WooCommerce - en to sv_SE translation catalogue (1229 entries)

en: "%s" separate terms
sv_SE: "%s" separerade termer

en: "From" Email Address
sv_SE: "Från" e-postadress

en: "From" Name
sv_SE: "Från" namn

en: %d Transients Rows Cleared
sv_SE: %d produkttransienter tömdes

en: %d item | %d items
sv_SE[0]: %d produkt
sv_SE[1]: %d produkter

en: %d note | %d notes
sv_SE[0]: %dnotering
sv_SE[1]: %dnoteringar

en: %s - We recommend a minimum PHP version of 5.4. See: <a href="%s" target="_blank">How to update your PHP version</a>
sv_SE: %s - Vi rekommenderar att du kör minst PHP-version 5.4. Se <a href="%s" target="_blank">Hur du uppgraderar din PHP-version</a>

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
sv_SE: %s - Vi rekommenderar att du ger WC minst 64MB i minne. Se: <a href="%s" target="_blank">öka minnet som allokeras till PHP</a>

en: %s Actions
sv_SE: %shändelser

en: %s Items
sv_SE: %sprodukter

en: %s Notes
sv_SE: %snoteringar

en: %s Rates
sv_SE: %s-satser

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you enjoy using it.
sv_SE: %s WooCommerce %s är kraftfullare, stabilare och säkrare än någonsin tidigare. Vi hoppas att du gillar det.

en: %s average daily sales
sv_SE: %s genomsnittlig daglig försäljning

en: %s average monthly sales
sv_SE: %s genomsnittlig månatlig försäljning

en: %s charged for shipping
sv_SE: %s debiterade för frakt

en: %s discounts in total
sv_SE: &s rabatter totalt

en: %s gross sales in this period
sv_SE: %s bruttoförsäljning denna period

en: %s is available
sv_SE: %s är tillgängliga

en: %s items purchased
sv_SE: %s produkter köpta

en: %s net sales in this period
sv_SE: %s nettoförsäljning denna period

en: %s orders placed
sv_SE: %s ordrar lagda

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
sv_SE[0]: %s tidigare order länkad
sv_SE[1]: %s tidigare ordrar länkade

en: %s purchases for the selected items
sv_SE: %s köp för valda produkter

en: %s sales for the selected items
sv_SE: %s försäljningar för valda produkter

en: %s sales in %s
sv_SE: %s försäljningar i %s

en: %s signups in this period
sv_SE: %s registeringar denna period

en: %s top seller this month (sold %d)
sv_SE: %s toppsäljare denna månad (sålde %d)

en: %s worth of coupons used
sv_SE: %s värde av använda rabattkoder

en: &larr; Choose a category to view stats
sv_SE: &larr; Välj en kategori för att visa statistik

en: &larr; Choose a product to view stats
sv_SE: &larr; Välj en produkt för att visa statistik

en: &lsaquo; Previous
sv_SE: &lsaquo; Föregående

en: (Copy)
sv_SE: (Kopia)

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
sv_SE[0]: 1 webhook flyttad till papperskorgen.
sv_SE[1]: %d webhooks flyttade till papperskorgen

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
sv_SE[0]: 1 webhook permanent raderad.
sv_SE[1]: %d webhooks permanent raderade.

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
sv_SE[0]: 1 webhook återställd från Papperskorgen.
sv_SE[1]: %d webhooks återställda från Papperskorgen.

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
sv_SE: <code>%s</code> versionen <strong style="color:red">%s</strong> är utdaterad. Huvudversionen är %s

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
sv_SE: <strong class="red">Notera:</strong> Det här valet kommer att radera ALLA dina momssatser, använd med försiktighet.

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will force the translation upgrade for your language if a translation is available.
sv_SE: <strong class="red">Obs:</strong> Detta val tvingar översättningsuppgraderingen för ditt språk om en översättning är tillgänglig.

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
sv_SE: <strong class="red">Notera:</strong> Det här verktyg installerar alla saknade WooCommerce-sidor. Befintliga sidor kommer inte att ersättas.

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
sv_SE: <strong class="red">Varning:</strong> Det här verktyget raderar all sessionsdata för kunder från databasen inklusive alla befintliga varukorgar.

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
sv_SE[0]: <strong>%s order</strong> väntar på bearbetning
sv_SE[1]: <strong>%s ordrar</strong> väntar på bearbetning

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
sv_SE[0]: <strong>%s order</strong> avvaktande
sv_SE[1]: <strong>%s ordrar</strong> avvaktande

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
sv_SE[0]: <strong>%s produkt</strong> har lågt lagersaldo
sv_SE[1]: <strong>%s produkter</strong> har lågt lagersaldo

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
sv_SE[0]: <strong>%s produkt</strong> är slut i lager
sv_SE[1]: <strong>%s produkter</strong> är slut i lager

en: <strong>%s</strong> sales this month
sv_SE: <strong>%s</strong> försäljningar denna månad

en: <strong>WooCommerce Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
sv_SE: <strong>WooCommerce-datauppdatering krävs</strong> &#8211; Vi behöver uppdatera din installation till den senaste versionen

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translation to version <code>%s</code>.
sv_SE: <strong>WooCommerce-översättning tillgänglig</strong> &#8211; Installera eller uppdatera din <code>%s</code>-översättning till version <code>%s</code>.

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
sv_SE: En två tecken landskod, t.ex. SE. Lämna tomt för att applicera på samtliga.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
sv_SE: En två tecken lång statskod, t.ex. AL. Lämna tom för att applicera på samtliga.

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
sv_SE: En lista av de taxonomitermer som kan användas i relation till aktuell status för order/produkt.

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
sv_SE: En produkt från denna kategori måste finnas i varukorgen för att rabattkoden ska vara giltig, eller för att "Produktrabatter" ska rabatteras.

en: API Enabled
sv_SE: API aktiverat

en: About WooCommerce
sv_SE: Om WooCommerce

en: Access Expires
sv_SE: Åtkomst upphör

en: Access Restriction
sv_SE: Begränsa access

en: Account Creation
sv_SE: Skapa konto

en: Account Pages
sv_SE: Kontosidor

en: Accounting
sv_SE: Bokföring

en: Accounts
sv_SE: Kundkonton

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
sv_SE: Processen misslyckades. Uppdatera sidan och försök igen.

en: Actions
sv_SE: Händelser

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
sv_SE: Aktiverade <span class="count">(%s)</span>

en: Active Plugins
sv_SE: Aktiva tillägg

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add Attribute
sv_SE: Lägg till attribut

en: Add File
sv_SE: Lägg till fil

en: Add Images to Product Gallery
sv_SE: Lägg till bilder i produktgalleri

en: Add New Attribute
sv_SE: Lägg till nytt attribut

en: Add Payment Method
sv_SE: Lägg till betalningsmetod

en: Add Tax
sv_SE: Lägg till moms

en: Add Webhook
sv_SE: Lägg till Webhook

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
sv_SE: Lägg till en egen notis eller lägg till ett kundmeddelande (användaren kommer att notifieras).

en: Add fee
sv_SE: Lägg till avgift

en: Add line item(s)
sv_SE: Lägg till orderrad(er)

en: Add new
sv_SE: Lägg till ny

en: Add note
sv_SE: Lägg till notering

en: Add product gallery images
sv_SE: Lägg till bilder i produktgalleri

en: Add product(s)
sv_SE: Lägg till produkt(er)

en: Add products
sv_SE: Lägg till produkter

en: Add shipping cost
sv_SE: Lägg till fraktkostnad

en: Add tax
sv_SE: Lägg till moms

en: Add to Menu
sv_SE: Lägg till i menyn

en: Add to cart behaviour
sv_SE: Lägg i varukorg-beteende

en: Add to gallery
sv_SE: Lägg till i galleri

en: Add&nbsp;meta
sv_SE: Lägg till meta

en: Additional Tax Classes
sv_SE: Ytterligare momsgrupper

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address 1
sv_SE: Adress 1

en: Address 2
sv_SE: Adress 2

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
sv_SE: Ordrar

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: After pre-tax discounts.
sv_SE: Rabatt efter moms.

en: All
sv_SE: Alla

en: All coupons
sv_SE: Alla rabattkoder

en: All done!
sv_SE: Genomfört!

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
sv_SE: Alla WooCommerce-sidor som saknades har nu installerats.

en: Allow
sv_SE: Tillåt

en: Allow Backorders?
sv_SE: Tillåt bokning av produkter?

en: Allow free shipping
sv_SE: Tillåt fri frakt

en: Allow, but notify customer
sv_SE: Tillåt men meddela kund

en: Allows customers to checkout without creating an account.
sv_SE: Låt kunder handla utan att skapa ett konto.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
sv_SE: Visa alltid lagersaldo, t.ex. "12 i lager"

en: Amount already refunded
sv_SE: Belopp redan återbetalt

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
sv_SE: Ett e-butiksverktyg som hjälper dig att sälja vad som helst. Vackert.

en: Any
sv_SE: Vilken som helst

en: Any category
sv_SE: Alla kategorier

en: Application/Software
sv_SE: Applikation/Mjukvara

en: Apply
sv_SE: Genomför

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla variationer? Detta kan inte ångras.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera det här attributet?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
sv_SE: Är du säker på att du vill länka alla variationer? Detta kommer skapa en ny variation för varje möjlig kombination av alla attribut (max 50 st per omgång).

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera valda produkter? Om du nyligen minskat produktens lagersaldo eller om ordern lades av en kund, behöver du manuellt återställa antal produkter i lager.

en: Are you sure you want to remove this variation?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort den här variationen?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
sv_SE: Är du säker att du vill ta bort tillgången till denna nedladdning?

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna återbetalning? Detta val kan inte ångras.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna momskolumn? Åtgärden kan inte ångras.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill fortsätta med denna återbetalning? Detta val kan inte ångras.

en: As a single total
sv_SE: Individuell total

en: Attribute updated successfully
sv_SE: Attribut framgångsrikt uppdaterat

en: Attributes
sv_SE: Attribut

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
sv_SE: Attribut låter dig definiera extra produktdata, som storlek eller färg. Du kan använda dessa attribut i butikens sidebar genom att använda "flerskikts"-widgets. Observera: du kan inte byta namn på ett attribut senare.

en: Author URL
sv_SE: Författar-URL

en: Automatically generate customer password
sv_SE: Generera ett kundlösenord automatiskt

en: Automatically generate username from customer email
sv_SE: Generera användarnamn automatiskt baserat på kundens e-postadress

en: Average Rating
sv_SE: Genomsnittligt betyg

en: Average sales amount
sv_SE: Genomsnittligt försäljningsbelopp

en: Background Colour
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Backorders?
sv_SE: Restordrar?

en: Base Colour
sv_SE: Basfärg

en: Base Location
sv_SE: Basplats

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
sv_SE: Innan du lägger till variationer måste du lägga till och spara ett eller flera attribut under <strong>Attribut</strong>-fliken.

en: Before pre-tax discounts.
sv_SE: Rabatt före moms.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
sv_SE: Du måste åtgärda följande fel innan du kan ladda upp din fil:

en: Billing Details
sv_SE: Faktureringsinformation

en: Billing:
sv_SE: Betalning:

en: Both
sv_SE: Båda

en: Browse all extensions
sv_SE: Bläddra bland alla extensions

en: Button text
sv_SE: Knapptext

en: Calculate Tax Based On:
sv_SE: Beräkna moms baserat på:

en: Calculate Taxes
sv_SE: Beräkna moms

en: Calculate Total
sv_SE: Beräkna total

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
sv_SE: Beräkna radens moms? Detta kommer att beräkna moms/skatt baserat på kundernas hemland. Om ingen faktura/leverans-adress angetts används butikens landsinställning.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
sv_SE: Beräkna summa baserat på beställda artiklar, rabatt och frakt?

