WooCommerce - en to id_ID translation catalogue (836 entries)

en: %d Transients Rows Cleared
id_ID: %d Baris Transien Telah Dihapus

en: %d note | %d notes
id_ID[0]: %d catatan

en: %qty% variation
id_ID: %qty% variasi

en: %qty% variations
id_ID: %qty% variasi

en: %s Actions
id_ID: %s Tindakan

en: %s Items
id_ID: %s Item

en: %s Notes
id_ID: %s Catatan

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you enjoy using it.
id_ID: %s WooCommerce %s lebih bertenaga, stabil dan aman dibanding sebelumnya. Kami harap Anda senang menggunakannya.

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
id_ID[0]: %s kupon telah dipindahkan ke Tong Sampah.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
id_ID[0]: %s kupon tidak dapat diperbarui, seseorang sedang menyuntingnya.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
id_ID[0]: %s kupon telah dihapus selamanya.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
id_ID[0]: %s kupon telah dikembalikan dari Tong Sampah.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
id_ID[0]: %s kupon telah diperbarui.

en: %s is available
id_ID: %s Tersedia

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
id_ID[0]: %s pesanan telah dipindahkan ke Tong Sampah.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
id_ID[0]: %s pesanan tidak dapat diperbarui, seseorang sedang menyuntingnya.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
id_ID[0]: %s pesanan telah diperbarui.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
id_ID[0]: %s pesanan telah dikembalikan dari Tong Sampah.

en: %s order updated. | %s orders updated.
id_ID[0]: %s pesanan telah diperbarui.

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
id_ID[0]: %s produk telah dipindahkan ke Tong Sampah.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
id_ID[0]: %s produk tidak dapat diperbarui, seseorang sedang menyuntingnya.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
id_ID[0]: %s produk telah dihapus selamanya.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
id_ID[0]: %s produk telah dikembalikan dari Tong Sampah.

en: %s product updated. | %s products updated.
id_ID[0]: %s produk telah diperbarui.

en: %s sales in %s
id_ID: %s penjualan dalam %s

en: %s top seller this month (sold %d)
id_ID: %s penjual terbaik bulan ini (terjual %d)

en: &lsaquo; Previous
id_ID: &lsaquo; Sebelumnya

en: (Copy)
id_ID: (Salin)

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
id_ID[0]: %d webhook telah dipindahkan ke Tong Sampah.

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
id_ID[0]: %d webhook telah dihapus selamanya.

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
id_ID[0]: %d webhook telah dikembalikan dari Tong Sampah.

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
id_ID: <code>%s</code> versi <strong style="color:red">%s</strong> telah usang. Versi inti (core) adalah %s

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
id_ID: <strong class="red">Catatan:</strong> Pilihan ini akan menghapus SEMUA tarif pajak Anda, gunakan dengan hati-hati.

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will force the translation upgrade for your language if a translation is available.
id_ID: <strong class="red">Catatan:</strong> Pilihan ini akan memaksa pembaruan terjemahan untuk bahasa Anda jika terjemahan tersedia.

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
id_ID: <strong class="red">Catatan:</strong> Alat ini akan memasang semua halaman WooCommerce yang hilang. Halaman yang sudah ditentukan dan diatur tidak akan diganti.

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
id_ID: <strong class="red">Peringatan:</strong> Alat ini akan menghapus data sesi pelanggan dari database, termasuk semua obrolan yang sedang berlangsung.

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
id_ID[0]: <strong>%s pesanan</strong> menunggu proses

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
id_ID[0]: <strong>%s orders</strong> sedang ditahan

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
id_ID[0]: <strong>%s produk</strong> sedang kurang stok

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
id_ID[0]: <strong>%s produk</strong> sedang kehabisan stok

en: <strong>%s</strong> sales this month
id_ID: <strong>%s</strong> penjualan pada bulan ini

en: <strong>Domestic</strong> shipping costs:
id_ID: Biaya pengiriman <strong>dalam negeri</strong>:

en: <strong>International</strong> shipping costs:
id_ID: Biaya pengiriman <strong>luar negeri</strong>:

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
id_ID: <strong> Selamat Datang di WooCommerce </ strong>&#8211;  Anda hampir siap untuk mulai menjual :)

en: <strong>WooCommerce Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
id_ID: <strong>Data WooCommerce Perlu Diperbarui</strong> &#8211; Kami perlu memperbarui pemasangan Anda ke versi terbaru

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translation to version <code>%s</code>.
id_ID: <strong>Tersedia Terjemahan WooCommerce</strong> &#8211; Pasang atau perbarui terjemahan <code>%s</code> Anda ke versi <code>%s</code>.

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. You can see which files are affected from the %ssystem status page%s. If in doubt, check with the author of the theme.
id_ID: <strong> Tema Anda (% s) berisi salinan usang dari beberapa file WooCommerce Template. </ strong> File-file ini perlu diperbarui untuk memastikan mereka kompatibel dengan versi WooCommerce saat ini. Anda dapat melihat file yang dipengaruhi dari %s halaman status sistem  %s. Jika ragu, periksa dengan pembuat tema.

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; Please read our %sintegration%s guide or check out our %sStorefront%s theme which is totally free to download and designed specifically for use with WooCommerce.
id_ID: <strong>Tema Anda tidak menyatakan mendukung WooCommerce </strong> &#8211; Silahkan baca petunjuk penyatuan kami atau lihat tema %sStorefront% kami, yang dapat anda unduh secara gratis dan dirancang digunakan bersamaan dengan WooCommerce.

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
id_ID: Sebuah daftar istilah taksonomi yang dapat digunakan dalam hal untuk memesan status / produk.

en: A total of %s per order and/or %s per item
id_ID: Total dari %s per pesanan dan/atau %s per produk

en: API Enabled
id_ID: Fitur API Diaktifkan

en: API Key revoked successfully.
id_ID: API Key berhasil dicabut.

en: API Version
id_ID: Versi API

en: About WooCommerce
id_ID: Tentang WooCommerce

en: Account Pages
id_ID: Halaman Akun

en: Account Settings
id_ID: Pengaturan Akun

en: Accounts
id_ID: Akun

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
id_ID: Proses gagal. Silakan refresh halaman dan coba lagi.

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
id_ID: Diaktifkan <span class="count">(%s)</span>

en: Active Plugins
id_ID: Plugin Aktif

en: Add Attribute
id_ID: Tambah Atribut

en: Add File
id_ID: Tambah Berkas

en: Add Key
id_ID: Tambah Key

en: Add New Attribute
id_ID: Tambah Atribut Baru

en: Add Payment Method
id_ID: Tambahkan Metode Pembayaran

en: Add Webhook
id_ID: Tambah Webhook

en: Add a quick summary for your product here. This will appear on the product page under the product name.
id_ID: Tambahkan ringkasan untuk produk Anda di sini. Akan muncul pada halaman produk di bawah nama produk.

en: Add to Menu
id_ID: Tambahkan ke Menu

en: Add variation
id_ID: Tambah variasi

en: Address
id_ID: Alamat

en: Address 1
id_ID: Alamat 1

en: Address 2
id_ID: Alamat 2

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
id_ID: Pesanan

en: After %sreading the documentation%s, for further assistance you can use the %scommunity forums%s on WordPress.org to talk with other users. If however you are a WooThemes customer, or need help with premium add-ons sold by WooThemes, please %suse our helpdesk%s.
id_ID: Setelah %smembaca dokumentasi%s, untuk bantuan lebih lanjut Anda dapat menggunakan %sforum komunitas%s di WordPress.org untuk berbicara dengan pengguna lain. Namun jika Anda adalah pelanggan WooThemes, atau memerlukan bantuan mengenai add-ons premium yang dijual oleh WooThemes, silakan gunakan %sdukungan kami%s.

en: All
id_ID: Semua

en: All coupons
id_ID: Semua kupon

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
id_ID: Semua halaman WooCommerce yang telah hilang berhasil dipasang.

en: Allow
id_ID: Diizinkan

en: Allow, but notify customer
id_ID: Diizinkan, namun beritahu pelanggan.

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
id_ID: Toolkit e-commerce yang membantu Anda menjual apapun. Dengan cantik.

en: Application/Software
id_ID: Aplikasi/Software

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus semua variasi? Tindakan ini tidak dapat dibatalkan.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus atribut ini?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghubungkan semua variasi? Ini akan membuat variasi baru untuk setiap kemungkinan kombinasi atribut variasi (maksimal 50 per jumlah).

