekirdek sürüm: %s

en: Overrides
tr_TR: Geçersiz Kılmalar

en: Learn how to update outdated templates
tr_TR: Güncel olmayan şablonları nasıl güncelleyeceğinizi öğrenin

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: Shipping Debug Mode
tr_TR: Kargo Hata Ayıklama Modu

en: This tool will disable shipping rate caching.
tr_TR: Kargo ücreti önbelleğini devre dışı bırakır.

en: Template Debug Mode
tr_TR: Tema Hata Ayıklama Modu

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
tr_TR: Hata ayıklama amacıyla oturum açmış yöneticiler için tema geçersiz kılmalarını devre dışı bırakır.

en: Remove All Data
tr_TR: Tüm Verileri Sil

en: This tool will remove all WooCommerce, Product and Order data when using the "Delete" link on the plugins screen.
tr_TR: Eklenti ekranında "Sil" bağlantısı kullanıldığı zaman WooCommerce, Ürün ve Sipariş bilgilerinin tümünü siler.

en: Logs
tr_TR: Günlükler

en: Save changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: — No Change —
tr_TR: — Değişiklik Yok —

en: Change to:
tr_TR: Aşağıdaki gibi değişir:

en: Increase by (fixed amount or %):
tr_TR: (Sabit tutar veya %) Artış:

en: Decrease by (fixed amount or %):
tr_TR: (Sabit tutar veya %) Düşük:

en: Enter price (%s)
tr_TR: Fiyat gir (%s)

en: Sale
tr_TR: Satış

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
tr_TR: (Sabit tutar veya %) düzenli fiyat azaltma:

en: Enter sale price (%s)
tr_TR: Satış fiyatı gir (%s)

en: L/W/H
tr_TR: U/G/Y

en: Length (%s)
tr_TR: Uzunluk (%s)

en: Width (%s)
tr_TR: Genişlik (%s)

en: Height (%s)
tr_TR: Yükseklik (%s)

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Catalog &amp; search
tr_TR: Katalog &amp; arama

en: In stock?
tr_TR: Stok?

en: Backorders?
tr_TR: Bakiye Siparişleri?

en: Sold Individually?
tr_TR: Tekil Satış?

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
tr_TR: <strong>WooCommerce&lsquo;ye Hoşgeldiniz</strong> &#8211; Satışa başlamak için neredeyse hazırsınız :)

en: Run the Setup Wizard
tr_TR: Kurulum Sihirbazını Başlat

en: Skip Setup
tr_TR: Kurulumu Atla

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. You can see which files are affected from the %ssystem status page%s. If in doubt, check with the author of the theme.
tr_TR: <strong>Temanız (%s) WooCommerce şablon dosyalarının kullanımdan kaldırılmış bazı kopyalarını içeriyor.</strong> Bu dosyaların WooCommerce'nin mevcut sürümüyle uyumlu olmasını sağlamak için güncellenmeleri gerekiyor olabilir. %sSistem durumu sayfasından%s hangi dosyaların etkilendiğini görebilirsiniz. Şüpheniz varsa, tema yazarıyla birlikte kontrol edebilirsiniz.

en: Learn More About Templates
tr_TR: Temalar Hakkında Daha Fazla Bilgi

en: Hide This Notice
tr_TR: Bu Uyarıyı Gizle

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; Please read our %sintegration%s guide or check out our %sStorefront%s theme which is totally free to download and designed specifically for use with WooCommerce.
tr_TR: <strong>Temanız WooCommerce desteği bildirmiyor</strong> &#8211; Lütfen %entegrasyon%s rehberimizi okuyun ya da özel olarak WooCommerce eklentisiyle kullanılmak üzere tasarlanmış ayrıca tamamen ücretsiz olan %sStorefront%s adlı temamıza bir göz atın.