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancel schedule
sv_SE: Avaktivera schema

en: Capabilities
sv_SE: Behörigheter

en: Cart Page
sv_SE: Sida för Varukorg

en: Cash on Delivery
sv_SE: Förskottsbetalning

en: Catalog
sv_SE: Produktkatalog

en: Catalog &amp; search
sv_SE: Sök i katalogen

en: Catalog Images
sv_SE: Katalogbilder

en: Catalog visibility:
sv_SE: Synlighet i katalog:

en: Catalog/search
sv_SE: Katalog/Sök

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Change to:
sv_SE: Ändra till:

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
sv_SE: Kryssa i den här rutan om rabattkoden inte ska kunna användas tillsammans med andra rabattkoder.

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
sv_SE: Markera den här rutan om den här rabattkoden ger fri frakt. <a href="%s">Fri frakt-metoden</a> måste vara aktiverad och "en giltig fri frakt-rabattkod" måste ha valts (intill "Fri frakt kräver"-inställningen).

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
sv_SE: Markera den här rutan om rabattkoden inte ska gå att använda för produkter som säljs till nedsatt pris. Per-produkt-rabattkoder kommer bara att fungera om produkten inte är prisnedsatt. Per-varukorg-rabattkoder kommer bara att fungera om varukorgen saknar produkter som säljs till nedsatt pris.

en: Checkout Endpoints
sv_SE: Endpoints för kassan

en: Checkout Options
sv_SE: Val för kassafunktion

en: Checkout Page
sv_SE: Kassasida

en: Checkout Pages
sv_SE: Sida för kassa

en: Checkout Process
sv_SE: Kassaprocess

en: Child Theme
sv_SE: Barntema

en: Choose a country&hellip;
sv_SE: Välj land&hellip;

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
sv_SE: Välj en nedladdningstyp - detta kontrollerar <a href="%s">schema</a>.

en: Choose a file from your computer:
sv_SE: Välj en fil från din hårddisk:

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
sv_SE: Välj prioritet för denna skattesats. Endast en matchning per prioritet kommer att användas. För att definiera flera skattesatser för samma område måste du specificera olika prioritet för dessa.

en: Choose an image
sv_SE: Välj en bild

en: Choose countries&hellip;
sv_SE: Välj länder&hellip;

en: Choose coupons&hellip;
sv_SE: Välj rabattkoder&hellip;

en: Choose file
sv_SE: Välj fil

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
sv_SE: Ange om detta är en sammansatt skattesats. Sammansatta skattesatser appliceras ovanpå andra skattesatser.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
sv_SE: Välj ifall denna skattesats även gäller frakten

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all <a href="%s">locations you sell to</a>.
sv_SE: Välj vilka länder som du vill skicka till, eller välj att skicka till alla <a href="%s">länder som du säljer till</a>.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
sv_SE: Städer för denna regel. Avgränsa flera värden med semikolon (;). Lämna tom för att applicera på samtliga städer.

en: City
sv_SE: Stad

en: Clear all sessions
sv_SE: Rensa alla sessioner

en: Clear expired transients
sv_SE: Töm förfallna transienter

en: Clear transients
sv_SE: Töm transienter

en: Click to toggle
sv_SE: Klicka för att aktivera/avaktivera

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Code
sv_SE: Kod

en: Company
sv_SE: Företag

en: Complete
sv_SE: Genomförd

en: Compound
sv_SE: Sammansatt skattesats

en: Configure terms
sv_SE: Konfigurera termer

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
sv_SE: Styr om produkten visas som "i lager" eller "slut i lager" i butiken.

en: Copied!
sv_SE: Kopierad!

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
sv_SE: Kopiera fakturauppgifterna till leveransuppgifter? Detta raderar befintliga leveransuppgifter.

en: Copy for Support
sv_SE: Kopia för support

en: Copy from billing
sv_SE: Kopiera från fakturering

en: Copy to a new draft
sv_SE: Kopiera till nytt utkast

en: Cost
sv_SE: Kostnad

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
sv_SE: Kunde inte ge access - användaren kanske redan har access till den här filen eller så är e-post för debitering inte satt. Kontrollera så att e-postadress för debitering är satt, och att ordern har sparats.

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
sv_SE: Kunde inte bestämma PHP-version eftersom phpversion() inte existerar.

en: Country
sv_SE: Land

en: Country Code
sv_SE: Landskod

en: Country&nbsp;Code
sv_SE: Landskod

en: Coupon Created
sv_SE: Rabattkod skapad

en: Coupon Data
sv_SE: Rabattkodsdata

en: Coupon Deleted
sv_SE: Rabattkod raderad

en: Coupon Updated
sv_SE: Rabattkod uppdaterad

en: Coupon amount
sv_SE: Rabattkodsbelopp

en: Coupon code
sv_SE: Rabattkod

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
sv_SE: Rabattkoden finns redan - kunder kommer att använda den senaste rabattkoden med denna kod.

en: Coupon draft updated.
sv_SE: Utkast av rabattkod uppdaterades.

en: Coupon expiry date
sv_SE: Rabattkods giltighetsdatumgräns

en: Coupon restored to revision from %s
sv_SE: Rabattkoden återställdes till revision från %s

en: Coupon saved.
sv_SE: Rabattkoden sparades.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
sv_SE: Rabattkoden är schemalagd till: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
sv_SE: Rabattkoden skickad.

en: Coupon type
sv_SE: Rabattkodstyp

en: Coupon updated.
sv_SE: Rabattkoden uppdaterades.

en: Coupon(s) Used
sv_SE: Rabattkod(er) som använts

en: Coupons
sv_SE: Rabattkoder

en: Coupons by date
sv_SE: Rabattkoder i datumordning

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
sv_SE: Rabattkoder kan appliceras på sidor för varukorg och kassa.

en: Created at
sv_SE: Skapad

en: Credits
sv_SE: Omnämnanden

en: Cross-Sells
sv_SE: Korsförsäljning

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
sv_SE: Korsförsäljning är produkter som du vill marknadsföra i varukorgen, baserad på existerande produkt.

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency Options
sv_SE: Valutainställningar

en: Currency Position
sv_SE: Valutaposition

en: Custom Base
sv_SE: Valbar bassökväg

en: Custom Topic
sv_SE: Eget ämne

en: Custom field deleted.
sv_SE: Eget fält raderades.

en: Custom field updated.
sv_SE: Eget fält uppdaterades.

en: Custom ordering
sv_SE: Egen ordning

en: Custom ordering position.
sv_SE: Anpassad position.

en: Custom product attribute
sv_SE: Eget produktattribut

en: Custom:
sv_SE: Egna val:

en: Customer
sv_SE: Kund

en: Customer Billing Address
sv_SE: Fakturaadress för kund

en: Customer Created
sv_SE: Kund skapad

en: Customer Deleted
sv_SE: Kund raderad

en: Customer IP
sv_SE: Kunds IP

en: Customer List
sv_SE: Kundlista

en: Customer Message
sv_SE: Kundmeddelande

en: Customer Orders
sv_SE: Kundordrar

en: Customer Sales
sv_SE: Kundbeställningar

en: Customer Sessions
sv_SE: Kundsessioner

en: Customer Shipping Address
sv_SE: Leveransadress för kund

en: Customer Updated
sv_SE: Kund uppdaterad

en: Customer billing address
sv_SE: Fakturaadress för kund

en: Customer shipping address
sv_SE: Leveransadress för kund

en: Customer's notes about the order
sv_SE: Kundens notering gällande ordern

en: Customer:
sv_SE: Kund:

en: Customers
sv_SE: Kunder

en: Customers vs. Guests
sv_SE: Kunder kontra gäster

en: Date
sv_SE: Datum

en: Decimal Separator
sv_SE: Decimalavgränsare

en: Decrease by (fixed amount or %):
sv_SE: Öka med (bestämt antal eller procent):

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
sv_SE: Sänk standardpris med (bestämd summa eller procent):

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default Category Display
sv_SE: Visning av standardkategori

en: Default Customer Address
sv_SE: Standard kundadress

en: Default Product Sorting
sv_SE: Standardsortering

en: Default Timezone is UTC
sv_SE: Standardtidzon är UTC

en: Default sort order
sv_SE: Standardsortering

en: Default sorting (custom ordering + name)
sv_SE: Standardsortering (egen sortering + namn)

en: Default timezone is %s - it should be UTC
sv_SE: Tidszon är %s - det ska vara UTC

en: Default to billing address
sv_SE: Standard är faktureringsadressen

en: Default to shipping address
sv_SE: Standard är leveransadressen

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
sv_SE: Bestäm momssatser för länder och stater nedan. <a href="%s">Se här</a> för tillgängliga alpha-2 landskoder.

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
sv_SE: Definiera text för visning efter dina produktpriser. Detta kan t.ex. vara "inkl. moms" för att förklara din prissättning. Du kan också ersätta priserna med en av följande: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
sv_SE: Definiera vilka loopar denna produkt ska vara synlig i. Produkten kommer fortfarande vara direkt nåbar.

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete ALL tax rates
sv_SE: Radera ALLA momssatser

en: Delete Permanently
sv_SE: Radera permanent

en: Delete all WooCommerce tax rates
sv_SE: Radera alla WooCommerce-momssatser

en: Delete all variations
sv_SE: Ta bort alla variationer

en: Delete image
sv_SE: Radera bild

en: Delete note
sv_SE: Radera notering

en: Delete selected line item(s)
sv_SE: Radera markerade produkt(er)

en: Delete this item permanently
sv_SE: Radera artikel permanent

en: Delimiter
sv_SE: Avdelare

en: Delivery URL
sv_SE: Leverans-URL

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Description (optional)
sv_SE: Beskrivning (valfritt)

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
sv_SE: Bestämmer hur du väljer attribut för produkter. Under adminpanelen -> produkter -> produktdata -> attribut - > värden, <strong>Text</strong> möjliggör manuell inmatning medan <strong>select</strong> är för tidigare konfigurerade termer i en rullgardinsmeny.

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
sv_SE: Bestämmer sorteringsordningen av termerna på butikens produktsidor. Om du använder egen sortering kan du dra-och-släppa termer i detta attribut.

en: Developer API Docs
sv_SE: API-dokument för utvecklare

en: Dimensions
sv_SE: Dimensioner

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
sv_SE: Dimensioner (L&times;B&times;H)

en: Dimensions Unit
sv_SE: Enhet för dimensioner

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
sv_SE: Deaktiverade <span class="count">(%s)</span>

en: Discount
sv_SE: Rabatt

en: Discount amount
sv_SE: Rabattkodsbelopp

en: Discount type
sv_SE: Rabattyp

en: Display
sv_SE: Butiksutseende

en: Display Prices During Cart and Checkout:
sv_SE: Visa priser i varukorgen och kassan:

en: Display Prices in the Shop:
sv_SE: Visa priser i butiken:

en: Display Tax Totals:
sv_SE: Visa momstotaler:

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
sv_SE: Visa påminnelse för återkommande kund i kassan

en: Display shipping methods in a dropdown
sv_SE: Visa frakt med rullgardinsmeny

en: Display shipping methods with "radio" buttons
sv_SE: Visa frakt med radioknappar

en: Display type
sv_SE: Visningstyp

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
sv_SE: Visar om WordPress befinner sig i Debug-läge eller inte.