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
id_ID: Anda yakin untuk menghapus  barang yang dipilih? Jika sebelumnya Anda telah mengurangi stok barang ini, atau pesanan ini telah di ajukan oleh pelanggan, Anda akan secara manual mengembalikan stok barang.

en: Are you sure you want to remove this variation?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus variasi ini?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin mencabut akses pada unduhan ini?

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus pengembalian uang ini? Aksi ini tidak dapat diulangi.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus kolom pajak ini? Aksi ini tidak dapat diulangi.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
id_ID: Apakah Anda yakin ingin memproses pengembalian uang ini? Aksi ini tidak dapat diulangi.

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
id_ID: Term atribut dapat ditetapkan untuk produk dan variasi.<br/><br/><b>Catatan</b>: Menghapus term akan menghapus term dari semua produk dan variasi yang telah ditentukan. Pembuatan ulang term tidak akan dipasang secara otomatis ke dalam produk.

en: Attribute updated successfully
id_ID: Atribut telah berhasil diperbaharui

en: Attributes
id_ID: Atribut

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
id_ID: Atribut memperbolehkan Anda untuk mendefinisikan data produk tambahan, seperti ukuran dan warna. Anda dapat menggunakan atribut-atribut ini pada sidebar toko meggunakan widget "layered nav". Mohon perhatikan: Anda tidak dapat merubah nama sebuah atribut setelahnya.

en: Author URL
id_ID: URL Pengembang

en: Background Colour
id_ID: Warna Background

en: Backorders?
id_ID: Pesan lagi ?

en: Bank Transfer (BACS)
id_ID: Transfer Bank (BACS)

en: Base Location
id_ID: Lokasi Utama

en: Basic Shipping Setup
id_ID: Pengaturan Dasar Pengiriman

en: Basic Tax Setup
id_ID: Pengaturan Dasar Pajak

en: Before asking for help we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
id_ID: Sebelum meminta bantuan, sebaiknya Anda memeriksa halaman status sistem untuk mengidentifikasi masalah dengan konfigurasi Anda.

en: Billing Details
id_ID: Detil Tagihan

en: Billing:
id_ID: Tagihan:

en: Both
id_ID: Keduanya

en: Button text
id_ID: Teks tombol

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
id_ID: Hitung baris pajak? Hal ini akan menghitung pajak berdasarkan negara pelanggan. Jika tidak ada penagihan / pengiriman diatur akan menggunakan negara tempat toko.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
id_ID: Hitung total berdasarkan barang pesanan, diskon, dan pengiriman?

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Capabilities
id_ID: Kapabilitas

en: Cash on Delivery
id_ID: Pembayaran di Tempat

en: Catalog
id_ID: Katalog

en: Catalog &amp; search
id_ID: Katalog &amp; pencarian

en: Catalog visibility:
id_ID: Kenampakan katalog:

en: Catalog/search
id_ID: Katalog/cari

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Change to:
id_ID: Ubah ke:

en: Cheatin&#8217; huh?
id_ID: Mau curang hah?

en: Check the "Virtual" box if this is a non-physical item, for example a service, which does not need shipping.
id_ID: Centang kotak "Virtual" jika produk tidak berwujud, contohnya jasa, dimana tidak memerlukan pengiriman.

en: Checkout Options
id_ID: Opsi Pembayaran

en: Checkout Page
id_ID: Halaman Checkout

en: Checkout Pages
id_ID: Halaman Pembayaran

en: Checkout Process
id_ID: Proses Pembayaran

en: Checkout Settings
id_ID: Pengaturan Checkout

en: Cheque Payments
id_ID: Pembayaran Cek

en: Child Theme
id_ID: Tema Anakan

en: Choose Product Type
id_ID: Pilih Tipe Produk

en: Choose a country&hellip;
id_ID: Pilih negara&hellip;

en: Choose a currency&hellip;
id_ID: Pilih mata uang&hellip;

en: Choose a type for this product. Simple is suitable for most physical goods and services (we recommend setting up a simple product for now).
id_ID: Pilih tipe untuk produk ini. Tipe sederhana ini cocok untuk sebagian besar produk berwujud dan jasa (kami sarankan untuk mengatur produk yang sederhana sekarang).

en: Choose an image
id_ID: Pilih gambar

en: Choose countries&hellip;
id_ID: Pilih negara&hellip;

en: City
id_ID: Kota

en: Clear all sessions
id_ID: Hapus semua sesi

en: Clear expired transients
id_ID: Hapus transien kedaluwarsa

en: Clear transients
id_ID: Hapus transien

en: Click to toggle
id_ID: Klik untuk membuka

en: Code
id_ID: Kode

en: Company
id_ID: Perusahaan

en: Complete
id_ID: Selesai

en: Configure terms
id_ID: Atur term

en: Consumer Key Ending In
id_ID: Consumer Key berakhir pada

en: Continue
id_ID: Lanjutkan

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
id_ID: Mengatur apakah produk dicantumkan sebagai "tersedia" atau "tidak tersedia" di laman pengunjung

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
id_ID: Salin informasi penagihan untuk pengiriman informasi? Ini akan menghapus semua informasi pengiriman saat ini masuk.

en: Copy to a new draft
id_ID: Salin ke draf baru

en: Cost
id_ID: Biaya

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
id_ID: Tidak bisa memberikan akses - pengguna mungkin telah mempunyai izin untuk file ini atau alamat tagihan belum diatur. Pastikan alamat tagihan telah diatur, dan pesanan telah disimpan.

en: Country
id_ID: Negara

en: Country&nbsp;Code
id_ID: Kode&nbsp;Negara

en: Coupon Data
id_ID: Data Kupon

en: Coupon Deleted
id_ID: Kupon Telah Dihapus

en: Coupon amount
id_ID: Nominal kupon

en: Coupon code
id_ID: Kode kupon

en: Coupon draft updated.
id_ID: Rancangan kupon diperbarui.

en: Coupon restored to revision from %s
id_ID: kupon dikembalikan untuk direvisi dari %s

en: Coupon saved.
id_ID: Kupon tersimpan.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
id_ID: Kupon dijadwalkan untuk: <strong>%1$s</strong>

en: Coupon submitted.
id_ID: Kupon Terkirim.

en: Coupon type
id_ID: Jenis kupon

en: Coupon updated.
id_ID: Kupon diperbaharui.

en: Coupons
id_ID: Kupon

en: Coupons by date
id_ID: kupon berdasarkan tanggal

en: Create variations from all attributes
id_ID: Buat variasi dari semua atribut

en: Create your first product!
id_ID: Buat produk pertama Anda!

en: Credits
id_ID: Kredit

en: Currency
id_ID: Mata Uang

en: Currency Options
id_ID: Pengaturan Mata Uang

en: Currency Position
id_ID: Posisi Mata Uang

en: Custom AJAX Endpoints
id_ID: Titik akhir AJAX Kustom

en: Custom Base
id_ID: Basis Tersuai

en: Custom field deleted.
id_ID: Ruas tersuai telah dihapus.

en: Custom field updated.
id_ID: Ruas tersuai telah diperbarui.

en: Custom ordering
id_ID: Pengurutan kustom

en: Custom product attribute
id_ID: Atribut produk kustom

en: Custom:
id_ID: Kustom:

en: Customer
id_ID: Pelanggan

en: Customer Billing Address
id_ID: Alamat Tagihan Pelanggan

en: Customer List
id_ID: Daftar Pelanggan

en: Customer Message
id_ID: Pesan Pelanggan

en: Customer Sessions
id_ID: Sesi Pelanggan

en: Customer Shipping Address
id_ID: Alamat Pengiriman Pelanggan

en: Customers
id_ID: Pelanggan

en: Customers vs. Guests
id_ID: Pelanggan vs. Tamu

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Decimal Separator
id_ID: Pemisah Desimal

en: Decrease by (fixed amount or %):
id_ID: Turunkan (jumlah yang tetap atau %s):

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
id_ID: Penurunan harga reguler (jumlah yang tetap atau %):

en: Default sort order
id_ID: Pengurutan standar.

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
id_ID: Tentukan putaran produk harus terilhat. Produk tetap dapat diakses secara langsung.

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Delete ALL tax rates
id_ID: Hapus SEMUA tarif pajak

en: Delete Permanently
id_ID: Hapus Selamanya

en: Delete all WooCommerce tax rates
id_ID: Hapus semua tarif pajak WooCommerce

en: Delete all variations
id_ID: Hapus semua variasi

en: Delete note
id_ID: Hapus catatan

en: Delete this item permanently
id_ID: Hapus item ini selamanya

en: Delivery URL
id_ID: URL Pengiriman

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Description (optional)
id_ID: Deskripsi (opsional)

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
id_ID: Menentukan bagaimana Anda memilih atribut untuk produk. Pada panel admin -> produk -> data produk  -> atribut -> nilai, <strong>Text</strong> membolehkan entri manual yang mana <strong>select</strong> membolehkan term pra-pengaturan pada daftar drop-down.