en: Read More About Storefront
tr_TR: Storefront Hakkında Daha Fazlasını Oku

en: Theme Integration Guide
tr_TR: Tema Entegrasyon Kılavuzu

en: No, do not bother me again
tr_TR: Hayır, beni tekrar rahatsız etme

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translation to version <code>%s</code>.
tr_TR: <strong>WooCommerce Çevirisi Mevcut</strong> &#8211; <code>%s</code> çeviri sürümünüzü <code>%s</code> sürümüne güncelleyin.

en: Update Translation
tr_TR: Çeviriyi Güncelle

en: Force Update Translation
tr_TR: Çeviriyi Güncellemeye Zorla

en: Hide This Message
tr_TR: Bu Mesajı Gizle

en: <strong>WooCommerce Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
tr_TR: <strong>WooCommerce Veri Güncellemesi Gerekiyor</strong> &#8211; Yüklemenizi son sürüme güncellemelisiniz.

en: Run the updater
tr_TR: Güncelleyiciyi Çalıştır

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
tr_TR: Devam etmeden önce veritabanınızı yedeklemeniz önerilir. Güncelleştirmeyi şimdi çalıştırmak istiyor musunuz?

en: Custom:
tr_TR: Özel:

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
tr_TR: Birşeyler satmak için size yardımcı olan e-ticaret aracı. Güzel bir şekilde.

[ctx: date and time]
en: %1$s at %2$s
tr_TR: %1$s - %2$s

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
tr_TR: Bir sonuç bulundu, seçmek için enter tuşuna basın.

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
tr_TR: %qty% sonuç bulundu, geçiş yapmak için aşağı - yukarı ok tuşlarını kullanın.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
tr_TR: Hiçbir sonuç bulunamadı

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
tr_TR: Yükleme başarısız oldu

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
tr_TR: Lütfen 1 veya daha fazla karakter girin

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
tr_TR: Lütfen %qty% veya daha fazla karakter girin

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
tr_TR: Lütfen 1 karakter silin

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
tr_TR: Lütfen %qty% karakter silin

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
tr_TR: Sadece 1 öğe seçebilirsiniz

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
tr_TR: Sadece %qty% öğe seçebilirsiniz

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
tr_TR: Daha fazla sonuç yükleniyor&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
tr_TR: Aranıyor&hellip;

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
tr_TR: Siparişler

[ctx: slug]
en: product-category
tr_TR: urun-kategori

[ctx: slug]
en: product-tag
tr_TR: urun-etiketi

[ctx: slug]
en: product
tr_TR: urun

[ctx: default-slug]
en: shop
tr_TR: magaza

[ctx: default-slug]
en: product
tr_TR: urun

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
tr_TR: Sipariş: %s  Müşteri: %s

[ctx: Page title]
en: Shop
tr_TR: Mağaza

[ctx: Page title]
en: Cart
tr_TR: Sepet

[ctx: Page title]
en: Checkout
tr_TR: Ödeme

[ctx: Page title]
en: My Account
tr_TR: Hesabım

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Tümü <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Webhook created on date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
tr_TR: %d %b %Y @ %H:%M

[ctx: placeholder]
en: YYYY-MM-DD
tr_TR: GG-AA-YYYY

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
tr_TR: Sınırsız kullanım

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
tr_TR: Belirlenen tüm sepet öğelerine uygula

[ctx: placeholder]
en: Buy product
tr_TR: Ürünü Satın Al

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
tr_TR: &hellip;

[ctx: Tax status]
en: None
tr_TR: Yok

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
tr_TR: %s %s ile iade et

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
tr_TR: %s elle iade et

[ctx: Ex: Refund - $date >by< $username]
en: by
tr_TR: - İade işlemini yapan:

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
tr_TR: Ödeme

[ctx: Settings group label]
en: Checkout
tr_TR: Ödeme

[ctx: Version info]
en: %s is available
tr_TR: %s mevcut

[ctx: by author]
en: by %s
tr_TR: (%s)

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
tr_TR: Mağaza Anasayfası

[ctx: Page setting]
en: Cart
tr_TR: Sepet

[ctx: Page setting]
en: Checkout
tr_TR: Ödeme

[ctx: Page setting]
en: My Account
tr_TR: Hesabım

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
tr_TR: %s sayfasını düzenle