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
sv_SE: Anger om det nuvarande aktiva temat har deklarerat stöd för WooCommerce eller inte.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
sv_SE: Anger om nuvarande tema är ett barntema eller inte.

en: Do not allow
sv_SE: Tillåt inte

en: Docs
sv_SE: Dokumentation

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
sv_SE: Tvingar din webbplats användning av SSL-certifikat för transaktioner?

en: Does your site have REST API enabled?
sv_SE: Har din webbplats aktiverat REST API?

en: Download &amp; install
sv_SE: Ladda ner &amp; Installera

en: Download Expiry
sv_SE: Nerladdning upphör

en: Download Expiry:
sv_SE: Nerladdning upphör:

en: Download Limit
sv_SE: Gräns för nedladdning

en: Download Limit:
sv_SE: Gräns för nedladdning:

en: Download Type
sv_SE: Nedladdningstyp

en: Download limit
sv_SE: Nedladdningsgräns

en: Downloadable
sv_SE: Nedladdningsbar

en: Downloadable Files
sv_SE: Nedladdningsbara filer

en: Downloadable Product Permissions
sv_SE: Behörighet för nedladdningsbar produkt

en: Downloadable Products
sv_SE: Nedladdningsbara produkter

en: Downloadable products
sv_SE: Nedladdningsbara produkter

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
sv_SE: Nedladdningsbara produkter ger tillgång till fil efter köp.

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
sv_SE[0]: Nerladdad %s gång
sv_SE[1]: Nerladdad %s gånger

en: Downloads Remaining
sv_SE: Återstående nerladdningar

en: Downloads require login
sv_SE: Nedladdningar kräver inloggning

en: Drag and drop the above shipping methods to control their display order.
sv_SE: Dra och släpp ovanstående fraktmetoder för att bestämma deras visningsordning.

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Duration
sv_SE: Varaktighet

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Account
sv_SE: Redigera konto

en: Edit Address
sv_SE: Redigera adress

en: Edit Attribute
sv_SE: Redigera attribut

en: Edit this item
sv_SE: Redigera denna artikel

en: Edit this item inline
sv_SE: Redigera artikel direkt

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email Body Background Colour
sv_SE: Bakgrundsfärg för innehållet i e-post

en: Email Body Text Colour
sv_SE: Textfärg för e-post

en: Email Footer Text
sv_SE: Sidfotstext i e-post

en: Email Options
sv_SE: Inställningar för e-post

en: Email Sender Options
sv_SE: Avsändare för e-post

en: Email Template
sv_SE: Mall för e-post

en: Email restrictions
sv_SE: E-postbegränsningar

en: Emails
sv_SE: E-post

en: Empty Trash
sv_SE: Töm papperskorgen

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
sv_SE: Aktivera AJAX för Lägg i varukorg-knappar på arkivsidor

en: Enable Archives?
sv_SE: Aktivera arkiv?

en: Enable Lightbox for product images
sv_SE: Aktivera Lightbox för dina produktbilder

en: Enable Registration
sv_SE: Aktivera registrering

en: Enable Taxes
sv_SE: Aktivera moms

en: Enable guest checkout
sv_SE: Aktivera gästköp

en: Enable low stock notifications
sv_SE: Aktivera meddelanden för lågt lagersaldo

en: Enable out of stock notifications
sv_SE: Aktivera meddelanden för slut i lager

en: Enable ratings on reviews
sv_SE: Aktivera betyg på recensioner

en: Enable registration on the "Checkout" page
sv_SE: Möjliggör registrering i kassan

en: Enable registration on the "My Account" page
sv_SE: Möjliggör registrering på Mitt Konto-sidan

en: Enable reviews
sv_SE: Tillåt recensioner

en: Enable shipping
sv_SE: Aktivera frakt

en: Enable site-wide store notice text
sv_SE: Aktivera site-wide butiksnotis

en: Enable stock management
sv_SE: Aktivera lagerhantering

en: Enable stock management at product level
sv_SE: Aktivera lagerhantering på produktnivå

en: Enable taxes and tax calculations
sv_SE: Aktivera moms och momsberäkningar

en: Enable the REST API
sv_SE: Aktivera REST API

en: Enable the shipping calculator on the cart page
sv_SE: Aktivera fraktkostnadskalkylator i varukorgen

en: Enable the use of coupons
sv_SE: Aktivera användning av rabattkoder

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
sv_SE: Aktivera detta om du vill att det här attributet ska ha produktarkiv i din butik.

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
sv_SE: Aktivera det här alternativet om en produkt inte kan skickas eller om det inte finns någon fraktkostnad

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
sv_SE: Aktivera det här alternativet om tillgång till nedladdningsbar fil ges vid köp av produkt

en: Enable this option to enable stock management at variation level
sv_SE: Aktivera detta val för att hantera lager på variationsnivå

en: Enable this option to feature this product.
sv_SE: Välj detta för att markera som utvald produkt

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
sv_SE: Aktivera detta för att ge access till nedladdningar när ordrar är under "bearbetning", snarare än när ordrar är "genomförda".

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
sv_SE: Aktivera detta för att endast tillåta att ett exemplar av denna artikel kan köpas i samma order

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
sv_SE: Endpoint för Kassa &rarr; Lägg till betalmetod-sida

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
sv_SE: Endpoint för Kassa &arr; Order mottagen-sida

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
sv_SE: Endpoint för Kassa &rarr; Sida för betalning

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
sv_SE: Endpoint för Mitt konto &rarr; Redigera konto-sidan

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Address page
sv_SE: Endpoint för Mitt konto &rarr; Redigera adress-sidan

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
sv_SE: Endpoint för Mitt konto &rarr; Glömt lösenordet-sidan

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
sv_SE: Endpoint för Mitt konto &rarr; Visa order-sidan

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
sv_SE: Endpoint för att trigga utloggning. Du kan använda detta i dina menyer via en egen länk: dinwebbplats.com/?custom-logout=true

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
sv_SE: Enpoints läggs till på dina sidURLs för att hantera specifika handlingar i kassan. Dessa ska vara unika.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
sv_SE: Enpoints läggs till på dina sidURLs för att hantera specifika handlingar på kontosidorna. Dessa ska vara unika.

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
sv_SE: Uppge ett artikelnummer för den här varianten eller lämna blankt för att använda förälderns artikelnummer.

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
sv_SE: Skriv in sökvägen till bilden du vill använda i sidhuvudet. Ladda upp din bild genom att använda <a href="%s">mediauppladdaren</a>.

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
sv_SE: Ange en anpassad länk att använda. Detta <strong>måste</strong> anges, annars använder WordPress standardformatet.

en: Enter a name for the new attribute term:
sv_SE: Ange ett namn för den nya attributtermen:

en: Enter a name for this tax rate.
sv_SE: Ange namn för denna skatt/momssats.

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
sv_SE: Ange en kvantitet för att aktivera hantering av lagersaldo på variationsnivå, eller lämna tomt för att använda moderproduktens inställningar.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
sv_SE: Ange momssats (procent) med upp till 4 decimaler

en: Enter a value
sv_SE: Ange ett värde

en: Enter a value (fixed or %)
sv_SE: Ange ett värde (fast eller %)

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
sv_SE: Uppge en vikt för den här varianten eller lämna blankt för att använda förälderns vikt.

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
sv_SE: Skriv in valfri notering att skicka till kund efter köp.

en: Enter price (%s)
sv_SE: Ange pris (%s)

en: Enter sale price (%s)
sv_SE: Ange reapris (%s)

en: Enter some text, or some attributes by "%s" separating values.
sv_SE: Ange text eller vissa attribut med "%s" för att separera värden.

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
sv_SE: Mata in text eller attribut avskilda med pipe (|).

en: Enter the Action that will trigger this webhook.
sv_SE: Ange den Action som ska trigga webhooken.

en: Enter the Custom Topic that will trigger this webhook.
sv_SE: Ange det egna ämnet som ska trigga webhooken.

en: Enter the external URL to the product.
sv_SE: Uppge en extern URL till produkten.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
sv_SE: Ange giltighetstiden för nedladdningslänken (antal dagar), eller lämna tomt.

[ctx: Ex: Refund - $date >by< $username]
en: by
sv_SE: av

en: Exclude categories
sv_SE: Exkludera kategorier

en: Exclude products
sv_SE: Exkludera produkter

en: Exclude sale items
sv_SE: Exkludera reaprodukter

en: Excluding tax
sv_SE: Exklusive moms

en: Expired Transients
sv_SE: Förfallna transienter

en: Expiry date
sv_SE: Gäller till

en: Export CSV
sv_SE: Exportera CSV

en: External/Affiliate
sv_SE: Extern/Återförsäljare

en: External/Affiliate product
sv_SE: Extern/Affiliateprodukt

en: Featured
sv_SE: Rekommenderad

en: Featured Product
sv_SE: Utvald produkt

en: Fee
sv_SE: Avgift

en: Fee Name
sv_SE: Avgiftsnamn

en: File %d
sv_SE: Fil %d

en: File Download Method
sv_SE: Metod för filnedladdning

en: File Name
sv_SE: Filnamn

en: File URL
sv_SE: Fil-URL

en: Filter by coupon
sv_SE: Filtrera efter rabattkod

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: First name
sv_SE: Förnamn

en: For more information:
sv_SE: För mer information:

en: Force Downloads
sv_SE: Tvinga nedladdning

en: Force HTTP when leaving the checkout
sv_SE: Tvinga HTTP när kund lämnar kassan

en: Force SSL
sv_SE: Tvinga SSL

en: Force Translation Upgrade
sv_SE: Tvinga översättningsuppgradering

en: Force Update Translation
sv_SE: Tvinga uppdatering av översättning

en: Force secure checkout
sv_SE: Tvinga säker anslutning

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
sv_SE: Tvingad nedladdning kommer dölja dina urler men vissa servrar kan hantera stora filer otillräckligt. Om det finns stöd för det kan <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> användas för att ladda ner filer istället (servern behöver ha <code>mod_xsendfile</code>).

en: Found a bug?
sv_SE: Hittat en bugg?

en: Free
sv_SE: Gratis

en: Free Shipping
sv_SE: Fri frakt

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
sv_SE: Vänligt namn för att identifiera denna webhook, faller tillbaka på Webhook skapad på %s.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
sv_SE: GZip (gzopen) används för att öppna GEOIP-databasen från MaxMind.

en: Gateway
sv_SE: Tjänst

en: Gateway Display Order
sv_SE: Visningsordning betalningsmetoder

en: Gateway ID
sv_SE: Tjänst ID

en: General
sv_SE: Generellt

en: General Details
sv_SE: Generell information

en: General Options
sv_SE: Generella alternativ

en: Generate API Key
sv_SE: Skapa API-nyckel

en: Generate download permissions
sv_SE: Skapa behörighet för nedladdningar

en: Get System Report
sv_SE: Få en systemrapport

en: Github Project
sv_SE: GitHub Project

en: Go
sv_SE: Kör

en: Go to WooCommerce Settings
sv_SE: Gå till WooCommerce-inställningarna

en: Grant Access
sv_SE: Ge tillgång

en: Grant access to downloadable products after payment
sv_SE: Tillåt åtkomst till nedladdningsbara produkter efter betalning

en: Gross Sales amount
sv_SE: Bruttoförsäljningsbelopp

en: Grouped
sv_SE: Grupperad

en: Grouped product
sv_SE: Grupperad produkt

en: Grouping
sv_SE: Gruppering

en: Guest
sv_SE: Gäst

en: Guest Orders
sv_SE: Gästordrar

en: Guest Sales
sv_SE: Gästbeställningar

en: HTML Email Template
sv_SE: HTML-mall för e-post

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
sv_SE: HTML/Multipart-email använder DOMDocument för att skapa inline CSS i mallar.

en: Hard Crop?
sv_SE: Hård beskärning?

en: Header Image
sv_SE: Sidhuvuvdsbild

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Height (%s)
sv_SE: Höjd (%s)

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
sv_SE: Hej! Ladda upp en CSV-fil med momssatser för att lägga till dessa i butiken. Välj en fil med ändelsen .csv och klicka sedan "Ladda upp fil och importera".

en: Hidden
sv_SE: Dold

en: Hide This Message
sv_SE: Dölj detta meddelande

en: Hide out of stock items from the catalog
sv_SE: Dölj produkter i katalogen som är slut i lager

en: Hide shipping costs until an address is entered
sv_SE: Dölj fraktkostnaden tills adress har angetts

en: Hold Stock (minutes)
sv_SE: Reservera artiklar (minuter)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
sv_SE: Reservera artiklar (för obetalda ordrar) i x minuter. När denna tidsgräns nås avbryts den avvaktande ordern. Lämna tomt för att avaktivera.

en: Home URL
sv_SE: Hemadress

en: How many times this coupon can be used before it is void.
sv_SE: Hur många gånger kan denna rabattkod användas?