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
id_ID: Menentukan pengurutan dari term pada halaman produk toko. Jika menggunakan pengurutan kustom, Anda dapat menarik dan menjantuhkan term pada atribut ini.

en: Developer API Docs
id_ID: Dokumen Pengembang API

en: Dimensions
id_ID: Dimensi

en: Dimensions Unit
id_ID: Satuan Dimensi

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
id_ID: Dinonaktifkan <span class="count">(%s)</span>

en: Display type
id_ID: Tipe Tampilan

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
id_ID: Menampilkan apakah tema yang aktif saat ini menyatakan dukungan untuk WooCommerce.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
id_ID: Menampilkan apakah tema saat ini merupakan tema anakan.

en: Do not allow
id_ID: Tidak diizinkan

en: Docs
id_ID: Dokumen

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
id_ID: Apakah situs Anda memaksa Sertifikat SSL dalam bertransaksi?

en: Does your site have REST API enabled?
id_ID: Apakah situs Anda mengaktifkan REST API?

en: Download Expiry
id_ID: Unduhan Kedaluawarsa

en: Download Limit
id_ID: Batas Pengunduhan

en: Download Type
id_ID: Tipe Download

en: Downloadable
id_ID: Dapat diunduh

en: Downloadable Files
id_ID: Berkas Dapat Diunduh

en: Downloadable Product Permissions
id_ID: Izin produk unduhan

en: Downloadable Products
id_ID: Produk Dapat Diunduh

en: Duplicate
id_ID: Duplikat

en: Duration
id_ID: Durasi

en: Edit
id_ID: Ubah

en: Edit Account
id_ID: Ubah Akun

en: Edit Address
id_ID: Ubah Alamat

en: Edit Attribute
id_ID: Ubah Atribut.

en: Edit this item
id_ID: Sunting item ini

en: Edit this item inline
id_ID: Sunting item ini

en: Education
id_ID: Edukasi

en: Email Notification Improvements
id_ID: Peningkatan Notifikasi Email

en: Email Settings
id_ID: Pengaturan Email

en: Emails
id_ID: Email

en: Empty Trash
id_ID: Tempat sampah kosong

en: Enable Archives?
id_ID: Dapat diarsipkan?

en: Enable BACS payments
id_ID: Aktifkan pembayaran BACS

en: Enable cash on delivery
id_ID: Aktifkan Cash on Delivery

en: Enable payment via Cheques
id_ID: Aktifkan pembayaran melalui Cek

en: Enable ratings on reviews
id_ID: Aktifkan penilaian pada ulasan

en: Enable reviews
id_ID: Aktifkan ulasan

en: Enable site-wide store notice text
id_ID: Aktifkan pemberitahuan umum

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
id_ID: Aktifkan bila Anda ingin atribut ini mempunyai arsip produk di toko Anda.

en: Enable this option to feature this product.
id_ID: Aktifkan pilihan ini sebagai produk unggulan.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
id_ID: Endpoints akan ditambahkan ke URL halaman Anda untuk menangani aksi tertentu yang dilakukan dari halaman akun. Harus unik.

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
id_ID: Masukkan basis tersuai yang akan digunakan. Basis <strong>harus</strong> diatur atau WordPress akan menggunakan basis bawaan.

en: Enter a name for the new attribute term:
id_ID: Masukkan nama untuk term atribut baru:

en: Enter a value
id_ID: Masukkan nilai

en: Enter a value (fixed or %)
id_ID: Masukkan nilai (tetap atau %)

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
id_ID: Masukkan catatan opsional untuk dikirim ke pelanggan setelah pembelian.

en: Enter price (%s)
id_ID: Masukkan harga (%s)

en: Enter sale price (%s)
id_ID: Masukkan harga diskon (%s)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
id_ID: Masukkan beberapa teks, atau beberapa atribut dengan pipa (|) memisahkan nilai-nilai.

en: Error: %s
id_ID: Kesalahan: %s

en: Error: non-existing attribute ID.
id_ID: Kesalahan: ID atribut tidak ada.

[ctx: Ex: Refund - $date >by< $username]
en: by
id_ID: oleh

en: Expired Transients
id_ID: Transien Kedaluwarsa

en: Expiry date
id_ID: Waktu berakhir

en: Export CSV
id_ID: Ekspor CSV

en: External/Affiliate
id_ID: Produk Eksternal/Afiliasi

en: External/Affiliate product
id_ID: Produk dalam/Produk afiliasi

en: Featured
id_ID: Fitur

en: Featured Product
id_ID: Produk Unggulan

en: Fee
id_ID: Biaya

en: File %d
id_ID: Berkas %d

en: File URL
id_ID: URL Berkas

en: Filter by coupon
id_ID: Filter berdasarkan kupon

en: Finally, external products are for linking off-site.
id_ID: Terakhir, produk eksternal untuk menghubungkan produk di luar toko Anda.

en: First Name
id_ID: Nama Depan

en: First name
id_ID: Nama depan

en: Flat Rate Shipping was overly complex in previous versions of WooCommerce. We have simplified the interface (without losing the flexibility) making Flat Rate and International Shipping much more intuitive.
id_ID: Tarif Flat Pengiriman pada versi sebelumnya dari WooCommerce itu terlalu rumit. Kami telah menyederhanakan antarmukanya (tanpa kehilangan fleksibilitas) sehingga membuat Tarif Flat dan Pengiriman Luar Negeri jauh lebih intuitif.

en: Flat Rate Shipping, Simplified
id_ID: Tarif Flat Pengiriman, Simplified

en: Follow Sidekick interactive walkthroughs
id_ID: Ikuti penelusuran interaktif Sidekick

en: For more information:
id_ID: Untuk informasi lebih lanjut:

en: Force SSL
id_ID: Paksakan SSL

en: Force Translation Upgrade
id_ID: Paksa Pembaruan Terjemahan

en: Force Update Translation
id_ID: Paksakan Pembaruan Terjemahan

en: Found a bug?
id_ID: Menemukan masalah?

en: Free
id_ID: Gratis

en: Free Shipping
id_ID: Pengiriman Gratis

en: Frontend Variation Performance
id_ID: Performa Variasi Frontend

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Generate API Key
id_ID: Buat API Key

en: Geolocation with Caching
id_ID: Geolokasi dengan Caching

en: Get eCommerce advice in your inbox
id_ID: Dapatkan saran eCommerce di kotak masuk Anda

en: Github Project
id_ID: Proyek Github

en: Give your new product a name here. This is a required field and will be what your customers will see in your store.
id_ID: Berikan nama untuk produk baru Anda di sini. Kolom ini wajib diisi dan akan dilihat oleh pelanggan Anda.

en: Go to WooCommerce Settings
id_ID: Pergi ke Pengaturan WooCommerce

en: Grouped
id_ID: Dikelompokan

en: Grouped product
id_ID: Produk dikelompokkan

en: Grouped products are for grouping several simple products into one.
id_ID: Pengelompokan produk untuk mengelompokkan beberapa produk yang sederhana menjadi satu.

en: Grouping
id_ID: Pengelompokan

en: Guest
id_ID: Pengunjung

en: Hard Crop?
id_ID: Potong Paksa?

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Height (%s)
id_ID: Tinggi (%s)

en: Hidden
id_ID: Tersembunyi

en: Hide This Message
id_ID: Sembunyikan Pesan Ini

en: Hide This Notice
id_ID: Sembunyikan Pemberitahuan Ini

en: How will you enter product prices?
id_ID: Bagaimana Anda akan menerapkan harga produk?

en: I will enter prices exclusive of tax
id_ID: Saya akan menerapkan harga diluar pajak

en: I will enter prices inclusive of tax
id_ID: Saya akan menerapkan harga termasuk pajak

en: If purchasing this product gives a customer access to a downloadable file, e.g. software, check this box.
id_ID: Centang kotak ini jika produk yang dibeli dapat diunduh oleh pelanggan, misal software.