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
sv_SE: Hur många gånger den här rabattkoden kan användas av en enskild användare. Använder betalnings-e-postadress för gäster, och användar-ID för inloggade användare.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
sv_SE: Om lager hanteras, detta bestämmer huruvida restordrar tillåts eller inte. Om aktiverat kan lagersaldot krypa under nollstrecket.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
sv_SE: Om du definierar en sida för "Villkor" så måste kunden acceptera dessa för att kunna gå vidare med ordern.

en: If you like <strong>WooCommerce</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from WooThemes in advance!
sv_SE: Om du gillar <strong>WooCommerce</strong> vänligen ge oss ett %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s betyg. Ett stort tack i förskott från WooThemes!

en: If you're modifying WooCommerce or a parent theme you didn't build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
sv_SE: Om du modifierar ett WooCommerce-tema eller ett parent-tema som du inte skapat själv rekommenderar vi att du använder ett barn-tema. Se <a href="%s" target="_blank">Hur du skapar ett child theme</a>

en: Image
sv_SE: Bild

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
sv_SE: Importera <strong>momssatser</strong> till din butik via en CSV-fil.

en: Import CSV
sv_SE: Importera CSV

en: Import Tax Rates
sv_SE: Importera momssatser

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates.
sv_SE: Import klar - importerade <strong>%s</strong> momssatser.

en: Import/export
sv_SE: Importera/exportera

en: In stock
sv_SE: I lager

en: In stock?
sv_SE: I lager?

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
sv_SE: Inkludera WooCommerce's lightbox. Produktgalleribilder kommer att öppnas i en lightbox.

en: Including tax
sv_SE: Inklusive moms

en: Increase by (fixed amount or %):
sv_SE: Öka med (bestämt antal eller procent):

en: Increase line item stock
sv_SE: Öka lager för orderrad

en: Individual use only
sv_SE: Kan ej kombineras

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
sv_SE: Information om den webbserver där din webbplats finns.

en: Insert file URL
sv_SE: Ange URL till fil

en: Insert into %s
sv_SE: Infoga i %s

en: Insert row
sv_SE: Infoga rad

en: Install WooCommerce Pages
sv_SE: Installera sidor för WooCommerce

en: Install pages
sv_SE: Installera sidor

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
sv_SE: Installerade gateways listas nedan. Dra och släpp gateways för att bestämma vad som ska visas i butiken.

en: Integration
sv_SE: Integrering

en: Inventory
sv_SE: Lagersaldo

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
sv_SE: Vi rekommenderar att du säkerhetskopierar din databas innan du fortsätter. Är du säker att du vill starta uppdateringen nu?

en: Item
sv_SE: Artikel

en: Itemized
sv_SE: Per produkt

en: L/W/H
sv_SE: L/B/H

en: Language
sv_SE: Språk

en: Last 7 Days
sv_SE: Senaste 7 dagarna

en: Last Month
sv_SE: Senaste månaden

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Last name
sv_SE: Efternamn

en: Last order
sv_SE: Senaste order

en: Last warning, are you sure?
sv_SE: Sista varningen, är du säker?

en: Learn how to update outdated templates
sv_SE: Lär dig om att uppdatera utdaterade mallar

en: Learn more
sv_SE: Läs mer

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
sv_SE: Lämna blankt för obegränsad åternedladdning

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Left with space
sv_SE: Vänster med mellanrum

en: Length
sv_SE: Längd

en: Length (%s)
sv_SE: Längd (%s)

en: Limit usage to X items
sv_SE: Begränsa användning till X produkter

en: Link previous orders
sv_SE: Länka tidigare ordrar

en: Linked Products
sv_SE: Länkade produkter

en: List additional tax classes below (1 per line). This is in addition to the default "Standard Rate".
sv_SE: Lista ytterligare momssatser nedan (1 per rad). Detta är ett tillägg till standardsatsen "Standard Rate".

en: List of allowed emails to check against the customer's billing email when an order is placed. Separate email addresses with commas.
sv_SE: Lista med tillåtna e-postadresser att kontrollera mot kundens debiteringsepost när en order läggs. Separera e-postadresserna med kommatecken.

en: Load billing address
sv_SE: Ladda kundens fakturaadress

en: Load shipping address
sv_SE: Ladda kundens leveransadress

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
sv_SE: Ladda kundens faktureringsinformation? Detta kommer att ta bort all eventuell tidigare angiven faktureringsinformation.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
sv_SE: Ladda kundens leveransinformation? Detta kommer ersätta all nuvarande angiven leveransinformation.

en: Local Delivery
sv_SE: Lokal frakt

en: Local Pickup
sv_SE: Hämta själv

en: Location
sv_SE: Plats

en: Log Directory Writable
sv_SE: Loggkatalogen skrivbar

en: Log file: %s (%s)
sv_SE: Loggfil: %s (%s)

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Logs
sv_SE: Loggar

en: Looking for a WooCommerce theme?
sv_SE: Letar du efter ett WooCommerce-tema?

en: Lost Password
sv_SE: Glömt lösenordet?

en: Low Stock Threshold
sv_SE: Gränsvärde för lågt lagersaldo

en: Low in stock
sv_SE: Lågt lagersaldo

en: LxWxH in decimal form
sv_SE: LxBxH i decimalform

en: M j, Y @ G:i
sv_SE: j M Y @ G:i

en: Make a duplicate from this product
sv_SE: Skapa en dublett av den här produkten

en: Manage Stock
sv_SE: Hantera lager

en: Manage stock?
sv_SE: Hantera lager?

en: Mark complete
sv_SE: Markera som färdigbehandlad

en: Mark on-hold
sv_SE: Markera som avvaktande

en: Mark processing
sv_SE: Markera som behandlas

en: Marketing
sv_SE: Marknadsföring

en: Maximum size: %s
sv_SE: Maximal filstorlek: %s

en: Maximum spend
sv_SE: Maximal användning

en: Measurements
sv_SE: Mått

en: Menu order
sv_SE: Menyordning

en: Method
sv_SE: Metod

en: Minimum spend
sv_SE: Minsta orderbelopp

en: Money Spent
sv_SE: Pengar spenderade

en: Most Discount
sv_SE: Högst rabatt

en: Most Popular
sv_SE: Mest populära

en: Most Stocked
sv_SE: Högst lagersaldo

en: Move this item to the Trash
sv_SE: Flytta artikel till Papperskorgen

en: Move to Trash
sv_SE: Flytta till papperskorgen

en: Music
sv_SE: Musik

en: My Account Endpoints
sv_SE: Endpoints för Mitt konto

en: My Account Page
sv_SE: Mitt konto

en: MySQL Version
sv_SE: MySQL-version

en: N/A
sv_SE: Inte tillgänglig

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name (Last, First)
sv_SE: Namn (Förnamn, Efternamn)

en: Name (numeric)
sv_SE: Namn (numeriskt)

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
sv_SE: Namn för attributet (visas i butiken).

en: Net Sales amount
sv_SE: Nettoförsäljningsbelopp

en: Net profit
sv_SE: Vinst, netto

en: Network enabled
sv_SE: Nätverk aktiverat

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Never show stock amount
sv_SE: Visa aldrig lagersaldo

en: Next &rsaquo;
sv_SE: Nästa &rsaquo;

en: No
sv_SE: Nej

en: No address
sv_SE: Ingen adress

en: No attributes currently exist.
sv_SE: Det existerar inga attribut

en: No billing address set.
sv_SE: Faktureringsadress saknas.

en: No categories
sv_SE: Inga kategorier

en: No coupons found in range
sv_SE: Inga rabattkoder funna inom spannet

en: No customer selected
sv_SE: Ingen kund vald

en: No customers found.
sv_SE: Inga kunder hittades.

en: No default
sv_SE: Inte standard

en: No longer exists
sv_SE: Finns ej längre

en: No low in stock products found.
sv_SE: Inga produkter med lågt lagersaldo funna.

en: No maximum
sv_SE: Ingen begränsning

en: No minimum
sv_SE: Inget minimum

en: No out of stock products found.
sv_SE: Inga produkter slut i lager funna.

en: No product to duplicate has been supplied!
sv_SE: Ingen produkt att duplicera har valts!

en: No products found in range
sv_SE: Inga produkter hittades inom spannet

en: No products found.
sv_SE: Inga produkter hittades.

en: No restrictions
sv_SE: Inga begränsningar

en: No row(s) selected
sv_SE: Inga rader valda

en: No shipping address set.
sv_SE: Leveransadress saknas.

en: No shipping class
sv_SE: Ingen fraktklass

en: No taxes found in this period
sv_SE: Ingen moms funnen inom denna period

en: No used coupons found
sv_SE: Inga rabattkoder hittades

en: No variations added
sv_SE: Inga variationer tillagda

en: No, I will enter prices exclusive of tax
sv_SE: Nej, jag vill ange priser exklusive moms

en: No, do not bother me again
sv_SE: Nej, stör mig inte igen

en: None
sv_SE: Ingen

en: Not Declared
sv_SE: Ej deklarerad

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
sv_SE: Notera att behörigheten för artiklar kommer att tillåtas automatiskt när orderns status ändras till behandlas/slutförd.

en: Notification Recipient
sv_SE: Meddelandemottagare

en: Notifications
sv_SE: Meddelanden

en: Number of Decimals
sv_SE: Antal decimaler

en: Number of Orders
sv_SE: Antal ordrar

en: Number of coupons used
sv_SE: Antal rabattkoder använda

en: Number of items sold
sv_SE: Antal produkter sålda

en: Number of orders
sv_SE: Antal ordrar

en: OR enter path to file:
sv_SE: ELLER ange sökvägen till filen:

en: Official Extensions
sv_SE: Officiella extensions

en: Official Themes
sv_SE: Officiella teman

en: Only allow reviews from "verified owners"
sv_SE: Tillåt bara "verifierade ägare" att recensera

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
sv_SE: Visa bara vid lågt lagersaldo, t.ex. "Bara 2 i lager" istället för "I lager"

en: Optional
sv_SE: Valfritt

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
sv_SE: Kan kontrollera vilken momsklass som försändelsen får eller lämna tomt för att basera moms på varukorgens artiklar.

en: Or, enter tax rate ID:
sv_SE: Eller, ange momssats-ID:

en: Order Created
sv_SE: Order skapad

en: Order Deleted
sv_SE: Order raderad

en: Order Notes
sv_SE: Ordernoteringar

en: Order Received
sv_SE: Order mottagen

en: Order Total
sv_SE: Order totalt

en: Order Updated
sv_SE: Order uppdaterad

en: Order by
sv_SE: Sortera efter

en: Order date:
sv_SE: Orderdatum:

en: Order draft updated.
sv_SE: Utkast av ordern uppdaterades.

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
sv_SE: %s av %s

en: Order restored to revision from %s
sv_SE: Ordern återställdes till revision från %s

en: Order saved.
sv_SE: Order sparad.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
sv_SE: Ordern är schemalagd till: <strong>%1$s</strong>.

en: Order status changed by bulk edit:
sv_SE: Orderstatus ändrades för flera ordrar:

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
sv_SE[0]: Order-status ändrades
sv_SE[1]: %s orderstatusar ändrades.

en: Order status:
sv_SE: Orderstatus:

en: Order submitted.
sv_SE: Ordern skickades.

en: Order updated and email sent.
sv_SE: Order uppdaterad och e-post sänt.

en: Order updated.
sv_SE: Ordern uppdaterades.

en: Orders
sv_SE: Ordrar

en: Other
sv_SE: Övrigt

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooThemes.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
sv_SE: Vår katalog med WooCommerce-extensions hittar du på WooThemes.com här: <a href="%s">WooCommerce Extensions-katalogen</a>

en: Out Of Stock Threshold
sv_SE: Gränsvärde för slut i lager

en: Out Of Stock Visibility
sv_SE: Synlighet för slut i lager

en: Out of stock
sv_SE: Slut i lager

en: Overrides
sv_SE: Åsidosättningar

en: PHP Version
sv_SE: PHP-version

en: Page contents:
sv_SE: Sidinnehåll:

en: Page does not contain the shortcode: %s
sv_SE: Sidan innehåller inte koden: %s

en: Page does not exist
sv_SE: Sidan existerar inte

en: Page not set
sv_SE: Sida har inte valts

[ctx: Page setting]
en: Cart
sv_SE: Varukorg

[ctx: Page setting]
en: Checkout
sv_SE: Kassan

[ctx: Page setting]
en: My Account
sv_SE: Mitt konto

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
sv_SE: Butiksbas

[ctx: Page title]
en: Cart
sv_SE: Varukorg

[ctx: Page title]
en: Checkout
sv_SE: Kassan

[ctx: Page title]
en: My Account
sv_SE: Mitt konto

[ctx: Page title]
en: Shop
sv_SE: Butik

en: Parent
sv_SE: Förälder

en: Parent Theme Author URL
sv_SE: Modertemas författare URL

en: Parent Theme Name
sv_SE: Modertemas namn

en: Parent Theme Version
sv_SE: Modertemas version

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
sv_SE: Pausade <span class="count">(%s)</span>

en: Pay
sv_SE: Betala

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
sv_SE: PayPal använder den här kommunikationsmetoden när data om transaktionen sänds tillbaka.

en: Payment Gateway
sv_SE: Betalningsmetod

en: Payment Gateways
sv_SE: Betalningsalternativ

en: Payment Method:
sv_SE: Betalningsmetod:

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
sv_SE: Betalnings-gateways kan använda cURL för att kommunicera med externa servrar för att auktorisera betalningar, andra plugin kan också använda det i kommunikation med externa tjänster.

en: Payment via %s
sv_SE: Betalning via %s

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
sv_SE: Vänligen kopiera och klistra in den här informationen i din ticket vid kontakt med support:

en: Please enter in a value less than the regular price.
sv_SE: Ange ett värde som är lägre än ordinarie pris.

en: Please enter in country code with two capital letters.
sv_SE: Mata in en landskod med två stora bokstäver.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
sv_SE: Vänligen mata in i decimal (%s)-format utan tusendelsavgränsare.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
sv_SE: Vänligen mata in i decimal (%s)-format utan tusentalsavgränsare och valutasymboler.

en: Please select some items.
sv_SE: Vänligen välj några produkter.

en: Please, provide an attribute name and slug.
sv_SE: Var god och ange ett attributnamn och en slug.

en: Popular
sv_SE: Populära

en: Popularity (sales)
sv_SE: Popularitet (försäljningar)

en: Postcode
sv_SE: Postnummer

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
sv_SE: Postnummer för denna regel. Avgränsa flera värden med semikolon (;). Lämna tom för att applicera på samtliga områden. Wildcard (*) kan användas. Omfång av postnummer (t.ex. 79141-79145) expanderas till individuella postnummer.

en: Powered by WooCommerce
sv_SE: Drivs med WooCommerce

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Preview &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Förhandsgranska &#8220;%s&#8221;

en: Price
sv_SE: Pris

en: Price Display Suffix:
sv_SE: Prisets suffix:

en: Prices
sv_SE: Priser

en: Prices Entered With Tax
sv_SE: Visa priser med moms?

en: Pricing
sv_SE: Prissättning

en: Priority
sv_SE: Prioritet

en: Private note
sv_SE: Egen notering

en: Processing
sv_SE: Pågående

en: Product
sv_SE: Produkt

en: Product Categories
sv_SE: Produktkategorier

en: Product Created
sv_SE: Produkt skapad

en: Product Data
sv_SE: Produktdata

en: Product Deleted
sv_SE: Produkt raderad

en: Product Description
sv_SE: Produktbeskrivning

en: Product Gallery
sv_SE: Produktgalleri

en: Product ID:
sv_SE: Produkt-ID:

en: Product IDs
sv_SE: Produkt-IDn

en: Product Image Gallery
sv_SE: Produktbildgalleri

en: Product Images
sv_SE: Produktbilder

en: Product Ratings
sv_SE: Produktbetyg

en: Product SKU must be unique.
sv_SE: Produktens artikelnummer måste vara unikt.

en: Product SKU:
sv_SE: Artikelnummer:

en: Product Search
sv_SE: Produktsök

en: Product Short Description
sv_SE: Kort beskrivning av produkt

en: Product Tags
sv_SE: Produktetiketter

en: Product Thumbnails
sv_SE: Tumnaglar för produkt

en: Product Transients Cleared
sv_SE: Produkttransienter tömdes

en: Product Type
sv_SE: Produkttyp

en: Product Types
sv_SE: Produkttyper

en: Product URL
sv_SE: URL till produkt

en: Product Updated
sv_SE: Produkt uppdaterad

en: Product attribute base
sv_SE: Bassökväg för produktattribut

en: Product categories
sv_SE: Produktkategorier

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
sv_SE: Produktkategorier för din webbutik kan hanteras här. För att ändra ordning av visningen av kategorierna för kunden kan du dra och släppa för att sortera. För att lista fler kategorier klicka på "panelinställningar" längst upp på sidan.

en: Product category base
sv_SE: Bassökväg för produktkategorier

en: Product creation failed, could not find original product:
sv_SE: Skapande av produkt misslyckades, kunde inte hitta originalprodukten:

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
sv_SE: Produktutkast uppdaterades. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska produkt</a>

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
sv_SE: Produkter från denna kategori får inte finnas i varukorgen för att rabattkoden ska vara giltig, eller för att "Produktrabatter" inte ska rabatteras.

en: Product name
sv_SE: Produktnamn

en: Product permalink base
sv_SE: Bassökväg för produktpermalänkar

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
sv_SE: Produkten publicerades. <a href="%s">Visa produkt</a>

en: Product restored to revision from %s
sv_SE: Produkt återställdes till revision från %s

en: Product saved.
sv_SE: Produkten sparades.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
sv_SE: Produkt schemalagd till: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska produkt</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
sv_SE: Produkt sparades. <a target="_blank" href="%s">Förhandsvisa produkt</a>

en: Product tag base
sv_SE: Bassökväg för produktetiketter

en: Product updated.
sv_SE: Produkt uppdaterad.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
sv_SE: Produkten uppdaterades. <a href="%s">Visa produkt</a>

en: Products
sv_SE: Produkter

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
sv_SE: Produkter som inte får finnas i varukorgen för att denna rabattkod ska kunna användas, eller för att "Produktrabatter" ska rabatteras.

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
sv_SE: Produkter som måste finnas i varukorgen för att denna rabattkod ska kunna användas eller för att "Produktrabatter" ska rabatteras.

en: Public
sv_SE: Publik

en: Purchase Note
sv_SE: Köpnotering

en: Purchased
sv_SE: Köpt

en: Qty
sv_SE: Antal

en: Quick&nbsp;Edit
sv_SE: Snabbredigering

en: Rate
sv_SE: Taxa

en: Rate %
sv_SE: Taxa

en: Rate code
sv_SE: Momssatskod

en: Rate name
sv_SE: Momssatsnamn

en: Rate&nbsp;%
sv_SE: Sats&nbsp;%

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: Ratings are required to leave a review
sv_SE: Betyg måste anges för att få lämna recension

en: Read
sv_SE: Läs

en: Read all about it
sv_SE: Läs allt om det

en: Read/Write
sv_SE: Läs/Skriv

en: Reason for refund (optional)
sv_SE: Anledning till återbetalning (valfritt)

en: Recount terms
sv_SE: Räkna om termer

en: Redirect only
sv_SE: Endast omdirigering

en: Redirect to the cart page after successful addition
sv_SE: Skicka vidare till varukorgsidan efter att produkt har valts

en: Reduce line item stock
sv_SE: Reducera lager för orderrad

en: Reduced Rate%sZero Rate
sv_SE: Reducerad sats%sIngen skatt

en: Refresh stats
sv_SE: Uppdatera statistik

en: Refreshed stats for %s
sv_SE: Uppdaterade statistik för %s

en: Refund
sv_SE: Återbetalning

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
sv_SE: Återbetala %s via %s

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
sv_SE: Återbetala manuellt

en: Refund amount
sv_SE: Återbetala belopp

en: Refunded
sv_SE: Återbetald

en: Registration Options
sv_SE: Val för registrering

en: Regular Price
sv_SE: Ordinarie pris

en: Regular Price:
sv_SE: Ordinarie pris

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove image
sv_SE: Ta bort bild

en: Remove selected row(s)
sv_SE: Radera valda rader

en: Remove this attribute?
sv_SE: Radera detta attribut?

en: Remove this item meta?
sv_SE: Ta bort meta för produkten?

en: Report a bug
sv_SE: Rapportera en bugg

en: Reports
sv_SE: Rapporter

en: Request
sv_SE: Förfrågan

en: Resend order emails
sv_SE: Sänd ordermail igen

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset Usage Tracking Settings
sv_SE: Återställ inställningar för användarspårning

en: Reset capabilities
sv_SE: Återställ behörigheter

en: Reset usage tracking settings
sv_SE: Återställ inställningar för användarspårning

en: Response
sv_SE: Svar

en: Restock refunded items
sv_SE: Återlagra återbetalade produkter

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restore this item from the Trash
sv_SE: Återställ artikel från Papperskorgen

en: Restrict shipping to Location(s)
sv_SE: Begränsa frakt till plats(er)

en: Reviews
sv_SE: Recensioner

en: Revoke API Key
sv_SE: Återkalla API-nyckel

en: Revoke Access
sv_SE: Återkalla åtkomst

en: Revoke Key
sv_SE: Återkalla nyckel

en: Right
sv_SE: Höger

en: Right with space
sv_SE: Höger med mellanrum

en: Roles successfully reset
sv_SE: Roller återställdes

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
sv_SE: Avrunda moms på totalen och inte per enskild rad

en: Rounding
sv_SE: Avrundning

en: Run the updater
sv_SE: Starta uppdatering

en: SKU
sv_SE: Art. nr.