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%s">Github issues</a>. Ensure you read the <a href="%s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%s">system status report</a>.
id_ID: Jika Anda menemukan bug dalam inti WooCommerce, Anda dapat membuat tiket melalui <a href=\"%s\">isu Github</a>. Pastikan Anda membaca <a href=\"%s\">panduan kontribusi</a> sebelum mengirimkan laporan Anda. Untuk membantu kami dalam mengatasi masalah Anda, silakan deskripsikan sejelas mungkin dan dilengkapi dengan <a href=\"%s\">laporan status sistem</a> Anda.

en: If you use static caching you may have found geolocation did not work for non-logged-in customers. We have now introduced a new javascript based Geocaching solution to help. Enable this in the %ssettings%s.
id_ID: Jika Anda menggunakan caching statis, Anda mungkin menemukan bahwa geolokasi tidak bekerja untuk pelanggan yang tidak login. Saat ini kami perkenalkan solusi Geocaching berbasis javascript yang baru untuk memecahkan masalah tersebut. Aktifkan ini di %spengaturan%s.

en: If you will be charging sales tax, or shipping physical goods to customers, you can configure the basic options below. This is optional and can be changed later via %1$sWooCommerce > Settings > Tax%3$s and %2$sWooCommerce > Settings > Shipping%3$s.
id_ID: Jika Anda ingin mengenakan pajak penjualan, atau pengiriman produk berwujud ke pelanggan, Anda dapat mengkonfigurasi pengaturan dasar di bawah ini. Ini tidak wajib dan nanti dapat diubah melalui %1$sWooCommerce > Pengaturan > Pajak%3$s dan %2$sWooCommerce > Pengaturan > Pengiriman%3$s.

en: If you would like to learn about using WooCommerce from an expert, consider following a WooCommerce course ran by one of our educational partners.
id_ID: Jika Anda ingin mempelajari penggunaan WooCommerce dari seorang ahli, pertimbangkanlah untuk mengikuti kursus WooCommerce berikut ini dari salah satu mitra edukasi kami.

en: If you're modifying WooCommerce or a parent theme you didn't build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
id_ID: Jika Anda ingin memodifikasi WooCommerce atau tema induk tetapi bukan Anda yang membuatnya sendiri, kami sarankan untuk menggunakan tema anakan. Lihat: <a href="%s" target="_blank">Bagaimana cara membuat tema anakan</a>

en: If your currency is not listed you can %sadd it later%s.
id_ID: Jika mata uang Anda tidak tercantum, Anda dapat %smenambahkannya nanti%s.

en: If your products have many variations (20+) they will use an ajax powered add-to-cart form. Select all options and the matching variation will be found via AJAX. This improves performance on the product page.
id_ID: Jika produk Anda memiliki banyak variasi (20+), mereka akan menggunakan ajax pada form add-to-cart. Memilih semua opsi dan variasi yang cocok dapat ditemukan melalui AJAX. Ini akan meningkatkan kinerja pada halaman produk.

en: Image
id_ID: Gambar

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
id_ID: Impor <strong>tarif pajak</strong> ke toko Anda melalui berkas csv.

en: Import Tax Rates?
id_ID: Impor Tarif Pajak?

en: Improved Product Variation Editor
id_ID: Penyunting Variasi Produk Telah Ditingkatkan

en: In stock
id_ID: Tersedia

en: In stock?
id_ID: Tersedia?

en: Increase by (fixed amount or %):
id_ID: Naikkan (jumlah yang tetap atau %s):

en: Insert into %s
id_ID: Masukkan ke %s

en: Install Translation
id_ID: Pasang Terjemahan

en: Install WooCommerce Pages
id_ID: Pasang Halaman WooCommerce

en: Install pages
id_ID: Pasang halaman

en: Introduction
id_ID: Perkenalan

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
id_ID: Sangat direkomendasikan untuk membuat cadangan database Anda sebelum melanjutkan proses.  Anda yakin untuk menjalankan pembaruan sekarang?

en: Item
id_ID: Produk

en: Keys/Apps
id_ID: Key/App

en: L/W/H
id_ID: P/L/T

en: Last 7 Days
id_ID: 7 Hari Terakhir

en: Last Access
id_ID: Akses Terakhir

en: Last Month
id_ID: Bulan Kemarin

en: Last Name
id_ID: Nama Belakang

en: Last name
id_ID: Nama belakang

en: Last order
id_ID: Pemesanan terakhir

en: Last warning, are you sure?
id_ID: Peringatan terakhir, apakah Anda yakin?

en: Learn More
id_ID: Selengkapnya

en: Learn More About Templates
id_ID: Pelajari Lebih Lanjut Mengenai Template

en: Learn how to update outdated templates
id_ID: Pelajari cara memperbarui template yang telah usang

en: Learn more
id_ID: Pelajari lebih lanjut

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
id_ID: Biarkan kosong untuk pengunduhan ulang tak terbatas.

en: Left
id_ID: Kiri

en: Left with space
id_ID: Kiri dengan spasi

en: Length
id_ID: Panjang

en: Length (%s)
id_ID: Panjang (%s)

en: Let's Go!
id_ID: Ayo Mulai!

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
id_ID: Memuat informasi penagihan pelanggan? Ini akan menghapus informasi penagihan setiap saat masuk.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
id_ID: Memuat informasi pengiriman pelanggan? Ini akan menghapus semua informasi pengiriman saat ini masuk.

en: Local Delivery
id_ID: Pengiriman Lokal

en: Local Pickup
id_ID: Pengambilan Lokal

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Logout
id_ID: Keluar

en: Logs
id_ID: Catatan

en: Lost Password
id_ID: Lupa Kata Sandi

en: Low in stock
id_ID: Stok menipis

en: LxWxH in decimal form
id_ID: PxLxT dalam bilangan desimal

en: M j, Y @ G:i
id_ID: j M Y @ G:i

en: Make a duplicate from this product
id_ID: Buat duplikat dari produk ini

en: Manage stock?
id_ID: Kelola stok?

en: Managing Orders
id_ID: Kelola Pesanan

en: Mark complete
id_ID: Tandai selesai

en: Mark on-hold
id_ID: Tandai ditangguhkan

en: Mark processing
id_ID: Tandai Sedang Diproses

en: Menu order
id_ID: Urutan menu

en: Method
id_ID: Metode

en: Most Popular
id_ID: Paling Populer

en: Most Stocked
id_ID: Stok Terbanyak

en: Move this item to the Trash
id_ID: Pindahkan item ini ke Tong Sampah

en: Move to Trash
id_ID: Pindahkan ke tempat sampah

en: Music
id_ID: Musik

en: My Account Page
id_ID: Halaman Akun Saya

en: Name
id_ID: Nama

en: Name (Last, First)
id_ID: Nama (Belakang, Depan)

en: Name (numeric)
id_ID: Nama (angka)

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
id_ID: Nama untuk atribut(tampil di halaman depan).

en: Network enabled
id_ID: Fitur Jaringan Diaktifkan

en: Never
id_ID: Tidak Pernah

en: Next &rsaquo;
id_ID: Selanjutnya &rsaquo;

en: Next Steps
id_ID: Langkah Selanjutnya

en: Next you'll need to give your product a price.
id_ID: Selanjutnya berikan harga untuk produk Anda.

en: No
id_ID: Tidak

en: No attributes currently exist.
id_ID: Tidak ada atribut yang ditemui.

en: No customer selected
id_ID: Tidak ada pelanggan yang dipilih

en: No customers found.
id_ID: Tidak ada pelanggan ditemukan.

en: No product to duplicate has been supplied!
id_ID: Tidak ada produk ganda yang tersedia

en: No shipping class
id_ID: Tidak ada kelas pengiriman

en: No thanks
id_ID: Tidak, terima kasih

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
id_ID: Tidak ada waktu untuk saat ini? Jika Anda tidak ingin menjalani panduan ini, Anda dapat melewatinya dan kembali ke dasbor WordPess. Kembalilah kapan saja jika Anda berubah pikiran!

en: No used coupons found
id_ID: Tidak ditemukan kupon yang telah digunakan

en: No variations added
id_ID: Tidak ada variasi ditambahkan

en: No, do not bother me again
id_ID: Tidak, Jangan gangu saya lagi

en: None
id_ID: Tidak Ada

en: Not Declared
id_ID: Tidak Mendukung

en: Not right now
id_ID: Jangan sekarang

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
id_ID: Catatan: Perizinan untuk pesanan produk akan diberikan secara otomatis ketika status pesanan berubah menjadi memproses/selesai.

en: Number of Decimals
id_ID: Jumlah Angka Desimal

en: Number of coupons used
id_ID: Jumlah kupon yang telah digunakan

en: Number of items sold
id_ID: Jumlah barang terjual

en: Number of orders
id_ID: Jumlah pemesanan

en: Official Extensions
id_ID: Ekstensi Resmi

en: Official Themes
id_ID: Tema Resmi

en: Offline Payments
id_ID: Pembayaran Offline:

en: Offline gateways require manual processing, but can be useful in certain circumstances or for testing payments.
id_ID: Offline gateway membutuhkan proses manual, tapi dapat berguna dalam situasi tertentu atau untuk pengujian pembayaran.

en: Onboarding Experience
id_ID: Pengalaman Onboarding

en: Once created, these pages can be managed from your admin dashboard on the %sPages screen%s. You can control which pages are shown on your website via %sAppearance > Menus%s.
id_ID: Setelah dibuat, halaman ini dapat dikelola dari dasbor admin Anda di menu %sHalaman%s. Anda dapat mengontrol halaman mana yang akan ditampilkan melalui %sTampilan > Menu%s.

en: Optional
id_ID: Opsional

en: Optionally assign categories to your products to make them easier to browse through and find in your store.
id_ID: Sebagai pilihan dalam menetapkan kategori untuk produk Anda agar mudah ditelusuri dan dicari dalam toko Anda.

en: Order
id_ID: Pesanan

en: Order Notes
id_ID: Catatan Pesanan

en: Order Received
id_ID: Pesanan Diterima

en: Order Total
id_ID: Total Pesanan

en: Order by
id_ID: Urut berdasarkan

en: Order draft updated.
id_ID: Rancangan pesanan diperbarui.