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
sv_SE: SKU är Stock-Keeping Unit, ett unikt artikelnummer för varje produkt och tjänst som kan köpas.

en: SUHOSIN Installed
sv_SE: SUHOSIN installerat

en: Sale
sv_SE: Rea

en: Sale Price
sv_SE: Reapris

en: Sale Price Dates
sv_SE: Reaprisdatum

en: Sale Price:
sv_SE: Reapris:

en: Sale end date:
sv_SE: Datum för reaslut:

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
sv_SE: Rea startdatum (YYYY-MM-DD format eller lämna tomt)

en: Sale start date:
sv_SE: Datum för reastart:

en: Sales Reports
sv_SE: Försäljningsrapporter

en: Sales amount
sv_SE: Total försäljning

en: Sales by category
sv_SE: Försäljning per kategori

en: Sales by date
sv_SE: Försäljning i datumordning

en: Sales by product
sv_SE: Försäljning per produkt

en: Same as parent
sv_SE: Samma som förälder

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save %s
sv_SE: Spara %s

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Webhook
sv_SE: Spara Webhook

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save/update the %s
sv_SE: Spara / uppdatera %s

en: Schedule
sv_SE: Schemalägg

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Webhooks
sv_SE: Sök efter Webhooks

en: Search customers
sv_SE: Sök kunder

en: Search for a customer&hellip;
sv_SE: Sök efter en kund&hellip;

en: Search for a downloadable product&hellip;
sv_SE: Sök nedladdningsbar produkt&hellip;

en: Search for a product&hellip;
sv_SE: Sök efter en produkt&hellip;

en: Secret
sv_SE: Hemlig

en: Select All
sv_SE: Välj alla

en: Select a country&hellip;
sv_SE: Välj land&hellip;

en: Select a page&hellip;
sv_SE: Välj sida&hellip;

en: Select all
sv_SE: Välj alla

en: Select an option&hellip;
sv_SE: Välj ett alternativ&hellip;

en: Select categories&hellip;
sv_SE: Välj kategorier&hellip;

en: Select none
sv_SE: Välj ingen

en: Select terms
sv_SE: Välj villkor

en: Select when the webhook will fire.
sv_SE: Välj när webhooken ska avfyras.

en: Sell to all countries
sv_SE: Sälj till alla länder

en: Sell to specific countries only
sv_SE: Sälj endast till utvalda länder

en: Selling Location(s)
sv_SE: Försäljningsplatser

en: Server Environment
sv_SE: Servermiljö

en: Server Info
sv_SE: Serverinformation

en: Sessions successfully cleared
sv_SE: Sessioner rensades med framgång

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
sv_SE: Markera detta för att göra denna produkt till del av en grupperad produkt.

en: Set variation image
sv_SE: Välj bild för variation

en: Settings
sv_SE: Inställningar

[ctx: Settings group label]
en: Checkout
sv_SE: Kassan

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
sv_SE: Kassan

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
sv_SE: Flera WooCommerce-extensions kan skriva till loggar vilket gör felsökning av problem enklare. Katalogen måste vara skrivbar för att det ska fungera.

en: Ship to
sv_SE: Skicka till

en: Ship to all countries
sv_SE: Skicka till alla länder

en: Ship to all countries you sell to
sv_SE: Skicka till alla länder som du säljer till

en: Ship to specific countries only
sv_SE: Skicka endast till utvalda länder

en: Shipping
sv_SE: Frakt

en: Shipping Calculations
sv_SE: Fraktberäkningar

en: Shipping Classes
sv_SE: Fraktklasser

en: Shipping Debug Mode
sv_SE: Frakt debug-läge

en: Shipping Destination
sv_SE: Fraktdestination

en: Shipping Details
sv_SE: Leveransinformation

en: Shipping Display Mode
sv_SE: Visning av frakt

en: Shipping Method
sv_SE: Fraktmetoder

en: Shipping Methods
sv_SE: Fraktmetoder

en: Shipping Name
sv_SE: Fraktbenämning

en: Shipping Options
sv_SE: Fraktalternativ

en: Shipping Tax Amount
sv_SE: Fraktmomsbelopp

en: Shipping Tax Class:
sv_SE: Fraktklass:

en: Shipping amount
sv_SE: Fraktbelopp

en: Shipping class
sv_SE: Fraktklass

en: Shipping class:
sv_SE: Fraktklass:

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
sv_SE: Fraktklasser används av vissa fraktmetoder för att gruppera liknande produkter.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
sv_SE: Fraktklasser kan användas för att gruppera liknande produkter. Dessa grupper kan sen användas av olika fraktmetoder för att ge olika lösningar/prisförslag för frakt.

en: Shipping only
sv_SE: Endast frakt

en: Shipping tax class based on cart items
sv_SE: Fraktmomsklass baserat på produkter i varukorg

en: Shop & Product Pages
sv_SE: Butik- och produktsidor

en: Shop Page
sv_SE: Butikssida

en: Shop Page Display
sv_SE: Butikssidor

en: Shop base
sv_SE: Bassökväg för butiken

en: Shop base address
sv_SE: Bassida för butik

en: Shop base with category
sv_SE: Bassökväg för butik med kategori

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show "verified owner" label for customer reviews
sv_SE: Visa etikett för "verifierad ägare" i kundrecensioner

en: Show all product types
sv_SE: Visa alla produkttyper

en: Show all types
sv_SE: Visa alla typer

en: Show both
sv_SE: Visa båda

en: Show categories &amp; subcategories
sv_SE: Visa kategorier och subkategorier

en: Show products
sv_SE: Visa produkter

en: Show subcategories
sv_SE: Visa underkategorier

en: Showing reports for:
sv_SE: Visar rapporter för:

en: Signups
sv_SE: Registreringar

en: Simple
sv_SE: Enkel

en: Simple product
sv_SE: Enkel produkt

en: Single Product Image
sv_SE: Ensam produktbild

en: Site URL
sv_SE: Sajtadress

en: Slug
sv_SE: Permalänk

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
sv_SE: Sluggen "%S" används redan. Var god och byt ut den.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
sv_SE: Sluggen "%s" är inte tillåten eftersom det är en reserverad term. Vänligen byt ut den.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
sv_SE: Sluggen "%s" är för lång (max 28 tecken). Vänligen gör den kortare.

en: Sold %s worth in the last %d days
sv_SE: Sålde till ett värde av %s de senaste %d dagarna

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
sv_SE[0]: Sålde 1 produkt de senaste %d dagarna
sv_SE[1]: Sålde %d produkter de senaste %d dagarna

en: Sold Individually
sv_SE: Säljs individuellt

en: Sold Individually?
sv_SE: Såld individuellt?

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
sv_SE: Vissa webbtjänster såsom frakt använder SOAP för att få information från externa servrar. Exempelvis krävs SOAP för att få realtidsuppdateringar av fraktpriser hos FedEx.

en: Sorry, there has been an error.
sv_SE: Ett fel har tyvärr uppstått.

en: Sort Products
sv_SE: Sortera produkter

en: Sort by most recent
sv_SE: Sortera efter senaste

en: Sort by price (asc)
sv_SE: Sortera efter pris (stigande)

en: Sort by price (desc)
sv_SE: Sortera efter pris (fallande)

en: Specific Countries
sv_SE: Specifika länder

en: Standard Product
sv_SE: Standardprodukt

en: Standard Rates
sv_SE: Standardsatser

en: State
sv_SE: Län

en: State Code
sv_SE: Kod för delstat

en: State&nbsp;Code
sv_SE: Statskod

en: State/County
sv_SE: Län

en: State/County or state code
sv_SE: Landskod (eller stat)

en: Status code: %s
sv_SE: Statuskod: %s

en: Stock
sv_SE: Lager

en: Stock Actions
sv_SE: Lagerhändelser

en: Stock Display Format
sv_SE: Visningsformat för lager

en: Stock Keeping Unit
sv_SE: Artikelnummer

en: Stock Qty
sv_SE: Lagersaldo

en: Stock Qty:
sv_SE: Lagersaldo:

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
sv_SE: Lagersaldo. Om denna produkt är en variabel produkt kontrollerar detta värde lagersaldot för samtliga variationer om du inte definierar lagersaldo för varje variation.

en: Stock status
sv_SE: Lagerstatus

en: Store Notice
sv_SE: Butiksmeddelande

en: Store Notice Text
sv_SE: Text i butiksnotifiering

en: Storefront is an intuitive &amp; flexible, %sfree%s WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
sv_SE: Storefront är ett intuitivt &amp; flexibelt, %sgratis%s WordPress-tema som bjuder på djup integration med WooCommerce och många av de mest populära kundinriktade tilläggen.

en: Subcategories
sv_SE: Underkategorier

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
sv_SE: Suhosin är ett avancerat system för att öka säkerheten på PHP-installationer. Det är gjort för att skydda servrar emot flera olika välkända säkerhetsbrister i PHP och andra potentiella säkerhetsluckor i både din kod och i PHP:s kärna. Om Suhosin är aktiverat på din server kan du behöva konfigurera din server att tillåta högre värden för data som skickas till din server.

en: System Status
sv_SE: Systemstatus

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Tax
sv_SE: Moms

en: Tax Amount
sv_SE: Momsbelopp

en: Tax Class
sv_SE: Momsgrupp

en: Tax Name
sv_SE: Benämning

en: Tax Options
sv_SE: Momsalternativ

en: Tax Rates for the "%s" Class
sv_SE: Momssats för klassen "%s"

en: Tax Status
sv_SE: Momsstatus

en: Tax class
sv_SE: Momsgrupp

en: Tax class:
sv_SE: Momssats:

en: Tax rate ID
sv_SE: Momssats-ID

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
sv_SE: Momssatser måste definieras med kolumnerna i en specifik ordning (10 kolumner). <a href="%s">Klicka här för att ladda ner ett exempel</a>.

en: Tax rates successfully deleted
sv_SE: Momssatser raderade

[ctx: Tax status]
en: None
sv_SE: Ingen

en: Tax&nbsp;Name
sv_SE: Namn&nbsp;på&nbsp;taxa

en: Taxable
sv_SE: Momsbelagd

en: Taxes
sv_SE: Moms

en: Taxes by code
sv_SE: Moms efter kod

en: Taxes by date
sv_SE: Moms i datumordning

en: Taxonomies
sv_SE: Taxonomier

en: Tel:
sv_SE: Tfn:

en: Telephone
sv_SE: Telefon

en: Template Debug Mode
sv_SE: Debug-läge för mall

en: Templates
sv_SE: Mallar

en: Term ID
sv_SE: ID för sida med villkor

en: Term counts
sv_SE: Antal termer

en: Terms
sv_SE: Villkor

en: Terms and Conditions
sv_SE: Villkor

en: Terms successfully recounted
sv_SE: Termer beräknades på nytt

en: Thank you for selling with WooCommerce.
sv_SE: Tack för att du säljer med WooCommerce.

en: Thank you for updating to the latest version!
sv_SE: Tack för att du uppdaterade till den senaste versionen!

en: Thanks :)
sv_SE: Tack :)

en: Thanks for installing!
sv_SE: Tack för installationen!

en: Thanks, all done!
sv_SE: Tack, allt klart!

en: The CSV is invalid.
sv_SE: Ogiltig CSV-fil.

en: The Secret Key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to the current API user's consumer secret if not provided.
sv_SE: Den hemliga nyckeln används för att generera en hash av den levererade webhook'en och hänger med förfrågningssidhuvudena request headers. Detta faller tillbaka på den nuvarande användarens API-kundnyckel om inget anges här.

en: The URL of your WooCommerce shop's cart (along with the page ID).
sv_SE: URL:en för din WooCommerce-butiks varukorg (tillsammans med sidans ID).

en: The URL of your WooCommerce shop's checkout (along with the page ID).
sv_SE: URL:en för din WooCommerce-butiks kassa (tillsammans med sidans ID).

en: The URL of your WooCommerce shop's homepage (along with the Page ID).
sv_SE: URL:en för din WooCommerce-butiks startsida (tillsammans med sidans ID).

en: The URL of your WooCommerce shop's “My Account” Page (along with the page ID).
sv_SE: URL:en för din WooCommerce-butiks "Mitt Konto"-sida (tillsammans med sidans ID).

en: The URL of your site's homepage.
sv_SE: Webbplatsens startsidas URL.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
sv_SE: Mängden tid (i sekunder) som din webbplats kommer att spendera på en enskild händelse innan den avbryts (för att undvika låsningar av servern)

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
sv_SE: Bakgrundsfärgen för e-postmallarna i WooCommerce. Standard <code>#f5f5f5</code>.

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
sv_SE: Det här är basfärgen för e-postamallarna i WooCommerce. Standard <code>#557da1</code>.

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
sv_SE: Bassidan kan även användas i dina <a href="%s">produktpermalänkar</a>.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
sv_SE: Ändringar som du genomfört förloras om du lämnar denna sida.

en: The current language used by WordPress. Default = English
sv_SE: Det språk som WordPress använder sig av just nu. Standard = Engelska

en: The decimal separator of displayed prices.
sv_SE: Decimalavgränsaren för visade priser.

en: The default timezone for your server.
sv_SE: Standardtidzonen för din server.

en: The file does not exist, please try again.
sv_SE: Filen existerar inte. Vänligen försök igen.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
sv_SE: Följande inställningar påverkar hur priset visas i butiken.

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
sv_SE: Följande inställningar påverkar vilken avsändare (namn och e-postadress) som används i e-post från WooCommerce.

en: The installed version of the current active theme.
sv_SE: Versionsnumret för det nuvarande aktiva temat.

en: The installed version of the parent theme.
sv_SE: Versionsnumret för parent-temat.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
sv_SE: Den största filstorleken som kan inkluderas i en post.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
sv_SE: Den största filstorleken som kan laddas upp till din WordPress-installation.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
sv_SE: Bakgrundsfärgen för innehållet. Standard <code>#fdfdfd</code>.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
sv_SE: Textfärgen för innhållstexten. Standard <code>#505050</code>.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
sv_SE: Maximalt RAM-minne som din webbplats kan använda.

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
sv_SE: Det maximala antalet av individuella produkter som den här rabattkoden kan användas för vid användning av produktrabatter. Lämna blankt för att apllicera på alla produkter i varukorgen som är kvalificerade.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
sv_SE: Det maximala antalet variabler din server kan använda för en enskild funktion, för att motverka driftstörningar.

en: The name of the current active theme.
sv_SE: Namnet på nuvarande aktivt tema.

en: The name of the parent theme.
sv_SE: Parent-temats namn.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
sv_SE: Antalet decimaler som visas.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
sv_SE: Inställningsmöjligheterna är &quot;Aktiv&quot; (delivers payload), &quot;Pausad&quot; (does not deliver), or &quot;Deaktiverad&quot; (does not deliver due delivery failures).

en: The parent theme developers URL.
sv_SE: Parent-temats utvecklares URL.

en: The payment gateway used to place this order does not support automatic refunds.
sv_SE: Betalningsmetoden som användes för den här ordern har inte stöd för automatiska återbetalningar.

en: The position of the currency symbol.
sv_SE: Valutasymbolens position.

en: The root URL of your site.
sv_SE: Root-URL:en på din webbplats.

en: The sale will end at the beginning of the set date.
sv_SE: Rean avslutas vid angivet datum.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
sv_SE: Inställningarna för den här bildstorleken har deaktiverats eftersom dess värden skrivs över av ett filter.

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
sv_SE: Texten visas i sidfoten för e-post från WooCommerce.

en: The theme developers URL.
sv_SE: Temautvecklarens URL.

en: The thousand separator of displayed prices.
sv_SE: Tusendelsavgränsaren för visade priser.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
sv_SE: MySQL-versionen som är installerad på din server.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
sv_SE: PHP-versionen installerad på din server.

en: The version of WooCommerce installed on your site.
sv_SE: WooCommerce-versionen som är installerad på din webbplats.

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
sv_SE: Den WooCommerce-version som databasen är formaterad för. Detta ska vara samma som din WooCommerce-version.

en: The version of WordPress installed on your site.
sv_SE: WordPress-versionen som är installerad på din webbplats.

en: Theme
sv_SE: Tema

en: Theme Integration Guide
sv_SE: Integrationsguide för tema

en: There are currently no logs to view.
sv_SE: Det finns inga loggar att se just nu.

en: There are no notes yet.
sv_SE: Det finns inga noteringar ännu.

en: There are no product reviews yet.
sv_SE: Det finns inga produktrecensioner ännu.

en: There was an error calling %s
sv_SE: Ett fel uppstod när följande skulle anropas %s

en: There was an error calling %s::%s
sv_SE: Ett fel uppstod när följande skulle anropas %s::%s

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
sv_SE: Dessa attribut kommer att vara förvalda på butikssidan.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
sv_SE: De här sidorna måste bestämmas så att WooCommerce vet vart användare ska skickas för att nå relaterad kontofunktionalitet.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
sv_SE: De här sidorna måste bestämmas så att WooCommerce vet vart användare ska skickas för att genomföra köpet i kassan.

en: These settings affect the display and dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
sv_SE: De här inställningarna påverkar hur bilder i din katalog visas inkl. dess storlekar. Hur bilderna visas i butiken kommer att påverkas av dina CSS-stilar. Efter att du har ändrat dessa inställningar behöver du eventuellt <a href="%s">återgenerera dina thumbnails</a>.

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
sv_SE: Dessa inställningar styr permalänkarna för produkter. Dock används dessa <strong>endast när standardformatet inte används ovan</strong>.

en: Third-party
sv_SE: Tredje-part

en: This Month
sv_SE: Den här månaden

en: This Webhook has no log yet.
sv_SE: Denna webhook saknar log.

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
sv_SE: Detta kontrollerar hur flera fraktmetoder visas i butiken.

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
sv_SE: Detta kontrollerar hur lagersaldo visas i butiken.

en: This controls the default sort order of the catalog.
sv_SE: Dessa styr standardsorteringen i katalogen.

en: This controls the position of the currency symbol.
sv_SE: Det här kontrollerar positionen för valutasymbolen.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
sv_SE: Det här kontrollerar vilken valuta som priser är listade med i produktkatalogen och vilken betalningsmetod som kommer att användas.

en: This controls what is shown on category archives.
sv_SE: Detta styr vad som visas i kategoriarkiv.

en: This controls what is shown on the product archive.
sv_SE: Detta styr vad som visas i produktarkivet.

en: This controls what unit you will define lengths in.
sv_SE: Det här kontrollerar vilken längdenhet som används.

en: This controls what unit you will define weights in.
sv_SE: Det här kontrollerar vilken viktenhet som används för produkter.

en: This controls which shipping address is used by default.
sv_SE: Detta bestämmer vilken leveransadress som används som standard.

en: This field allows you to set the maximum subtotal allowed when using the coupon.
sv_SE: Det här fältet används för att bestämma en maximal totalsumma som tillåts tillsammans med rabattkoden.

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
sv_SE: Detta fält låter dig ange en lägsta totalsumma för att denna rabattkod ska kunna användas.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
sv_SE: Det här är en demobutik för testning &mdash; Inga beställningar kan göras.

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
sv_SE: Det här är basplatsen för din verksamhet. Momssatser kommer att baseras på det här landet.

en: This is the name of the download shown to the customer.
sv_SE: Det här är namnet på nedladdningen som visas för kunden.

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
sv_SE: Det här är expeditionsavgifterna för ordern.

en: This is the size used by the main image on the product page.
sv_SE: Den här storleken används av huvudbilden på produktsidan.

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
sv_SE: Det här är summan av "Tax Rows" fraktmomsbelopp inom dina ordrar.

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
sv_SE: Det här är summan av "Tax Rows" momsbelopp inom dina ordrar.

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
sv_SE: Detta är summan av fältet "Totalsumma" i dina ordrar.

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
sv_SE: Detta är summan från fältet "Frakt" i dina ordrar.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
sv_SE: Detta är summan av ordertotaler efter eventuella återbetalningar och exklusive frakt samt moms.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
sv_SE: Detta är summan av ordertotaler efter eventuella återbetalningar och inklusive frakt och moms.

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
sv_SE: Det här är den totala rabatten. Rabatter beräknas per orderrad.

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
sv_SE: Det här är total moms för momssatsen (fraktmoms + produktmoms).

en: This option determines the customers default address (before they input their details).
sv_SE: Det här valet bestämmer kundens standardadress (innan de anger sina egna uppgifter).

en: This option determines which address is used to calculate tax.
sv_SE: Denna inställningar styr vilken adress som används för att beräkna moms.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
sv_SE: Denna inställning är viktig då den påverkar hur du matar in priser. Ändringar påverkar inte existerande produkter.

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
sv_SE: Det här valet ger dig möjligheten att begränsa dig till vissa länder som du vill sälja till.

en: This order has been paid for and is no longer editable
sv_SE: Den här ordern har betalats och kan inte redigeras

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
sv_SE: Denna del låter dig anpassa e-post från WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Klicka här för att förhandsgranska dina e-postmallar</a>. För mer avancerade förändringar kopiera <code>woocommerce/templates/emails/</code> till <code>ditt-tema/woocommerce/emails/</code>.

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
sv_SE: Den här sektionen visar alla filer som åsidosätter WooCommerce egna mallsidor.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
sv_SE: Detta anger grundsidan för din butik. Det är här ditt produktarkiv kommer att visas.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
sv_SE: Det här bestämmer vilken decimalavgränsare som används för visade priser.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
sv_SE: Det här bestämmer antalet decimalpunkter för visade priser.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
sv_SE: Det här bestämmer tusentalsavgränsare för visade priser.

en: This setting does not apply to guest purchases.
sv_SE: Den här inställningen gäller inte gästköp.

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
sv_SE: Den här storleken används normalt till galleribilder på produktsidan.

en: This size is usually used in product listings
sv_SE: Den här storleken används normalt i produktlistningar.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
sv_SE: Denna text visas på knappen som länkar till den externa produkten.

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
sv_SE: Det här verktyget tömmer samtliga förfallna transienter i WordPress.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
sv_SE: Detta verktyg tömmer transientcache för produkter/butik.

en: This tool will disable shipping rate caching.
sv_SE: Detta verktyg avaktiverar cachning av fraktpris

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
sv_SE: Det här verktyget kommer att deaktivera mallöverskridningar för inloggade administratörer för att kunna debugga.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
sv_SE: Detta verktyg räknar om alla produkttermer, vilket som är användbart om du ändrar inställningar som döljer produkter i din katalog.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
sv_SE: Detta verktyg återställer rollerna för administratörer, kunder och butiksansvariga. Använd detta om användare upplever problem att nå samtliga WooCommerce administrationssidor.