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
id_ID: %s oleh%s

en: Order restored to revision from %s
id_ID: Pesanan dikembalikan untuk direvisi dari %s

en: Order saved.
id_ID: Pesanan telah disimpan.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
id_ID: Pesanan Dijadwalkan untuk: >strong>%1$s</strong>.

en: Order status changed by bulk edit:
id_ID: Status pesanan yang diubah oleh penyunting massal:

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
id_ID[0]: Status pesanan dirubah

en: Order submitted.
id_ID: Pesanan telah dikirim.

en: Order updated and email sent.
id_ID: pesanan diperbarui dan email telah dikirim

en: Order updated.
id_ID: Pesanan telah diperbarui.

en: Orders
id_ID: Pesanan

en: Out of stock
id_ID: Stok habis

en: Overrides
id_ID: Penimpa

en: Page Name
id_ID: Nama Halaman

en: Page Setup
id_ID: Pengaturan Halaman

en: Page contents:
id_ID: Isi halaman:

en: Page does not contain the shortcode: %s
id_ID: Halaman tidak mengandung kode pintas: %s

en: Page does not exist
id_ID: Halaman tidak ada

en: Page not set
id_ID: Halaman belum diatur

[ctx: Page setting]
en: Cart
id_ID: Keranjang Belanja

[ctx: Page setting]
en: My Account
id_ID: Akun Saya

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
id_ID: Basis Toko

[ctx: Page title]
en: Cart
id_ID: Keranjang

[ctx: Page title]
en: My Account
id_ID: Akun Saya

[ctx: Page title]
en: Shop
id_ID: Toko

en: Parent
id_ID: Induk

en: Parent Theme Author URL
id_ID: URL Pembuat Tema Induk

en: Parent Theme Name
id_ID: Nama Tema Induk

en: Parent Theme Version
id_ID: Versi Tema Induk

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
id_ID: Ditangguhkan <span class="count">(%s)</span>

en: Pay
id_ID: Bayar

en: PayPal Email Address:
id_ID: Alamat Email Paypal:

en: PayPal Standard
id_ID: Paypal Standar

en: Payment Method:
id_ID: Metode Pembayaran:

en: Payment via %s
id_ID: Pembayaran lewat %s

en: Payments
id_ID: Pembayaran

en: Permissions
id_ID: Perizinan

en: Phone
id_ID: Telp

en: Please enter in a value less than the regular price.
id_ID: Silakan masukkan nilai yang kurang dari harga reguler.

en: Please enter in country code with two capital letters.
id_ID: Silakan masukkan kode negara dengan dua huruf kapital.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
id_ID: Silakan masukkan dalam bentuk format desimal (%s) tanpa pemisah ribuan.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
id_ID: Silakan masukkan dalam format valuta desimal (%s) tanpa pemisah ribuan dan simbol mata uang.

en: Please note: you may still need to add local and product specific tax rates depending on your business location. If in doubt, speak to an accountant.
id_ID: Harap dicatat: Anda mungkin masih perlu menambahkan tarif pajak daerah dan produk tertentu bergantung pada lokasi bisnis Anda. Jika ragu, berbicaralah dengan seorang akuntan.

en: Please select some items.
id_ID: Pilih beberapa barang.

en: Please, provide an attribute name and slug.
id_ID: Tolong, berikan nama atribut dan slug

en: Postcode
id_ID: Kodepos

en: Powered by WooCommerce
id_ID: Didukung oleh WooCommerce

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: Preview &#8220;%s&#8221;
id_ID: Pratinjau &#8220;%s&#8221;

en: Price
id_ID: Harga

en: Prices
id_ID: Harga

en: Pricing
id_ID: Harga

en: Processing
id_ID: Sedang Diproses

en: Product
id_ID: Produk

en: Product Categories
id_ID: Kategori Produk

en: Product Categories, Tags, Shipping Classes, &amp; Attributes
id_ID: Kategori Produk, Tag, Kelas Pengiriman, &amp; Atribut

en: Product Data
id_ID: Data Produk

en: Product Description
id_ID: Deskripsi Produk

en: Product Gallery
id_ID: Galeri Produk

en: Product Images
id_ID: Gambar Produk

en: Product Name
id_ID: Nama Produk

en: Product Ratings
id_ID: Penilaian Produk

en: Product Search
id_ID: Pencarian Produk

en: Product Settings
id_ID: Pengaturan Produk

en: Product Short Description
id_ID: Deskripsi Singkat Produk

en: Product Tags
id_ID: Tag Produk

en: Product Transients Cleared
id_ID: Produk Transien Telah Dihapus

en: Product Types
id_ID: Tipe Produk

en: Product URL
id_ID: URL Produk

en: Product attribute base
id_ID: Berbasis Attribut Produk

en: Product categories
id_ID: Kategori Produk

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
id_ID: Kategori produk toko Anda dapat diatur disini. Untuk mengganti urutan kategori dilaman pengunjung Anda dapat menarik dan menempelkan untuk mengurutkannya. Untuk melihat kategori lainnya klik "Opsi Layar" pada bagian atas laman.

en: Product category base
id_ID: Permalink berbasis Kategori

en: Product creation failed, could not find original product:
id_ID: Gagal Membuat produk, kami tidak dapat menemukan produk orisinil

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
id_ID: Rancangan produk telah diperbarui. <a target="_blank" href="%s"> Pratinjau produk </a>

en: Product name
id_ID: Nama produk

en: Product permalink base
id_ID: Permalink berbasis produk

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
id_ID: Produk telah diterbitkan. <a href="%s"> Lihat Produk</a>

en: Product restored to revision from %s
id_ID: Produk dikembalikan ke revisi %s

en: Product saved.
id_ID: Produk telah disimpan.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
id_ID: Produk dijadwalkan pada: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pratinjau Produk</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
id_ID: Produk telah dikirim. <a target="_blank" href="%s">Pratinjau Produk</a>

en: Product tag base
id_ID: Permalink berbasis Tag

en: Product updated.
id_ID: Produk telah diperbaharui.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
id_ID: Produk telah diperbaharui. <a href="%s">Lihat Produk</a>

en: Products
id_ID: Produk

en: Public
id_ID: Publik

en: Publish Your Product!
id_ID: Terbitkan Produk Anda!

en: Purchase Note
id_ID: Catatan Pembelian

en: Purchased
id_ID: Dibeli

en: Qty
id_ID: Jumlah

en: Quick&nbsp;Edit
id_ID: Sunting&nbsp;Cepat

en: Rate (%)
id_ID: Tarif (%)

en: Ratings are required to leave a review
id_ID: Penilaian akan diminta saat memberikan ulasan

en: Read
id_ID: Baca

en: Read More About Storefront
id_ID: Lebih Lanjut Mengenai Storefront

en: Read more about getting started
id_ID: Baca selengkapnya tentang cara memulainya

en: Read/Write
id_ID: Baca/Tulis

en: Ready!
id_ID: Mulai!

en: Recount terms
id_ID: Hitung ulang term

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
id_ID: Pengembalian dana %s melalui %s

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
id_ID: Pengembalian dana %s secara manual

en: Refunded
id_ID: Dana dikembalikan

en: Registered customers will be able to manage their account details and view past orders on this page.
id_ID: Pelanggan yang terdaftar dapat mengelola rincian akunnya dan melihat pesanan terakhir di halaman ini.