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
sv_SE: Det här återställer din användarspårning, vilket gör att opt-in-bannern visas igen och att ingen data sänds.

en: Thousand Separator
sv_SE: Tusentalsavgränsare

en: Thumbnail
sv_SE: Tumnagel

en: To allow logging, make <code>%s</code> writable or define a custom <code>WC_LOG_DIR</code>.
sv_SE: För att tillåta loggning, gör <code>%s</code> skrivbar eller definiera en custom <code>WC_LOG_DIR</code>.

en: To edit this order change the status back to "Pending"
sv_SE: För att redigera den här ordern byt tillbaka till statusen "Väntande"

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
sv_SE: Aktivera/avaktivera nedladdningsbar

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
sv_SE: Aktiverad

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
sv_SE: Växla &quot;Hantera lager&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
sv_SE: Aktivera/avaktivera virtuell

en: Toggle featured
sv_SE: Aktivera rekommenderad

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Top Earners
sv_SE: Högst förtjänst

en: Top Freebies
sv_SE: Topp gratisprodukter

en: Top Sellers
sv_SE: Toppsäljare

en: Topic
sv_SE: Ämne

en: Total Sales
sv_SE: Summa försäljning

en: Total Shipping
sv_SE: Summa frakt

en: Total Tax
sv_SE: Total moms

en: Total available to refund
sv_SE: Totalt belopp tillgängligt för återbetalning

en: Total sales minus shipping and tax.
sv_SE: Summa minus frakt och moms.

en: Totals
sv_SE: Totalt

en: Transaction ID
sv_SE: Transaktions-ID

en: Translation Upgrade
sv_SE: Översättningsuppgradering

en: Translators
sv_SE: Översättare

en: Trash
sv_SE: Papperskorg

en: Type
sv_SE: Typ

en: URL where the webhook payload is delivered.
sv_SE: URL dit webhook'ens payload levereras.

en: Understanding the Status Report
sv_SE: Förståelse för statusrapporten

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
sv_SE: Unik url-kod för att referera till attributen; måste vara kortare än 28 tecken.

en: Units in stock
sv_SE: Antal i lager

en: Unlimited
sv_SE: Obegränsad

en: Unpublished
sv_SE: Ej publicerad

en: Up-Sells
sv_SE: Uppförsäljning

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
sv_SE: Uppförsäljning är produkter som du rekommenderar istället för visad produkt, t.ex. produkter som är mer prisvärda eller har en högre kvalitet eller är dyrare.

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update Translation
sv_SE: Uppdatera översättning

en: Updated at
sv_SE: Uppdaterad

en: Upload file and import
sv_SE: Ladda upp fil och importera

en: Upload/Add image
sv_SE: Ladda upp/lägg till bild

en: Uploaded to this %s
sv_SE: Uppladdad till denna %s

en: Usage / Limit
sv_SE: Användningsgräns

en: Usage Limits
sv_SE: Begränsning i användning

en: Usage Restriction
sv_SE: Begränsning i tillgänglighet

en: Usage limit per coupon
sv_SE: Begränsning i användande per rabattkod

en: Usage limit per user
sv_SE: Användningsbegränsning per kund

en: Usage tracking settings successfully reset.
sv_SE: Inställningar för användarspårning återställda.

en: Use image
sv_SE: Använd bild

en: Used for variations
sv_SE: Används för variationer

en: User
sv_SE: Användare

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Value of the coupon.
sv_SE: Värde hos rabattkod

en: Value(s)
sv_SE: Värde(n)

en: Variable
sv_SE: Variabel

en: Variable product
sv_SE: Variabel produkt

en: Variation #%s of %s
sv_SE: Variation %s of %s

en: Variation ID:
sv_SE: Variant-ID:

en: Variation price (required)
sv_SE: Variations pris (krävs)

en: Variations
sv_SE: Varianter

[ctx: Version info]
en: %s is available
sv_SE: %s är tillgängliga

en: View
sv_SE: Visa

en: View %s
sv_SE: Visa %s

en: View &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Visa &#8220;%s&#8221;

en: View Order
sv_SE: Visa order

en: View Tax Rates
sv_SE: Visa momssatser

en: View orders
sv_SE: Visa ordrar

en: View other orders
sv_SE: Visa andra ordrar

en: Virtual
sv_SE: Virtuell

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
sv_SE: Virtuella produkter är immateriella och skickas inte.

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: Visible on the product page
sv_SE: Synlig på produktsidan

en: Visit plugin homepage
sv_SE: Besök tilläggets webbplats

en: WC Database Version
sv_SE: WC-databasversion

en: WC Pages
sv_SE: WC-sidor

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
sv_SE: Redigera %s-sidan

en: WC Transients
sv_SE: WC-transienter

en: WC Version
sv_SE: WC-version

en: WP Version
sv_SE: WP-version

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
sv_SE: Vill du hjälpa till att göra WooCommerce än mer fantastiskt? Tillåt WooCommerce att samla in icke-känslig diagnostikdata och användningsinformation, och få %s rabatt på ditt nästa WooThemes-köp. %sLär dig mer%s.

en: We recommend Storefront, the %sofficial%s WooCommerce theme.
sv_SE: Vi rekommenderar Storefront, the officiella WooCommerce-temat.

en: Webhook Data
sv_SE: Webhook-data

en: Webhook Logs
sv_SE: Webhook-loggar

en: Webhook created on %s
sv_SE: Webhook skapad på %s

en: Webhook created successfully.
sv_SE: Webhook skapad med framgång.

en: Webhook updated successfully.
sv_SE: Webhook uppdaterad med framgång.

en: Weight
sv_SE: Vikt

en: Weight Unit
sv_SE: Viktenhet

en: Weight in decimal form
sv_SE: Vikt i decimalform

en: Welcome to WooCommerce
sv_SE: Välkommen till WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
sv_SE: Välkommen till WooCommerce %s

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
sv_SE: Vilka valutor finns listade i katalogen och vilka betalningsmetoder accepterar betalningar.

en: What's New
sv_SE: Vad som är nytt

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
sv_SE: Huruvida du har WordPress Multisite aktiverat eller inte.

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Width (%s)
sv_SE: Bredd (%s)

en: WooCommerce Documentation
sv_SE: WooCommerce Dokumentation

en: WooCommerce Endpoints
sv_SE: WooCommerce-endpoints

en: WooCommerce Recent Reviews
sv_SE: WooCommerce Senaste recensioner

en: WooCommerce Settings
sv_SE: WooCommerce Inställningar

en: WooCommerce Support
sv_SE: WooCommerce-support

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
sv_SE: WooCommerce momssatser (CSV)

en: WooCommerce has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate WooCommerce</a>.
sv_SE: WooCommerce har översatts till flera andra språk tack vare vårt översättningsteam. Vill du se ditt namn här? <a href="%s">Översätt WooCommerce</a>.

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to WooCommerce</a>.
sv_SE: WooCommerce utvecklas och förvaltas av ett världsomspännande team med passionerade individer, uppbackat av en fantastisk gemenskap av utvecklare. Vill du se ditt namn här? <a href="%S">Bidra till WooCommerce</a>.

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
sv_SE: WooCommerce-tillägg kan komma att använda den här kommunikationsmetoden vid sökning efter uppdateringar till tillägg.

en: WooThemes Customer Support
sv_SE: WooThemes Kundsupport

en: WordPress Environment
sv_SE: WordPress-miljön

en: WordPress.org Project
sv_SE: WordPress.org Projekt

en: Write
sv_SE: Skriv

en: Y/m/d g:i:s A
sv_SE: Y/m/d H:i:s

en: Year
sv_SE: År

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
sv_SE: Ja, jag vill ange priser inklusive moms

en: You cannot add the same tax rate twice!
sv_SE: Du kan inte lägga till samma momssats två gånger!

en: You don't have permissions to create Webhooks!
sv_SE: Du har inte behörighet att skapa Webhooks!

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
sv_SE: Du har inte behörighet att radera Webhooks!

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera Webhooks!

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
sv_SE: Du måste göra en återbetalning manuellt via den här betalningsmetoden efter att ha använt detta.

en: Your changes have been saved.
sv_SE: Dina ändringar har sparats.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
sv_SE: Din produkt har variationer! Innan du byter produkttyp är det en bra ide att radera variationerna för att undvika fel i lagersaldorapporterna.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
sv_SE: Servern verkar ha varken fsockopen eller cURL aktiverat. PayPal IPN och andra skript som behöver kommunicera med servern kommer inte att fungera. Vänligen kontakta ditt webbhotell.

en: Your server does not have the <a href="%s">DOMDocument</a> class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
sv_SE: Din server har inte <a href="%s">DOMDocument</a>-klassen - HTML/Multipart-epost, och vissa extensions, kommer inte att fungera utan DOMDocument.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
sv_SE: Din server har inte <a href="%s">SOAP-klientklassen</a> aktiverad. Vissa betalningstjänster som använder SOAP kanske inte kommer att fungera.

en: Your server does not support the <a href="%s">gzopen</a> function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind. The API fallback will be used instead for geolocation.
sv_SE: Din server saknar support för <a href="%s">gzopen</a>-funktion - som krävs för att använda GeoIP-databasen från MaxMind. API-standarden kommer att användas istället för geolokalisering.

en: Your settings have been saved.
sv_SE: Dina inställningar har sparats.

en: ZIP/Postcode
sv_SE: Postnummer

en: added on %1$s at %2$s
sv_SE: adderad på %1$s vid %2$s

en: by %s
sv_SE: av %s

[ctx: by author]
en: by %s
sv_SE: av %s

en: customer orders
sv_SE: kundordrar

[ctx: default-slug]
en: product
sv_SE: produkt

[ctx: default-slug]
en: shop
sv_SE: butik

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
sv_SE: %qty% resultat är tillgängliga, använd upp- och ner-tangenterna för att navigera.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
sv_SE: Laddning misslyckades

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
sv_SE: Laddar fler resutat&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
sv_SE: Inga matchningar hittades

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
sv_SE: Ett resultat är tillgängligt, klycka på enter för att välja det.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
sv_SE: Radera %qty% tecken

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
sv_SE: Radera 1 tecken

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
sv_SE: Ange %qty% eller fler tecken

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
sv_SE: Ange 1 eller fler tecken

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
sv_SE: Söker&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
sv_SE: Du kan bara välja %sqty%s saker

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
sv_SE: Du kan bara välja 1 sak

en: guest orders
sv_SE: gästordrar

en: in
sv_SE: i

en: new users
sv_SE: nya användare

en: orders
sv_SE: ordrar

en: out of 5
sv_SE: av 5

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
sv_SE: Applicera på alla produkter i varukorgen som kvalificerar sig

[ctx: placeholder]
en: Buy product
sv_SE: Köp produkt

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
sv_SE: Från&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
sv_SE: Till&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
sv_SE: Obegränsad användning

en: plus %d other note | plus %d other notes
sv_SE[0]: plus %d annan notering
sv_SE[1]: plus %d andra noteringar

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

en: product
sv_SE: produkt

en: reviewed by
sv_SE: betygsatt av

[ctx: slug]
en: product
sv_SE: produkt

[ctx: slug]
en: product-category
sv_SE: produkt-kategori

[ctx: slug]
en: product-tag
sv_SE: produkt-etikett

en: variation added
sv_SE: variation tillagd

en: variations added
sv_SE: variationer tillagda

en: wp_remote_get() failed. The WooCommerce plugin updater won't work with your server. Contact your hosting provider.
sv_SE: wp_remote_get() misslyckaldes. WooCommerce tilläggsuppdaterare kommer inte att fungera på din server. Ta kontakt med ditt webbhotell.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider.
sv_SE: wp_remote_post() misslyckades. PayPal IPN fungerar inte med din server. Kontakta ditt webbhotell.

en: — No Change —
sv_SE: — Ingen förändring —