en: Registration Options
id_ID: Pengaturan Pendaftaran

en: Regular Price
id_ID: Harga Biasa

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Remove All Data
id_ID: Hapus Semua Data

en: Remove image
id_ID: Hapus gambar

en: Remove this attribute?
id_ID: Hapus atribut barang ini?

en: Remove this item meta?
id_ID: Hapus meta barang ini?

en: Report a bug
id_ID: Laporkan masalah

en: Reports
id_ID: Laporan

en: Reset
id_ID: Atur Ulang

en: Reset Usage Tracking Settings
id_ID: Atur Ulang Pengaturan Pelacakan Penggunaan

en: Reset capabilities
id_ID: Atur ulang kapabilitas

en: Reset usage tracking settings
id_ID: Atur ulang pengaturan pelacakan penggunaan

en: Restore
id_ID: Pulihkan

en: Restore this item from the Trash
id_ID: Kembalikan item ini dari Tong Sampah

en: Return to the WordPress Dashboard
id_ID: Kembali ke Dasbor WordPress

en: Reviews
id_ID: Review

en: Revoke
id_ID: Cabut

en: Revoke API Key
id_ID: Cabut API Key

en: Revoke Key
id_ID: Cabut Key

en: Right
id_ID: Kanan

en: Right with space
id_ID: Kanan dengan spasi

en: Roles successfully reset
id_ID: Peran pengguna berhasil diatur ulang

en: Rounding
id_ID: Pembulatan

en: Run the Setup Wizard
id_ID: Jalankan Panduan Pengaturan

en: Run the updater
id_ID: Jalankan pembaruan

en: Sale
id_ID: Diskon

en: Sale Price
id_ID: Harga Diskon

en: Sale Price Dates
id_ID: Tanggal Harga Diskon

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
id_ID: Tanggal diskon berakhir (format YYYY-MM-DD atau biarkan kosong)

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
id_ID: Tanggal penjualan dimulai (format YYYY-MM-DD atau biarkan kosong)

en: Sales Reports
id_ID: Laporan Penjualan

en: Sales by category
id_ID: penjualan berdasarkan kategori

en: Sales by date
id_ID: penjualan berdasarkan tanggal

en: Sales by product
id_ID: penjualan berdasarkan produk

en: Same as parent
id_ID: Sama seperti induk

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save Changes
id_ID: Simpan Perubahan

en: Save changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Save changes before changing page?
id_ID: Simpan Perubahan sebelum keluar halaman ?

en: Search
id_ID: Cari

en: Search Key
id_ID: Cari Key

en: Search Webhooks
id_ID: Cari Webhooks

en: Search customers
id_ID: Cari pelanggan

en: Search for a customer&hellip;
id_ID: Cari pelanggan&hellip;

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: Select a country&hellip;
id_ID: Pilih negara&hellip;

en: Select a page&hellip;
id_ID: Pilih halaman&hellip;

en: Select all
id_ID: Pilih semua

en: Select an option&hellip;
id_ID: Silahkan memilih pilihan&hellip;

en: Select none
id_ID: Jangan pilih satu pun

en: Selling Location(s)
id_ID: Lokasi Penjualan

en: Sessions successfully cleared
id_ID: Sesi berhasil dibersihkan

en: Set regular prices
id_ID: Atur harga reguler

en: Set sale prices
id_ID: Atur harga diskon

en: Set variation image
id_ID: Mengatur variasi gambar

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Ship to
id_ID: Kirim ke

en: Shipping
id_ID: Pengiriman

en: Shipping &amp; Tax
id_ID: Pengaturan Pengiriman &amp; Pajak

en: Shipping &amp; Tax Setup
id_ID: Pengaturan Pengiriman &amp; Pajak

en: Shipping Classes
id_ID: Kelas Pengiriman

en: Shipping Debug Mode
id_ID: Mode Debug Pengiriman

en: Shipping Details
id_ID: Detail Pengiriman

en: Shipping Options
id_ID: Pengaturan Pengiriman

en: Shipping Settings
id_ID: Pengaturan Pengiriman

en: Shipping class
id_ID: Kelas pengiriman

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
id_ID: Kelas pengiriman digunakan oleh beberapa metode pengiriman untuk mengelompokkan produk-produk sejenis.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
id_ID: Kelas pengiriman dapat digunakan untuk mengelompokkan produk yang sejenis. Kelompok ini kemudian dapat digunakan oleh metode pengiriman tertentu untuk menentukan perbedaan biaya setiap produk.

en: Shipping only
id_ID: Hanya pengiriman

en: Shop base
id_ID: Berbasis Toko

en: Shop base with category
id_ID: Berbasis Toko dengan Kategori

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, please read our documentation. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
id_ID: Jika Anda memerlukan bantuan dalam memahami, menggunakan, atau mengembangkan WooCommerce, silakan baca dokumentasi kami. Anda akan menemukan semua jenis sumber daya termasuk cuplikan, tutorial dan masih banyak lagi.

en: Show
id_ID: Tampilkan

en: Show all product types
id_ID: Tampilkan semua jenis Produk

en: Show all types
id_ID: Tampilkan semua tipe

en: Showing reports for:
id_ID: Menampilkan laporan untuk:

en: Signups
id_ID: Pendaftaran

en: Simple Products
id_ID: Produk Sederhana

en: Simple product
id_ID: Produk simpel

en: Skip Setup
id_ID: Lewati Pengaturan Ini

en: Skip this step
id_ID: Lewati langkah ini

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
id_ID: Slug "%s" telah digunakan, silahkan diganti

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
id_ID: Slug "%s" tidak diizinkan karena merupakan istilah yang dilindungi. Silakan diganti.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
id_ID: Slug "%s" terlalu panjang (Maksimal 28 karakter), silakan diperpendek.

en: Sold Individually
id_ID: Jual terpisah

en: Sold Individually?
id_ID: Jual terpisah?

en: Sort Products
id_ID: Urutkan Produk

en: Specific Countries
id_ID: Negara Tertentu

en: Standard
id_ID: Standar

en: Standard Product
id_ID: Standar Produk

en: State
id_ID: Provinsi

en: State/County
id_ID: Negara

en: State/County or state code
id_ID: Negara atau Kode Negara

en: Stock
id_ID: Stok

en: Stock status
id_ID: Status stok

en: Store Locale
id_ID: Area Toko

en: Store Locale Setup
id_ID: Pengaturan Area Toko

en: Store Notice
id_ID: Pemberitahuan Umum

en: Store Notice Text
id_ID: Teks Pemberitahuan Umum

en: Subcategories
id_ID: Subkategori

en: Support
id_ID: Bantuan

en: System Status
id_ID: Status Sistem

en: Table does not exist
id_ID: Tabel tidak ada

en: Tags
id_ID: Tag

en: Tax
id_ID: Pajak

en: Tax Class
id_ID: Kelas Pajak

en: Tax Name
id_ID: Nama Pajak

en: Tax Settings
id_ID: Pengaturan Pajak

en: Tax Shipping
id_ID: Pajak Pengiriman

en: Tax Status
id_ID: Status Pajak

en: Tax rates successfully deleted
id_ID: Tarif pajak berhasil dihapus

[ctx: Tax status]
en: None
id_ID: Tidak Kena Pajak

en: Taxable
id_ID: Kena Pajak

en: Taxes
id_ID: Pajak

en: Taxes by code
id_ID: Pajak berdasarkan kode

en: Taxes by date
id_ID: Pajak berdasarkan tanggal

en: Taxonomies
id_ID: Taksonomi

en: Telephone
id_ID: Telepon

en: Template Debug Mode
id_ID: Mode Debug Template

en: Templates
id_ID: Template

en: Term ID
id_ID: ID Term

en: Term counts
id_ID: Jumlah term

en: Terms
id_ID: Term

en: Terms successfully recounted
id_ID: Term berhasil dihitung ulang

en: Thank you for choosing WooCommerce to power your online store! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than five minutes.</strong>
id_ID: Terima kasih telah menggunakan WooCommerce untuk memberi tenaga pada toko online Anda! Panduan pengaturan cepat ini akan membantu Anda dalam mengkonfigurasi pengaturan dasar. <strong>Ini tidak wajib dan tidak akan memakan waktu lebih dari lima menit.</strong>

en: Thank you for updating to the latest version!
id_ID: Terima kasih telah memperbarui ke versi terbaru!

en: Thanks for installing!
id_ID: Terima kasih untuk memasang!

en: Thanks, all done!
id_ID: Terima kasih, semua sudah selesai!

en: The URL of your WooCommerce shop's cart (along with the page ID).
id_ID: URL keranjang WooCommerce toko Anda (bersama dengan ID halaman).

en: The URL of your WooCommerce shop's checkout (along with the page ID).
id_ID: URL checkout WooCommerce toko Anda (bersama dengan ID halaman).

en: The URL of your WooCommerce shop's homepage (along with the Page ID).
id_ID: URL homepage toko WooCommerce  Anda (bersama dengan ID Page).

en: The URL of your WooCommerce shop's “My Account” Page (along with the page ID).
id_ID: URL Halaman toko WooCommerce Anda "My Account"  (bersama dengan ID halaman).

en: The cart page will be where the customers go to view their cart and begin checkout.
id_ID: Halaman keranjang dimana pelanggan dapat melihat isi keranjangnya dan melakukan checkout.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
id_ID: Perubahan yang Anda telah buat akan hilang jika Anda pergi dari laman ini.

en: The checkout page will be where the customers go to pay for their items.
id_ID: Halaman checkout dimana pelanggan dapat membayar produk yang dibeli.

en: The decimal separator of displayed prices.
id_ID: Pemisah desimal harga yang ditampilkan.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
id_ID: Opsi-opsi berikut berpengaruh pada bagaimana harga akan ditampilkan pada frontend.

en: The installed version of the current active theme.
id_ID: Versi yang terpasang pada tema yang aktif saat ini.

en: The installed version of the parent theme.
id_ID: Versi tema induk yang telah terpasang.

en: The name of the current active theme.
id_ID: Nama tema yang aktif saat ini.

en: The name of the parent theme.
id_ID: Nama dari tema induk

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
id_ID: Jumlah titik desimal ditampilkan di harga yang ditampilkan.

en: The parent theme developers URL.
id_ID: URL pengembang tema induk.

en: The position of the currency symbol.
id_ID: Posisi simbol mata uang.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
id_ID: Penganturan untuk ukuran gambar telah di nonaktifkan karena nilai gambar ini sedang ditimpa oleh filter

en: The shop page will display your products.
id_ID: Halaman penjualan yang akan menampilkan produk Anda.

en: The theme developers URL.
id_ID: URL Pengembang tema.

en: The thousand separator of displayed prices.
id_ID: Pemisah dari harga ribuan yang ditampilkan.

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
id_ID: Versi dari format database WooCommerce. Ini harus sama dengan Versi WooCommerce Anda.

en: Theme
id_ID: Tema

en: Theme Integration Guide
id_ID: Panduan Integrasi Tema

en: There are no product reviews yet.
id_ID: Belum ada ulasan produk saat ini.

en: There was an error calling %s
id_ID: Terdapat kesalahan dalam memanggil %s

en: There was an error calling %s::%s
id_ID: Terdapat kesalahan dalam memanggil %s::%s

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
id_ID: Halaman ini harus diset supaya WooCommerce tahu kemana akan mengirim user untuk mengakses fungsi-fungsi akunnya.

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
id_ID: Setelan berikut mengatur permalink yang digunakan untuk produk. Setelan hanya akan berlaku jika <strong>tidak menggunakan permalink "default" yang di atas</strong>.

en: This Month
id_ID: Bulan Ini

en: This Webhook has no log yet.
id_ID: Webhook ini belum ada cacatan/log.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
id_ID: Ini merupakan demo toko untuk keperluan percobaan &mdash; tidak ada pesanan yang akan diproses.

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
id_ID: Lokasi utama bisnis Anda. Perhitungan pajak akan berlaku berdasarkan negaranya.

en: This is your products main body of content. Here you should describe your product in detail.
id_ID: Ini merupakan konten utama dari produk Anda. Di sini Anda harus menjelaskan rincian dari produk Anda.

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
id_ID: Pilihan ini akan membatasi ke negara mana saja penjualan Anda.

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
id_ID: Bagian ini menunjukkan file yang menimpa halaman template default WooCommerce.

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
id_ID: Alat ini akan menghapus SEMUA transien yang kedaluwarsa dari WordPress.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
id_ID: Alat ini akan menghapus cache transien produk/toko.

en: This tool will disable shipping rate caching.
id_ID: Alat ini akan menonaktifkan caching tarif pengiriman.

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
id_ID: Alat ini akan menonaktifkan fitur penimpaaan template untuk administrator yang login, untuk tujuan debugging.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
id_ID: Alat ini akan menghitung ulang term produk - berguna ketika mengubah pengaturan Anda dengan cara produk disembunyikan dari katalog.

en: This tool will remove all WooCommerce, Product and Order data when using the "Delete" link on the plugins screen.
id_ID: Alat ini akan menghapus semua data WooCommerce, Produk dan Pesanan saat menggunakan tautan "Hapus" pada layar plugin.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
id_ID: Alat ini akan mengatur ulang peran admin, pelanggan dan shop_manager ke default. Gunakan ini jika pengguna Anda tidak dapat mengakses semua halaman admin WooCommerce.

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
id_ID: Ini akan mengatur ulang pengaturan pelacakan penggunaan Anda, akan menampilkan banner opt-in lagi dan tidak mengirimkan data apapun.

en: Thousand Separator
id_ID: Pemisah Ribuan

en: To accept payments via PayPal on your store, simply enter your PayPal email address below.
id_ID: Agar dapat menerima pembayaran melalui PayPal di toko Anda, cukup masukkan alamat email PayPal Anda di bawah ini.

en: To improve performance on the frontend, we've introduced new AJAX endpoints which avoid the overhead of making calls to admin-ajax.php for events such as adding products to the cart.
id_ID: Untuk meningkatkan performasi pada "frontend", kami telah memperkenalkan titik baru AJAX yang menghindari "overhead" membuat panggilan ke admin-ajax.php untuk acara seperti menambahkan produk ke keranjang.

en: Toggle featured
id_ID: Toggle Unggulan.

en: Tools
id_ID: Peralatan

en: Topic
id_ID: Topik

en: Totals
id_ID: Total

en: Translation Upgrade
id_ID: Pembaruan Terjemahan

en: Translators
id_ID: Penerjemah

en: Trash
id_ID: Tong Sampah

en: Type
id_ID: Tipe

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
id_ID: Slug/referensi yang unik untuk atribut; harus lebih kecil dari 28 karakter.

en: Unknown
id_ID: Tidak diketahui

en: Unlimited
id_ID: Tanpa Batas

en: Unpublished
id_ID: Belum diterbitkan

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Update Translation
id_ID: Perbarui Terjemahan

en: Upload or assign an image to your product here. This image will be shown in your store's catalog.
id_ID: Unggah atau tentukan gambar untuk produk Anda di sini. Gambar ini akan ditampilkan dalam katalog toko Anda.

en: Upload/Add image
id_ID: Unggah/Tambah gambar

en: Uploaded to this %s
id_ID: Diunggah ke %s

en: Usage / Limit
id_ID: Pemakaian / Batasan

en: Usage limit per user
id_ID: Batasan penggunaan per pengguna

en: Usage tracking settings successfully reset.
id_ID: Pengaturan pelacakan penggunaan berhasil diatur ulang.

en: Use image
id_ID: Gunakan gambar

en: Used for variations
id_ID: Digunakan untuk variasi

en: User
id_ID: Pengguna

en: Username
id_ID: Nama Pengguna

en: Value(s)
id_ID: Nilai Kolom

en: Variable is for more complex products such as t-shirts with multiple sizes.
id_ID: Tipe variabel untuk produk yang lebih rumit, seperti t-shirt dengan berbagai ukuran.

en: Variable product
id_ID: Produk variabel

en: Variation #%s of %s
id_ID: Variasi #%s dari %s

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
id_ID: Pengurutan menu variasi (menentukan posisi dalam daftar variasi)

en: Variations
id_ID: Variasi

en: Version
id_ID: versi

en: Version %s
id_ID: Versi %s

[ctx: Version info]
en: %s is available
id_ID: %s Tersedia

en: Via
id_ID: Melalui

en: View
id_ID: Lihat

en: View &#8220;%s&#8221;
id_ID: Lihat &#8220;%s&#8221;

en: View Education Partners
id_ID: Lihat Mitra Edukasi

en: View Order
id_ID: Lihat Pesanan

en: View orders
id_ID: Lihat pesanan

en: View/Edit
id_ID: Lihat/Sunting

en: Virtual Products
id_ID: Produk Virtual

en: Visibility
id_ID: Kenampakan

en: Visible on the product page
id_ID: Terlihat pada halaman produk

en: Visit Store
id_ID: Kunjungi Toko

en: Visit plugin homepage
id_ID: Kunjungi halaman plugin

en: WC Database Version
id_ID: Versi Database WC

en: WC Pages
id_ID: Halaman WC

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
id_ID: Sunting halaman %s

en: WC Transients
id_ID: WC Transien

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
id_ID: Ingin membantu agar WooCommerce menjadi lebih dahsyat? Izinkan WooThemes untuk mengumpulkan data diagnostik dan informasi penggunaan yang tidak sensitif, dan dapatkan diskon %s untuk pembelian WooThemes berikutnya. %sTemukan lebih banyak lagi%s.

en: Watch the WC 101 video walkthroughs
id_ID: Saksikan video penelusuran mengenai WC 101

en: We have added our "WooCommerce 101" tutorial videos to the help tabs throughout admin if you need some help understanding how to use WooCommerce. New installs will also see the new setup wizard to help guide through initial setup.
id_ID: Kami telah menambahkan "WooCommerce 101" video tutorial kami ke tab bantuan seluruh admin jika Anda membutuhkan bantuan memahami bagaimana menggunakan WooCommerce. Instalasi baru juga akan melihat setup wizard baru untuk membantu panduan melalui pengaturan awal.

en: Webhook Settings
id_ID: Pengaturan Webhook

en: Webhook created on %s
id_ID: Webhook dibuat pada %s

en: Webhook created successfully.
id_ID: Webhook berhasil dibuat.

en: Webhook updated successfully.
id_ID: Webhook berhasil diperbarui.

en: Weight
id_ID: Berat

en: Weight in decimal form
id_ID: Berat dalam bilangan desimal

en: Welcome to WooCommerce
id_ID: Selamat datang di WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
id_ID: Selamat datang di WooCommerce %s

en: Welcome to the world of WooCommerce!
id_ID: Selamat datang di dunia WooCommerce!

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
id_ID: Harga mata uang apa yang tercantum di dalam katalog dan gateway mata uang mana yang akan digunakan untuk pembayaran.

en: What version of the REST API does your site use?
id_ID: Apa versi REST API yang digunakan pada situs Anda?

en: What's New
id_ID: Apa Yang Baru

en: When editing product variations in the backend, we have added a new, paginated interface to make the process of adding complex product variations both quicker and more reliable.
id_ID: Saat menyunting variasi produk di backend, kami telah menambahkan sesuatu yang baru, antarmuka paginasi agar dalam proses penambahan variasi produk yang kompleks dapat lebih cepat dan lebih dapat diandalkan.

en: When you are finished editing your product, hit the "Publish" button to publish your product to your store.
id_ID: Setelah Anda selesai menyunting produk Anda, tekan tombol "Terbitkan" untuk menerbitkan produk Anda.

en: Where is your store based?
id_ID: Dimana lokasi toko Anda?

en: Which currency will your store use?
id_ID: Mata uang yang akan digunakan toko Anda?

en: Which unit should be used for product dimensions?
id_ID: Satuan yang akan digunakan untuk dimensi produk?

en: Which unit should be used for product weights?
id_ID: Satuan yang akan digunakan untuk berat produk?

en: Width
id_ID: Lebar

en: Width (%s)
id_ID: Lebar (%s)

en: Will you be charging sales tax?
id_ID: Apakah Anda akan menerapkan pajak penjualan?

en: Will you be shipping products?
id_ID: Apakah Anda akan mengirimkan produk?

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
id_ID: WooCommerce &rsaquo; Panduan Pengaturan

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
id_ID: Add-ons/Ekstensi WooCommerce

en: WooCommerce Documentation
id_ID: Dokumentasi WooCommerce

en: WooCommerce Recent Reviews
id_ID: Ulasan WooCommerce Terbaru

en: WooCommerce Settings
id_ID: Pengaturan Woocommerce

en: WooCommerce Status
id_ID: Status WooCommerce

en: WooCommerce Support
id_ID: Bantuan WooCommerce

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
id_ID: Suku Pajak WooCommerce (CSV)

en: WooCommerce is available in %s. Would you like to use this translation?
id_ID: WooCommerce tersedia dalam %s. Apakah anda ingin menggunakan terjemahan ?

en: WooThemes Customer Support
id_ID: Dukungan Pelanggan WooThemes

en: WordPress.org Forums
id_ID: Forum WordPress.org

en: WordPress.org Project
id_ID: Proyek Wordpress.org

en: Write
id_ID: Tulis

en: Y/m/d g:i:s A
id_ID: d/m/Y g:i:s A

en: Year
id_ID: Tahun

en: Yes
id_ID: Ya

en: Yes, I will be charging sales tax
id_ID: Ya, saya akan menerapkan pajak penjualan

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers
id_ID: Ya, saya akan mengirimkan produk berwujud ke pelanggan.

en: Yes, please import some starter tax rates
id_ID: Ya, silakan impor beberapa tarif pajak sebagai permulaan

en: You can edit tax rates later from the %1$stax settings%3$s screen and read more about taxes in %2$sour documentation%3$s.
id_ID: Anda nanti dapat mengubah tarif pajak melalui layar %1$spengaturan pajak%3$s dan baca lebih lanjut mengenai pajak di %2$sdokumentasi kami%3$s.

en: You can optionally "tag" your products here. Tags as a method of labeling your products to make them easier for customers to find.
id_ID: Anda dapat menentukan "tag" produk Anda di sini. Tag sebagai metode pelabelan produk Anda agar mudah dicari oleh pelanggan.

en: You cannot add the same tax rate twice!
id_ID: Anda tidak dapat menambahkan tarif pajak yang sama dua kali!

en: You don't have permissions to create Webhooks!
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk membuat Webhook!

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk menghapus Webhook!

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk menyunting Webhook!

en: Your Store is Ready!
id_ID: Toko Anda Siap Digunakan!

en: Your changes have been saved.
id_ID: Perubahan Anda telah disimpan.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
id_ID: Produk Anda memiliki beberapa variasi! Sebelum merubah tipe produk, sebaiknya hapus variasi untuk menghindari kesalahan pada laporan stok.

en: Your settings have been saved.
id_ID: Pengaturan Anda telah disimpan.

en: Your store needs a few essential %spages%s. The following will be created automatically (if they do not already exist):
id_ID: Toko Anda memerlukan beberapa %shalaman%s yang wajib ada. Halaman berikut ini akan dibuat secara otomatis (jika tidak ada):

en: ZIP/Postcode
id_ID: Kodepos

en: by %s
id_ID: oleh %s

[ctx: by author]
en: by %s
id_ID: oleh %s

[ctx: date and time]
en: %1$s at %2$s
id_ID: %1$s pada %2$s

[ctx: default-slug]
en: product
id_ID: produk

[ctx: default-slug]
en: shop
id_ID: toko

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
id_ID: %qyt% hasil tersedia, Gunakan tombol panah atas dan bawah untuk mengarahkan.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
id_ID: Gagal memuat

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
id_ID: Memuat hasil yang lebih banyak&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
id_ID: Tidak ada yang cocok

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
id_ID: Ada satu hasil yang tersedia, tekan enter untuk memilihnya.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
id_ID: Silakan hapus %qty% karakter

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
id_ID: Silakan hapus 1 karakter

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
id_ID: Silakan masukan %qty% karakter atau lebih

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
id_ID: Silakan masukkan 1 karakter atau lebih

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
id_ID: Mencari&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
id_ID: Anda hanya dapat memilih %qty% produk

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
id_ID: Anda hanya dapat memilih 1 produk

en: g
id_ID: gram

en: h
id_ID: j

en: in
id_ID: inci

en: keys
id_ID: key

en: lbs
id_ID: pons

en: new users
id_ID: pengguna baru

[ctx: number of pages]
en: of
id_ID: dari

en: orders
id_ID: pesanan

en: out of 5
id_ID: dari 5

en: oz
id_ID: ons

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
id_ID: Terapkan untuk semua barang yang sesuai di keranjang

[ctx: placeholder]
en: Buy product
id_ID: Beli produk

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
id_ID: Dari&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
id_ID: Untuk&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
id_ID: Pengunaan tak terbatas

en: plus %d other note | plus %d other notes
id_ID[0]: Di tambah %d catatan lainya

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
id_ID[0]: Semua <span class="count">(%s)</span>

en: product
id_ID: produk

en: reviewed by
id_ID: diulas oleh

[ctx: slug]
en: product
id_ID: produk

[ctx: slug]
en: product-category
id_ID: kategori-produk

[ctx: slug]
en: product-tag
id_ID: tag-produk

en: variation added
id_ID: variasi ditambahkan

en: variations added
id_ID: variasi ditambahkan

en: webhooks
id_ID: webhook

en: — No Change —
id_ID: — Tidak ada perubahan —
